Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Uniwersalne oświetlenie na diodach RGBW 12W


deccorativo
 Share

Recommended Posts

deccorativo

Właśnie otrzymałem zakupione w Chinach diody LED RGBW 4*3W


http://pl.aliexpress.com/store/product/20PCS-RGBW-RGB-W-4-3W-12W-LED-Lamp-Emitter-Diodes-with-PCB-star-heatsink-For/437561_32377616690.html?storeId=437561f087d9278a3b24camed.jpg
całe 20szt ledów za 120zł :D pozwala to zbudować oświetlenie do każdego biotopowego akwarium bo ma potencjał 240W mocy ledowej oraz strumienia świetlnego 8400lm a co najważniejsze daje światło o niemal pełnym spektrum widma od czerwonego aż do niebieskiego w miarę równomiernie rozłożonego. Bardzo zbliżonego do spektrum światła słonecznego - czyli ideału światła dla człowieka - o Ra 100%

Pozwala to dać i dużo światła w morskim czy roślinnym biotopie z uwzględnieniem potrzeb roślin i korali z chlorofilu A i B jak i wybarwić wszystkie kolory naszych ryb, glonów i roślin.

W połączeniu ze sterownikiem Romka staje się uniwersalnym automatem oświetleniowym dla każdego biotopu - wystarczy graficznie zaprogramować dowolny cykl dobowy.

Pozwala dowolnie regulować cykl dobowy z płynną regulacją jasności i barwy światła białego dla każdego biotopu.

Zadowoli więc każdego.


Najbardziej mnie cieszy że nie jestem sam w tej budowie bo równolegle zaczyna także swoje światełko na RGBW kolega gofero68 z którym konsultujemy na pw nasze dwa różne rozwiązania ale na tych samych ledach.:D


Mam nadzieję że aktywnie włączy się w opis tematu.

Będę systematycznie w miarę postępu prac opisywał w szczegółach z wyliczeniami całą konstrukcję.


Moje założenia wstępne są takie.

- zasilacz montażowy 24V (+/- 10% <-to ważne by tą regulację miał) no i 150W Mean Wall ( bo te mogą stale być obciążone na full)

- dwa równolegle łańcuchy z szeregowo połączonymi po 8 szt diodami RGBW czyli razem 16 szt

- radiator po byku bo taki już miałem - z ogromnym naddatkiem przenoszenia mocy diod LED

pod baniak 120cm

post-14371-1469572925918_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

troad

Najbardziej mnie cieszy że nie jestem sam w tej budowie bo równolegle zaczyna także swoje światełko na RGBW kolega gofero68 z którym konsultujemy na pw nasze dwa różne rozwiązania ale na tych samych ledach.:D

Mam nadzieję że aktywnie włączy się w opis tematu.

Będę systematycznie w miarę postępu prac opisywał w szczegółach z wyliczeniami całą konstrukcję.Ja również czekam na swoje ;)

Z budową ruszę pewnie w lipcu, będę miał wtedy więcej czasu.

Liczę na Waszą pomoc, bo w tym temacie to raczej zielonkawy jestem ;)

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Ja również czekam na swoje ;)

Z budową ruszę pewnie w lipcu, będę miał wtedy więcej czasu.

Liczę na Waszą pomoc, bo w tym temacie to raczej zielonkawy jestem ;)Adam spoko jak pisałem na pw - pomogę.

Temat będę pisał jak dla kompletnego laika więc każdy zrobi swoje RGBW:D


Na początek zawsze są dwa pytania :


1/ ile szt tego dać na mój baniak

2/ od czego zacząć budowę.


Ad1 - zawsze pytam gościa ile miałeś przedtem świetlówek i jakich i czy jasność była ok , za duża , za mała na podstawie tego odszukiwałem kartę techniczną świetlówki i ile daje strumienia świetlnego jak jest nowa. Ponieważ świetlówka daje strumień światła dookulnie a dioda led tylko w jednym kierunku to wystarczy przyjąć 60-70% strumienia by led świecił tak samo jasno jak bywsza świetlówka:D O barwach i odczuciach bieli w ogóle nie gadamy.:D

Mocy w watach leda i świetlówki nie można porównywać absolutnie.

