Jump to content

Filtr RO 400GDP + MB20 do walki z okrzemkami


led4grow
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się nad zakupem filtra RO 400GDP do walki z okrzemkami z wykorzystaniem złoża MB20. Niestety filtry RO z membraną 400GDP są niesamowicie drogie:

http://allegro.pl/ro-400-basic-osmoza-bezzbiornikowa-400gpd-i6270556339.html

Ale taki filtr można też złożyć samemu z gotowych podzespołów o czym poniżej. Jak walczyć z okrzemkami za pomocą tego ustrojstwa napisał już kolega deccorativo:

Do złożenia potrzebujemy:

3 korpusy 10” RO http://allegro.pl/filtry-osmoza-korpus-ro-podwojny-oring-wklad-i5847502924.html z przesyłką 69,50zł

Zestaw wkładów http://allegro.pl/fitaqua-zestaw-wkladow-serwis-duzy-filtr-osmoza-i5625181792.html z przesyłka 50zł

Korpus membrany: http://sklep.osmoza.pl/obudowa-do-membrany-tfc400-gpd-p-752.html 55zł + przesyłka

Membrana 400GDP: https://www.aliexpress.com/item/High-Quality-400-gpd-RO-Membrane-Housing-Reverse-Osmosis-Parts-Reverse-Osmosis-Membrane-Shell/32688478025.html 115,03zł

Zapewne będzie potrzebny też ogranicznik przepływu, ale niestety nie wiem jaki i tu pytanie do kolegów, bo są rożne od 420cc-1500cc/min – koszt 3-4$

Do tego wężyki złączki itd. max 10$

Powyższy koszt mieści się w kwocie 400zł, a więc ponad połowę taniej niż gotowy filtr

No i… pompa – pytanie czy niezbędna bo jest najdroższa https://www.aliexpress.com/item/DC-24V-Automatic-Booster-Pump-400GPD-RO-Domestic-Diaphragm-Water-Pump-80-PSI/32743291851.html 374zł

Jeśli okaże się, że niezbędna to może udałoby się zastosować coś innego w jej miejsce, ale tu również proszę kolegów o wypowiedź.

Powyższy zestaw według deccorativo może ciurkać z prędkością ok 1l./min. jak dla mnie przy wykorzystaniu purolite 520 wystarczy do zalania baniaka i podmianek raz w miesiącu 10%, jeśli ktoś chciałby szybciej to musi szukać elementów pod 800GDP

Edited by led4grow
znalazłem tańszy korpus membrany 400
Link to comment
Share on other sites

Tylko po co, malawi bez glonów to jak roślinniak bez roślin ;) 

Do tych kosztów dolicz jeszcze wszystkie preparaty które musisz dodać aby tą wodę po RO dostosować do "naszych" ryb.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

To zależy czy lubisz glony ala Grand Canyon Colorado River, bo to właśnie okrzemki w większości atakują nasze zbiorniki z uwagi na dużą zawartość krzemianów w kranówce i wszystko w baniaku z czasem przyjmuje brązowy i ciemno brunatny kolor :( Z resztą o tym było wątku powyżej. Ja jednak chciałbym mieć te zielone glony, dlatego pomysł na takie ustrojstwo ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja mam zrobione coś takiego :(foto)
Zredukowane na wężyki 10mm (IN/OUT) zasys z lustra wody na pompkę C.O 
Wilo 20-75 (czterobiegowa) „gotiec” z All.. ponad dwie stówki .
http://allegro.pl/3-stopniowy-filtr-wstepny-na-caly-dom-zmiekczacz-i5345160452.html
Zbędne manometry poza tym samemu złożyć około 150zł z wkładami z wkładami
sznurek 20 , węglowy , żywica .
Sprzężone z lampą UV-C sterowane włącznikiem czasowym .
Sprawdza się super !

