Jump to content

Start_akwarium_do analizy


adro
 Share

Recommended Posts

Witam

Zrobiłem start zbiornika, poniżej najważniejsze informacje. Mógłby ktoś doświadczony ocenić czy to idzie w dobrym kierunku ?

Akwarium 150x60x60, filtracja: jbl cristalprofi greenline  1501 jako mechanik i eheim Professionel 3 2075 jako biolog. Start wg. patentu na WA by deccorativo był 7 listopada.

Parametry wody w kranie (testy kroplekowe JBL)

GH – 13 d; KH – 12,5 d, ph – 7,4

Po wlaniu WA zrobiłem pomiar:

NH  4 – godz. 23.30 (wg. skali kolorów  było pomiędzy 3 a 5)

NO 2 – 0,01

NO 3 – 0,5

W związku z tym że wskaźnik NH 4 był, wysoki 8 listopada zrobiłem podmianę wody (ok. 130 l)  nowy pomiar wg. skali 06 – 1 (kolor próbki wg skali ciemniejszy niż 0,6 ale jaśniejszy niż 1, jednak pomiar też robiony wieczorem po 20)

Zostawiłem na kila dni i następne pomiary:

NO 2

12.11 – 0,2

15.11 – 0,2 - 0,4 (godz. 17.17 przy sztucznym świetle, ale w notatkach mam wskazanie na 0,4)

17.11 - 0,2 - 0,4  (godz. 19.56 przy sztucznym świetle, w notatkach mam wskazanie na 0,2)

19.11 – 0,05 (godz 15.32 przy sztucznym świetle ale bez wątpliwości)

20.11 – 0,01 (godz. 11.18)

NO 3

15.11 - > 1 (po godz. 16 trochę ciemno ale było powyżej 1 a mniej niż 5)

16.11 - > 1 ale nadal mniej niż 5 (pomiar za dnia o godz.  12.00)

Z braku doświadczenia nie mam punktu odniesienia do oceny jaka jest faktyczna sytuacja z akwarium, ale mam trochę wątpliwości czy biologia ruszyła.

Link to comment
Share on other sites

spiochu

Podaj aktualne NO3. Powinno być 5 lub powyżej.
Miałeś skok NO2 i jego spadek, więc teraz NO3 powinno być wyższe (chyba, że masz rośliny) a co za tym idzie cykl wzorowy działa.

Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

czy się komuś podoba ta chemia czy nie :P

baniak  w 13 dni  dojrzały:) i tęsknota za starym startem na czas czyli cierpliwie czekamy i za miesiąc wpuszczamy ryby jak są tu i teraz przykłady się już nie sprawdza . choćby świeżak Kazimierz Markisz - raz wybił ryby teraz czekał miesiąc i co - baniak-surówka a nawet dał coś na start.

Chcemy czy nie chcemy i jak byśmy nie psioczyli na decco - tylko te testy odpowiadają czy baniak dojrzały - najczęściej piszą to osoby które ostatni prawdziwy start biologii taki od zera robili 30-50 lat temu. Każda następna a było tego zapewne wiele - to przeszczep biologii a to jest bardzo proste, a wnioski odnosimy do świeżaka.

adro baniak masz dojrzały choć wzorując się na szablonie popełniłeś dwa błędy.

1/ żle oceniłeś ilość wody netto w baniaku  540l w naszym Malawi najczęściej jest 60-70% wody czyli masz ok 300l wody netto więc powinieneś wlać 1,5ml WA i wyjść od razu na NH4 - 1 mg/l - dałeś niby 3-5 razy za dużo WA ( pomiar w nocy bezwartościowy miałeś ok 1,5ppm)

2/ z tej złej oceny ilości wody netto i żle przeprowadzonego pomiar nocą zrobiłeś zbyt dużą podmiankę  130l w rezultacie wyszedłeś na poziom amoniaku  0,6 ppm czyli za mało.

Ale start był doskonały - tylko z racji za małej dawki pożywki nie wzrosło wyrażnie NO3 ale oba etapy nitryfikacji ci chodzą może tylko z jednym zastrzeżeniem - nie jest to bardzo silna biologia jaka powstaje po właściwej dawce amoniaku.

