Skocz do zawartości

Belka oświetleniowa na diodach COB


bobanr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

termin odbioru akwarium już coraz bliżej. Pora na wykonanie oświetlenia. Zaplanowałem wykonać oświetlenie na diodach COB RGB 20W i COB White 10W o barwie 10 000 - 15 000K. Sterowanie, Led Dimer Pro.

Posiadam odpowiednio 4 oraz 3 sztuki każdej z diod. Zakupiłem także zasilacz HP (HSTNN-LA12) - 19,5 [V] i 11,8 [A]. Pozostaje jeszcze wybór podstawy i układu diod. Jako podstawę chcę zakupić profil aluminiowy kasetonowy o szerokości 140 lub 180 [mm], wersja ekonomiczna. Wersją droższą jest zakup radiatora aluminiowego, np. Radiator; C20025. Cenowo jest to x5. Także tutaj potrzebuję wsparcia co wybrać. Jeśli ktoś ma doświadczenie czy taki profil wytrzyma bez dodatkowego chłodzenia.

Belkę planuję zamocować na porywie, a tą chcę zrobić z dibondu.

W przyszłości nie wykluczam puszczenia górą wody jako chłodziwa.

Rozmieszczenie diod na tą chwilę zakładam tak w załączniku.

 

 

Lampa schemat.jpg

Edytowane przez bobanr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz podłączyć 3 diody białe 9,8V pod zasilacz 19,5V 

jest taki zasilacz HP z tym napięciem 19,5V 200W ?

czytałeś mój temat o światełku RGB COB 4x10W ? mam takie dwa w dwu baniakach i od 2 lat chodzi bezawaryjnie ale na profilu kasetonowym 18cm  z chłodzeniem powietrznym i nie pod pokrywą a już się grzeje mimo że wysterowane tylko na 60%.

W firmie mam takie  4x10W RGB + 1x10W 12000K i o tym piszę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj linkę do tego zasilacza bo może się kiedyś przydać.

Są rózne diody białe COB 10W 

są na 700mA i na 1050mA  - które wybrać a no te 45mils bo cytuję z aukcji leleszka

" Najważniejszym elementem diody jest półprzewodnik, z którego jest wykonana.

Sprawność półprzewodnika (ilość wytwarzanego światła w stosunku do ilości pobranej energii) zależy w największym stopniu od jego wielkości. Im większy jest półprzewodnik, tym większa jest jego sprawność. Półprzewodniki o wielkości 30x30mil mają typowo sprawność ok. 70-80LM / W, natomiast te o wielkości 45x45mil zwykle 100-120LM / W.

W naszej ofercie są diody dużej mocy od 10W do 100W (COB/MCOB) wykonane na obydwu wersjach półprzewodników. Proszę również pamiętać, że im większa jest sprawność diody tym mniejsza ilość ciepła, jaką dioda wytwarza."

Rezystory muszą być 15W bo 10W będzie na nich bezpowrotnie zamieniane w 100% na ciepło a nic w światło.

Trochę jak lokomotywa co tylko gwiżdze a nie jedzie.

Zmień koncepcję.na :

4 x 10W białe połączone po dwie w szereg czyli daje to 19,7V i dwa takie łańcuchy po dwie diody. już bez żadnego rezystora.

Cała moc w światło.

do tego 4x 20W RGB  z rezystorem na każdej diodzie w kanale R.

Wadą tego światełka jest to że w tych COB są diody 1W więc w 20W COB jest po 6 szt diod tworzących dość długie łańcuchy.

Czym większa moc tego COBa tym żródło poszczególnych kolorów coraz dłuższe a tym samym większe obwódki kolorowe wokół krawędzi przedmiotów w wodzie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewną dozą nieśmiałości patrzę na taki zasilacz 230W 19,5V chiński a to dlatego że takie montażowe dziurowe jak sito to już mają wewnątrz wiatraki wyjące jak cholera a tylko 24V i 240W.

Skupiać to się proponuję nie na rozmieszczeniu diod bo zamieniasz miejscami białe z rgb na swoim szkicu i po kłopocie.

Ty już się skup jak tą belkę zahermetyzować i to do IP68 czyli belka wrzucona do baniaka tonie ale świeci i nie tylko przez chwilę.

Pod pokrywą będziesz miał stale takie warunki IP68 a jak to się będzie grzało bez chłodzenia :cry: - czarno to widzę ale nie odradzam.

a i tak kombinuj z diodami RGB by żadna nie trafiła na spinkę poprzeczną bo Adam już napisał co jest wtedy - pryzmat i gdzieś w baniaku kawałek tęczy na piasku czy kamieniach.

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, deccorativo napisał:

Zmień koncepcję.na :

4 x 10W białe połączone po dwie w szereg czyli daje to 19,7V i dwa takie łańcuchy po dwie diody. już bez żadnego rezystora.

Jesteś pewien, że takie połączenie nie będzie wymagało rezystora przed pierwszą diodą w szeregu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieję że uważnie czytasz ale na przyszłość zapamiętam że nie za zbytnio:D

najważniejsze to było to

6 godzin temu, deccorativo napisał:

kupiłeś/zamierzasz kupić.

tak podane parametry to mają wszystkie diody COB 10W białe i te 35mils i te 45mils i te dobre i te co od razu świecą słabo i te co przy 1000mA od razu się spalą.

Ale nie pękaj - jak masz sterownik Romka i multimetr z mA  to sam sobie zmierzysz jakiego napicia nie wolno przekraczać a rezystorów zaręczam na białych nie będzie.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.