Skocz do zawartości

Zamiana 240L na Optiwhite 480L-172×47×60h


eazeo83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Wreszcie nadszedł upragniony czas na zmianę zbiornika i jego lokalizacji.

Co prawda zmiana nie jest aż tak spektakularna pod względem wymiarów, jednakże zawsze to coś.

Obecnie od dwoch lat delektuje się widokiem pyszczaków w profilowanym Wromaku 240l. A już nie długo będzie przeprowadzka do akwarium o wymiarach:
Długość 170cm
Szerokość 45cm
Wysokość 50cm
Szkło Optiwhite dookoła z dnem z Float. Silikon bezbarwny.

Oczywiście chciało by się więcej, niestety ograniczeniem jest dostępne miejsce.

Akwarium będę zamawiał u p. Przemka Wieczorek. Póki co kontakt, doradztwo pierwsza klasa. Niestety termin wykonania 4-5 tygodni. Przynajmniej będzie czas na dobre planowanie całego przedsięwzięcia. A jest o czym myśleć i co robić.

Mam do wzmocnienia szafkę. I chcę rozpocząć budowę kaseciaka. W obecnym akwarium mam filtry: kubełek Fluval 306 i wewnętrzny również Fluval U4 które spisują się na medal, brak problemów z biologia. Za cyrkulację odpowiada JVP 101. Blok z Purigenem na pompce Hydor działa od roku.

Nie sądzę abym mógł wykorzystać coś jeszcze z powyzszego oprócz grzałki i bloku w nowym zbiorniku dlatego skłaniam się w stronę kaseciaka z jakąś sensowną pompą. Będę prosił o pomoc w jego budowie bo powiem szczerze po lekturze 123 stron wątku o kaseciakach nadal nic nie wiem.

Moja lepsza połówka (tak przynajmniej inni mówią) dała warunek że akwa ma mieć pokrywę z lakierowanej płyty mdf na wysoki połysk tak jak komoda na której będzie stało akwarium. Przymierzam się powoli do budowy takiej pokrywy. Do oświetlenia wykorzystam moduły Led Samsung 5630 i tasmę Led niebieską z odrobiną czerwonej, wraz z sterownikiem, które mam w obecnym akwarium.

Tłem będzie czarna folia. W środku serpentynit z piaskiem koralowym.

Zbiegiem wydarzeń będę dodawał Photo i dzielił się wrażeniami.

Mam nadzieję że nie zanudziłem aż tak bardzo.

Pozdrawiam wszystkich czytających.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eazeo83 napisał:

Obecnie od dwoch lat delektuje się widokiem pyszczaków w profilowanym Wromaku 240l. A już nie długo będzie przeprowadzka do akwarium o wymiarach:
Długość 170cm
Szerokość 45cm
Wysokość 50cm
Szkło Optiwhite dookoła z dnem z Float. Silikon bezbarwny.

Cześć ,
O ile nie jest za późno na takie przemyślenia to rozważ powiększenie głębi te 45cm
będzie za tobą chodzić dopiero jak ustawisz zaaranżujesz zbiornik .
Z czasem zamarzy Ci się jakieś tło 3D czy coś w tym stylu i będziesz sobie „pluł w brodę” .
Sam mam zbiornik niemal wew 225x80x80h i obecnie bym wolał "zdjąć tą dyche" z wysokości 
i dołożyć ją do głębi a najlepiej bym widział 240x100x70h :-)
Nawet toje widzę jako 170x50x45h  (bez ingerencji w koszty).
Sam zobaczysz niebawem nie będzie to tylko moje zdanie .




 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bezwzględne minimum wysokości to 50cm. Mój baniak ma tyle i cały czas żałuję, że nie więcej. 45cm. szerokości to też malizna. Spróbuj przeforsować chociaż 55cm. Czym więcej, tym lepiej. Rafcio napisał o tle strukturalnym. Możesz w przyszłości żałować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam tą białą szafkę 170 x40 cm z szybami więc rozumiem dlaczego tylko te 45 cm w baniaku i biała pokrywa na glanc.

Odsuń szafkę o 10 cm od ściany i spytaj żony czy tak może być i tak plecy szafki masz do wzmocnienia a blat w tym białym lakierze i tak trzeba nowy większy dać, a szafkę w środku wzmocnić.

Natomiast co do wysokości baniaka to i tak trzeba będzie przewiesić wyżej albo w inne miejsce te piękne lustro więc tu absolutnie nie 50 cm w górę tylko idz od razu w 60 cm. - proporcje 170/60  ładniej się komponują - mniej jamnikowate od przodu jest.

