Jump to content

Malawi 300


tacek
 Share

Recommended Posts

Witam. 

Jestem nowy i proszę o wyrozumiałość :).

W ciągu kilku miesięcy chcę uruchomić Malawi.  Zbiornik 120x50x50. Obecnie posiadam ok. 100l zbiornik (taki typowy byle jaki). Kilka miesięcy temu zakupiłem hw 303 z lampą ( z myślą o malawi) .  W sumie to tylko czekam na oświetlenie. 

Planuję przenieść całą wodę z obecnego akwarium oraz tenże filtr już pracujący.

Nie chcę się spieszyć za bardzo bo przy starcie tego baniaczka zgonów miałem od gromA. Poznałem co to testy na No3 i No2.

K... byłem zielony. A czytając wasze posty to k.... bardzo zielony :).

Pytania:

Czy ten filtr zda egzamin?

Przeszczep baniaczka także zda egzamin?

 

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
1 minutę temu, tacek napisał:

Czy ten filtr zda egzamin?

Przeszczep baniaczka także zda egzamin?

...witam serdecznie. Filtr jako biolog zda egzamin spokojnie ale będziesz musiał pomyśle jeszcze o filtracji mechanicznej. Pewnie nie o przeszczep baniaczka chodzi tylko o przeszczep biologii:) Ale też zda egzamin...

Wszystkie nurtujące Ciebie pytania zadawaj w odpowiednich działach.

Link to comment
Share on other sites

piotriola

Witaj dobrze kombinujesz z umieszczeniem stabilnego filtra w nowym baniaku.
Filtr pewnie zda egzamin jeżeli nie przesadzisz z ilością ryb.
Jeżeli wiesz co to No3 i No2 to rady są zbędne.
Życzę powodzenia i zadowolenia z akwarium.:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Mortis

Witaj na forum :) Jak poprzednicy potwierdzam, że przeniesienie biologii pomoże w starcie, ale nie używaj lampy bo u nas glony to pożądana rzecz (oczywiście te dobre glony) i jak masz skały, podłoże też przenieś do nowego zbiornika. Całej wody nie przelewaj bo nie ma takiej potrzeby. 

Link to comment
Share on other sites

Podłoże i skały będą nowe. 

Piasek, zastanawiam się nad piaskiem z pobliskiej piaskowni, wszak Bukowno na piasku stoi ;)W ostateczności zakupię w markecie do piaskownicy. 

Co do skał to raczej otoczaki. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

egon44

Witaj na forum!

W sumie to koledzy odpowiedzieli na twoje pytania ;) ,ale ja jeszcze podpowiem żebyś celował przy wyborze piasku w granulacje 0,8-1,2mm...Piasek mniejszej granulacji może tobie fruwać po zbiorniku...

No i nie zapomnij o podkładzie pod kamienie na dno zbiornika...

Co do filtracji to zapewne jeszcze tobie będzie potrzebny falownik lub mocny mechanik+gąbka do zmiatania zanieczyszczeń z dna zbiornika...

W razie wątpliwości śmiało zadawaj pytania...Pomożemy :D... 

 

Edited by egon44
Link to comment
Share on other sites

Na spodzie gąbka na niej wata potem zeolit.

Druga kieszeń węgiel i dla uzupełnienia ceramika.

Na samej górze tylko ceramika ok. 1.5 litra.

Co do jaka ceramika (nie pamiętam) dałem za nią ok. 30zł.

Wczytuje się w temat o kaseciaku. Ciężko trawie, ale coraz więcej rozumiem :) .

 

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
2 godziny temu, tacek napisał:

Na spodzie gąbka na niej wata potem zeolit.

...z pierwszego postu wynika ,że dopiero będziesz startować z akwa. W związku z tym nie polecam na start zeolitu bo on wiąże chemicznie amoniak co nie ułatwia na starcie cyklu azotowego. Potem jak będziesz chciał to możesz go dać z tym ,że wtedy wymieniaj co ok. 3 miesiące. Zeolit cechuje się dobrą wymianą kationów w tym amonowych co w jakiś sposób  je wiąże ale w pewnym momencie uwalnia je jako NO3. Stąd polecany okres 3 miesięcy i wymiana na nowy . Czyli ze złoża chemicznego robi się złożem biologicznym.

