Skocz do zawartości

Świeżak 675 litrów


Jakuś

Rekomendowane odpowiedzi

Co do oświetlenia Led to wpierw zapytam co chcesz osiągnąć za efekt w zbiorniku?

Chcesz mieć cały zbiornik oświetlony czy mroczniejszy klimat? 

 

Do wyboru masz moduły led lub taśmy ledowe...

Osobiście poleciłbym moduły led ale twoja wola co wybierzesz  



Rozumiem że przy taśmach będę miał bardziej równomierne oświetlenie a przy modułach punktowe.
Ale jaka temperature barwowa uzyc ?

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, egon44 napisał:

Witaj!

Myślę że tu na to pytanie niech wypowiedzą się koledzy którzy posiadają sumpy bo trudno coś doradzić jak się tego nie sprawdziło w praktyce :) 

@lukas1987 ty chyba masz sumpa?

Miałem sumpa w poprzednim zbiorniku :)

Co do filtracji mechanicznej, jeśli masz w pierwszej komorze przelew dolny, możesz zakupić 3szt. gąbek po 5 cm grubości (długość i szerokość dopasowana do pierwszej komory "śmieciowej" + 4mm) 30 ppi + 45 ppi + 45 ppi  i wpakować je do tej komory.

Na Alledrogo szukaj użytkownika Wodatech. Tam kupisz docięte na wymiar... 

Jeśli chodzi o biologię to obowiązuje ta sama zasada co przy innych filtracjach.

Możesz użyć taniego wkładu np. Lawy wulkanicznej 2 litry w zupełności wystarczy  lub czegoś firmowego np. 1 litr matrixa.  I to wpakować to do drugiej komory. 

Dodatkowo (jeśli twoja woda spełnia odpowiednie warunki czyt. w temacie) do zbijania no3, klarowania wody i zmniejszenia częstotliwości podmian, możesz zbudować coś takiego :

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jakuś napisał:

okej,

co do pompy obiegowej, jaka to powinna być moc, w morskim było tak że pompa powinna przepompować w ciągu godziny 10 krotność objętości akwarium, a jak jest w malawi ? 

 

Myślę, że pieciokrotność przy Malawi będzie odpowiednia (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę ;)

Możesz zastosować pompę od C O np. Energooszczędną IBO beta 25-40  zużywa max 22w przy 2880 przepływu i ma 3 biegi...

Jedyny minus zastosowania takiej pompy to konieczność posiadania otworu do wylewki w bocznej szybie sumpa lub zastosowanie zaworu zwrotnego (nieco zdlawi przepływ) na rurze, który zabezpiezpieczy pompę przed zapowietrzeniem podczas przerwy w zasilaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę Jebao DCP5000 ona mi na 5 biegu pobiera w tej chwili chyba 18W więc o to się nie martwię. Mój sump jest dosyć nietypowy, ponieważ jest na tej samej wysokości co akwarium. Mam pomysł, aby dla porządnej cyrkulacji, zrobić na wylocie z pompy obiegowej coś ala deszczownicę z filtrów kubełkowych i jeden wylot dać przy dnie a drugi przy powierzchni, tak żeby dmuchały w stronę komina.  
 

Mam mnóstwo kolejnych pytań:
1. Przygotowanie wody, mam filtr RO+DI, czy warto go wykorzystać i "zasolić" zerową wodę czymś w stylu Seachem Cichlid Salt ? 

2. Oświetlenie, zastanawiam się czy ewentualnie zamiast ledów, jedna świetlówka t5 54W byłaby wystarczająca, czy raczej to trochę mało ? 

Kolejne pytania jak mi się przypomni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jakuś napisał:

Mam pompę Jebao DCP5000 ona mi na 5 biegu pobiera w tej chwili chyba 18W więc o to się nie martwię. Mój sump jest dosyć nietypowy, ponieważ jest na tej samej wysokości co akwarium. Mam pomysł, aby dla porządnej cyrkulacji, zrobić na wylocie z pompy obiegowej coś ala deszczownicę z filtrów kubełkowych i jeden wylot dać przy dnie a drugi przy powierzchni, tak żeby dmuchały w stronę komina.  
 

Mam mnóstwo kolejnych pytań:
1. Przygotowanie wody, mam filtr RO+DI, czy warto go wykorzystać i "zasolić" zerową wodę czymś w stylu Seachem Cichlid Salt ? 

2. Oświetlenie, zastanawiam się czy ewentualnie zamiast ledów, jedna świetlówka t5 54W byłaby wystarczająca, czy raczej to trochę mało ? 

Kolejne pytania jak mi się przypomni :)

Pompę masz ze sporym zapasem. Dobrze kombinujesz z tymi wylotami, może nawet obędzie się bez falownika.

Ad 1 Wszystko zależy od tego, co masz w krainie ( przeważnie kranowit lany przez węgiel wystarcza dla Malawi)

Ad 2 To wyjdzie w praniu. Zależy od tego, jakie klimaty lubisz. Mnie osobiście podobają się ciemne zbiorniki.

Oświetlenie możesz zmienić w każdej chwili... załóż to, co masz a w razie potrzeby zmienisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.