Skocz do zawartości

Długość węży do kubełka oraz jaka farba do pokrywy


ziele_37

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam zbiornik 150x50x40.  dwa zewnętrzne kabełki które stoją obok akwarium przykryte stolikiem małym.  Za około dwa miesiące czeka mnie przeprowadzka do nowo kupionego domu i tam chciałbym zrobić te filtry niewidoczne żeby to wyglądało ładnie i estetycznie. Będzie tam obok miejsca w którym będzie stało akwarium mały składzik na różne pierdoly ( około metr na metr)  i pomyślałem że może przebił bym się delikatnie przez ściankę i te filtry tam ustawił tylko wtedy musiał bym mieć troszeczkę dłuższe węże,  do jednego filtra z dwa i pół metra do drugiego może trzy i pół i moje pytanie czy nie beda za długie?  Czy długość nie wpłynie zbytnio  na funkcjonowanie filtra? 

Drugie pytanie mam teraz czarną plastikową pokrywę a w nowym miejscu dużo ładniej wyglądała by brązowa. Czym mógłbym ją pomalować żeby nie zaszkodzić rybką?  Oczywiście mam na myśli malowanie tylko z wierzchu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ziele_37 napisał:

do jednego filtra z dwa i pół metra do drugiego może trzy i pół i moje pytanie czy nie beda za długie?  Czy długość nie wpłynie zbytnio  na funkcjonowanie filtra? 

...każdy filtr w opisie ma podany taki parametr jak max podnoszenia słupa wody. Wjedź np. w Allegro ,znajdź opis. Jeżeli będą zbyt długie to spowolnisz przepływ wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć parametry filtra do tego kalkulatora:

http://www.nawpedia.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=105&Itemid=102

Przy przepływach do 1500 l/h straty ciśnienia na długości będą pomijalne. Ale, tutaj nie długość ma znaczenie a liczba zmian kierunku, kolanka, zawory, zwężki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to tam widzę Andrzeju nieco inaczej:D

Kubeł to takie naczynie połączone typu U gdzie na dole wstawiono szczelne zgrubienie z pompką wewnątrz.

Jak zassiesz wodę do tych  naczyń połączonych to grawitacja napełni pod górną krawędz baniaka oba węże.

Możesz ten kubeł zanieść do sąsiada piętro albo dwa niżej i jak ci starczą węże to w obu będzie woda przy krawędzi baniaka więc tu nie ma znaczenia parametr podnoszenie słupa wody bo to załatwia grawitacja. Co innego jak pompa pracuje w sumpie - tam faktycznie musi podnieść słup wody z poziomu sumpa do poziomu górnej krawędzi baniaka.

Pompa kubła tylko pokonuje opory przepływu więc opory jakie daję fi węży i ich długości, kolanka no i te media w kuble czyli gąbki , wata i ceramika.

Jak ja rozumiem pytanie kolegi ziele to rozwiązanie jest proste.

Ziele pierwsze to kupujesz dwie skrzynki piwa i piwo wysyłasz mnie:D:D

Potem w tej ściance pomiędzy kanciapą metr na metr a baniakiem - 10cm poniżej górnej krawędzi baniaka robisz tą delikatną dziurę do kanciapy.

W kanciapie stawiasz te puste dwie skrzynki po piwie jedna na drugiej ( piwo już jest u mnie:D) a na tych skrzynkach stawiasz te dwa kubły

Ilością skrzynek regulujesz tak by kubły nie stały powyżej tej delikatnej dziury

Jakby co to następne skrzynki z piwem - wiesz co zrobić:D

Skracasz węże tak bardzo ile się da  bo ich długość ma ogromny wpływ na opory przepływu w tych ekokubłach z pompami o maksymalnie zmniejszonych mocach. które siadają przy najmniejszych oporach przepływu.

no i zamiast wydłużać węże skróciłeś je na maxa pewno takie coś około 50cm wtedy będą.

i jak ci się ta koncepcja podoba kolego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę się zgodzić co do teori Deco, że długość węży nie ma znaczenia. Otóż ma i to duże, ja chciałem przenieść swój kubeł kilkanaście cm w bok za szafkę więc kupiłem nowe dłuższe węże i niestety okazało się że są za długie i kubełek nie radził sobie z pompowwniem wody. Więc musiałem ciąć je do długości starych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, bizonkrk17 napisał:

Niestety nie mogę się zgodzić co do teori Deco, że długość węży nie ma znaczenia. Otóż ma i to duże, j

Coś ci się pomyliło kolego :D chyba nicki.

właśnie powyżej twierdziłem  że ma ma znaczenie - tak fi węża jak i jego długość.i tak jak ty doświadczyłem tego na kuble JBL e701 dawno temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bizonkrk17 napisał:

Niestety nie mogę się zgodzić co do teori Deco, że długość węży nie ma znaczenia

..potwierdzam . Pamiętam ,że chyba nawet ten problem kiedyś podnosiłeś na forum i po tym jak Ci napisaliśmy abyś przywrócił długość węży wszystko wróciło do normy. Henryk....nie chodzi o to ,że jak zasiesz wodę do węży to jej tam nie będzie. Będzie..i pompa też da radę  ją tam podnieść..ale do pewnego momentu..jak dasz jak mówisz dwa piętra niżej do sąsiada to pompa nie podniesie tej wody do góry bo będzie za słaba. I aby wypełnić te naczynia połączone jak to nazwałeś potrzebna będzie właśnie pompa która musi ją ponieść  bo tu już grawitacja nie pomoże. Pompa nie tylko wypycha wodę ale też ją zasysa. Gdyby to były same węże bez filtra to owszem..woda poziom wyrówna...Ale jak sam zauważasz hamuje ją filtr i trzeba ją przepchać i podnieść.. Zobacz jakie efekty tego będą na 1mfi 1.2 cala a na 10m 1cal. Będzie to zupełnie bezsensu jak na nasze wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, AndrzejWalb napisał:

...każdy filtr w opisie ma podany taki parametr jak max podnoszenia słupa wody. Wjedź np. w Allegro ,znajdź opis. Jeżeli będą zbyt długie to spowolnisz przepływ wody.

..i to będzie efektem a tego nie chcemy. Ja wiem Henryk ,że Ty napisałeś ,że fi  i długość ma znaczenie. I ja też o tym pisałem. A pisząc o naczyniach połączonych chciałeś wyjaśnić zasadę działania filtrów z wężami. I tu się z Tobą zgadzam. Ale jak kolega zrobi tak jak mówisz to będzie jemu po prostu ciurkać czego doświadczył ( nie tylko ) bizonkr17

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.