Skocz do zawartości

Filtr turbo-kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, deccorativo napisał:

W kasecie siedziało to -1,2 litra TMBT - tak wygląda po niemal 2 latach pracy i wcale nie ubywa oraz  1,2 l Matrixa

 

U mnie TMBT po niecałym roku niestety rozsypało się i dzisiaj wywaliłem , a szkoda bo fajnie działało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Grześ jeśli górą pompa wywala 4000l/h to tyle samo musi tam do tego pudełka napłynąć tymi szczelinami przy dnie.

Jak szczeliny wlotowe będą za małe dla tych 4000l/h to już w komorze śmieciowej zauważysz spadek lustra.

deccorativo, czy myślisz ze aqc2000 w turbo kaseciaku zapewni odpowiedni ciąg przy 5 otworach 5x50mm (zbiornik 240l) ? Jestem skłonny kupić dct 4000 jeśli jest ryzyko ze z aqc2000 filtr nie bedzie wciagał. Natomiast jeśli aqc2000 jest wystarczajacy do tego to wolę nie robić zapasu mocy i zrobić mniejszą kasetę.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kaseciaka narożnego bez przegród. Wygląda to tak: komora śmieciowa, gąbka ppi45 o gr. 3cm, komora z blokiem purolite i obok niej komora na pompę Atmana. Pod pompą w worku na media jest pół litra (może ciut mniej) ceramiki Aquaela Bioceramax 1600. Pomiędzy komorami nie ma przegród. Dodatkowo mam mały woreczek z węglem aktywowanym.

Testy robiłem już chwilę temu (ok. 3 tygodni) i wyglądało to tak: NO2 i NH4 poniżej wykrywalności testów JBL. Z ciekawości w najbliższy weekend sprawdzę jak to wygląda obecnie.

Co do pracy kaseciaka nie mam żadnych zastrzeżeń. Poziom wody jest niższy niż w baniaku i obniża się gdy gąbka jest zabrudzona. W kaseciaku o prawie identycznych wymiarach ale z przegrodą poziom wody spadał drastycznie i dochodziło do siorbania wody czego w tej wersji filtra nie zanotowałem.

Wieczorem zrobię fotkę i pokażę jak to wygląda u mnie.

Dopiszę jeszcze tylko, że mam nietypowe wymiary baniaka: 140x30x30, duże gruzowisko i całość działa tylko na tym kaseciaku bez dodatkowego falownika.

 

EDIT:

Zapomniałem o istotnej sprawie: gąbkę płukam raz w tygodniu w kranówie. Uznałem, że będzie pełnić funkcję czyszczenia mechanicznego a nie biologicznego więc bakteriami ją zasiedlającymi absolutnie się nie przejmuję. Od  biologii mam ceramikę oraz piach i kamienie w baniaku.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, XGrzesX napisał:


deccorativo, czy myślisz ze aqc2000 w turbo kaseciaku zapewni odpowiedni ciąg przy 5 otworach 5x50mm (zbiornik 240l) ? Jestem skłonny kupić dct 4000 jeśli jest ryzyko ze z aqc2000 filtr nie bedzie wciagał. Natomiast jeśli aqc2000 jest wystarczajacy do tego to wolę nie robić zapasu mocy i zrobić mniejszą kasetę.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
 

Z tego co pamiętam to te AqC2000 już masz kupione więc bym jak pisałem albo sprzedał na olx i zakupił  Atmana 306 albo pozostał przy tej pompie, ale bez względu co zrobisz to gwarantuję że na tej pompie turbo-kaseciak załatwi i mechanikę i biologię.

Czy także cyrkulację na tyle silną by zgarniać gówienka z całego baniaka pod zasys kasety tego ci nikt nie zagwarantuje nawet przy DCT4000 bo to indywidualna sprawa zależna od tego czy wykonasz prawidłowo jak stan opisał obieg wody w baniaku i ile i jak wielkie poustawiasz kamienie.

Ja jestem zdania że i tak potrzebny będzie do tego falownik taki jvp 101 - 102B tylko na magnes a nie na przyssawkę, ale to ewentualnie dokupisz jak sprawdzisz że brakuje cyrkulacji lub nie da się jej przy różnych przestawieniach kamieni uzyskać idealnej.

Szparowanie robisz  5 cm nad piaskiem w miejscu gdzie jest najmniejsza cyrkulacja wody 4-5 szczelin 0,2-0,3mm na 4cm + te 0,5cm na dnie w komorze śmieciowej by dnem też zasysał.

Dzięki Krzysztof - to potwierdza prawidłową biologię przy braku przegrody i to jest jedyna filtracja w twoim baniaku za pomocą turbo-kaseciaka.

Ja też płuczę gąbkę pod kranówą ale też mam blok Purolite ale już bez węgla. Oba te media mają także ogromną powierzchnię dla osiedlenia się bakterii nitryfikacyjnych .

Tak naprawdę więc biologię robi ci ta ceramika , piasek, kamienie, ale i Purolite i ten węgiel, jak piszesz na gąbkę nie liczysz.

Ja ciągnę tą próbę z całkowitym wyjęciem złoża ceramicznego z rozpędzonego , przerybionego baniaka więc gąbkę będę płukał teraz co 2 tygodnie i w wodzie z baniaka.