 

3-S filtr.jpg

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, led4grow napisał:

To zależy czy lubisz glony ala Grand Canyon Colorado River, bo to właśnie okrzemki w większości atakują nasze zbiorniki z uwagi na dużą zawartość krzemianów w kranówce i wszystko w baniaku z czasem przyjmuje brązowy i ciemno brunatny kolor :(

Tylko jak będziesz cierpliwy to okrzemki z czasem pokryje inny glon. Większość z tych co ma okrzemki miesiącami robi podstawowy błąd i czyści kamienie po czym znowu ma okrzemki.

Wystarczy że do zaglonionego akwa wsadzisz nowy czysty kamień to najpierw na nim pojawią się okrzemki mimo że na starych kamieniach ich już nie ma.

Tak na marginesie pooglądaj filmiki z jeziora i zerknij na kolor kamieni ;) .

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

spiochu

Tia, a potem okrzemki przechodzą w brunatne ;)
Wszystko zależy co kto lubi. A koszt soli do uzdatniania wody nie jest jakiś kosmiczny. ;)
U mnie po około miesiącu tak mniej więcej wygląda sytuacja:
e69b93ba9f0f0cdd6e5f1eac22e5af37.jpg
Okrzemki się pojawiły bo jednak piach z Castoramy puszcza krzemiany do wody. No i raz na szybko zrobiłem dolewkę zwykłą wodą. Ale też wszystko nie jest brązowe i ta opcja mi się podoba :)

Wysłane z telefonu

 • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

Spiochu też bawileś się w RO i Mb20?

Ja mam zrobione coś takiego :(foto)
Zredukowane na wężyki 10mm (IN/OUT) zasys z lustra wody na pompkę C.O 
Wilo 20-75 (czterobiegowa) „gotiec” z All.. ponad dwie stówki .
http://allegro.pl/3-stopniowy-filtr-wstepny-na-caly-dom-zmiekczacz-i5345160452.html
Zbędne manometry poza tym samemu złożyć około 150zł z wkładami z wkładami
sznurek 20 , węglowy , żywica .
Sprzężone z lampą UV-C sterowane włącznikiem czasowym .
Sprawdza się super !

 

3-S filtr.jpg


Jaką żywicę stosujesz? Wodę lałeś RO?
Link to comment
Share on other sites

24 minuty temu, spiochu napisał:

 

Tia, a potem okrzemki przechodzą w brunatne ;)

 

