Skocz do zawartości

460l. by led4grow od A-Z


led4grow

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, luki174 napisał:

Idź do jakiegoś sklepu budowlanego, tam raczej na pewno znajdziesz piankę pod panele ok.3mm najlepsza

W Casto.... sprzedają na sztuki. Ja wziąłem 5mm.

Edytowane przez jacio
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem polistyren pod panele:

https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/drewno-i-drewnopodobne/panele-podlogowe/podklady-pod-panele/podklady-pod-panele/podklad-pod-panele-diall-polistyren-5-mm-5-m2.html

Cena 3 arkuszy ok 9zł.

Szafka wypoziomowana, okazało się, że po jej odsunięciu na środku gdzie stała, jest buła z wylanej posadzki pod panelami. Rozbieranie paneli odpada. Szafka na ślizgaczach 8mm, jedne dodatkowo podkleiłem filcem, inne spiłowałem w miejscu garba z wylewki i wygląda, że jest ok. Co śmieszniejsze wcześniej stało na niej 240l wromaka z zbyt krótkimi wzmocnieniami wzdłużnymi, a szafka nie zachowywała się zbyt stabilnie, aż dziw, że nie pękło. W dalszym ciągu szafka przy szarpnięciu lekko się rusza, ale jest dość wysoka (140cm) i to pewnie dlatego?

Akwarium już sklejone, wyschnięte i czeka na transport do szczęśliwego posiadacza :)

Więc by nie marnować czasu złożyłem już filtr RO/DI i zaleję nim piasek Kreisel, który był wcześniej w 240l. Mam zamiar wrzucić kilka kilo do wiadra i wymieniać wodę codziennie – w ten sposób mam nadzieję zbić ilość wydalanego krzemu przez ten piasek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Baniaczek ma dotrzeć za tydzień, więc przed świętami niestety już go nie zaleję, ale będzie trochę czasu na dłubanie ;)

Póki co chcę zamówić formatki do kaseciaka, dno i tło i tu mam rozterkę co do ich wymiarów.

Kaseciak zaplanowałem z trochę większym luzem niż pierwotnie (foto). Rozterka jest nad wymiarem wlotu, czy 140x5 nie będzie za mało? Wlot będzie od spodu po całej szerokości, więc na ewentualne poprawki po wklejeniu do tła nie będzie miejsca. No i czy komora śmieciowa na 5mm wystarczy, czy może dać na 10mm??

Druga kwestia to zamówienie gąbek do kaseciaka i od razu do absorbera no3, żeby nie płacić 2x za przesyłkę. Tu też dwie rozterki:

1. Baniak ma 55h, zalecana wys. kaseciaka to 10cm mniej, ale uwzględniając grubości dna i wzmocnień czy nie? Innymi słowy ile centymetrów nad dnem powinien wisieć kaseciak (nie licząc ok 4cm piasku)

 2. Mam schemat absorbera no3 na rurze 75mm, ale nie wiem jakiej grubości krążki zamówić? I do tego jeszcze jakaś siatka na krety? WTF?

atman.jpg

purolite (Kopiowanie).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij mieszać piaskiem. I dać wodę do płukania bez krzemianów ;)
IMHO siatka na krety jest zbędna, w to miejsce wejdzie Ci więcej purolite ;) tylko przypadkiem nie zaklejaj zaślepek bo co jakiś czas trzeba płukać gąbkę no i złoże.

Wysłane z telefonu

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

led4 robisz wersję kaseciaka turbo - przynajmniej tak wynika z rysunku - tam nie ma miejsca na blok absorbera na rurze  fi 75.

to gdzie to wsadzisz? no i grzałkę ??? gdzie????  Jaka wysokość kasety?

