Jump to content

Tempo wzrostu ryb


Quba
 Share

Recommended Posts

Moje pytanie jest dość nietypowe, a mianowicie czy to normalne, że:

Pół roku temu(marzec) zarybiłem akwa narybkiem (hara,maingano i yellow) około 3-4 cm. Acei były mniejsze tj około 2-3 cm. Obecnie acei jest już większe niż reszta- maja około 5cm, natomiast reszta w mojej ocenie nie urosła ani trochę.

Jako iz jest to moje pierwsze akwa z Malawi nie mam doświadczenia i nie wiem czy to moja paranoja, niedoskonałość wzroku czy rzeczywiście coś jest nie tak jak być powinno. Rozmiar akwarium to 540l(180x50x60h)

Z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Link to comment
Share on other sites

Acei rośnie szybciej, to prawda, u mnie Acei były wpuszczone połowę mniejsze niż reszta ryb z obsady a przegonily je po jakichś 3 miesiącach (w długości), są po prostu bardziej zarloczne..

U mnie wygrywały wyścig do pokarmu z każdym gatunkiem.. W końcu z nich zrezygnowałem ze względu na ich dorosly rozmiar..

Nie sądzę żeby pozostałe ryby wcale Ci nie urosły, może po prostu tego nie żauwazasz widząc je codziennie :-)?

Link to comment
Share on other sites

Ryby rosną w różnym tempie ale w przypadku narybku to u każdego gatunku powinieneś zauważyć wyraźny wzrost w ciągu pół roku. Zazwyczaj wpływ mają warunki bytowania jak i karma.

Napisz coś więcej niż tylko jakie gatunki masz i jakie wymiary akwa.

Link to comment
Share on other sites

suricade

A przede wszystkim co dostają do jedzenia. Karma dobra dla jednego gatunku może być mało przyswajalna przez drugi.

Link to comment
Share on other sites

Gatunki: p. Acei, c. Hara, p. Maingano, l. Yellow 

Karma: Naturefood cichlid, Naturefood cichlid Plant, osi spirulina, osi vivid color - Karmienie 2x dziennie(tak żeby zjadły w 30sec) bez dnia głodówki. 

Wymiary: 180x50x60h

Parametry wody w normie tj Nh3 i No2 bardzo mało praktycznie niewykrywalne przez testy JBL, NO3 ~20, pH~8.2 temperatura około 26/27 st. Celsjusza

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca

...rok temu kupiłem  Labidochromis sp. " perlmut" w ilości 4 szt. Trzy padły a jedna do tej pory pływa w moim akwa ale w ogóle nie urosła. Podejrzewam ,że to efekt chowu wsobnego .Może się mylę ..Ale może i u Ciebie coś podobnego występuje? Oby nie.
 

Link to comment
Share on other sites

Dla Yellow i hary masz w diecie stanowczo za mało karm mięsnych a nawet ta jedna (NF Cichlid to bardziej karma dla wszystkożerców). Napisz jeszcze jak świecisz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.