Jump to content

Szafka pod akwa, regulator poziomu


spiochu
 Share

Recommended Posts

spiochu

Wymyśliłem sobie szafeczkę o wymiarach 250x55x50/55h cm (oczywiście pod akwarium). Będzie w niej 5 równych wnęk. Tył pełny między ściankami bocznymi i górą/dołem. (oprócz środkowej wnęki). Boki również między blatem a podłogą. Całość z płyty meblowej 25mm. Zakładam, że spokojnie utrzyma te +/-800 kg ;)


Akwarium będzie miało 200x50x55h. Uprzedzając pytania - nie, nie może być większe :) Chciałem urobić żonę na 150x50 a zaproponowała 200x50x50. I tak udało mi się zwiększyć wysokość o te 5 cm ;)


Pytanie pierwsze - czy mam się martwić bokami akwarium? Będą wypadały na środku wnęki, czy jest możliwe, że blat 25mm może się jakoś pod nimi ugiąć?

Pytanie drugie - nie mam możliwości postawić szafki bezpośrednio na podłodze bo na pewno jest krzywa. Z drugiej strony, ze względu na wysokość szafki, dawanie regulowanych nóżek o wysokości 10 cm (żeby mieć możliwość swobodnej regulacji tych z tyłu) mija się z celem. Czy mógłbym dać pod spód regulator poziomu jak w linku? Wiem, że nie będzie on cały pod pionową płytą, chociaż mógłbym go maksymalnie schować. Ewentualnie dać jakiś kawał blachy między regulator a płytę, żeby działała jak duża podkładka. Tylko czy potrzeba? Oczywiście po dwa regulatory przy każdej ścianie pionowej.

Pytanie 3 - ze względów estetycznych skrajne boki od góry mogą być co najwyżej zamontowane na klej i kołki drewniane, nie wkręcę w nie konfirmatek. Czy to będzie ok?

post-15049-14695729111175_thumb.jpg

post-15049-14695729111626_thumb.jpg

post-15049-14695729112096_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

timi-akwaria.pro
Pytanie pierwsze - czy mam się martwić bokami akwarium? Będą wypadały na środku wnęki, czy jest możliwe, że blat 25mm może się jakoś pod nimi ugiąć?

Ja bym się nie martwił, obciążenie rozkłada się równomiernie po całym blacie szafki, więc wg mnie będzie OK.

Czy mógłbym dać pod spód regulator poziomu jak w linku? Wiem, że nie będzie on cały pod pionową płytą, chociaż mógłbym go maksymalnie schować. Ewentualnie dać jakiś kawał blachy między regulator a płytę, żeby działała jak duża podkładka. Tylko czy potrzeba?

Tu również uważam, że będzie dobrze. Jeden regulator wytrzymuje 200kg, a w rzeczywistości to pewnie i 300kg. Zawsze takie dopuszczalne obciążenia są "traktowane" jakimś współczynnikiem bezpieczeństwa, a Ty jak dobrze policzyłem zastosujesz ich 10, więc bez podkładek się obędzie:)

ze względów estetycznych skrajne boki od góry mogą być co najwyżej zamontowane na klej i kołki drewniane, nie wkręcę w nie konfirmatek. Czy to będzie ok?

To naprawdę solidny mebel i nic się nie stanie jak te skrajne boki dasz tylko na kołki drewniane. Akwarium będzie stało na czterech przegrodach 25 mm i moim zdaniem to spokojnie da rade:)


Zawsze możesz poprosić o obliczenia wytrzymałościowe autora tego wątku:

http://forum.klub-malawi.pl/wzmocnienia-wplyw-wytrzymalosc-akwarium-t27337.html

Link to comment
Share on other sites

spiochu

Niczego będzie nawet 12 ;)

Dzięki, uspokoiłeś moje sumienie ;)


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Pancerna ! tego nie ruszysz nawet baniakiem 2 tony :)


To ja się martwiłem, że przy 195x60x57 (czyli jakieś 110l więcej i ~140kg ciężej) będę miał za słabo, bo mam tylko dwie ściany w środku i mnie uspokoili, a ta Twoja to spokojnie wytrzyma dwa takie baniaki :).


Widzę, że już nie próżnujesz :)

Link to comment
Share on other sites

Nic się nie martw. Zobacz mój wątek z moją szafką, tam też było pełno dywagacji na temat wytrzymałości. Teraz akwarium właśnie się zalewa, a jest w nim już 90 kg piachu i około 200 kg kamienia i poziom ani drgnął. Także spoko wytrzyma.

Link to comment
Share on other sites

spiochu

Sama szafka to ja wiem, że wytrzyma, czytam wszystkie tematy na forum :) Miałem tylko trzy wątpliwości, które w zasadzie zostały rozwiane :)


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Nie wydaje się Tobie że to wszystko będzie za nisko, góra akwarium 105 no z obudową 115cm, mój górny wymiar to 147cm i wydaje mi się to optymalnie.

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Jemu się nie wydaje, Śpiochu ma wszystko obcykane. Ja też nie lubię wysoko postawionych akwariów, lubię się uwalić na narożniku z nosem przy szybie, obecnie mam za wysoko bo aż 70cm+50baniak, i jak się wygodnie uwalę to na wysokości oczu mam piasek... obniżam kolejną szafkę o 10cm.

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie nie pomyślałem, ja siedze przy baniaku, przy tej wysokości oglądał bym pokrywe, ale jak leżysz nosem przy szybie to spoko tylko jak wtedy ogarniesz te 2,5m akwarium.

Link to comment
Share on other sites

spiochu

Dzięki za uwagę, ale... :) Szafka będzie 55, akwarium z szybami nakrywowymi 55 to daje 110cm. A powyżej ma być telewizor ;)


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.