Skocz do zawartości

Świeżak 675 litrów


Jakuś

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Jakuś napisał:

Mam mnóstwo kolejnych pytań:
1. Przygotowanie wody, mam filtr RO+DI, czy warto go wykorzystać i "zasolić" zerową wodę czymś w stylu Seachem Cichlid Salt ? 

2. Oświetlenie, zastanawiam się czy ewentualnie zamiast ledów, jedna świetlówka t5 54W byłaby wystarczająca, czy raczej to trochę mało ? 

Kolejne pytania jak mi się przypomni :)

1.Wpierw podaj jakie masz wyniki wody z kranu mierzone testami kropelkowymi JBL(pH z zakresu skali 7.4-9.0,NO2,NO3,NH4,KH,GH) bo może się okazać że zbędne będzie korzystanie z filtra RO/DI+bufory...Jedynie możesz użyć korpusu z wkładem węglowym do podmianek(poczytaj o ustrojstwie do nalewania wody)...

2.Już kolega powyżej odpowiedział konkretnie i na temat :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jakuś napisał:

Testów niestety nigdy nie miałem i nie mam. Także parametrów wody niestety nie znam. Chciałbym uniknąć ich kupowania i zrobić to akwarium jak najbardziej samoobsługowe.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
 

Trochu dziwny ten morski świeżak  @Jakuś co nie ma żadnych testów po morszczyżnie.:(

Może jak określisz na czym miałaby polegać ta samobsługa w Malawi to coś podpowiem.

Na razie tyle co wynika ze wcześniejszych twoich wypowiedzi.

Rób bez kubłów i bez sumpa .

Wodę  zrób na automatycznej podmiance przez filtr węglowy blokowy z kontrolą poziomu wody w akwarium , światło na sterowniku Romka a karmienie na autodozowniku i nie kupuj żadnych testów tylko odczekaj dla pewności 1,5 miesiąca i wpuszczaj ryby .

Pełna samoobsługa nawet czasu na obserwację zachowań ryb  nie trzeba marnować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, deccorativo napisał:

Trochu dziwny ten morski świeżak  @Jakuś co nie ma żadnych testów po morszczyżnie.:(

Może jak określisz na czym miałaby polegać ta samobsługa w Malawi to coś podpowiem.

Na razie tyle co wynika ze wcześniejszych twoich wypowiedzi.

Rób bez kubłów i bez sumpa .

Wodę  zrób na automatycznej podmiance przez filtr węglowy blokowy z kontrolą poziomu wody w akwarium , światło na sterowniku Romka a karmienie na autodozowniku i nie kupuj żadnych testów tylko odczekaj dla pewności 1,5 miesiąca i wpuszczaj ryby .

Pełna samoobsługa nawet czasu na obserwację zachowań ryb  nie trzeba marnować.

 

W akwarium morskim, nigdy nie używałem testów, teraz też nie zamierzam. 

Sump będzie, bo już jest, automatyczna podmiana wody nie wchodzi w grę. 
Może źle powiedziałem ze chce autmatycznego akwarium, ale jak najbardziej prostego w obsłudze, ma polegać na tym, że nie chce robić w akwarium nic po za karmieniem ryb, podmienianiem wody, czyszczeniem wkładów w sumpie oraz samego akwarium. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jakuś napisał:

Może źle powiedziałem ze chce autmatycznego akwarium, ale jak najbardziej prostego w obsłudze, ma polegać na tym, że nie chce robić w akwarium nic po za karmieniem ryb, podmienianiem wody, czyszczeniem wkładów w sumpie oraz samego akwarium. 

No to normalne a nie automatyczne akwarium :D co tydzień podmianka, płukanie gąbek, zdzieranie glonów z szyb czyli proza życia z Malawi.

powodzenia życzę bo się już przestraszyłem takiego automatu Malawi.:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jakuś napisał:

Jak już to ustaliliśmy to proszę o informację czy warto bawić się w wodę z osmozy + sól czy nie ? :P

Ustaliłeś warunek i to zdecydowany że nigdy nie kupiłeś i nie kupisz żadnego testu akwarystycznego więc i ja stawiam warunek:D

Odpowiem pod warunkiem że zadeklarujesz zakup testów kropelkowych JBLa na pH zakres 7,4-9  oraz testów KH, GH, tej firmy - chyba rozumiesz że bez testów czyli na oko nie da się z wody RO +sole zrobić wody dla biotopu Malawi:lol: bo w instrukcji tych soli nie ma dawkowania na wodę Malawi z wody RO. np Azoo African Cichlids Mineral Salt  do ustawiania GH.