Jak wiedziałem ile lumenów gościa satysfakcjonuje - z parametru diody wiedziałem ile mu trzeba szt. - proste i nie trzeba szukać porad innych szczególnie jak jesteś pierwszy z tym rozwiązaniem.


Ad2 - W tym przypadku zaczynamy od rejestracji własnego konta na aliexpress ( to takie chińskie allegro) i kupujemy diody.

Przestrzegano mnie przed zakupem kartą płatniczą że to niebezpieczne ale po wnikliwej analizie sądzę że nie jest to niebezpieczne bo to nie CIA, Pentagon czy Kreml by hakerom chciało się włamywać do mojej karty i golić mi konto - tak samo płacę na allegro od lat licząc na zabezpieczenia bankowe, logowanie przez przeglądarkę bez zostawiania śladów i antywirus z szyfrowaniem operacji bankowych a o uczciwość chińczyka jestem spokojniejszy niż o wielu tych z allegro.

Zakupy na ali to bajka jedyna wada to czas realizacji - nie krótszy niż 2tygodnie od zapłacenia. Masz na bieżąco potwierdzenia wpłaty i wysłania towaru - potem tylko to czekanie.

Taka uwaga - często na ali ten sam towar u tego samego dostawcy raz jest po 47$ by za chwilę chińczyk wstawił go za 27$ - trzeba czasami kilka dni poczekać.


Jak już wiemy ile RGBW szt z 20 zamówionych wykorzystamy i mamy to zamówione to trzeba pogrzebać w szafkach:D


Mamy dwie drogi:

1/- albo w szafkach znajdziemy sprawny zasilacz od kompa, laptopa lub innego ustrojstwa i dostosujemy resztę pod ten zasilacz

2/- albo jak nie znajdziemy zasilacza to zaprojektujemy układ a zasilacz na końcu zakupimy dokładnie dopasowany pod projekt.


Nie robimy tak że kupujemy te diody i na pałę z allegro zasilacz 12V x wat .


Ad1. Nie nadają się wszystkie zasilacze stałoprądowe tzn drivery gdzie podane są tak parametry

"

Napięcie wejściowe: 85-265V 50/60HZ


Napięcie wyjściowe: DC 54-105V


Prąd wyjściowy stały: 600mA

"Nadają się wszystkie zasilacze stałonapięciowe stabilizowane o napięciu wyjściowym od 12V do 36V i mocy wynikającej z ilości diod RGBW x 10W z zapasem mocy co najmniej 20-30%.

nadaje się więc zasilacz od laptopa np taki


Zasilacz ładowarka ASUS TOSHIBA 19V 6,3A 120W

ORYGINALNY ZASILACZ ŁADOWARKA ASUS 19V 4,74A 90W


ORYGINALNY ZASILACZ ŁADOWARKA ASUS 19V 4,74A 90W (5858226963) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img03.allegroimg.pl/photos/400x300/58/58/22/69/5858226963@@AMEPARAM@@03@@AMEPARAM@@58/58/22/69@@AMEPARAM@@5858226963dla tego zasilacza 19V ilość diod w szeregu to 6 szt o łącznej mocy 60W


jak to liczyć dla innych zasilaczy?


Nap wyjściowe zasilacza /podzielić przez 3,2V = ilość szt diod zaokrąglone w górę.

dla zasilacza 12V wyjdzie 4szt

dla 15V - 5szt

dla 24V -8szt itd.:D


zawsze można spytać na pw lub mój mail w profilu:D


Jutro inne detale elektroniczne do zakupu.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

py1szczak2
Heniu czy warto mi zmieniać moje światełko na te nowe diody ?

