Jump to content

Pierwsze Malawi 500L


Hubert
 Share

Recommended Posts

Witam klubowiczów :) Jest to mój pierwszy post tutaj.

Mam szkiełko 500L 200x50x50 i zamarzyły mi się pyszczaki. Na samym początku chciałem Aulunacary, jednak po zgłębieniu tematu, okazało się że gatunki się krzyżują, a na 20 ryb około 4-5 jest kolorowych, reszta to szaro-bure samice. Poszedłem w stronę Mbuny, moja pierwsza propozycja obsady to:

10x Pyszczak Yellow

10x Pyszczak Red-Blue 3/7

10x Pyszczak Acei

Oczywiście redukcja po podrośnięciu.

1. Czy taka obsada jest dobra? Jeśli nie, poproszę o rady

2. Ile kg Serpentynitu mogę mniej więcej potrzebować, czy 100kg około wystarczy?


Akwarium stoi na stelażu z profilu zamkniętego 40x40x4 wymiary pod akwarium, żebrowanie po całości co 50cm (w sumie 10 pionowych).

W środku stelażu będzie sump o pojemności 108L, z czego 60L będzie zapełnione wkładami (20L gabka, 40L ceramika).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
MatiK

Witaj. Przede wszystkim naucz się i używaj na forum łacińskich nazw ryb. Po drugie Twoje zestawienie jest ryzykowne pod względem żywieniowym jeśli nie masz doświadczenia w hodowli tych ryb. Co do wystroju akwarium i ilości kamieni to wszystko zależy od Twojego widzimisię.

Link to comment
Share on other sites

Witaj Hubert :).Może na początku prośba do kolegi MatiK,by na samym początku nie rugać kolegi w pierwszym jego poście ,że zamarzyły mu się pyszczaki i wytykać mu że jest nieukiem, bo nie podaje łacińskich nazw !!!.Odniosę się do stelaża.Wykonany bardzo solidnie :), a nawet na zapas.Mam tu na myśli gr. ścianki - wystarczyło by 3mm i góra 8 nóg. W mojej 648 l (o dł.180 cm )mam 6 nóg i na dole 400 l akwa .:)

Link to comment
Share on other sites

Merlot

Witaj,


Jaki grupa dzieci Malawi by Cię interesowała ;)


Na forum jest bardzo dużo propozycji. Czy chcesz obsadę kolorową, spokojną, rozrabiaki a może jeszcze coś innego ;) Czy chcesz mieć dużo kamieni czy raczej sporadycznie.


Ja do takiej długości zbiornika polecałbym Ci albo Predatory (chociaż lepiej by było jakoby szkło miało trochę więcej centymetrów w górę) albo gatunki z non-mbuny

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Mam szkiełko 500L 200x50x50 i zamarzyły mi się pyszczaki.

W środku stelażu będzie sump o pojemności 108L, z czego 60L będzie zapełnione wkładami (20L gabka, 40L ceramika).Witaj Hubercie, fajnie że do nas dołączasz. Nie zrażaj się czasami ostrymi wpisami ( ja też tak mam:evil: )

Nie wiem jaką obsadę wybrać ale wiem że to dopiero na końcu drogi wybieramy, więc masz czas.

Nie wiem też czy masz jakieś doświadczenie w akwarystyce czy też zupełny młodzianek:D ale na pewno wszyscy ci będą pomagali.

Napisałeś że szkiełko masz a o sumpie piszesz w czasie przyszłym - czyli jeszcze go nie masz?

A komin w baniaku pod sump masz?


Wybrałeś wspaniałą filtrację do morszczyzny ale u nas to ona jest najdroższa i niczym się nie wyróżnia od wielu innych poza kosztem na maxa:rolleyes: .


Pamiętaj na początku to woda w kranie i jej parametry decydują o filtracji, potem uzdatnić i wlać do baniaka a 60l wkładów filtracyjnych samo z ilości nie usuwa NO3 i PO4 - bardzo łatwo popaść w sinice:(

Do baniaka 500l wystarcza 1,5-2litry ceramiki dowolnej np lawy wulkanicznej po 6zł/l by po stabilizacji nitryfikacji NO2 stale było 0,01-0,025ppm przez to że dasz 40l ceramiki - nie wejdziesz w ujemne wartości azotynów:D wprost przeciwnie przez to że dasz 40l ceramiki możesz mieć przez to stale podwyższone NO2 to kupa ceramiki ale i kupa kup w niej zatrzymane.:( i PO4 tam siedzi na maxa.


Na wybór obsady masz miesiąc - na zalewanie szkiełka i start baniaka biologiczny gdzie wszystko wewnątrz wcześniej umeblowane już czas, więc zaczynaj chronologicznie a nie od końca:rolleyes:

Wpisz w profil miejscowość - o kranówie się może cosik dowiem.

Link to comment
Share on other sites

MatiK
Może na początku prośba do kolegi MatiK,by na samym początku nie rugać kolegi w pierwszym jego poście ,że zamarzyły mu się pyszczaki i wytykać mu że jest nieukiem, bo nie podaje łacińskich nazw !!!


To może na początek, bo widzę, że z tego wszystkiego aż postanowiłeś napisać w końcu swój pierwszy post :), uświadomię Ci, że m.in. takie są zasady tego forum - posługiwanie się nomenklaturą łacińską. Nikomu nie napisałem, ze jest nieukiem. Sorry za OT.

Link to comment
Share on other sites

Sorry za OT.
No i o to chodziło :).No to może na początek ,bo widzę mimo młodego Twojego wieku ,uświadomię Ci ,że nie ilość napisanych postów świadczy o mądrości :( .Forum ,no i ja zostaliśmy kolejny raz pouczeni jakie to są zasady za co bardzo dziękuję !!!. Mimo swojego wieku postaram się zapamiętać a i Ludzie będą bardziej czujni jak pisać :) . No i tym sposobem napisałem drugi post :)
Link to comment
Share on other sites

MatiK
uświadomię Ci ,że nie ilość napisanych postów świadczy o mądrości :(


O kurczę, dziękuję... W końcu ktoś mi to uświadomił... :(

Link to comment
Share on other sites

Nie lubię tego robić ale się wtrące. Wiek również nie świadczy o mądrości. Lepiej się po prostu przyznać do błędu i pisać nazwy poprawnie a nie w pierwszym poście na forum od razu pisać z pretensjami .

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

No cóż ,też nie lubię tego robić, ale odezwał się mądry i super doświadczony - lat 20 :). Proszę czytać ze zrozumieniem i nie mieszać 2 różnych osób , przepisując wszysko jednej osobie !. Quba nie wstydż się swojej miejscowości i nie ukrywaj się w TARGANICE :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

Announcements×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.