Skocz do zawartości

Filtr Narurowy do 180x60x50


Paulstick

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli nie będzie na grzałce regulowany przepływ to prawie całość wody będzie przepływa przez nią, a nie przez biologię.  Jak już chcesz tą grzałke to dałbym tą odnoge już za biologią czyli w sumie dwie. Chociaż dalej uważam że grzałka będzie lepsza w samym akwarium lub jak wcześniej pisałem wogóle jest nie potrzebna jak jest w domu ciepło(22-23C) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, stan said:

Jeżeli nie będzie na grzałce regulowany przepływ to prawie całość wody będzie przepływa przez nią, a nie przez biologię.  Jak już chcesz tą grzałke to dałbym tą odnoge już za biologią czyli w sumie dwie. Chociaż dalej uważam że grzałka będzie lepsza w samym akwarium lub jak wcześniej pisałem wogóle jest nie potrzebna jak jest w domu ciepło(22-23C) 

Wiecej problemow niz to warte z ta grzalka, faktycznie chyba ja po prostu z systemu usune. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie, tylko 3 mechaniki zamiast 2, dodatkowy bypass na sekcji biologicznej i 2 korpusy na purolite. A no i wszystko na rurach 1" 32mm. Pompa to też IBO beta 25/60.

Zawory mam tylko przed i za sekcją mechaniczną, na bypasie biologii(1" trochę kosztują) no i jeden przed blokie purolite i na kraniku .Jestem zadowolony.

Grzałki nie mam wcale.

Z tym przepływem przez biologię i purolite to jest różnie: jedni radzą jak najwięcej wody przepuszczać, inni mówią że to bez sensu, że lepiej jak woda płynie wolno, wręcz im wolniej tym lepiej. Na wszelki wypadek lepiej mieć regulację. Ja zawór na bypasie przy biologii mam na wpół otwarty, przez co część wody od razy po filtracji mechanicznej trafia do zbiornika. Podejrzewam że gdybym go całkiem otworzył biologia wcale nie stałaby się mniej efektywna a przepływ zawszę trochę większy. Gdyby jednak nitryfikacja przebiegała gorzej zawsze można go zamknąć zwiększając ilość wody przepływającej przez biologię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, bakus_44 said:

Mam podobnie, tylko 3 mechaniki zamiast 2, dodatkowy bypass na sekcji biologicznej i 2 korpusy na purolite. A no i wszystko na rurach 1" 32mm. Pompa to też IBO beta 25/60.

Zawory mam tylko przed i za sekcją mechaniczną, na bypasie biologii(1" trochę kosztują) no i jeden przed blokie purolite i na kraniku .Jestem zadowolony.

Grzałki nie mam wcale.

Z tym przepływem przez biologię i purolite to jest różnie: jedni radzą jak najwięcej wody przepuszczać, inni mówią że to bez sensu, że lepiej jak woda płynie wolno, wręcz im wolniej tym lepiej. Na wszelki wypadek lepiej mieć regulację. Ja zawór na bypasie przy biologii mam na wpół otwarty, przez co część wody od razy po filtracji mechanicznej trafia do zbiornika. Podejrzewam że gdybym go całkiem otworzył biologia wcale nie stałaby się mniej efektywna a przepływ zawszę trochę większy. Gdyby jednak nitryfikacja przebiegała gorzej zawsze można go zamknąć zwiększając ilość wody przepływającej przez biologię.

Bakus wlasnie wczoraj wieczorem przegladalem topik na temat twojego akwarium. Skoro przeplyw to glowny problem z narurowcem, to logiczne byloby zamontowanie wszystkiego na rurkach 32mm i zlaczkach 1''? Moze zawory kosztuja troche wiecej, ale nie na tyle, zeby mialo to jakis wplyw na ostateczna decyzje. Jesli chodzi o projekt, to mysle, ze zostane, przy tym co mam w tej chwili, nie wymaga dodatkowych rurek (bypass, dodatkowy purilite) i jest sprawdzone przez Stana:). 

Niespodziewana wizyta w Polsce, pierwsza od 2 lat mi sie zapowiada pod koniec przyszlego tygodnia, takze mam jeszcze kilka dni na podjecie decyzji i wydanie pieniedzy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, KrysP said:

Zasys koniecznie 32 mm, dalej zawory ,rurki 1",czyli 25 mm ( chociaż na 3/4 też daje radę).Tak mam u siebie i tak zrobiłem słuchając dobrych rad  i z całym przekonaniem - jest to najlepszy optymalny przepływ. Oczywiście zawory pełnoprzepływowe koniecznie :)

Jak mam byc szczery, to mam lekki metlik w glowie od tych wszystkich rozmiarow, zaworkow, korpusow... tak to jest jesli sie nie ma mozliwosci przejsc do sklepu, przegladnac, przymierzyc, sprobowac...

Probuje to ogarnac "na sucho", ale niestety totalny brak doswiadczenia w tej dziedzinie nie ulatwia zadania. 

Wizyta w Polsce w przyszlym tygodniu bedzie bardzo krotka, takze na zakupy nie bedzie czasu, jestem zmuszony zamowic wszystko przed wyjazdem.

Prosze szanownych kolegow o cierpliwosc:).

Zalozmy, ze zrobie zasys z rury 32mm. Czy przy pierwszym trojniku przed filtracja mechaniczna zredukowac wyloty do 25mm srednicy (ma sens skoro wylot z 2 rurek 25mm jest nieznacznie wiekszy niz z 1 rurki 32mm)  i reszte instalacji oprzec na rurkach 25mm, zaworach 1'' i korpusach o gwincie 1''? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ja napiszę swoją opinię co może bardziej pokomplikować sprawę :) Zawór spustowy przed pompą moim zdaniem chybiony. Jak zaczniesz podmieniać wodę to będziesz mógł liczyć tylko na grawitację a taka podmiana może trwać długo. Lepiej imho dać zawór za pompą bo przy podmianie woda poleci szybciej. Natomiast odpowietrzenie korpusów mechanicznych będzie przebiegać tak samo jak przy zaworze przed pompą. Ja mam zawór za pompą i działa to rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, lufa555 said:

Jeszcze ja napiszę swoją opinię co może bardziej pokomplikować sprawę :) Zawór spustowy przed pompą moim zdaniem chybiony. Jak zaczniesz podmieniać wodę to będziesz mógł liczyć tylko na grawitację a taka podmiana może trwać długo. Lepiej imho dać zawór za pompą bo przy podmianie woda poleci szybciej. Natomiast odpowietrzenie korpusów mechanicznych będzie przebiegać tak samo jak przy zaworze przed pompą. Ja mam zawór za pompą i działa to rewelacyjnie.

Moje komplikacje wynikaja z mojej niewiedzy i braku doswiadczenia na poziomie "jak polaczyc gwint elementu A do gwintu elementu B w najprostszy sposob", raczej niz z komplikacji projektu, takze mysle ze kiedy mi sie uda zamowic prawidlowe zaworki, korpusy itd i mam to cale ustrojstwo przed soba to i komplikacje sie skoncza:). Zostane przy zaworze przed pompa, jak w narurowcu Stana. Grawitacja do tej pory byla laskawa dla niego, takze mysle ze i mnie nie zawiedzie. Moj zasys wchodzi bezposrednio w dno akwarium, takze mysle, ze to powinno rowniez ulatwic czynnosci typu spuszczanie wody czy startowanie systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.