Skocz do zawartości

filtr zewnętrzny, wewnętrzny, nic nie rozumiem...


calderaro

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, akwarium coraz blizej, już zamówione 180x50x60 cm, pokrywa aluminiowe led z zoolight już jest u mnie, filtry kupione - hw 304 jako biolog i hw 603 jako prefiltr. W prefiltrze są same gąbki,  które powinny wstępnie oczyścić  wodę mechanicznie, czy w takim razie mogę dać do biologa samą ceramikę 1200m2/l? Czy lepiej dodać jeszcze jakąś ławę,  czy coś innego ?

 

Jako podłoże będę miał piasek wapiennych,  więc do filtra nie muszę chyba wkładać nic na podniesienie/stabilizację pH?

Edytowane przez calderaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.12.2016 o 23:47, calderaro napisał:

Ok, akwarium coraz blizej, już zamówione 180x50x60 cm,

Słuszna koncepcja bo od postu #1 z 12 Listopada pojemność baniaka wzrosła z ok 410l do faktycznego 540l - trzeba było jeszcze poczekać i nie zamawiać - może by urosło do ;) 200x60x60h?

Nie wiem jaki HW304 kupiłeś ale egon ci radził HW304A  i co tam dostałeś w koszach za wypełnienia bo od razu .

Wspominasz coś o

Dnia 24.12.2016 o 23:47, calderaro napisał:

czy w takim razie mogę dać do biologa samą ceramikę 1200m2/l? Czy lepiej dodać jeszcze jakąś ławę,  czy coś innego ?

Jako podłoże będę miał piasek wapiennych,  więc do filtra nie muszę chyba wkładać nic na podniesienie/stabilizację pH?

Może zapodaj co tam siedzi w tym 304 bo że w 603 są same gąbki to wiemy wszyscy.

Zasada z wypełnieniem kubłów jest taka :

Na każde 200l wody w baniaku dajemy 0,5l dowolnego złoża ceramicznego nawet tak słabego jak Matrix z 700m2/l powierzchni dla bakterii nitryfikacyjnych. U ciebie jest 540l więc 1,5l dowolnej ceramiki  od ceramicznych rurek po 6zł/l poprzez lawę wulkaniczną gradacji 3-4cm aż po te superchiper z 1200-1600m2/l  czyli te najdroższe.

Pozostawiamy tylko te złoże wyliczone i gąbki a pozostałe kosze pozostawiamy puste usuwając z nich na start

- zeolit bez względu jaką ma nazwę u tego sprzedawcy

- czarne plastikowe biobale bo to najgorszy bezwartościowy wypełniacz kubłów

- węgiel aktywny

Te puste kosze nie hamują wody a przydadzą się jak ryby będą już pływały na złoża klarujące wodę, usuwające NO3 albo i nawet PO4 - czyli na złoża potrzebne a nie bezsensownie nadmetrażowe.

Jeśli to nie jest super tajne to wpisz dzielnicę Gdańska , wymiary baniaka i te filtracje w swój profil bo wtedy napiszę ci jaką wersję ustrojstwa do nalewania wody i podmian zbudować.

Tylko mi nie pisz że masz dwie lewe ręce i nie dasz rady - w razie czego przedszkolak ci to złoży.

start biologii nitryfikacyjnej cię czeka więc może poczytaj to

 

co napisane na czarno - nie czytać , pomijać

uprzedzam bo nawet z tym niektórzy mają problem:(

 

 

-

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urosło, uroslo,  i powiem Ci,  że akwa jeszcze nie ma, a już żałuję,  że nie większe bo dałoby radę te 200x50x60?. Akwarium i szafkę zamówiłem w  aquariumfish, kontakt z Karolem sporadyczny,  ale napisał,  że akwarium się robi. Pokrywę kupiłem Alu z zoolight z led owymi świetlówkami - jest piękna,  mam nadzieję,  że szafka i akwa też takie będą,  bo o aquariumfish są podzielone opinie... Ten HW304a mam, ale nie dostałem do niego żadnych wkładów,  dlatego chciałem go w całości wypełnić ceramiką, taką,  która ma niby porowatosc 1200m2/l. Do kibla wejdzie mi ok. 18 litrów a po tym co napisałeś,  to się mega zdziwiłem że 1,5l wystarczy, bo wszędzie czytam, ze musi być jak najwieksza filtracja.

Mieszkam w Gdańsku na zakoniczynie, zaraz przy kowalach, a na podmiany wody mam taki koncept - spuszczanie wody - odmulacz, wiaderko, i za balkon a napełnianie - w łazience odlaczam  pralkę,  przykrecam wąż ogrodowy i tak leje wodę do akwarium:)

Edytowane przez calderaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sam widzisz jak się zbędnie pośpieszyłeś - gdyby nie ta kupiona pokrywa to może by się dało jeszcze zamówić większy baniak - a tak szkoda ale mleko się rozlało.

Co do pokrywy - wierzę że piękna ale czy świeci pięknie to się dopiero okaże ale to nie tu taki temat.

31 minut temu, calderaro napisał:

Ten HW304a mam, ale nie dostałem do niego żadnych wkładów,  dlatego chciałem go w całości wypełnić ceramiką, taką,  która ma niby porowatosc 1200m2/l. Do kibla wejdzie mi ok. 18 litrów a po tym co napisałeś,  to się mega zdziwiłem że 1,5l wystarczy, bo wszędzie czytam, ze musi być jak najwieksza filtracja.

To bardzo dobrze zakupiłeś ten kubeł bez dedykowanych wkładów.

Teraz kup 2 litry lawy wulkanicznej 2-3cm i włóz do jednego kosza , a jak cię drażni i korci dać te 15litrów to weż stoperan.