Na start nie dwaj go.

 

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
3 godziny temu, tacek napisał:

Na spodzie gąbka na niej wata potem zeolit.

Druga kieszeń węgiel i dla uzupełnienia ceramika.

Na samej górze tylko ceramika ok. 1.5 litra.

Co do jaka ceramika (nie pamiętam) dałem za nią ok. 30zł.

Wczytuje się w temat o kaseciaku. Ciężko trawie, ale coraz więcej rozumiem :) .

 

No ja Andrzeju widzę to nieco inaczej:D

Kolega ma dojrzały w pełni biologiczny kubeł HW303 z UV który mu hula od miesięcy w baniaczku 100l z jakimiś tam rybciami a chce się przesiąść do baniaka 300l i podpiąc do nowego baniaka ten dojrzały kubeł.

W związku z tym nie ma mowy o starcie czy restarcie tylko tak jak jest na każdej wystawie akwa.

ktoś daje dojrzały kubeł a reszta wszystko nówka - szkiełko ,woda, piasek ,kamień, tło - jak gotowe wpuszczamy ryby i po sprawie.

bujnie tylko NO2 i po tygodniu zapominamy o biologii.

Zrób kolego dokładnie tak jak robimy to na wystawach co opisałem - żadnej starej wody ewentualnie jak ci pasuje to tylko piach z tej 100tki możesz przenieść ale on musi pójśc na wierzch nowego bez mieszania.

Tu mnie Andrzej popraw jak błądzę ale chyba w kubłach HW woda najpierw idzie na dno a potem przez kosze do góry do pompy. 

Dobrze że Krzysztof się pytał co w kuble bo już tam zrób przemeblowanie.

Otwórz go i tak

pierwszy kosz od dołu to te 1,5l ceramiki ale to duży nadmiar który szkodzi - powinno zostać 1 litr 

potem pusty kosz:D bez węgla i tej drugiej ceramiki - on w przyszłości będzie na 1l Purolite

na samej górze  gąbka bez waty i zeolitu:D

ale na zasys kubła czyli element oznaczony 15 kup gąbkę prefiltr by ci w kuble nie zbierały się zanieczyszczenia a ryby nie zrobiły kotnika.

to zrób od razu nie czekając na oświetlenie i przenosiny do 300tki.