To zależy od wielu czynników ja u siebie już miałem wszystkie kolory glonów zielone, brązowe, czarne i bordowe ;) więc nie cieszyłbym się przedwcześnie z tych zielonych :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
  • Piotr775
  • przemo-h
   @Vrzechupułapka na pewno dobra rzecz, ale osobiście też polecam łapanie ręką. Kwestia treningu i złapiesz co chcesz. Karm zawsze z ręki, karm podczas podmian, czy ogólnie podczas grzebania, gdy ryby się stresują. Będą wtedy ją kojarzyć z czymś dobrym, czyli wyżerką. Na te najbardziej uparte jest jeszcze taki myk😉 Przykrywasz taką siatką norę, w której siedzi ryba i czekasz. Można też wykurzyć czymkolwiek, jeśli jest dostęp do tej nory z drugiej strony. Tym sposobem łapane są ryby w jeziorze. Oczka mogły by być większe, ale też działa. 
  • pulpet
   Chyba niewieścieje na starość, bo przybity nudą długich jesiennych wieczorów poczułem potrzebę przemalowania wnętrza akwarium😁. No i  meble poprzestawiałem  trochę.   Było Jest A poważnie, moduły i tło, które wykonałem około rok temu nie do końca zdały egzamin. Pojawiły się pęknięcia i odpryski. Nieliczne, ale nie chciałem czekać na więcej i postanowiłem trochę to poprawić. Usunąłem niepewne elementy zaprawy i całość pokryłem żywicą epoksydowa i piaskiem. Udało się uniknąć malowania. Trochę eksperymentowałem, praktycznie każdy element jest robiony trochę inaczej. Cześć jest posmarowana żywicą i obsypana piaskiem, część malowana żywicą wymieszaną wcześniej z piaskiem. Używałem też piasków o różnych odcieniach  i różnej średnicy. Mam w planach dwa duże zbiorniki, do których dekoracje będę robił sam. Więc miałem okazję poćwiczyć. Pomoczy się to wszystko trochę, porośnie glonem i będę wiedział, jaki wariant najbardziej mi odpowiada i taki zastosuję robiąc dużo większe projekty. Zbiornik byl pozbawiony dekoracji przez dwa tygodnie, więc bez problemu pozbyłem się nadmiarów przychówku. Wyłowiłem 17 podrośniętych rdzawych, takich 3-5 cm. Rój drobiazgu został skutecznie wyjedzony przez dorosłe ryby. Na chwilę spokój będzie.  Do tego łatwo było przeprowadzić inwentaryzację ilościową i wielkościową.  Parę ryb trafiło do siatki i zostało dokładnie zmierzone. Więc bez żadnych tam orientacyjnie, na oko, pi razy drzwi i około wiem jak liczna jest obsada i kto ma ile wzrostu. Acei 2/6 Panowie 15 cm dominujący i 12 cm Panie 10-11 cm   Maingano 2/5 Panowie 12 i 11 cm, brak dominanta Panie 7-8,5 cm Trzy sztuki przychówku 2,5-4 cm. Nie dały się zjeść przy braku dekoracji więc zostały.   Rdzawe 2/6 Panowie 12 i 11,5 cm brak dominanta Panie 6,5-7,5 cm   Saulosi 5/8? 4 panowie 10-11 cm i jeden ok. 7cm przychówek.  Dwa samce zdecydowanie dominujące. .Dwa albo 3 do redukcji. Panie 3 szt ok. 7 cm z pierwszych zarybień i pięć szt. ok. 4 cm dopuszczone niedawno. Hodowiec zaglądał pod ogon i jest pewny że dziewczyny, ja nie do końca. Zobaczymy co wyrośnie. Ogólnie jedyne ryby, które mi się eliminują. Co jakiś czas panienki dostają szału i uśmiercają jedną z koleżanek.   2 Nimbochromis Livingstoni 15 i 13 cm. Miały eliminować narybek eliminują.granulat. Oba do wydania. Nowa aranżacja wymaga jeszcze poprawek i dopieszczenia. Na razie z browarkiem w ręku patrzę i kontemplacji się oddaję. Będą przeróbki i kręcenie elementami, bo nie jestem zadowolony. Dojdą glony. Światło też lipa, bo padła mi belka oświetleniowa i świeci coś tam z cmentarzyska rupieci w piwnicy.  Nowe światło Made in @Bartek_De & @aurban6 czeka na mnie w Polsce i zostanie zamontowane niebawem. Zobaczę jak to wyjdzie. Albo pomaluje jeszcze raz.  I dorobię inne moduły. A co mi tam 😁.
  • makok
   Trochę zagęściłem i dodałem parę kolorów, bo lubię mieć opcje, a miałem wolne miejsca podłączenia. Wyszło zacnie. Całość spróbuję upchnąć w belkę 160cm.
  • aurban6
   3mam kciuki i kibicuje. Jedna uwaga pomyśl co z wilgocią w lampie bo napewno będzie mokro. Ledy spoko nie ma problemu ale co z pozostałą elektroniką. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Nie mam jeszcze fish roomu, dopiero kiedyś w nowej chacie. Czytałem że piszczenie rozwiązują stosowne rezystory. nm-tech.pl zdaje się coś takiego mówił na którymś filmie. I tak je kupić muszę, więc zbadam sprawę. Wolałbym wszystko mieć w lampie i wjechać tylko kabelkiem powera, bo mam 48 kanałów PWM + 8 sekcji zasilania 🤣. Będzie się działo. Raczej jedyne co wywalę na zewnątrz to zasilacz(e).   No teraz jakoś to wygląda i jest porządek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.