Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Przeszczep biologi


badojaro
 Share

Recommended Posts

badojaro

Chciałbym przerzucić moje roczne akwa 30 litrów do nowego 200 i tak wystartować wszystkimi filtrami.

dodatkowo cała woda i piasek.

reszte wody (nalanej jako pierwsza)

wode uzdatniłbym preparatem potem dodał reszte i wszystko włączył, nowe filtry powinny się zaszczepić,

czy dobrze myślę?

Link to comment
Share on other sites

egon44

Kolego zamiast tak kombinować,to ja zrobiłbym tak-

Do 200l dałbym nowy piach+ten z akwarium 30l wysypałbym na wierzch nowego z racji że w nim są osadzone bakterie,więc powinno to w mniejszym czy większym stopniu przyśpieszyć dojrzewanie...

Wodę bym nalał prosto z kranu przez korpus narurowy z wkładem węglowym(tu na grupie nazywamy to ''Ustrojstwo do nalewania wody'' :D,wtedy uzdatniacze zbędne...

Gąbki z filtrów dojrzałych z tego akwarium 30l wypłukałbym w zalanym 200l,jeszcze bym dodał dodatkowo bakterie+pożywkę dla nich...

A potem bym po prostu czekał na ustabilizowanie biologiczne+w między czasie badanie parametrów dobrymi testami kropelkowymi...

Czasem zbędne kombinowanie prowadzi do większych kłopotów,niż normalny prawidlowy start baniaka...


Finito ;)...

Link to comment
Share on other sites

suricade

Egon po co płukać gąbki w czystej wodzie? Raczej wypłukać w starej -pozbyć się brudu i przelożyć do nowego akwa.

Link to comment
Share on other sites

egon44
Egon po co płukać gąbki w czystej wodzie? Raczej wypłukać w starej -pozbyć się brudu i przelożyć do nowego akwa.

W gąbkach znajdują się bakterie,a cały syf z ich wypłukania w nowo zalanym zbiorniku służy jako pożywka dla bakterii...


Zawsze tak robię i start nowego zbiornika przebiegał bez żadnych komplikacji...

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

W moim przekonaniu mamy do czynienia z typowymi przenosinami biologii nitryfikacyjnej.

Robimy to zawsze przy okazji wystaw, targów gdzie do nowego akwarium najczęściej z nowym wystrojem czyli piasek, kamienie i woda z kranu wpuszczamy ryby od razu jak tylko temperatura wzrośnie do choć 24C. i dajemy albo chodzący od dawna kubeł albo choć 1 litr jego wkładu ceramicznego co by to nie było.

Jest to za każdym razem dowód że nie jest to start a przeszczep czyli przenosiny biologii.


Do nowego 200l potrzeba 0,5l starego złoża z tej filtracji jaka była w tej 30l. Nie wiem co to jest i ile ale 0,5l wystarczy nawet jak to zwykłe rurki ceramiczne po 6zł/l czy grys lub lawa wulkaniczna. Nowoczesnych wynalazków typu JBL MicroMec ( pow. 1200m2/l) może być o połowę mniej bo mają powierzchnię dla bakterii 2x większą niż typowe złoża z Matrixem na czele.

Cenny też jest 1 cm wierzchni piasku ze starego baniaka oraz gąbki.

W tych trzech miejscach skupia się niemal cała biologia choć jest wszędzie na tle, kamieniach w przewodach do kubłów.

Reszta jest bezwartościowa i przenosi tylko syf ,azotany i fosforany wraz z g....

Podkreślam - stara woda nie jest wyjątkiem i vide powyżej;)


Jak to przeniesiesz i jak umiejscowisz to obojętne byle 100% nowej wody było nalane przez ustrojstwo z węglem lub najpierw użyto uzdatniacza kranówy - to dla bezpieczeństwa.


Możesz dać bakterie nitryfikacyjne ale podkreślam tylko te bez pożywki więc albo Seachem stability albo Prodibio Biodigest bo wiemy że te nie mają pożywki.

