Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Czy stare, używane złoże biologiczne można ponownie włożyć do filtra ?


tom77
 Share

Recommended Posts

tom77

Wcześniej nie miałem potrzeby się nad tym zastanawiać. W czasie funkcjonowania filtrów biologicznych, raz na jakiś czas przepłukiwałem złoże (oczywiście nie w wodzie z kranu, by nie zabić biologii). Jak dany filtr nie był używany, to przy ponownym uruchomieniu wymieniałem wkłady na nowe.

Mam w związku z tym „porowate kulki”:

- suche w miednicy i

- w starym nieużywanym dużym filtrze chyba mokre, bo nie wiem czy woda zdążyła wyparować.

Pytanie :

1/ Czy przy ponownym zastosowaniu używanych złóż biologicznych, obecne w nich martwe bakterie „zajmują miejsce dla osiedlenia się nowych bakterii” lub „będą rozkładały się psując wodę” ?

Pytanie nie jest być może zbyt mądre, ale nasza forumowa wyszukiwarka nie dostarczyła mi odpowiedzi, a jestem jeszcze przed drugą kawą.

Zakładam, że taka wiedza się przyda nie tylko mi.

Link to comment
Share on other sites

JemioloSeba

Takie doświadczenie robił Henryk i z tego co pamiętam to nawet ceramika, która przeleżała rok na zewnątrz w gorącu i mrozie wystartowała u niego zdecydowanie szybciej niż nowe złoże. Zapewne zaraz tu zajrzy i potwierdzi lub zdementuje :)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Tak potwierdzam.

Złoże dla biologii jest doskonałe aż do czasu kiedy zupełnie się skruszy.

Jak ma pory to kolejne bakterie osiedlają się na złogach starych obumarłych a te zostają albo oderwane ( często wylatują takie białe płaty z rur kubełków - to właśnie te obumarłe złogi) albo zgniją i składniki ich komórek wracają do wody.


Jeśli masz taką ceramikę która chodziła w starym baniaku i jest mokra to na 90% jest to gotowa biologia do nowego baniaka - można ryby od razu wpuszczać.

Jeśli stała sucha długo to najpierw po uruchomieniu warto dla pewności przetestować biologię taką testową dawką wody amoniakalnej czyli 1/4 tego co dajemy jako startowe WA


1ml WA na 800l wody.


więc odpowiadając na twoje pytanie nowe bakterie zajmują to samo miejsce co stare odrywając je od podłoża a stare martwe złogi bakteryjne "psują wodę":D

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

tom77

1/ Nie minęła godzina i mam już odpowiedź.

2/ Jest piątek.

3/ Założenie nowego akwarium wyniesie mnie trochę taniej niż myślałem. Albo inaczej - będzie więcej kasy na rybki.


Wniosek: Życie jest piękne:)

Link to comment
Share on other sites

Bo życie to trzeba zrozumieć.

Od zarania dziejów ludzkość próbuje i jakoś nikt temu nie podołał. Człowiek rodzi się i umiera głupcem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • did
   Cieszy serducho, prawda?
  • bobasxx
   Jest i akwarium 😄 W czterech chłopa było co dźwigać. 🤭   W przyszłym tygodniu ma być tło więc będzie co robić 😉
  • Andrzej Głuszyca
   Ale pamiętajmy , że Helmety przede wszystkim jedzą okrzemki. I pewnie stąd ich leniwe zachowanie.
  • husi
   Akwarium 540l a helmetów 12-15 sztuk (było 20 ale kilka padło)
  • Andrzej Głuszyca
   @Bartek_De Bartku...ktoś powie , że po odkręceniu węża może kapać woda . Wedy na wszelki wypadek można po zamknięciu zaworka nakręcać zaślepkę z uszczelką choćby taką jak na zdjęciu poniżej. Jest to zaślepka z uszczelką i można ją nakręcać i odkręcać palcami bez kombinacji kombinerkami itp. Jej cena to 3.75:)  A średnice różne bo od 3/8 cala poprzez 1/2, 1/4 itd. aż do  4 cali. 
  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.