Jump to content

No2 ma 3.3mg/l.Tragedia


Adik87
 Share

Recommended Posts

Witam woda dojrzewala 4tyg.po wpuszczeniu pysi i pierwszej podmiany No2 skoczylo jak w temacie do 3.3mg/l!No3 wynosi 20.Jak to jest możliwe i co teraz zrobić. W ciągu 3 dni padły mi 4 socolofi =/, a reszta ryb nie zareagowała na ten potężny skok parametrów. Co się dzieje? Reszta parametrów jest utrzymywana w normie i się nie zmieniła.

Link to comment
Share on other sites

timi-akwaria.pro
15 minut temu, Adik87 napisał:

Witam woda dojrzewala 4tyg

Pytanie czy dojrzała.
Mierzyłeś NO2 i NO3 przed wpuszczeniem ryb? Jeśli tak to jakimi testami?

Edited by timi
Link to comment
Share on other sites

Tak mierzylem dlatego zdecydowalem juz zarybic akwa.No3 zoolek, a No2 Tropical. Tylko takie dostałem w najbliższym sklepie.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
15 minut temu, Adik87 napisał:

Tak mierzylem dlatego zdecydowalem juz zarybic akwa.No3 zoolek, a No2 Tropical. Tylko takie dostałem w najbliższym sklepie.

A jaką wartość miały NO2 i NO3 przed wrzuceniem ryb? NO3 zooleka to loteria wyników.

Link to comment
Share on other sites

No2 było między  0.1-0.4, a No3 mniej niż 5.Dlatego nie wiem skąd te skoki i co mogę teraz zrobić? Dlaczego tylko padłoi kilka ryb, a reszta jest w świetnej kondycji? 

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Nie wiem ile jeszcze razy będę pisał że dojrzewanie baniaka nie robimy na zegarek czyli na 4 tygodnie tylko na wyniki testów które to potwierdzą. Miałeś nie dojrzały baniak i wpuściłeś ryby - i to wyłącznie twoja wina.

Pierwsze to zrób podmianę natychmiast ale  minimum 50%  a potem takie same podmiany  - codziennie.

Po drugie kup dwa test - JBLa NO2 i NO3  tym co masz obu nie wierzę

Po trzecie masz wlać jutro uzdatniacz kranówy  pod nazwą Kordon Amquel Plus - dawka na ilość wody w akwarium - i nie interesuje mnie jak ten preparat zdobędziesz  - może w Częstochowie a może w Katowicach.

Jak tego nie zrobisz to te w doskonałej kondycji w co nie wierzę też będą za kilka dni martwe.

Azotyny NO2 zabijają powoli niszcząc organy wewnętrzne ryb. Nawet takie które wydaje się że przeżyły kryzys zazwyczaj padają póżniej.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Teraz jak najszybciej podmień z 50% wody i zrób pomiar. Jak nic się nie zmieni, to znaczy, że masz testy do bani, a jak spadnie, to miałeś niedojrzałe akwa. Ratunkiem będą częste podmiany wody, a jak masz gdzie, to kup coś na zbiajanie NH , NO2 i NO3. .Seachem Prime   wyjdzie najtaniej, bo jest bardzo wydajny.

Edited by kado
Link to comment
Share on other sites

2 dzień robie podmiany 50% a testy pokazują to samo.Jutro kupie test Jbla i te uzdatniacze, o których wspomnieliscie i odezwę się za kilka dni co i jak 

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
8 godzin temu, Adik87 napisał:

2 dzień robie podmiany 50% a testy pokazują to samo.Jutro kupie test Jbla i te uzdatniacze, o których wspomnieliscie i odezwę się za kilka dni co i jak 

Bo jak się wpuści ryby do niedojrzałego baniaka i NO2 razem z NH3 zabija ryby, to nawet jak zrobisz podmiankę 100% wody to za kilka godzin i tak już będzie NO2 takie jak przed tą podmianką, nie wiem dlaczego tak jest ale jest . Na pewno z podmienianą wodą wywalasz te trucizny ale niemal natychmiast powstają nowe.  Z jednej strony świadczy to jak wiele tych trujących związków powstaje z rybami, a z drugiej gdy biologia ruszy - jaka to ogromna siła niszczenia trucizn drzemie w tych bakteriach nitryfikacyjnych.

    Latwiej ci będzie znależć Seachem Prime ale Kordon Amquel Plus działa o wiele silniej detoksykując i NH3 i NO2 a nawet nieco NO3  -  albo jeden albo drugi kup.

 

 

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
10 godzin temu, Adik87 napisał:

No2 było między  0.1-0.4, a No3 mniej niż 5.Dlatego nie wiem skąd te skoki i co mogę teraz zrobić? Dlaczego tylko padłoi kilka ryb, a reszta jest w świetnej kondycji? 

Prawdopodobnie te NO3 to wynik kranówki (przy zooleku wartość 5 może doskonale być wartością 1 lub 10 a nawet 20). Biologia w Twoim baniaku nawet jeszcze dobrze nie ruszyła. Dopiero jak wpuściłeś ryby bakterie dostały sporą ilość papu i zaczęły wszystko przerabiać na  NO2. Kolejnym etapem będzie przerabianie NO3 ale może to potrwać kilka dni. Do tego czasu ryby mogą nie przeżyć.

Bardziej dostępny jest Prime. Przy codziennej podmianie wlewaj zgodnie z instrukcją producenta. Pamiętaj również o dolewaniu bakterii (absolutnie bez pożywki) np. Stability Sachema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.