to UV jest zbędne i wyłącz bo zabija glony i bakterie w tym nitryfikacyjne które szukają miejsca w baniaku by usadzić dupska na nowym piasku i w złożach. - to był zbędny wydatek.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • pulpet
   Sporo różnych zachowań, których nigdy nie widziałem w zbiorniku wielogatunkowym. Takie najbardziej rzucające się w oczy to: Opieka nad wypuszczonym narybkiem. Co prawda nigdy nie widziałem zbierania do pyska i pływającej w towarzystwie marki ławicy maluchów, ale pilnowanie miejsca, gdzie wypuściły młode to norma.  Trwa to kilkanaście godzin, może, dobę, ale w tym czasie, nawet sporo większe samce są ostro atakowane i przepędzane.  Zachowanie narybku. Bardzo szybko przestaje być płochliwy i zaczyna coraz odważniej pływać.Brak panicznych skoków kryjowka- kawalek pokarmu - powrót. Wszystko odbywa się dużo spokojniej. Maluchy dużo szybciej i śmielej pływają w toni, dołączają do stada samic. Strach budzi tylko wychodzący czasami z kryjówki samiec. W grupie dość szybko czują się swobodnie i bezpiecznie. Kilkunastomilimetrowe maluchy swobodnie pływające wśród dorosłych samic, co w zbiorniku wielogatunkowym skończlo by się kłapnięciem pyska tego lub tamtego i po rybach. Nawet po dlowieniu do osobnego zbiornika młode  ryby zachowują się inaczej. Mam dwa takie, jeden na rdzawe łuskane z wielogatunkowego i drugi na Mphangi z jednogatunkowego. U rdzawych duża płochliwość , chowanie się po kątach i szybkie wyjścia po pokarm. Mphangi spokojnie pływają i czekają na nowy dom. Tak na oko mniejszy poziom stresu. Zachowanie młodych pozostawionych w zbiorniku głównym, najpierw dołączenie do grupy samic,. potem powolna indywidualizacja samców, aż  do pierwszych prób wybarwienia, czy objęcia dominacji to temat rzeka. Tego nie widzę w wielogatunkowym. Może to też specyfika gatunku, ale myślę, że jednak dużą rolę odgrywa "jednogatunkowym spokój". Wszystko IMHO oczywiscie Podryfowalismy.z tematem. Wyszło OT.
  • Bojar
   Potwierdzam. Mam podobne spostrzeżenia mimo, że akwarium 170 cm.    
  • Tomasz78
   A jakie to zachowania?
  • Pikczer
   Już wszystko wszystko masz napisane, ale dodam że na upartego ja korzystałem czasami z wewnętrznego kotnika. Jeśli ryba była "na granicy" to ją umieszczałem w kotniku. Często ryba była zadowolona bo mogła spokojnie sobie siedzieć i się nie denerwowała. Odpoczywała i wracała do  zdrowia. A czasami jak wg mnie na 90% już po rybie to trafiała do kotnika i tam następował czasami po kilku dniach koniec albo czuła się lepiej i wracała do reszty ryb. W takiej sytuacji gdy nieraz kiepsko to wygląda oszczędzasz sobie później kłopotu z szukaniem martwej ryby.  Oczywiście, że dodatkowe akwarium byłoby lepszym rozwiązaniem, ale ja już nie mam na to miejsca. 
  • pulpet
   Tak jak napisał Andrzej, no i popracuj nad aranżacją. Zbiornik mały, kamieni za mało , za małe i za mało przestrzeni między nimi, gdzie ryby mogą się ukryć np. w takiej sytuacji jak obecnie. Moim zdaniem oczywiście.
  • Andrzej Głuszyca
   Została pobita. W takim stanie jest narażona na dalsze nękanie ale już przez inne ryby. Dobrze by było gdybyś na krótki moment mógł ją odizolować ale w momencie gdy zauważysz , że jest nękana przez inne ryby.  Jeżeli nie jest nękana albo nie masz innego zbiornika to pozostaw  ją w tym co jest .  Wtedy jej nie pomożesz. Albo dojdzie do siebie albo nie.
  • Rik
   Witam  Pisze po przejrzeniu forum, ale nie znalazłem nic ciekawego. Otóż moja rybcia zachowywała się okej aż do pojedynku z inną. Pojedynek ewidentnie przegrała, bo zaczęła siedzieć w rogu akwarium. Po chwili zaczęła pływać w następujący sposób  Głową do góry   Co ciekawe, jak puknę w szybę albo wrzucę jakieś jedzonko to pływa normalnie. Chowa się czasami w skałach, a potem podpływa do tego samego rogu i przybiera taką pozycję jak na zdjęciu wyżej   240L Eheim classic 240(gąbki + 1kg ceramiki.) + Minipat. NO3 - 20 Zdjęcie akwarium Karmię raz dziennie acti cichlid Wymieniam 5-10% co dwa tyg odstaną wodą  Trochę się boję bo w innych akwariach, które miałem to takie zachowanie zwykle oznaczało rychły koniec rybki.  Dlaczego ona się tak zachowuje? Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Bartek_De