Kaseciak turbo w lewym rogu przy tym pionie kominowym .

Nie bardzo też rozumiem po co OW dookoła  czyli 4 x OW jak tylko przód i prawy bok widać - 2 szyby OW a 4 szyby OW  to na prawdę duża róznica w koszcie  więc pytam po co?

Nie wiem z jakiej grubości szkła taki baniak h50 się klei ale jako laik myślę że 8mm + wzmocnienia wzdłużne i jedna spinka , przy tak cienkiej szybie nie zobaczysz efektu ze szkła OW  chyba że będzie h60 cm wtedy szkło 10 -12mm. to wtedy warto.

Tak na marginesie ;)

Pompę fajną do kaseciaków na próbę kupiłem  w Chinach przyjdzie za 3 tygodnie to sprawdzimy i wtedy polecę albo odradzę zakup

SOBO  WP 350S

3000l/h ( podobno);)  40W podobno 

kultura pracy  i trwałość nie znana.

ale łącznie z kosztem przesyłki tylko 97 zł i to jest już pewne

https://pl.aliexpress.com/item/SOBO-WP-350S-220V-40W-3000L-H-Water-Pump-For-Aquarium-Fish-Tank-Variable-Speed-To/32702012486.html?spm=2114.13010608.0.50.BN2ypT

może być ciekawa alternatywa dla DCT4000 - za 300 zł

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, tak jak wspomniałem marzy się mi większe tylko problem jest taki że szafka ma 40cm, dodatkowo już muszę ją wysunąć trochę aby zglebić zbiornik do 45cm czego konsekwencją jest zwężenie przejścia. Tak jak Henryk wspomniał, wzmocnienie szafki konsultowałem już w innym poście.

1.png

Wysokość, nie ma problemu zmienię na 60cm, myślałem tylko że to i tak bez znaczenia dla pyszczaków.

Ale mam zagwostkę teraz. Wasze argumenty jak najbardziej są właściwe.

Godzinę temu, deccorativo napisał:

Nie bardzo też rozumiem po co OW dookoła  czyli 4 x OW jak tylko przód i prawy bok widać - 2 szyby OW a 4 szyby OW  to na prawdę duża róznica w koszcie  więc pytam po co?

Nie wiem z jakiej grubości szkła taki baniak h50 się klei ale jako laik myślę że 8mm + wzmocnienia wzdłużne i jedna spinka , przy tak cienkiej szybie nie zobaczysz efektu ze szkła OW  chyba że będzie h60 cm wtedy szkło 10 -12mm. to wtedy warto.

Tak na marginesie ;)

Kierowałem się tym, że gdyby czasem szkiełko się porysowało to ratunek w tym że można odwrócić. Szkło będzie z 10mm szyby.

Godzinę temu, deccorativo napisał:

Pompę fajną do kaseciaków na próbę kupiłem  w Chinach przyjdzie za 3 tygodnie to sprawdzimy i wtedy polecę albo odradzę zakup

SOBO  WP 350S

3000l/h ( podobno);)  40W podobno 

kultura pracy  i trwałość nie znana.

ale łącznie z kosztem przesyłki tylko 97 zł i to jest już pewne

https://pl.aliexpress.com/item/SOBO-WP-350S-220V-40W-3000L-H-Water-Pump-For-Aquarium-Fish-Tank-Variable-Speed-To/32702012486.html?spm=2114.13010608.0.50.BN2ypT

może być ciekawa alternatywa dla DCT4000 - za 300 zł

O super, będę więc czekał na recenzję. Cenowo jest faktycznie duża różnica.

Jeśli chodzi natomiast o kaseciak to o tej lokalizacji właśnie myślałem. Pewno będę zamęczał prośbami o analizę projektów kaseciaka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Rafcio napisał:

Rozumiem że moja kolejna wypowiedź jest „nieco na siłę” foto wyjaśni ,to ścianka działowa ?
O ile masz „smykałkę” z dziedziny budowlanej . :-)

Hehe z tą budowlanką kolego to nie jest tak żle. Niestety to ściana nośna. Jest z Ytonga i to sprawia że kusiło mnie wycięcie w niej 10cm i w sunięcie tam zbiornika, ale podtrzymuje ona kawał stropu, więc mam obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam od siebie, że pomysł wykonania pokrywy z lakierowanego MDF nie jest dobry;( Wystarczy niewielkie uszkodzenie lakieru i niezabezpieczony MDF bardzo szybko "puchnie" od wilgoci i nie wygląda to dobrze. Radzę spienione PCV lub aluminium (z tym, że "amelenium" ciężko pomalować :P:P)

Edytowane przez timi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.