IMHO masz trzy drogi:

1/ wpuścić ryby ale nie kompletną obsadę tylko powiedzmy 1/2 obsady a po 2-3 tygodniach - resztę.

2/ wpuścić cała obsadę ale zakupić Kordon Amquel Plus 118ml i jak NO2 wzrośnie do 0,2ppm wlać dawkę na całe 300l wody w baniaku - to powstrzyma wzrost a po 2-3 tygodniach zapomnisz że miałeś te NO2 wyższe.

2/ nie wpuszczać ryb tylko wlać 0,5ml /300l wody netto WA czyli tzn dawkę testową która powinna ci po 10 minutach dać poziom NH4 -0,4-0,6ppm ale już po 6h NO2 powinno być bardzo wysokie a po 4 dniach NO2-0,01 a NO3 -5-10ppm i wtedy wpuść całą obsadę bez podmianki wody.

powodzenia

 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za szybką informację. Sorry, ale przepisując z notatek nieprecyzyjnie podałem dane dotyczące części pomiarów NO 3

Były robione:

15.11 (godz. 17.49, więc już przy sztucznym świetle)  - > 1

19.11 (po godz. 16 trochę ciemno ale było powyżej 1 a mniej niż 5

 i wczoraj (20.11) a nie jak podałem poprzednio 16.11 ale za dnia ok. godz. 12 i było > 1 ale mniej niż 5

Zauważyłem  skok i spadek NO2 (ale moje wątpliwości budziła wartość tego skoku, ale to brak doświadczenia i wiedzy). No i trochę dotyczy to NO3, czy to nie powinno być już więcej jak pisze spiochu?

WA nalałem 2ml na 400 litrów, czyli wziąłem proporcje 70-80 % wartości netto akwarium (no faktycznie trochę przeszacowałem te wyliczenie).

Czy po tej korekcie danych nadal jest opinia że baniak ruszył prawidłowo ?

Jeśli chodzi o rybki mam rezerwację. Będą małe placki mdoki white lips (jakieś 10 sztuk ) i Labidochromis caeruleus (tez coś ok. 10 szt.) i docelowo Copadichromis sp. „virginalis gold” ale tych nie ma. Oczywiście potem do redukcji i ostatecznego ustawienia ilościowej obsady.

Więc mogę jeszcze trochę poczekać i chyba skorzystam z 3 opcji rekomendacji deccorativo.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

baniak na pewno dojrzały, NO3 niskie bo przyrost azotanów w tej metodzie jest stosunkowo mały . Przy prawidłowej dawce WA podnosi NO3 o 5-10ppm .

a którą opcję wybierzesz to twoja wola bo ty wiesz ile i jak duże będą wpuszczane ryby oraz jakie masz terminy odbioru.

tak czy siak masz pełny luzik w wyborze.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
Dnia 21.11.2016 o 11:39, deccorativo napisał:

2/ nie wpuszczać ryb tylko wlać 0,5ml /300l wody netto WA czyli tzn dawkę testową która powinna ci po 10 minutach dać poziom NH4 -0,4-0,6ppm ale już po 6h NO2 powinno być bardzo wysokie a po 4 dniach NO2-0,01 a NO3 -5-10ppm i wtedy wpuść całą obsadę bez podmianki wody.

21.11 wlałem dawkę testową ale wieczorem nie miałem czasu wcześniej.

pomiar NH4 0,1 (godz. 20.30) , ponownie następnego dnia rano  potwierdziło się 0,1 (godz. 8.50) oraz  NO2 < 0,01

kolejny pomiar 26.11 w południe, wyszło: NO2 < 0,01 oraz  NO3  > 1 < 5

Pytanie do deccorativo czy takie wartości niższe niż wskazałeś będą odpowiednie?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
3 godziny temu, adro napisał:

Pytanie do deccorativo czy takie wartości niższe niż wskazałeś będą odpowiednie?

jak najbardziej i te wyniki potwierdzają zę możesz wpuszczać ryby

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.