Skocz do zawartości

Przeprowadzka akwarium!


acid

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry Wieczór!

Moja ukochana żona mnie dzisiaj uświadomiła, że to już za tydzień się przeprowadzamy... myślałem że to za miesiąc ... no ale cóż :D Takie życie... Więc mam kilka pytań a właściwie jedno jak to zrobić?! 

1. Myślałem jak @Pleziorro sugerował w innym wątku kupić http://myciok-sklep.pl/index.php?route=product/product&path=60_61&product_id=75&sort=p.model&order=ASC ile mogą rybki siedzieć w tym akwarium? ( 8 pysiaków 8 red red) Zakładam, że stawiam akwarium w nowym miejscu wlewam wodę -> jadę po rybki + filtr. Myślę, że jak wszystko dobrze się poukłada musiały by tam posiedzieć minimum 2 dni, maximum około 5.

2. Jak przewieźć rybki? Mam około 1h-1.30h (Kraków-Katowice) godziny jazdy jak będą korki może być dłużej...

3. Plan jest taki aby przy przeprowadzce wkleić czarne tło do akwarium - coś możecie polecić czy zwykła czarna folia od zewnątrz?

4. Na jaki filtr wymienić aktualnie posiadany EHEIM ecco pro 300 2036 ? Myślę raczej dalej nad kubłem, nic dużo większego mi się nie zmieści, ale mogę tymczasowo postawić obok akwarium, za jakiś czas planuję wymianę szafki na coś sensowniejszego niż mam teraz, ale to temat na za 2-3 tygodnie :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie dadzą radę kilka dni w takim szkle, jeśli chodzi o transport - przewoziłem ryby latem przy wysokiej temperaturze ponad 400 km. (a były to pielęgnice pawiookie 25cm+) i nic im nie było .Jeśli chodzi o tło - mam w jednym akwarium na tylnej szybie folię do przyciemniania szyb samochodowych taką bez wariacji cenowych -jedną z tańszych - przyklejona (położona) na szybę na płyn (woda też może być) ja zastosowałem dwie warstwy i jest elegancko.

 W pozostałych kwestiach nie mam doświadczenia więc nie będę pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sobie nakombinowałeś tych kursów Krak-Kat:D Kat - Krak

Kolego przeprowadzka nawet 300km to jeden kurs samochodem osobowym klasy średnio wielkiej ze składanymi tylnymi fotelami , tylko trzeba się zaopatrzyć w:

1/ wiadro budowlane 10l za  3,45zł  lub wersja luksusowa czyli 20l za - 7,43 zł   oraz w  takie cóś co nazywa się kastra budowlana wersja standard 40l za 11,99 zł lub wersja lux czyli 60l za 13,33 zł . do tego duże czarne worki na śmiecie by wiadro do wora weszło.

Wszystko to kupisz w każdym sklepie metalowo-budowlanym od ręki. podaję tylko dla orientacji .

http://allegro.pl/kastra-budowlana-kasta-skrzynka-pojemnik-60l-i6560948791.html

http://allegro.pl/wiadro-budowlane-do-zapraw-na-wode-10-l-kastra-i5131422179.html

 

Kolejność operacji.:D

1/ W worek wstawiasz wiadro i nalewasz  z baniaka te 7- 15l wody  - w przeciwieństwie do tego akwarium 75l z linka , wiadro ma uchwyt do noszenia i nie pęknie. No i cena chyba przesądza.

2/ wylewasz resztę wody i wyławiasz ryby i siup do wiadra 20l zawiązujesz worek by rybcie miały ciemną noc i nie wyskoczyły ale robisz kilka otworów wentylacyjnych i wstawiasz do auta na przód i podłogę pasażera - jak dasz ciepły nawiew na nogi to i temperatura wody zbyt nie spadnie.

3/  Teraz spokojnie rozbierasz resztę baniaka czyli grzałka, filtracja ( z kubła wylewasz 3/4 wody ) kamienie, piasek, i wszystko przenosisz do samochodu.

Baniak 150cm wchodzi do większości aut no może nie do wszystkich sedanów.

4/ Jak zabrałeś wszystko to w drogę.

5/ Już w Katowicach  pierwsze to do kastry 60l wstawiasz wiadro z rybami już bez wora i do kastry nalewasz przez ustrojstwo  kranówy katowickiej ciepło-zimnej czyli ok 26C i podłączasz grzałkę na leżąco no i  kubeł  - obie rury kubła do kastry jak już sobie chodzi po odpowietrzeniu to co 15-20 min na chwilkę łapą przenosisz   powrót kubła do wiadra  - woda zacznie się w kuble mieszać z tą nową katowicką i przelewać do kastry  a po godzinie możesz przenieść ryby do kastry i wyjąć kubeł - no wody trzeba dolać do kastry. Masz takie kastrowe akwarium 60l do oglądania z góry z grzałką i filtracją więc może tak chodzić i 2 tygodnie zanim nie ustroisz baniaka na nowo w nowym miejscu.

Jak już nowe będzie działało to siatką lub ręką przenosisz tylko ryby bez tej starej wody byle temperatury w miarę się zgadzały.

Prawda że proste i o wiele tansze no i od razu masz kubeł do podmianek. ale radziłem ustrojstwo z węglem i tego się trzymaj.

powodzenia.

Co do p 3 - to ja radzę do wewnątrz czarne spienione pcv 3mm wkleić na Soudal All Fix Turbo ale i folia zewnętrzna czarna też może być chyba że forotapeta z efektem 3D skalista - żeby nie jakiś efekt roślinniaka lub moeskiego cie nie naszedł.