   @pulpet bardzo trafne spostrzeżenia👍
  • pulpet
   Mam Acei w baniaku 160 długim i kolejny raz napisze, że to absolutne minimum, a tak naprawdę za krótko dla nich. Ryby toniowe, szybko pływające i dorastające do sporych rozmiarów. Mam na myśli moje Luwala, jest mniejsza odmiana. Żadna przyjemność z oglądania ryb hamujących nosem na szybie. Do tego te ryby chcą pływać ławicowo, co przy małym zbiorniku i w towarzystwie upakowanych na gęsto przedstawicieli innych gatunków marnie im wychodzi. Zrozumiała jest chęć posiadania większej ilości gatunków na początku przygody z Malawi. Jedno rybsko ładniejsze od drugiego. Ciężko odpuścić. Ja kiedyś do 400 litrów wcisnąłem 4 gatunki. Potem się spodobało, założyłem 160, (na większe, piąte w kawalerce już nie miałem miejsca) i na  szczęście jednogatunkowe, z Chindongo sp. "elongatus mpanga". Prawie półtora roku obserwacji ryb w zbiorniku jednogatunkowym dało do myślenia. Zamiast oglądać bezsensowne  przepychanki międzygatunkowe, mogę spokojnie przyglądać  się całej masie zachowań społecznych w obrębie gatunku. Wałki o dominację, zarówno między samcami jak i samicami, ławicowość samic kontra terytorializm samców, minimalny kanibalizm wobec narybku (to może mniejsza zaleta 😜) i mnóstwo innych zachowań, które przy większej ilości gatunków zniknęłyby w zupie rybnej.  W najbliższym czasie mój ostatni zbiornik z innym biotopem zmieni się w Malawi. Taka 240 jak Twoja. I pójdzie.pod jeden gatunek. Bo pchanie.wiekszej ilości w taka kropelkę sprawi, że więcej mi ucieknie niż zyskam. Tak się rozpisałem, bo od jutra urlop i do roboty wstawać nie trzeba😁. Zapomniałem, dodać IMHO
  • KapitanCzysty
   Ostatecznie cała sytuacja zakończyła się szczęśliwe, bez drastycznych posunięć. Równo tydzień po przenosinach w głównego baniaka do kotnika, samica po 26 dniach inkubacji wypuściła wszystkie młode z pyska.   Niestety nie zaobserwowałem sytuacji na której  mi zależało czyli chwili gdzie samica wypuszcza młode, a później w sytuacji zagrożenia chroni je w swojej paszczy. Młodziaki ewidentnie przed nią uciekały i chciały żyć już swoim rytmem, a ona chciała je złapać chyba z nadgorliwości. Pewnie to kwestia doświadczenia, mam nadzieje, że będzie miała  okazje je nabyć przy kolejny miotach. W tym samym dniu, w nocy w całkowitych ciemnościach matka wróciła do baniak głównego i od razu została „przyjęta” przez stado pobierając pokarm następnego ranka.    Co do małych to po trzech dniach zaczęły śmielej wypływać ze swoich kryjówek i obecnie już się mnie mie boją. Maja ogromny apetyt, walczą ze sobą, pilnują grot i rosną. 😁  Na początku myślałem, że jest 6 sztuk, później 7, ale ostatecznie okazało się, że cały miot liczy 8 sztuk.  IMG_9622.MOV     Międzyczasie do tarła podszedł trzeci gatunek moich pysków. Tym razem padło na Perlmutty. Samica zaczęła inkubacje we wtorek (22.11.2022), czyli dzień przed  przeniesieniem Hary do kotnika. W czwartek robiłem podmianę z dość dużą ingerencją w zbiornik (czyszczenie w środku itp) i niestety nad ranem owa samica pobierała już normalnie pokarm. Nie wiem czy moje działanie się do tego przyczyniły czy to wynik jej niedoświadczenia, ale stało się.  Na szczęście w ostatnią sobotę tj. 03.12 zauważyłem, że druga samica stała się „brzemienna” i utwierdziłem się w przekonaniu co do ojcostwa zarówno w odniesieniu do pierwszej jak i drugiej damy. Sprawcą był niepozorny, cichy samiec Beta, który od jakiegoś czasu zajął sobie przeciwległą stronę akwarium niż dominujący Perlmutt i tam robił swoją partyzantkę. Niby człowiek widział, że coś kombinuje, coś tam tańcuje, ale jeśli miałbym to porównać do opisywanych we wcześniejszych postach zalotach samca Metraclimy to była to całkowita przepaść, amatorka, nie ta liga… 😅.   Cóż jedni mają z górki drudzy pod górkę 😂 Najbardziej dziwi mnie zachowanie samca alfa Permuttów, który zamiast zająć się swoimi paniami to gania za samicami Metriaclimy i nic z tego nie wynika. Są niedostępne i zimne, tylko żarło im w głowie😜… (jako jedyny gatunek jeszcze nie miał tarła). Tu jeszcze filmik z żerowania samca alfa zaraz po podaniu karmy. Lubie obserwować jak przeczesuje wszelkie zakamarki zbiornika 😁 IMG_9621.MOV  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.