Ustalanie wysokości każdego kaseciaka - 5 cm nad piaskiem i do dolnej krawędzi wzmocnienia wzdłużnego na tylnej szybie .

wielkość komory pompy musi uwzględniać nie tylko wymiar pompy ale i ilość złoża biologii ( od wymiaru komory zależy wtedy wysokość złoża i 1cm ruszt) oraz 20cm słup wody nad pompą gdy w komorze jest minus 5-7cm niż w baniaku.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbo, turbo, ale o grzałce... (mega babol)  Muszę w takim razie dodać jeszcze 3cm na grzałkę. Zamówiłem już jakiś czas temu taką:

https://www.aliexpress.com/item/New-Love-Home-Automatic-Thermostat-Aquarium-Fish-Tank-Explosion-proof-Electric-Heating-Rods-G015/32748833732.html

Absorber będzie na wzmocnieniu poprzecznym, więc do kaseciaka pójdzie jedna z małych pompek, którą posiadam 220l/h lub 400l/h no i oczywiście litr TMBT z e-rybki. Atmana chcę dać bezpośrednio na ruszt lub ruszt+kawałek gąbki w celu wytłumienia jeśli zajdzie taka potrzeba. Na atmana wrzucę litr TMBT i pompkę do absorbera.

Baniaka jeszcze nie mam, ale domniemam, że skoro wykonany ze szkła 10mm to wzmocnienie wzdłużne+poprzeczne+dno+podkład spienionego pcv to ok 3,5cm. Więc zostaje 51,5cm - ok 4cm piasku - 5cm nad piaskiem czyli wychodzi mi 42,5cm zakładając, że górna krawędź kasety będzie na styk z dolną krawędzią wzmocnienia wzdłużnego?

Reasumując kaseciak znów się powiększył :) i tym razem 170x140mm - czyli wlot (zakładając 5mm) 8,5cm2 - czy nie za duży na atmana 306?

10 godzin temu, spiochu napisał:

Nie zapomnij mieszać piaskiem. I dać wodę do płukania bez krzemianów ;)
IMHO siatka na krety jest zbędna, w to miejsce wejdzie Ci więcej purolite ;) tylko przypadkiem nie zaklejaj zaślepek bo co jakiś czas trzeba płukać gąbkę no i złoże.

Wysłane z telefonu
 

Piasek już się miesza z wodą RO-DI.

Plan był właśnie zakleić z obu stron i płukać przez pompę, czy lepiej zakleić dno i dać zaślepkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kurcze blade muszę być czujny jak ochrona na budowie:(

a gdzie ta grzałka wylądowała? czyli który wymiar 170?

co się stało ze złożem ceramicznym bo jakoś nie piszesz gdzie będzie.

TMBT wymaga wymuszonego bardzo silnego przepływu wody a worek położony nad pompą to żaden przepływ.

Jeśli blok na wzmocnieniu poprzecznym czy wzdłużnym czyli powyżej lustra wody to pomka minimum 400-600l/h

Może podpowiem coś:D

przed gąbką w komorze śmieciowej też wklej prowadnice by ci złoża nie wepchły:Dgąbki na szczelinę wlotową wody jak Grzesiowi  i powiększ komorę śmieciową z 5 do 30mm - tam jest miejsce na grzałkę bo nie ma spadku lustra a woda ma największy cug - bije jak ze żródełka.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... Czujny jak stado wilków (całe szczęście)

170 po szerokości (wzdłuż baniaka), grzałkę miałem zamiar umieścić w komorze z pompą, ale teraz to już sam nie wiem... Czasami wyjeżdżam na 7-10 dni i jak przykurzy gąbkę...

Co chwilę mi kaseciak rośnie, a miał być minimalistyczny, no ale chyba lepiej żeby był praktyczny niż minimalistyczny ;)

Złoże ceramiczne, hmm...? W sumie to chciałem z niego zrezygnować, bo przecież będzie kupa piachu, skał i mega gąbka. To jeszcze ceramikę wpychać?

Do oddzielenia gąbki od złoża mam kratkę dla gołębi https://b.allegroimg.com/original/01a437/d9499b8d49579cf582b8e577b65b która posłuży zarówno jako ruszt pod pompę jak i wsunięta będzie od strony komory pompy.

To może tak: szerokość kasety zostawię na 14cm czyli do komory pompy 140x85 pójdzie ruszt na to TMBT?? i pompa na to? Przy rozmiarze 140x85 każde 85mm wysokości daje nam 1l objętości więc pompa będzie ponad 23cm pod górną krawędzią kasety.

Głębokość kasety powiększę do 170mm tym samym komora śmieciowa będzie 30mm, czyli full miejsca na grzałę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.