Skocz do zawartości

460l. by led4grow od A-Z


led4grow

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, led4grow napisał:

Nie wiem tylko gdzie to TMBT wcisnąć, chyba że przy zastosowaniu absorbera NO3 nie jest konieczne? W sumie jedno i drugie robią tą samą robotę?

TMBT zmniejsza poziom NO3 oraz PO4

Purolite zmniejsza poziom NO3 oraz dodatkowo krystalizuje wodę

Edytowane przez egon44
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMBT zmniejsza poziom NO3 oraz PO4

Purolite zmniejsza poziom NO3 oraz dodatkowo krystalizuje wodę


Gdzie umieścić litr TMBT w takim kaseciaku lub jak go dostosować żeby później nie żałować ;)
Nie wiem tylko czy nie otymalniej było by obrócić pompę o 90 stopni tak aby zasysy były od dołu. Wydaje mi się że lepiej będzie zasysać wodę.


Myślałem o tym i też się zmieści z fabrycznym kolankiem tylko nie wiem czy znajdę rurkę do niego. Jeśli nie to peszel, ale wtedy już łuk może z pompy nie wyjść :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, led4grow napisał:

Gdzie umieścić litr TMBT w takim kaseciaku lub jak go dostosować żeby później nie żałować ;)

 

Z tego co pisał kiedyś chyba @deccorativo TMBT potrzebuje dużego przepływu wody żeby zadziałał więc musiałbym najlepiej Henryka zapytać gdzie go umieścić...Nie chce też tobie źle doradzić ;) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kwiq napisał:

Nie wiem tylko czy nie otymalniej było by obrócić pompę o 90 stopni tak aby zasysy były od dołu. Wydaje mi się że lepiej będzie zasysać wodę.

Ale tutaj prawdopodobnie będzie przez takie rozwiązanie duzy spadek mocy :/ Filtry, czy to wloty, czy wyloty najlepiej jak sa cale proste, bo przy kolankach przepływ zmniejsza się.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomaleńku i w turbo-kaseciaku znajdujemy miejsce na TMBT.:D

Tak jak piszę Andrzej - TMBT wymaga silnego przepływu przez to złoże.

Jak zrobiłeś miejsce na grzałkę :D to masz teraz komorę na TMBT .

Jeśli odliczymy te 3 cm na grzałkę to tam jest ok 1,3 litra miejsca na biopolimer wsadzony w siatkę na warzywa  i wsunięte w komorę śmieciową.

 

Ma to wadę która jest zaletą.:huh:

TMBT będzie w najbrudniejszej wodzie przed filtracją mechaniczną, więc zapewne przez miesiąc się zasyfi , ale jest w piśmie świętym biopolimeru napisane - płukać co miesiąc w wodzie z ustrojstwa albo z baniaka i obracać te podkówki.

Jak ci przytka złoże TMBT i spadnie lustro aż do pompy która zacznie siorbać to jak przy zasyfionej gąbce - będziesz musiał wyczyścić i to jest ta zaleta - kaseciak sam zmusza do dbania o czystość w baniaku.

Drugi plus to że złoże jest w najbardziej natlenionej wodzie jaka wpada do filtra , bo  po gąbce czy ceramice znacznie mniej tlenu a więcej dwutlenku węgla z nitryfikacji.

Trzeba spróbować bo to tylko  teoretyczne rozwiązanie - sam nie próbowałem jeszcze takiego siupasa wykręcić.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Aż się prosi żeby tam to wcisnąć :) Obecnie filtry czyszczę co tydzień przy lekkim przerybieniu, więc jak wytrzyma 10dni to będzie miodzio. Poza tym podmianki 1x miesiąc, więc cotygodniowe czyszczenie gąbki i TMBT to już można nazwać przyjemnością :)

Ostatecznie kasetę zrobię 10mm szerszą czyli na 150mm w razie gdyby trzeba było obrócić pompę bokiem i wyjść łukiem peszlem.

Zastanawiam się jeszcze nad wlotem, przy założeniu 5x150mm wychodzi 7,5cm2. Kolega kwiq ma nieco ponad 5cm2 tylko chyba jeszcze nie zalał baniaka?

Krzymor przy tej samej pompie ma już 9cm2. I bądź tu Pan mądry ;]

Sytuacja w tym przypadku jednak będzie nieco inna, bo opór będzie stawiać nie tylko gąbka PPI45 ale też TMBT.

Gąbkę zamówić o 2mm węższą od komory, bo podobno jak jest na wymiar po ciężko się wkłada mokrą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalane tyko jeszcze nic nie pływa. Ja się wzorowałem na turbo kaseciaku kolegi Henryka i zrobiłem tyko dolny wlot na całej szerokości. Czyli 13.4cm X 4mm i dodatkowo powiększyłem troszkę szparę na środku więc pewnie około 5,5cm, Spadek w komorze pompy około 2cm więc nie wydaje mi się że więcej będzie potrzebne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.