Jump to content

Ocieranie, otrzepywanie się - choryba czy skutek pogryzienia?


md86
 Share

Recommended Posts

Witam,

kilka dni temu zauważyłem że jedna z samic aulonocary stuartgranti ngara świeżo po inkubacji ma uszkodzenia wyglądające jak efekt pogryzienia. Nie były jednak w mojej ocenie jakieś poważne jak na pyszczaki. Możliwe że była w czasie inkubacji atakowana przez inne ryby. Standardowo też była wychudzona. Niepokojące były jednak innej zachowania: ocieranie się, próby jakby wyplucia czegoś (pokarm pobierała normalnie), i tak jakby chciała się z czegoś otrzepać. Wyglądała też jakby na osłabioną. Przełowiłem do osobnego akwarium i dałem Sera omniforte (jako coś uniwersalnego). 2 dni jeszcze żyła i dziś już po rybie. Trudno teraz ocenić czy był to skutek jakiejś infekcji przez osłabienie ryby czy może skutek pogryzienia.

Nie pisałbym tego tematu ale obserwowałem inne ryby i druga z samic też trochę dziwnie się zachowuje, tzn. jakby się otrzepuje z czegoś, czasem się ociera i widzę niewielkie ślady ugryzień. Zaczynam trochę panikować ;P czy to początek jakiejś choroby? Wcześniej nie zwracałem duże uwagi na takie jakby ślady pogryzień gdyż szybko mijały więc uznawałem że to po prostu "niedelikatny" samiec;) lub potyczki z innymi rybami.

Spróbowałem coś nagrać telefonem - około 1:20 widać to dziwne ocieranie się.

Jak sądzicie czy należałoby ją odłowić i spróbować może coś ziołowego np. marki Kordon? A może jeszcze poczekać. Z tym że przy poprzedniej rybie po 2 dniach już padła (ale wyglądała gorzej). Czy może już czas na silniejszy lek?

Mam też pytanie, czy takie sytuacje tzn. że osłabiona ryba może zachorować pomimo dobrych (mam nadzieję) warunków w akwarium?

Akwarium 375l standard, pływają aulonocara stuartgranti agara (2+2),  aulonocara jacobfreibergi eureka (1+2), copadichromis trewavasae (1+3). Pokarmy: dainichi ultima krill, naturefood supreme artemia, osi cichlid flakes, tropical spirulina super forte, omega one cichlid flakes, tropical soft line carnivore.

Filtracja: kubełek JLB crystal profi e1500 (biolog) + mech. Weipro 2500.

Parametry które mogłem zmierzyć: Ph 7,6; NO2 0,05; NO3 20, temp 25 st.  Podmiany wody co 2 tygodnie 20%.

 

Link to comment
Share on other sites

Naj widać na filmie jest trochę gnębiona i pokaleczona przez koleżankę a zapewne i przez inne ryby, to ocieranie i "trzepanie się" może być tego efektem. 

Możesz podać witaminy do wody. Zerknij czy przy zgaszonym świetle dalej jest gnębiona, jeśli  nie to przez kilka dni nie zapalaj światła. Nie wiem czy mi się wydaje ale zauważyłem dziwny kolor piachu wyglądającego tak jakby opanowały go sinice? Dodatkowo postaraj się zlikwidować ten film bakteryjny na powierzchni. 

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Takie ocieranie to nic nadzwyczajnego ale ten film bakteryjny na powierzchni wody to już inna bajka. Ewidentnie widać brak ruchu tafli wody a nie widać przy tym innego źródła napowietrzania. No2 też trochę za wysokie.

Spróbuj bardziej napowietrzyć wodę poprzez ruch tafli a jeśli film bakteryjny nie zniknie to zainwestuj w jakiś skimmer. Ryba jak dla mnie wygląda nie najgorzej i nie wróżę jej szybkiej śmierci ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za rady.

Glony są i szybko odrastają. Film bakteryjny od dłuższego czasu też jest. Powalczę z tym. Może głupie pytanie ale czy glony albo film bakteryjny mogły być przyczyną śmierci lub choroby ryby?

Link to comment
Share on other sites

Jeśli te glony to sinice i to jakaś "toksyczna" odmiana to nie bezpośrednio ale mogły dołożyć coś od siebie. Tak na marginesie to niepotrzebnie odławiałeś tą rybę, osłabioną inkubacją i poturbowaniem naraziłeś na dodatkowy stres.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.