Jump to content

Świeżak 675 litrów


Jakuś
 Share

Recommended Posts

Cześć,

To mój pierwszy post na forum, w temacie malawi/tanganika jestem całkiem zielony, ale akwarystyką zajmuje się już kilkanaście lat. Przez ostatni czas styczność miałem właściwie tylko z akwarystyką morską, jednak ze względu na ograniczony czas i finanse, postanowiłem powrócić do słodkiej wody i do czegoś z czym jeszcze nie miałem styczność, czyli pyszczakami.


Wiem, że tematów dla "nowych" jest bardzo dużo, ale większość dotyczy trochę mniejszych zbiorników, dlatego postanowiłem założyć ten wątek.


Moje akwarium ma 675 litrów, wymiary 125x90x60h. Komin zewnętrzny z trzema otworami. Posiadam także lampę 8x54W t5.


1. Filtracja - sump czy kubełek, powiem szczerze, że chyba wolałbym kubełek albo i dwa, ale co się lepiej sprawdzi ? Jeżeli sump, to jakiej mocy pompa, jaki wkład do sumpa wsadzić ?


2. Oświetlenie - tutaj te moje 8x54W powinno starczyć z zapasem, więc jedyne pytanie brzmi, jakie świetlówki zastosować ?


3. Woda - posiadam filtr RO, ale w malawi filtrowania wody chyba nie ma sensu i zostanę przy kranówce ?


Na początek to tyle co chciałbym wiedzieć, dalsze pytania zapewne pojawią się w trakcie.


Pozdrawiam i liczę na pomoc doświadczonych :)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Witaj i czy świeżak to się okaże.:D


Ad1 jaką filtrację zastosujesz - wsio ryba twoja wola i czy chcesz wydawać nową kasę czy składać z tego co już masz.

Ważniejsze co zrobiłeś z tymi złożami co były w sumpie morskim czy przezornie zachowałeś złoże z bakteriami nitryfikacyjnymi czy się ich pozbyłeś i teraz będziesz jak młodzianek :D startował baniak od zera?

Amerykanie mówią że na baniak 675l wystarcza 1,5-2litry ceramiki dowolnej maści czy to będą rurki ceramiczne czy zwykła lawa czy grys koralowy - 2 litry:D - masz te 2 litry z bakteriami?

Uprzedzam zdziwienie - w słonej czy słodkiej to te same bakterie Nitribacter i Nitrisomonas:D.


Ad2 - tu masz morskie światełko - u nas wystarczy jedna rura T5 jak się da wyłączyć pozostałe bo na rośliny zbytnio nie licz. Policz jaka oszczędność energii no i kasy.

Może rozważ wariant nie inwestowania w nowe rury nieaktyniczne tylko od razu w LEDy? ale absolutnie nie odwodzę od świetlówek.:D


Ad3 - jak wchodzisz zamiast RO w kranówę to podaj jej parametry albo uzupełnij swój profil o miejscowość to sam znajdę - bo może jesteś moim sąsiadem i wodę mamy obaj jednakową:D

Wymień jakie testy masz bo u nas są potrzebne niektóre nieco inne niż w morskich.

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
2. Oświetlenie - tutaj te moje 8x54W powinno starczyć z zapasem, więc jedyne pytanie brzmi, jakie świetlówki zastosować ?


...Henryk właściwie wszystko Ci napisał. Ja tylko odniosę się do świetlówki o którą pytasz. Ilość zależy od tego jakie chcesz ,jakie lubisz klimaty w akwa..Dla mnie w takim litrażu 4 w Malawi to zbyt dużo. Ale to kwestia Twojego gustu a nie ryb. Jeżeli chcesz jedną to spróbuj Power Glo z przodu . Jeżeli chcesz np. dwie to daj z przodu Power Glo a z tylu Aqua Glo. Oczywiście masz do wyboru jeszcze inne oświetlenie ale ja odpowiedziałem na to o co pytasz. U mnie w stopce w mniejszym litrażu właśnie świeci Power Glo.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Jestem z Gdańska, więc chyba sąsiadami nie jesteśmy ;)


Z morskiego zostało mi tylko szkło, lampa i filtr RO, tzn. mam jeszcze odpieniacz i skałę, ale akurat te rzeczy raczej mi się nie przydadzą i są wystawione na sprzedaż.


Mam też sump o wymiarach 100x50x50, podzielony na dwie części w stosunku 60/40.

Nie wiem czy w słodkim tych komór na wkłady nie powinno być więcej ?

Opcja z sumpem wyjdzie mnie chyba drożej niż kupno kubełka, porządna pompa obiegowa trochę kosztuje, a nie chce kupować chińczyków. W morskim miałem Jebao 12000 i nie dość że była mega głośna to jeszcze skoki napięcia w sieci powodowały, że co chwile pracowała z inną mocą i miałem non stop chlupot w kominie.


