Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Czy wasze samice podczas inkubacji pobierają pokarm ?


piotriola
 Share

Recommended Posts

piotriola

Witam
Ostatnio kilkukrotnie rozmnożył się mój Protomelas, nie zauważyłem aby samica podczas inkubacji pobierała pokarm. Może posiadacie  gatunki u których zaobserwowaliście to ciekawe zachowanie.

Link to comment
Share on other sites

U mnie M. Msobo Magunga, M estherae pobierają zawsze, czasami nawet duże płatki. Posiadając non mbune nie zaobserwowałem takich sytuacji, chodź właśnie samice Protomelasa boadzulu próby podejmowały, ale bały się mocniej otworzyć pysk i tylko odbijały pokarm :) 

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie żadne drapieżniki nie pobierały pokarmu podczas inkubacji ale mbuna jak najbardziej ale tez nie wszystka. Przede wszystkim Trevcia i zebroides od czasu do czasu saulosi ale już metriaclima chailosi nigdy nie pobierała pokarmu.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Kiedy miałem M. lombardoi samice pobierały pokarm w trakcie inkubacji, wyłapywały małe drobinki płatków po czym rozpoczynały memłanie w pysku, tak jakby chciały połknąć pokarm nie połykając ikry.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

piotriola

Witam, dziękuję wszystkim za informację w tym temacie.
Kiedyś posiadałem ryby z Tanganiki i narybek rodził się zdecydowanie większy. Pobieranie pokarmu przez samicę opisał Kuwamura, przeprowadzał wielokrotnie doświadczenia i opisał to tak:
"Tropheusy które karmiły młode podczas inkubacji były 20% dłuższe i dwa razy większe. Liczba młodych przy nie karmieniu samicy była taka sama. Po wypuszczeniu młodych te większe pływają 21% szybciej, co w dłuższej perspektywie oznacza większą przeżywalność narybku ,,
Jeżeli u tych ryb narybek jest większy to analogicznie samice pobierające pokarm w tym biotopie powinny wypuszczać młode zdecydowanie większe. Pomocne byłyby zdjęcia narybku samic pobierających pokarm, ja wstawiam fotkę młodych Protomelasa nie pobierającego pokarmu podczas inkubacji. Narybek rodzi się niewielki 10-11 mm, najdrobniejszy narybek uzyskałem od Otopharynx który nie pobierał pokarmu podczas inkubacji.
Czekamy na inne gatunki.
pozdrawiam

IMG_2834int.jpg

Link to comment
Share on other sites

U mnie maluchy rodzą się podobnej wielkości, co do szybkości to się nie wypowiem, są szybkie ale czasem nie dość :)

Zauważyłem też że samica tak jak napisał lukas, zjawia się w porze karmienia tam gdzie sypię paszę, ale nie pobiera tylko pływa tam. Jest szansa że najdrobniejsze pyłki pokarmu, mogą być niezauważalnie połykane, ona ma uchylony pyszczek jak inkubuje.

Musiał bym sprawdzić dokładniej przy następnym tarle - zaintrygowałeś mnie tematem ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o moje ryby to samice Iodotropheus sprengerae wogóle nie pobierają pokarmu w czasie inkubacji(przynajmniej nigdy tego nie zaobserwowałem)...

Natomiast jeśli chodzi o drugi gatunek który posiadam to samice Pseudotropheus Saulosi skubną czasami drobinki pokarmu,ale co zauważyłem to pobierają pokarm(drobinki) przeważnie pod koniec inkubacji jak już widać w pyszczku w pełni wykształcone maluchy...Przy początkowej fazie inkubacji jak dopiero mają ikrę w pyszczku nie zauważyłem pobierania pokarmu...

 

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, piotriola napisał:

Po wypuszczeniu młodych te większe pływają 21% szybciej (...)

Cóż za precyzja :) jak on dokonał takich pomiarów?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   @Bartek_De Bartku...ktoś powie , że po odkręceniu węża może kapać woda . Wedy na wszelki wypadek można po zamknięciu zaworka nakręcać zaślepkę z uszczelką choćby taką jak na zdjęciu poniżej. Jest to zaślepka z uszczelką i można ją nakręcać i odkręcać palcami bez kombinacji kombinerkami itp. Jej cena to 3.75:)  A średnice różne bo od 3/8 cala poprzez 1/2, 1/4 itd. aż do  4 cali. 
  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
  • Pikczer
   @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
  • Xaphon
   A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.