Obecnie jest na 4 diodach RGB 10W

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Nie wiem czy gofero68 zbudował już swoje oświetlenie, ale mnie już moje udało.
Było to możliwe przy ogromnej pomocy Decco (Henryka). Jeszcze raz serdeczne dzięki.
Kupiłem dwa takie (http://allegro.pl/show_item.php?item=6312686547&snapshot=MjAxNi0wNy0yNlQwODo0MDo1Nlo7YnV5ZXI7NTBjM2NhN2VlOTRmNTdkZGE0N2E1MzBhNjM5NzRhZDA3NDI5NTkyMTQyZWI2MTliZWQzNTM2OGFiNDBhZjZlNg==) radiatory o długości 1.7m w komplecie z osłonkami z pleksi.
Do tego zasilacz 12V (http://allegro.pl/show_item.php?item=6251491420&snapshot=MjAxNi0wNy0yNVQyMTowNzoyMlo7YnV5ZXI7MDY1MzdkMjk4NGU5ZjJkMzgyZWJjMGYwYzBjMjA1Y2ZhNGZiMzczZjk3ZjcxZGZjNGUxMmZkMDk2YjMzOTI3Ng==) i sterownik LedDimmerPro.
Z 20 kupionych na AliExpres diod wykorzystałem 16. Ponieważ zasilacz jest 12V, są więc 4 obwody po 4 diody.
Ponieważ napięcie na czerwonym kolorze jest niższe, dla każdej czwórki diod na czerwonym dołożony jest opornik 5.7 ohma (http://www.tme.eu/pl/details/ax5w-5r6/rezystory-drutowe-5w/royal-ohm/prw05wjw56jb00/)

Po dłuższym świeceniu stwierdzam, że profil i diody prawie się nie grzeją. Nie wiem czy jest to zasługa profilu (jest on dość potężny jak na 8 szt diod), czy tez kleju termoprzewodzącego (http://www.tme.eu/pl/details/thermopox/kleje/amepox-microelectronic/thermopox-85ct/

), który polecił mi Henryk, czy też po prostu te diody aż tak się nie grzeją. Grzeją się tylko oporniki.

Końce zamknąłem niesymetrycznym kawałkiem kątownika aluminiowego. Na jednej stronie z otworem na przewód. Wszystko dookoła zalane jest szczelnie silikonem akwarystycznym. Trochę mało estetycznie, ale nie będzie tego widać ;)
Do środka wkleiłem dodatkowo takie tabletki  (http://allegro.pl/show_item.php?item=6320992105&snapshot=MjAxNi0wOC0wM1QxMDo0NTozOVo7YnV5ZXI7ODE1ZTU1ODQ3MmUwMzgxYjVjMGVmNGM2MjcxZDA4MGQ0NzlmMTExZjI5YzgxZTJkNDZiYjAxYjVjMzJlYjdlZg==), żeby wchłonęły wilgoć z powietrza po szczelnym zamknięciu całości i przy zmianach temperatury nic się ewentualnie nie wykraplało.

Świeci to jasno, nawet bardzo jasno. Zobaczymy jak będzie w działającym akwarium. 

troad-belki_led1.jpg

troad-belki_led2.jpg

troad-belki_led3.jpg

troad-belki_led4.jpg

troad-belki_led5.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...

A czy mogłbym prosić żebyś wyjaśnił jak podłonczyc taką listwe pod sterownik p. Romana.

Diody rgbw maja 4 styki? Czyli 4 kable i kazdy kabel podłanczamy pod osobny kanał? A zasilacz podłanczamy do kontrolera? Przepraszam jeżeli zadaje głupie pytanie . Wiem uparłem sie na power ledy ale po częsci to zasługa kolegi Deccorativo. Pozdrawiam serdecznie

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Na szczęście Romek zrobił sterownik 4ro kanałowy - dokładnie tak podłączasz jak piszesz.