11 godzin temu, Jakuś napisał:

Niestety nie znam parametrów kranówki, ale może ktoś jest z Gdańska i zna parametry Straszyńskiej wody ? :)

Nawet jak zna:) to nie poda :Pby ci udowodnić że testy są jednak potrzebne by coś o swojej wodzie w kranie a przede wszystkim  w swoim akwarium wiedzieć.

Za tą wodę w kranie płacisz 4,05 zł za każde 1000l to  dostawca towaru ma obowiązek ci podać pełne parametry sprzedawanego towaru -nie tylko że woda jest z dwutlenkiem chloru, ale 91 % Gdańszczan nigdy nie zadzwoniło do Sauer Neptun Gdańsk.

Z tymi testami to kolego chodzi ci o zasadę czy o 116 zł za JBL Combi Set + HN4 z kompletem testów ?

Bo wiesz - potem jak już ryby pływają to też informacja o poziomie NO2 i NO3 się przydaje a jak już nie daj Boże jakaś choroba - to pierwszym i podstawowym warunkiem pomocy na wszystkich znaczących forach jest podanie wszystkich parametrów wody w akwarium zmierzone testami kropelkowymi ( tak tu jest - poczytaj zasady działu Choroby)  .

To jak przekonałem czy rezygnujesz z pytania o wodę RO ?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, deccorativo napisał:

Ustaliłeś warunek i to zdecydowany że nigdy nie kupiłeś i nie kupisz żadnego testu akwarystycznego więc i ja stawiam warunek:D

Odpowiem pod warunkiem że zadeklarujesz zakup testów kropelkowych JBLa na pH zakres 7,4-9  oraz testów KH, GH, tej firmy - chyba rozumiesz że bez testów czyli na oko nie da się z wody RO +sole zrobić wody dla biotopu Malawi:lol: bo w instrukcji tych soli nie ma dawkowania na wodę Malawi z wody RO. np Azoo African Cichlids Mineral Salt  do ustawiania GH.

Nawet jak zna:) to nie poda :Pby ci udowodnić że testy są jednak potrzebne by coś o swojej wodzie w kranie a przede wszystkim  w swoim akwarium wiedzieć.

Za tą wodę w kranie płacisz 4,05 zł za każde 1000l to  dostawca towaru ma obowiązek ci podać pełne parametry sprzedawanego towaru -nie tylko że woda jest z dwutlenkiem chloru, ale 91 % Gdańszczan nigdy nie zadzwoniło do Sauer Neptun Gdańsk.

Z tymi testami to kolego chodzi ci o zasadę czy o 116 zł za JBL Combi Set + HN4 z kompletem testów ?

Bo wiesz - potem jak już ryby pływają to też informacja o poziomie NO2 i NO3 się przydaje a jak już nie daj Boże jakaś choroba - to pierwszym i podstawowym warunkiem pomocy na wszystkich znaczących forach jest podanie wszystkich parametrów wody w akwarium zmierzone testami kropelkowymi ( tak tu jest - poczytaj zasady działu Choroby)  .

To jak przekonałem czy rezygnujesz z pytania o wodę RO ?:D

Rezygnuje z akwarystyki :P

 

a tak poważnie jeżeli ma mi to dać ujawnienie wiedzy, to mogę zaryzykować i kupić te testy, boje się tylko że zakurzą się w szafce po jednym użyciu :)
rozumiem że to ma być taki zestaw który zawiera PH,KH,NO2,NO3,CO2,+ NH4 i do tego mam dokupić uzupełnienie testu do PH 6,4- 9 i GH ? 

To to nie działa tak jak w morskim, że do RO wsypuje sól i mam gotową wodę ? Myślałem że to analogiczna sytuacja.

Edytowane przez Jakuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.