Jaki przepływ powinna mieć pompa obiegowa w słodkim ? W morskim przyjmuje się 10x objętość akwarium, tutaj jest tak samo ?


Bakterie wiem, że te same, ale niestety morskie już wysuszone od dwóch tygodni, więc będę startował od zera.


Dobrze rozumiem, że do całej filtracji w moim akwarium ma wystarczyć 2 litry np. Siporaxu ?

Czy w sumpie powinno być coś jeszcze ?


Jeżeli chodzi o oświetlenie to mam rury Narva Blue, one chyba nie są aktyniczne.

Jakie ledy nadają się do akwarium malawi ? Są jakieś w miarę tanie gotowce ? Nie chce inwestować fortuny.Testów nie mam, podejrzewam że przyda się NO3, PO4, NO2 ?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

A to zadam podchwytliwe pytanie - uważaj co odpowiesz.


A w tym miejscu gdzie stoi ta 675l o ile dłuższy baniak się zmieści?


A teraz dla zmylenia od końca.

Kup testy kropelkowe JBLa ( nie inne) na

pH koniecznie zakres 7,4-9

NO2

NO3

3 :D ampułki bakterii Prodibio Biodigest a

w Leroyu butelkę Wody Amoniakalnej za 8zł

od tej osmozy odczep wężyk przed membraną a po węglu i drugim sedymentacyjnym 1um. i masz ustrojstwo do nalewania wody :D lepsze jest tylko to bo leje ciepła wodę

http://forum.klub-malawi.pl/ustrojstwo-nalewania-kranowy-zestawy-t27211.html


Szkoda że wysuszyłeś ten Siporax - jednak świerzak:D najcenniejsze dla akwarysty straciłeś.

Seachem to porządna firma i jak pisze 0,5l Matrixa na 200l wody to to już jest z dużym zapasem. odsyp sobie 2litry a resztę sprzedaj.

Są tu tacy :D co w ogóle nie mają złoża tylko biologia w piasku na dnie baniaka opędza NO2 na 0,01ppm a ryb za dużo.


Jak się zdecydujesz na rodzaj filtracji to koledzy podpowiedzą jaka pompa.

a masz dużo do wyboru:

filtr hamburski

kaseciak - to taki wąski sump włożony do akwarium

kubeł

narurowiec

no i sump


Podaję w kolejności od najtańszej do najdroższej filtracji co się nijak nie ma która najlepsza bo w każdej biologia NO2 -0 a woda może być super-kryształ ale to tylko moje zdanie. Wady sumpa już znasz:D


Co do oświetlenia na Narva Blue to nie miałem a o światełkach na ledach masz tu wiele opcji - poczytaj może znajdziesz swoje które ci przypasuje ale pytaj w odpowiednich działach


Co do kranówy w Gdańsku to jest kilka ujęć i SUWów i rózne parametry więc koordynaty by się przydały :D ale jak kupisz te testy to sam zbadasz co trzeba.

Link to comment
Share on other sites

Odpowiedź na pierwsze pytanie: Większe już nie wejdzie :D, to jest maks na jaki mogę sobie pozwolić... niestety


Źle mnie zrozumiałeś, nie miałem w ogóle w zbiorniku matrixu/siporaxu, tylko skałę.


W jakim celu stosuje się wodę amoniakalną ?


Co do kranówy to moje ujęcie to Straszyn z tego co pamiętam.


Ciekawa sprawa ten narurowiec, ale strasznie przekombinowane według mnie, tzn woda na pewno super obmywa złoże ale za dużo tych połączeń i rurek, taki bałagan według mnie.


Jak już mówiłem mam komin zewnętrzny(na całej szerokość akwarium ~ 20 litrów pojemności) więc jest to super sprawa do zrobienia coś ala kasciak, zamiast grzebienia wstawiam pełną pleksi, z jednej strony robię wlew do komina z drugiej daję jakąś pompę obiegową, a w komin wsypuje te 2litry Matrixa i mogę dać jeszcze sporo Siporaxu i jakąś filtrację mechaniczną i sprawa załatwiona a koszty będą najmniejsze.


Jaki przepływ powinna mieć pompa zastosowana w takim przypadku ? 2000 - 3000 l/h ?


edit. Dobra już doczytałem z tą wodą amoniakalną, ciekawa sprawa :D

Link to comment
Share on other sites

Pompa do filtracji biologicznej to spokojnie i 1,5k litrów. Z drugiej strony pompę dobiera się do rodzaju filtracji. Inna będzie chodzić w kaseciaku, inna w kuble ( fabryczna ) inna w narurowcu.

Dla przykładu w narurowcu często stosuje się pompy CO z racji, że ciche, wydajne i energooszczędne a załatwiają całą filtrację ( mechanika, biologia, chemia ) a w akwarium nie masz nic poza rurkami wlotowymi i wylotowymi oraz cyrkulatorem.