Zrobię na koniec tabelkę z wynikami biologii ale juz po dobie odnotowałem:

NH4 - nie wykrywalne

NO2 - 0,03- 0,04ppm   ( więcej niż 0,025 a mniej niż 0,05ppm)  a było nie mierzalne.

dla wyjaśnienia nie wywaliłem złoża ceramiki jak napisałem tylko przeniosłem te 1,2-1,5litra Matrixu do kotniczka 54l i siedzi w butelce pet 2l z przepływem wody napędzany Hydorkiem 1000l - zawsze mogę natychmiast przerwać próbę i powrócić do stanu pierwotnego. Mam wielki respekt przed twierdzeniem że wszystko o biologii nitryfikacyjnej wiem - nauczony wieloma porażkami swoimi i waszymi ze startem biologii wiem że należy  zawsze być przygotowanym na porażkę.


 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstawanie filtra kasetowego śledzę od początku,i mam takie spostrzeżenie.Tak naprawdę ten turbo-kaseciak powstał dużo wcześniej przy projektowaniu zwykłego kaseciak,po prostu w początkowych etapach był to jeden z pomysłów.Dopiero później powstała komora śmieciowa,komora na grzałkę i blok purolite.Wystarczy sobie popatrzyć na jedne z pierwszych projektów filtrów kasetowych, a zobaczmy tam właśnie ten turbo-kaseciak.Tak naprawdę ci wszyscy którzy mają już turbo kaseciak,to maja go zapewne od kilku lat,a robili go jako zwykłą kasetę ale z innymi rozwiązaniem przegród w środku.Czasami lepsze jest wrogiem dobrego,i te jedne z pierwszych projektów były często najbardziej wydajnymi kaseciakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka tak na szybko z kiepskiego telefonu ale pokazuje jak mniej więcej wygląda mój obecny kaseciak.

 

Pomiędzy komorą kasety a komorą na blok purolite nie ma ścianki, jest tylko górą pasek usztywniający całą konstrukcję. Poziom wody to ok. 1,0cm poniżej lustra wody w akwarium. Gąbka ma szer. 10cm i gr. 3,0 ale to już wcześniej opisywałem.

20160928_164106.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test turbo-kaseciaka bez złoża ceramiki

wyniki po 2 dniach

NH4 - niewykrywalne i dalej już nie ma potrzeby mierzyć.

Usunięcie całego złoża ceramiki nawet w przerybionym baniaku ani na jotę nie zachwiało I etapem nitryfikacji

czyli przemianą NH3/4 -> NO2

 

NO2 - 0,03 - 0,04 ppm  a więc bez zmian od wczoraj. a wyjąłem przecież 1,5 litra Matrixa !!!

teoretycznie powinna być sodoma i gomora z biologią.  A wiecie że tylko test NO2 JBLa i Saliferta to co mam wykrywa.

Testy NO2 Zooleka, Tetry, Sery nawet by nie drgnęły bo ich pierwszy znaczący kolor to o wiele wyżej niż ja mam w tej chwili.

15 godzin temu, Krzymor napisał:

Pomiędzy komorą kasety a komorą na blok purolite nie ma ścianki, jest tylko górą pasek usztywniający całą konstrukcję.

Krzysiu bez żadnej wątpliwości - masz turbo-kaseciak:D.

Jak pamiętam wyciąłeś na dno komory pompy taki superaśnie dokładny ruszt i chyba na tym ruszcie leży ta ceramika i węgiel a na tym dopiero pompa.??

Tak sobie myślę Seba że ten ruszt jest ważny by był pod złożem ceramiki, oczywiście jeśli nie mamy jeszcze odwagi zupełnie z tej ceramiki w kaseciaku zrezygnować.

19 godzin temu, grzegorz77 napisał:

Powstawanie filtra kasetowego śledzę od początku,i mam takie spostrzeżenie.Tak naprawdę ten turbo-kaseciak powstał dużo wcześniej przy projektowaniu zwykłego kaseciak,po prostu w początkowych etapach był to jeden z pomysłów.Dopiero później powstała komora śmieciowa,komora na grzałkę i blok purolite.Wystarczy sobie popatrzyć na jedne z pierwszych projektów filtrów kasetowych, a zobaczmy tam właśnie ten turbo-kaseciak.

Oczywiście masz rację że wielu od dawna używa turbo-kaseciaka nawet o tym nie wiedząc.

Co do początków kaseciaka to już powygasały zdjęcia i tylko ja mam to co było na prawdę prekursorem tej konstrukcji opartej na filtrze hamburskim i sumpie wsadzonym do baniaka.

Ciągle ten pierwszy testowy ogromny zrobiony z przeżroczystej plexy 5mm kaseciak mam, choć leży na śmietniku historii. Ciągle czuję do niego sentyment i nie oddałem śmieciarzom.:D mimo tych lat.

Faktycznie był to półturbo-kaseciak:D bo miał konstrukcję 4ro komorowego sumpa bocznego  dopiero 2 miesiące po tym wpisałem temat i umieściłem fotki tego mini kaseciaka do 112l połaczonego z tłem do 112l jako pierwsze , ale to zaczęło się 2 miesiące wcześniej

Zaczęło się od tego:D

DSC00223.JPG

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, deccorativo napisał:

Tak sobie myślę Seba że ten ruszt jest ważny by był pod złożem ceramiki, oczywiście jeśli nie mamy jeszcze odwagi zupełnie z tej ceramiki w kaseciaku zrezygnować.

U mnie ceramika leży na pompie a nawet na tej kratce zabezpieczającej zasys pompy więc przepływ powinna mieć dobry.

Czekam na dalsze wyniki no2 w Twoim akwarium. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.