Skocz do zawartości

Czy wasze samice podczas inkubacji pobierają pokarm ?


piotriola

Rekomendowane odpowiedzi

Jesteście niesamowici z tą prędkością, ale znalazłem ten artykuł i rzeczywiście podali jak dokonywali tych pomiarów.
Rejestrowali ryby na kamerze cyfrowej Dxc 107P sony, prędkość 25 klatek na sekundę, czas ekspozycji 1/2000 s.
Unikając pytań na temat ważenia ryb, dodam że używali wagi elektronicznej bardzo dokładnej. Pomiary dokonywali z dokładnością do 0.1 mm. Badając te ryby używali ponad 20 samic, nie pytajcie jakiej produkcji była waga bo nie wiem.:)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Pleziorro napisał:

Szacun za obronę wpisu ! 

Choć prędkość kamery nie powala :) amatorski film z mojego akwarium nakręciłem 60fps ;) 

 

Tu nie ma czego bronić !!!

Napisałem kilka słów w kontekście podziwu dla skrupulatności przeprowadzonych badań i sprzętu, dzięki któremu można takie obliczenia w dzisiejszych czasach zrobić.

 

A w temacie - zauważyłem, że samice metriaclim nie mają żadnych problemów z podejmowaniem jedzonka (płatki) w trakcie inkubacji, 

Rekordzistką jest tutaj M. lombardoi - "wciąga" nawet bardzo duże płatki i być może dzięki temu potrafi wypluć ok. 40-50 maluchów.

To samo robią M. auratus, P. saulosi, P. c. Maingano i P. e. ngara. Ta ostatnia wymaga jednak pyłu, w który wpływa.

Samice I. sprengerae są - po okresie inkubacji - bardzo wychudzone, stąd mogę wnioskować, że podjadanie nie jest ich mocną stroną.

Nie zauważyłem podjadania u żadnej z Cynotilapii i Labeotropheusów, ale nie są one tak wychudzone jak rdzawe.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zainteresowanych tematem.
O pobieraniu pokarmu przez samicę można wyczytać w wielu publikacjach. Jedni piszą że w ten sposób samica dokarmia narybek inni że  taki pokarm sama zjada. Ryby o których pisałem wcześniej według autora pobierają pokarm w ostatniej fazie inkubacji i ma to sens, młode wypuszczone są większe i lepiej radzą sobie na wolności. Trzeba pamiętać że ikra Tropheusów może mieć nawet 5 mm, młodych może  mieć do 20 szt.W  tym biotopie w pobieraniu pokarmu podczas inkubacji dominuje M. Lombardoi z małą różnicą że młodych wypuszcza do 50 szt, czy samica dokarmia siebie ? bo narybku raczej nie gdyż młode są niewielkich rozmiarów.Z tego co opisali posiadacze drapieżników one nie pobierają pokarmu podczas inkubacji, czy przyczyną takiego zachowania jest mnogość posiadanego narybku ? A może ryby z tego biotopu stoją na niższej półce niż ryby z Tanganiki. Może ryby uczą się tych zachowań, jak dla mnie temat nie do końca rozwikłany.
Doświadczenie Kuwamury jest dla mnie wiarygodne, nie pasuje mi jednak do tego biotopu.
Zapraszam do wyrażenia swojego poglądu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.