W kuble to już inna historia, tam pompa fabryczna ale ogólnie kubeł nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z reguły pompy są słabsze, musisz stosować prefiltr przed wlotem i obsługa upierdliwa. Np. stosowanie absorberów różnej maści będzie powodować to, że będziesz musiał go przynajmniej raz na 1-1,5 miesiąca otwierać.

W kaseciaku to chyba zwykłe głowice ale niech wypowiedzą się Ci co mają kaseciaki.


Tak z ręką na sercu to proponuje ci tylko 3 rozwiązania:

- albo kaseciak - wielu ma i chwali :)

- albo narurowiec - wielu ma i chwali :)

- wykorzystanie komina jako biologa ( ale nie wiem jak tam sprawa ze sprzątaniem mechanicznym wygląda).

Tutaj decyzja należy do ciebie. Na pewno z dwóch pierwszych opcji kaseciak najtaniej ale będziesz go widział w akwarium.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Ciekawa sprawa ten narurowiec, ale strasznie przekombinowane według mnie, tzn woda na pewno super obmywa złoże ale za dużo tych połączeń i rurek, taki bałagan według mnie.


Jak już mówiłem mam komin zewnętrzny(na całej szerokość akwarium ~ 20 litrów pojemności) więc jest to super sprawa do zrobienia coś ala kasciak,Zeby nie było że komuś na siłę wciskam kaseciaki:rolleyes:


Jakuś narurowiec to prosta konstrukcja ale fakt rurek,kolanek,zaworów trochę jest do klejenia. Nie jest to takie przekombinowane a działa świetnie choć koszt większy niż kaseciak to fakt.


Jeszcze nie przerabiałem tematu zamiany komina zewnętrznego na kaseciaka bo alakaseciak to z góry odpada.

Albo cały kaseciak albo absolutnie nie robimy nic w podobie kaseciaka.

Kaseciak to skończona konstrukcja i ma filtrację mechaniczną , biologiczną miejsce na grzałki, a także usuwanie NO3 nawet PO4 oraz super klarowanie wody a pompa zawsze pracuje z taką wydajnością jak fabryka dała. Jak Jebao DCT4000 to na najwyższym biegu wylata 4000l/h. jeszcze do tego falownik RW8 i kompletna filtracja z zamiataniem gówienek w 675l masz.


Podaj wymiary wewnętrzne komina i jak są obecnie wklejone ścianki - najlepiej szkic zwymiarowany albo fotkę z góry zapodaj - pokombinujemy.


Pierwszy i zasadniczy problem jaki widzę to konieczność zaklejenia wszystkich otworów w dnie komina ale co trudniejsze wywiercenie dwu otworów fi32 na wysokości 2-3 cm nad piaskiem czyli tak na wysokości 10cm nad dnem w ścianie bocznej akwarium do komory komina..

Kaseciak ma zasys dołem by zbierał gówienka - górą jak w sumpie nie bardzo chcą lecieć do filtra.


Pompa do kaseciaka jak pisze lufa 1500l/h to tylko do biologii a kaseciak to także super mechanik więc do 675l baniaka to tylko DCT4000. Wielu tą ma i nie narzeka na głośną pracę lub zmienne obroty. owszem ma kilka biegów więc sam dobierzesz optimum.

Link to comment
Share on other sites

Podaje wymiary komina 90x8x20h, przegród brak na razie. Myślałem żeby od spodu nakleić na komin kawałek szyby tak aby zasłonić dziury. Z drugiej strony nie ma szans na zasys z dołu, woda przelewała by się normalnie przez grzebień.


Jak wygląda sprawa w narurowcu:

1. Którędy woda zasysana jest z akwarium, trzeba wiercić jakieś otwory w szkle ?

2. Jaką pompę CO należy zastosować ?

3. Nie ma problemu z szczelnością korpusów ?

4. Wychodzi mi to dość droga sprawa, oglądałem filmik na YT i tych zaworów trochę tam jest, a zawory najtańsze nie są.


Mój komin:

