Skocz do zawartości

Filtracja do 1500+


Ptoszek

Rekomendowane odpowiedzi

51 minut temu, Ptoszek napisał:

o kurde, to nie za ciekawie, bo wtedy koszta wzrosną filtracji, ale zobaczymy co doradzą Ci co mają

Spokojnie. Grundfos to jedne z najdroższych pomp. Za tą cenę możesz kupić dwie innej firmy i równie dobrej jakości.
Od niedawna mam narurowca w baniaku 160x45x50 i jestem bardzo zadowolony. Pompa Grundfos 24-40 (stara, ma ze 20 lat, wymontowałem z instalacji CO, I bieg - 30W) chodzi sobie na pierwszym biegu, a cyrkulator Jebao zamiata wszystko idealnie.
Ja bym na Twoim miejscu zrobił podobnie jak stan czyli dwa niezależne obiegi z tym, że przemyślałbym czy nie dać zasysów po jednym z każdej strony (stan ma oba obok siebie) i do tego dwa cyrkulatory ze względu na długość akwarium.
Poniżej foto mojej filtracji robionej na wzór stana (w trakcie składania, innego zdjęcia teraz nie mam).

Od lewej: zasys, 2 mech, pompa, zawór spustowy/odpowietrzający, 4 biologi i 1 purolite, wylot.
Koszt jednego zestawu to:
- pompa - 250 zł (oczywiście u Ciebie 25-60)
- 7 korpusów - ok. 140 zł
- rury, kształtki, zawory, klej - ok. 200 zł (tyle mi wyszło jak kupowałem w Leroy Merlin)
- cyrkulator RW15 - 330 zł
Całość 920 zł x 2 = 1840 zł

Nie mało, ale z drugiej strony to prawie tyle co FX6 i dobry cyrkulator:)

Przerabiałem kubeł, wew. mechanik z gąbką, kaseciak i teraz narurowca i chyba ten najbardziej mi odpowiada.
Sumpa nie miałem niestety (a może stety) i nie wiem czy chciałbym mieć. IMHO za duże zamieszanie z dostosowaniem baniaka, dodatkowym zbiornikiem, itp.

Decyzja należy do Ciebie:-)

narur.JPG

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, timi napisał:

Ja bym na Twoim miejscu zrobił podobnie jak stan czyli dwa niezależne obiegi z tym, że przemyślałbym czy nie dać zasysów po jednym z każdej strony (stan ma oba obok siebie) i do tego dwa cyrkulatory ze względu na długość akwarium.

Całkiem możliwe, że tak bym zrobił, dwa zasysy. tylko będę miał baniak troche dłuższy jak stan, do tego mam cyrkulatora 15. jeśli by to zdało egzamin...było by dobrze. Dwie tańsze pompy o niewiele większym poborze prądu też by mogy wchodzić w rachubę ;)

Dzięki timi za fotkę. 

14 godzin temu, kazikos napisał:

ja moge ci załatwic fx-6 za 900 zł

Tylko czy 2 wystarczą, ty masz 3 sztuki u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tez stoje przed dylematem wyboru filtracji do zbiornika 280x80x70 +/-10cm. I chyba zdecyduje się spróbować z kaseciakiem. Tło i tak chce robić, więc będzie gdzie ukryć, a miejsca w środku przy takim litrażu, aż tak mi nie szkoda. Sump odpada bo musi być cicho.

Robiłem niedawno narurowca do 720l- też spoko opcja, ale wychodzi sporo drożej, roboty dużo i zabiera miejsce pod akwarium. Zastosowałem pompe IBO beta 25/60. U mnie chodzi na II biegu i pobiera 35W- sprawdzone. Dmucha na tyle silnie, że nawet kupy nie zalegają bez falownika, ale pewnie skończy się to jak ryby podrosną.  Jest niesłyszalna, także polecam- w porównaniu do grundfosa jest 3razy tańsza, a parametry przynajmniej na papierze identyczne.

Mimo wszystko do ponad 1500l jedna taka pompa to za mało, a podwójny narurowiec to 2x takie koszty i 2x tyle pracy. Z drugiej strony grzebanie w tym kaseciaku jest chyba bardziej uciążliwe.... No cóż zobaczę jeszcze jak wyjdę z funduszami, ale już na samą myśl o takim litrażu i pływających tam predatorach włosy mi się na rękach jeżą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.