Skocz do zawartości

Bezpieczne akwarium 840 l


iquitos68

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Kolejny etap projektu za mną. Aluminiowy stelaż stoi u mnie w salonie. Udało mi się go przewieść samemu samochodem i wnieść do mieszkania. Z akwarium już tak łatwo nie będzie ;) Mam teraz jakieś 3 tygodnie na wypoziomowanie i zabudowę tego żelastwa. Podoba mi się zabudowa stelaża akwarium 1000 l Stana i pewnie coś w tym stylu będę chciał skręcić. Akwarium będzie licować blatem zrobionym z płyty mfp, oraz ze stelażem. Zabudowa będzie zachodziła kilka cm na akwarium od dołu, tak aby zakryć piasek. Pozostaje jeszcze kwestia jak wypoziomować stelaż. Czy punktowo podkładając kawałki spienionego pcv w miejscach 8 pionowych elementów konstrukcyjnych, czy może jakąś inną metodą, np podkładając spienione pcv co 10 cm na całym obwodzie stelaża. Stelaż lekko się kolebie na podłodze więc te zabiegi są konieczne. Zastanawiam się jak rozwiązać problem bezpośredniej amortyzacji akwarium. Jak myślicie co dać pod 840l zbiornik - mate akwarystyczną, mate pod panele podłogowe, a może styropian ?

 

DSC_4398.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, spiochu napisał:

Nóżki byłyby najlepsze. Ale co byś nie podłożył to moim zdaniem nie spienione PCV - za miękkie jest.

Wstępnie miały być nóżki i taki był projekt. Jednak podczas zamawiania odradzono mi, żeby przy tak dużym baniaku montować nóżki regulowane. Pewnie chodzi tu o wytrzymałość aluminium. Np w konstrukcjach wytrzymałościowych nie stosuje się robienia samych gwintów w aluminium, tylko do gwintowanego otworu wprowadza się stalową sprężynkę - helicole, na której opiera się wkręcana później śruba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie troszkę mniej litrów, ale z powodzeniem zastosowałem nogi regulowane z wytrzymałością do 500kg. Są plastikowe i też sporo się zastanawiałem czy w końcu ich użyję, ale raz kozie wio i baniak stoi stabilnie, w końcu przy 8 nogach to tylko koło 100kg na nogę więc jeśli dobrze wypoziomowane to nie powinno się nic wydarzyć. Pod baniak dałem polietylen np. taki https://www.bitmat.pl/Pianki-wygluszajace/Pianka-polietylenowa-PE-polietylen-10mm, te podłogowe moim zdaniem za cienkie były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sprawdź poziom podłogi czy wymaga aż takiej regulacji aby wskazane były nóżki. 

U siebie, przy różnicach do 10 mm, zrezygnowałem z nóżek i poziomowałem klinami, których używa się do szklenia okien. O oczywiście wypełniając większość przestrzeni pod stelażem. 

Mój stelaż leży na listwach z płyt meblowej o szerokości 60 mm.

Edytowane przez bobanr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.