5425870_2016-06-2020.06.13.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
  • Piotr775
  • przemo-h
   @Vrzechupułapka na pewno dobra rzecz, ale osobiście też polecam łapanie ręką. Kwestia treningu i złapiesz co chcesz. Karm zawsze z ręki, karm podczas podmian, czy ogólnie podczas grzebania, gdy ryby się stresują. Będą wtedy ją kojarzyć z czymś dobrym, czyli wyżerką. Na te najbardziej uparte jest jeszcze taki myk😉 Przykrywasz taką siatką norę, w której siedzi ryba i czekasz. Można też wykurzyć czymkolwiek, jeśli jest dostęp do tej nory z drugiej strony. Tym sposobem łapane są ryby w jeziorze. Oczka mogły by być większe, ale też działa. 
  • pulpet
   Chyba niewieścieje na starość, bo przybity nudą długich jesiennych wieczorów poczułem potrzebę przemalowania wnętrza akwarium😁. No i  meble poprzestawiałem  trochę.   Było Jest A poważnie, moduły i tło, które wykonałem około rok temu nie do końca zdały egzamin. Pojawiły się pęknięcia i odpryski. Nieliczne, ale nie chciałem czekać na więcej i postanowiłem trochę to poprawić. Usunąłem niepewne elementy zaprawy i całość pokryłem żywicą epoksydowa i piaskiem. Udało się uniknąć malowania. Trochę eksperymentowałem, praktycznie każdy element jest robiony trochę inaczej. Cześć jest posmarowana żywicą i obsypana piaskiem, część malowana żywicą wymieszaną wcześniej z piaskiem. Używałem też piasków o różnych odcieniach  i różnej średnicy. Mam w planach dwa duże zbiorniki, do których dekoracje będę robił sam. Więc miałem okazję poćwiczyć. Pomoczy się to wszystko trochę, porośnie glonem i będę wiedział, jaki wariant najbardziej mi odpowiada i taki zastosuję robiąc dużo większe projekty. Zbiornik byl pozbawiony dekoracji przez dwa tygodnie, więc bez problemu pozbyłem się nadmiarów przychówku. Wyłowiłem 17 podrośniętych rdzawych, takich 3-5 cm. Rój drobiazgu został skutecznie wyjedzony przez dorosłe ryby. Na chwilę spokój będzie.  Do tego łatwo było przeprowadzić inwentaryzację ilościową i wielkościową.  Parę ryb trafiło do siatki i zostało dokładnie zmierzone. Więc bez żadnych tam orientacyjnie, na oko, pi razy drzwi i około wiem jak liczna jest obsada i kto ma ile wzrostu. Acei 2/6 Panowie 15 cm dominujący i 12 cm Panie 10-11 cm   Maingano 2/5 Panowie 12 i 11 cm, brak dominanta Panie 7-8,5 cm Trzy sztuki przychówku 2,5-4 cm. Nie dały się zjeść przy braku dekoracji więc zostały.   Rdzawe 2/6 Panowie 12 i 11,5 cm brak dominanta Panie 6,5-7,5 cm   Saulosi 5/8? 4 panowie 10-11 cm i jeden ok. 7cm przychówek.  Dwa samce zdecydowanie dominujące. .Dwa albo 3 do redukcji. Panie 3 szt ok. 7 cm z pierwszych zarybień i pięć szt. ok. 4 cm dopuszczone niedawno. Hodowiec zaglądał pod ogon i jest pewny że dziewczyny, ja nie do końca. Zobaczymy co wyrośnie. Ogólnie jedyne ryby, które mi się eliminują. Co jakiś czas panienki dostają szału i uśmiercają jedną z koleżanek.   2 Nimbochromis Livingstoni 15 i 13 cm. Miały eliminować narybek eliminują.granulat. Oba do wydania. Nowa aranżacja wymaga jeszcze poprawek i dopieszczenia. Na razie z browarkiem w ręku patrzę i kontemplacji się oddaję. Będą przeróbki i kręcenie elementami, bo nie jestem zadowolony. Dojdą glony. Światło też lipa, bo padła mi belka oświetleniowa i świeci coś tam z cmentarzyska rupieci w piwnicy.  Nowe światło Made in @Bartek_De & @aurban6 czeka na mnie w Polsce i zostanie zamontowane niebawem. Zobaczę jak to wyjdzie. Albo pomaluje jeszcze raz.  I dorobię inne moduły. A co mi tam 😁.
  • makok
   Trochę zagęściłem i dodałem parę kolorów, bo lubię mieć opcje, a miałem wolne miejsca podłączenia. Wyszło zacnie. Całość spróbuję upchnąć w belkę 160cm.
  • aurban6
   3mam kciuki i kibicuje. Jedna uwaga pomyśl co z wilgocią w lampie bo napewno będzie mokro. Ledy spoko nie ma problemu ale co z pozostałą elektroniką. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Nie mam jeszcze fish roomu, dopiero kiedyś w nowej chacie. Czytałem że piszczenie rozwiązują stosowne rezystory. nm-tech.pl zdaje się coś takiego mówił na którymś filmie. I tak je kupić muszę, więc zbadam sprawę. Wolałbym wszystko mieć w lampie i wjechać tylko kabelkiem powera, bo mam 48 kanałów PWM + 8 sekcji zasilania 🤣. Będzie się działo. Raczej jedyne co wywalę na zewnątrz to zasilacz(e).   No teraz jakoś to wygląda i jest porządek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.