Najbardziej hamuje wypływ z kubła załamany wąż i zapchany na ful ceramiką kubeł. Faktycznie jeszcze kilka lat temu istniał taki pogląd o zawaleniu grysem koralowym każdego kubła w Malawi ale to się zmieniło.

Jak poczytaliśmy to zalecane dawkowanie ceramiki do baniaków  cyt z

http://seachem.com/matrix.php

"

Directions

Use 250 mL of Matrix™ for each 100 L (25 US gallons) of water. Matrix™ may be placed in any kind of filter, and is particularly effective in a canister filter. Matrix™ is sufficiently large that no filter bag should be required for most applications. Matrix™ works well in drip tray systems, but you may find that the larger Pond Matrix™ is better suited for such applications.Use with Stability® to more rapidly establish the bio-filter.

Each liter of Matrix™ provides as much surface (>~700 m2) as 170 liters of plastic balls!  "

 

Chyba to logiczne że jak dasz te złoże 1200m2/l to 1litr jego zastąpi 1,5l Matrixa .

Filtracja nie może być największa tylko doskonała a to będzie odwrotnie do ilości włożonych litrów wkładu.

Przy tych 1,5-2 litrach złoża będziesz miał w baniaku NO2 - 0,01ppm a przy 15litrach jak proponujesz zapewne będzie NO2 0,05-0,07ppm a więc gorzej a nie lepiej.

Ale oczywiście będą ludzie odmiennego zdania , natomiast faktyczne pomiary czułym testem Saliferta czy JBLa  dają jednoznaczną odpowiedz.

48 minut temu, calderaro napisał:

Mieszkam w Gdańsku na zakoniczynie, zaraz przy kowalach, a na podmiany wody mam taki koncept - spuszczanie wody - odmulacz, wiaderko, i za balkon a napełnianie - w łazience odlaczam  pralkę,  przykrecam wąż ogrodowy i tak leje wodę do akwarium:)

Ta koncepcja nalewania wody i podmianek to też taka archaiczna ze średniowiecza gdy Rzymianie jeszcze nie chlorowali wody w akweduktach :o ale już wtedy woda płynęła sama do nich i nie kubłowali tak jak ty zamierzasz, ale wolna wola - kubłuj.

Masz pewność że twoje wodociągi nigdy nie chlorują wody? bo co prawda piszesz zawsze tak by nie można było wiedzieć ( za chiny ludowe nie wiem z której SUW wodę ma styk Zakoniczyna z Kowalami ) ale SUW Straszyn wali w rury chloru strasznie 0,19mg/l  czy to twoja rura nie wiem bo nie mieszkam na Zakoniczynie.

Ale i tak Sauer - dostawca wody dla Trójmiasta podaje w słupkach to co nam zbędne - nie znalazłem ani pH, ani NO3, więc pozostaje ci płacić za wodę i jej jakość ale zakupić testy akwarystyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pospieszylem się, fakt, Pospieszylem się też z ceramiką,  kupiłem 20 litrów jakiejś super-hiper... no cóż,  wypełni się jeden koszt a reszta będzie na zapas... a to ustrojstwo do podmiany wody zrobię,  chyba nawet ja będę umiał,  bo z tą naszą wodą bezpośrednio z kranu może być słabo...

 

Czy wraz ze wzrostem liczebności ryb dodawać do kubła więcej ceramiki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, calderaro napisał:

Pospieszylem się, fakt, Pospieszylem się też z ceramiką,  kupiłem 20 litrów jakiejś super-hiper... no cóż,  wypełni się jeden koszt a reszta będzie na zapas... a to ustrojstwo do podmiany wody zrobię,  chyba nawet ja będę umiał,  bo z tą naszą wodą bezpośrednio z kranu może być słabo...

 

Czy wraz ze wzrostem liczebności ryb dodawać do kubła więcej ceramiki? 

Jeśli jeszcze nie minęło 14 dni od jej zakupu, to możesz ja zwrócić, a sprzedawca wróci Ci pieniądze :)

Tak jak napisał Deccorativo, 2 L i tyle :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, calderaro napisał:

ale przyda się pewnie na zaśemoji16.png

Hahahaha

pozostanie ci 18 litrów ceramiki 1200m2/l a to jest do baniaka 12000l  i takiego oczywiście ci życzę :D

albo do 12stu baniaków każdy po 1000l  - też ci takiej opcji życzę:D

ale obie chyba mało realne - jeśli nie chcesz zwrócić sprzedawcy to może załóż fundację  calderaro pod nazwą.

"Złoże ceramiki dla każdego świerzaka" i rozdaj wg wzoru :

(litraż baniaka / 200l  ) x 0,5l = ilość ceramiki w litrach do każdego rodzaju filtra

a każdy i tak dostanie nadmiarowe aż o 70% a może pozwoli to po kilku latach zmienić ten błędny pogląd - kubeł w Malawi na full wypchać ceramiką .

 

Ja bym jednak radził posłuchać kolegi luki i wycofać kasę a za nią kupić elementy do budowy ustrojstwa a może i starczy na komplet testów  kropelkowych JBLa

pH zakres 7,4-9

NH4

NO2

NO3

i chwacit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, deccorativo napisał:

Filtracja nie może być największa tylko doskonała a to będzie odwrotnie do ilości włożonych litrów wkładu.

Przy tych 1,5-2 litrach złoża będziesz miał w baniaku NO2 - 0,01ppm a przy 15litrach jak proponujesz zapewne będzie NO2 0,05-0,07ppm a więc gorzej a nie lepiej.

Czy ktoś mógłby mi to w miarę logicznie wytłumaczyć bo zawsze myślałem że więcej złoża oznacza lepiej :(/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.