Ale z ciebie maruda:D i po co ci to wiedzieć jak tych diod jeszcze nie kupisz w Polsce.

Na razie do nas dotarły taśmy RGBW ale od razu odradzam.

Ty mnie nie wrabiaj sam od początku chciałeś power ledy a nie moduły. Owszem ja tylko potwierdziłem że świecą lepiej i mocnej i to prawda.

Owszem są RGBW Cree po 40zł/szt i na tme.ue po 35zł/szt. ale te dobre i tanie co kupiliśmy z Adamem to nawet w Chinach zabrakło.:(

Chyba Adamowi zostało 4 szt i  mnie zostało 4 szt  a to wychodzi światełko LED 80W  i 3300lm z pełnym spektrum wybarwienia ryb :D

 

Link to comment
Share on other sites

A czy bylibyście chetni je odsprzedać? A jak nie to i tak pierwsze zakupy za okolo 2 tyg może sie pojawią ale w najgorszym wypadku skorzystam albo z 3w lub 1w z tym ze "studiuje" rozne wpisy tematy i niestety nigdzie nie zauwazylem jak takowe podłonczyc pod sterownik p. Romana bo.większosć osób korzysta z oporników i driverow a to troche ponad moje siły chyba ze ktos rozrysowałby mi schemat bo jakbym mial skorzystac z 1w to chciałbym miec biale zimne ,rgb i.do.tego cos dla roslin (ktorych narazie nie mam) albo te full spectrum badz troche red i blue . Wiem wiem Marudze ale taki juz jestem . I mam dobre checi

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


Link to comment
Share on other sites

Cytuj

Po dłuższym świeceniu stwierdzam, że profil i diody prawie się nie grzeją. Nie wiem czy jest to zasługa profilu (jest on dość potężny jak na 8 szt diod), czy tez kleju termoprzewodzącego

To jest zasługa również tego, że :

Cytuj

Ponieważ zasilacz jest 12V, są więc 4 obwody po 4 diody

Bo zamiast 350mA (3,2-3,3V) przez diodę płynie około 180-200mA I(2,9-3,0V)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, maruda123 napisał:

A czy bylibyście chetni je odsprzedać?

 

Szczerze to wolałbym sobie je zostawić i mieć zapas na ewentualną wymianę
Drugą opcję nad którą myślałem, to dołożenie jeszcze jednej krótkiej belki z 4 diodami. Ponieważ zasilacz jest 250W to chyba powinien wystarczyć.

A propos marudzenia to może i ja trochę pomarudzę.
Przez krótki czas jak miałem to światełko włączone nad zalanym akwarium z moimi nieszczęsnymi kamieniami to miejscami powstawał efekt "dyskoteki".
Wzmocnienia działają trochę jak pryzmat (woda trochę też) i rozszczepiają światło na tęczę, falująca tafla wody potęgowała efekt migotania. Diody świecą szerokim kątem i jakby belki nie ustawiać to zawsze gdzieś na dnie lub fragmencie kamienia kolorowo migotało.

Przy świetlówkach takiego efektu nie miałem. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   Ale pamiętajmy , że Helmety przede wszystkim jedzą okrzemki. I pewnie stąd ich leniwe zachowanie.
  • husi
   Akwarium 540l a helmetów 12-15 sztuk (było 20 ale kilka padło)
  • Andrzej Głuszyca
   @Bartek_De Bartku...ktoś powie , że po odkręceniu węża może kapać woda . Wedy na wszelki wypadek można po zamknięciu zaworka nakręcać zaślepkę z uszczelką choćby taką jak na zdjęciu poniżej. Jest to zaślepka z uszczelką i można ją nakręcać i odkręcać palcami bez kombinacji kombinerkami itp. Jej cena to 3.75:)  A średnice różne bo od 3/8 cala poprzez 1/2, 1/4 itd. aż do  4 cali. 
  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.