P 4. to dopiero jak po tygodniu w nowym miejscu i starym Eheimie to pochodzi to napisz co tam w nim siedzi - ten kubeł zostaje jako biolog więc bez ciśnienia na nowe zakupy - najpierw się przenieś i opij nowe lokum.

 

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

OK trochę mnie pochłoneła przeprowadzka... w rezultacie akwarium zostało na starym miejscu ( jeżdzę do KRK do pracy więc przy okazji dokarmiam rybki )

Więc przeprowadzka zaplanowana na za jakiś 2-3 tygodnie i wszystko na raz jednym autem

No i ponieważ mam teraz więcej czasu to chciałbym ogarnąć i zmodernizować akwarium przy przeprowadzce, więc na pewno będę chciał dokupić jakieś małe akwarium, tam dać rybki na jakieś 3-4 dni podczas prac nad dużym zbiornikiem

Więc troszkę detali:

  1. Akwarium 150x40x50
  2. Obsada 8x Saulosi 8x Red Red
  3. 5x Ślimaki Military Helmet.... i nie wiem ile Świderków... rozmnożyło się to strasznie ;/ Da się to jakoś kontrolować czy po prosty trzeba przebierać co jakis czas?
  4. Aktualne kamienie z akwarium wylatują nie podobają mi się ( jeszcze nie mam nowych )
  5. Piasek mam nowy już w nowym miejscu, nie będę woził starego... stary jest stary :P
  6. W akwarium pracuje
    1. EHEIM ECCO PRO 2036 - który miał być super hiper, a ledwo co filtruje jeśli dobrze pamiętam z ostatniego testu z 200l/m
    2. EHEIM Skim 350 - który regularnie co 4-5 dni mi się zatyka, gąbka cała zagloniona coś z tym da się zrobić? Czy po prostu uzbroić się w cierpliwość a po ulepszeniu filtracji się polepszy
    3. JEBAO RW8
  7. Więc teraz pytanko na jaki filtr wymienić EHEIM'a bądź jaki dokupić do zestawu, nie ukrywam że wolał bym jedno pudło niż 2 :D
  8. Nie mam grzałki co na nowym miejscu będzie konieczne w starym miejscu temp zawsze była 25+ nawet w zimie, więc nie było sensu. Ogrzanie nowego domu graniczy z cudem, więc raczej grzałkę muszę dokupić
    1. Pytanie jaką?
  9. Sukam jakiejś czarnej 3D fototapety, ktoś poleci jakieś miejsce z dużym wyborem?
  10. Szafka... Szafka ... -> stelaż pod akwarium, może ktoś polecić miejsce gdzie zamówię stelaż pod szafkę do akwarium który będę mógł sam obudować dowolnym wykończeniem w sensie sam dodam dźwi półki itp? 
  11. w sumie co do pkt.6 skoro i tak będę miał szafkę to mogę mieć tam 2 kubełki, aktualna szafka jest kompletnie nie ustawna :D

Ewantualnie wszystkie tipy i pomysły mile widziane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pkt 6

ad1- jak miał być super hiper jak ma tylko 750l/h przepływu a praktyce zapewne mniej lub tak jak piszesz 200l/h :D ...Ogólnie walnął bym do niego same złoże(1litr)+gąbka na zasysie z tym że cały czas mówię tu o filtrze jako typowy biolog...

ad2- skimer na jakiej mocy pracuje?

7-Jeśli chcesz jedno pudło to może filtr kasetowy? ;) ...Sprzedajesz EHEIM ECCO PRO 2036 za pieniążki kupujesz np taką pompę z regulacją przepływu http://erybka.pl/product-pol-13742-Jebao-Jecod-DCP-5000.html pakujesz ją do kaseciaka i masz problem z głowy...Do tego falownik RW-8 żeby zmiatał kupki do zasysu kaseciaka i jest miodzio :biggrin:

8- Grzałkę zakupisz 200-300w ,oczywiście jeśli zbudujesz sobie kaseciaka to musisz dobrać taką żeby pasowała wyskością to kasety bo w niej ją ukryjesz...

9- albo folia o której wspomniała koleżanka,albo zakup sobie czarne spienione PCV...Bardziej sugerował bym Pcv włożone do wewnątrz zbiornika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wersja kaseciaka znacznie tańśza, na pompie za 86zł. czyli Atman 306. Skończą się problemy z zatykaniem, a prace konserwacyjne ograniczą się do płukania co tydzień gąbki i przy podmianie wody.

Co do tła to jestem tego samego zdania co Egon, czyli spienione czarne pcv. Daje ładną matową czerń.

Co do grzałki to ja u siebie mam Aquael Gold 300W i spokojnie wystarcza, możesz ją umieścić w kaseciaku za gąbką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kaseciak był w planach, ale plany legły w gruzach, więc muszę coś zrobić z filtrem. Przed chwilą go zmierzyłem 270l/h więc troszeczkę mało jak na akwa 300l. I do tego zaczął dzisiaj bardzo głośno chodzić, i się pare razy przywiesił trzeba było w niego popukać aby wznowił mocny przepływ... 

W każdym bądź razie dzisiaj przewiozłem pacjentów do domu tymczasowego:

2016-11-22 20.27.09.jpg

Jutro max po jutrze jadę po akwarium, jak widać grzałka już zakupiona, teraz trzeba by pomyśleć nad filtrem, polecicie jakiś kubeł który będzie sprawnie działał na tym litrażu? :D

W sumie to tak myślę nad Unimax 700, wydaje się sensownym wyborem, do tego w środku będzie jebao rw8 + skimmer, więc powinno wszystko się spiąć jak trzeba :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.