Dlaczego tak ważne by bakterie były bez pożywki - bo od 2 dnia możesz tam wpuścić ryby które z pierwszym "oddechem" przez skrzela wydalą od razu amoniak. A nie trzeba nam "dwu amoniaków" czyli tego jak dużo ryb i tego z pożywki który jest razem z bakteriami.

Link to comment
Share on other sites

badojaro

Będzie tak

Woda nalana nowa/uzdatniona (nie mam jeszcze ustrojstwa), przeniosę cały piach bo go tam nie ma za dużo i filtr wewnętrzny który tam pracował,

aquael fan-1 Plus z gąbką o wymiarach 10cmx10x13h

no i Prodibio Biodigest posiadam.

Teraz pytanie, jak długo biologia będzie przechodzić na nowy filtr ?

Zrobiłem kasete z gąbką i ceramiką

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Tak jak pisał Henio, jeśli masz tej sprawnej biologii 0,5l to wrzuć to do kaseciaka, piasek przenosisz więc rozsyp go po całej powierzchni nowego piasku. Uruchamiaj baniak i zarybiaj, kontroluj parametry No3/No3 w razie czego wspomagaj się bakteriami Biodigest i podmianami wody.

Link to comment
Share on other sites

Raciczka

Kolega pisze, że ceramiki tam nie ma. Jest gąbka z Fan'a. Badojaro, ja bym gąbkę z filtra położyła pod ceramikę w kasecie.

proces dojrzewania na pewno będzie szybszy, ale nie będzie to moim zdaniem typowy przeszczep bo trzeba będzie mimo wszystko dłużej poczekać. Ile ? Grom wie, testy Ci powiedzą.

Chyba że ilość bakterii na tak niewielkiej gąbce wystarczy - ja mam osobiście wątpliwości i czekałabym na powiększenie kolonii tych drobnoustrojów na ceramice.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Jarku jak jest tak jak rozumiemy że w tej 30l nie ma żadnej ceramiki tylko Fan1 z gąbką to od miesiąca powinno w tej 30ce wisieć w worku 0,5l ceramiki a fan powinien na to dmuchać:D .

a nie teraz oczekiwać że ci ktoś poda ile czasu ta ceramika będzie się zasiedlała bakteriami.

Nie wiemy ile było życia w tej 30ce a ile wpuścisz od razu do tej 200ki ale nawet jak dasz typową obsadę dorosłą do 200l to biologia to udzwignie bez dwu zdań. Ten piasek na wierzchu i gdziekolwiek w przepływie wody gąbka 10x10x13cm to ogromne złoże biologii.

Jak zawsze odnotujesz niewielki i chwilowy wzrost NO2 który zawsze występuje po gwałtownej zmianie zarybienia ale to nigdy nie prowadzi do problemu " wpuszczenia ryb do surowego baniaka" przed czym zawsze przestrzegamy.

Nawet na zdwojone podmiany wody nie musisz być przygotowany wystarczy jak kupisz albo już używasz uzdatniacz kranówy Kordon Amquel lub Seachem Prime - te na pewno detoksykują i NH4 i NO2 a nawet ciut NO3 więc do roboty kolego:D bez lęku.

Link to comment
Share on other sites

badojaro

Akwa uruchomione,

gąbka i piasek z dojrzałego przeniesione, teraz czekam na testy bo jeszcze nie kupiłem i zobaczymy czy to wszystko gra.

kamoli jest za mało ale narazie mi się podoba, dodam jeszcze z połowę tego co jest

3a38d30fe5936516med.jpg

otoczaki z Soły wygotowane

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   @Bartek_De Bartku...ktoś powie , że po odkręceniu węża może kapać woda . Wedy na wszelki wypadek można po zamknięciu zaworka nakręcać zaślepkę z uszczelką choćby taką jak na zdjęciu poniżej. Jest to zaślepka z uszczelką i można ją nakręcać i odkręcać palcami bez kombinacji kombinerkami itp. Jej cena to 3.75:)  A średnice różne bo od 3/8 cala poprzez 1/2, 1/4 itd. aż do  4 cali. 
  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
  • Pikczer
   @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
  • Xaphon
   A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.