Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Start na WA wysokie NO3


aurban6
 Share

Recommended Posts

aurban6

Witam

Start zbiornika 200 lit netto dnia 10-05-2016 woda zalana przez ustrojstwo.


Filtr kasetowy Bioflow 6.0 juwel (niestety :( )


Filtr standardowo składa się (od dołu):

1. bioPlus fine - gładka gąbka filtracyjna x2

2. bioPlus coarse - szorstka gąbka filtracyjna, o dużych porach

3. Nitrax - zielona gąbka do usuwania azotanów (zawiera jakieś tabletki z bakteriami)

4. bioCarb - gąbka węglowa

5. bioPad - wata filtracyjna


Zmodyfikowałem ten układ i mam (od dołu):

1. bioPlus fine - gładka gąbka filtracyjna x2

2. Cirax - wkład ceramiczny

3. bioPlus coarse - szorstka gąbka filtracyjna, o dużych porach x 2

4. wata

czyli

1. wywaliłem węgiel,

2. cudowną gąbkę Nitrax - zielona gąbka do usuwania azotanów, zastąpiłem szorstka gąbka filtracyjną,

3. dodałem ceramikę.

Dodatkowo mam przygotowany Multikani 800 na purolite.


Pomiary wody testy kropelkowe JBL

Kran

pH - 7,4

kH - 7

gH - 12

NO2 - 0,01

NO3 - 10

NH4 - 0,05

Po zalaniu zbiornika na 2 dzień (11-05-2016) wlane: WA 1 ml, 2 ampułki Prodibio.

Pomiary

pH - 7,6

kH - 6

gH - 12

NO2 - 0

NO3 - 10

NH4 - 0,05 po około 15 minutach od zalania WA 0,9


Pomiary 14-05-2016 (3 dzień od zalania WA i bakterii)

NO2 - 0,4

NO3 - 20

NH4 - 0,6


Pomiary 17-05-2016 (6 dzień od zalania WA i bakterii)

NO2 - 0,8

NO3 - 30

NH4 - 0,4


Pomiary 20-05-2016 (9 dzień od zalania WA i bakterii)

NO2 - wiecej niż 0,8 mniej niż 1

NO3 - 40

NH4 - 0,05


Mam do Was pytanie czy mam odpalić Mutlikani z purolitem w celu zbicia NO3, czy może poczekać aż NO2 spadnie i wtedy podmiana wody lub Multikani z purolite ?


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Pomiary 20-05-2016 (9 dzień od zalania WA i bakterii)

NO2 - wiecej niż 0,8 mniej niż 1

NO3 - 40

NH4 - 0,05


Mam do Was pytanie czy mam odpalić Mutlikani z purolitem w celu zbicia NO3, czy może poczekać aż NO2 spadnie i wtedy podmiana wody lub Multikani z purolite ?
Pierwsza i wspaniała wiadomość to taka że nie jest to start tylko przeszczep biologii.


Coś co pozostało w tym Bioflow musiało wcześniej chodzić w dojrzałym baniaku i przeniosłeś niemal kompletną biologię.


Świadczy o tym ten 100% wzrost NO3 ( końcowy efekt obu etapów nitryfikacji) po 3 dniach od niby tego "startu".


Jeśli przenosimy gąbki lub złoża a nawet piasek ze starego baniaka który długo chodził to nie jest to start tylko przeszczep biologii i nie trzeba wtedy dawać pełnej dawki WA czyli 1ml WA na każde 200l wody netto a wystarcza 1/2 a nawet 1/4 dawki by tylko przetestować tą biologię.


Co radzę - już podmienić co najmniej 50% wody przez ustrojstwo bo co prawda twoja kranówa ma NO3 =10ppm więc spadek azotanów w baniaku będzie o ok 15ppm czyli lekko powyżej 20ppm ale pozbędziesz się tego nadmiaru azotynów bo niestety na amon już za póżno - cały przerobiony w NO2.


Rada na przyszłość:D

jeśli kupiłeś 1l Purolite to podziel na dwa - dołóż połowę w puszkę ustrojstwa po węglu wtedy będziesz wlewał wodę do baniaka nie tylko bez chloru i metali ciężkich ale i z NO3 -1ppm a nie 10ppm z tendencją wzrostową.

Drugą połowę daj w Multikani by ci usuwał NO3 od ryb i klarował wodę.

Powstanie samograj z podmiankami raz na miesiąc po 10-20% wody z wodą kryształ.

Jak po podmiance NO2 spadnie do 0,025 - 0,05 to wpuszczaj ryby a moim zdaniem to będzie poniedziałek - wtorek:D

powodzenia i sukcesów w hodowli. Mam nadzieję że obsada już wybrana a miejsce zakupu ryb ustalone.

Link to comment
Share on other sites

aurban6

Witaj Henryku


Dziękuję za odpowiedź, również z obliczeń wychodziło mi ustabilizowanie na poniedziałek, wtorek, lecz nie wiedziałem czy już mogę działać odnośnie NO3 czy poczekać.


Cenną radę z purolite do ustrojstwa na pewno zastosuje, tak oczywisty fakt a jakoś nie skojarzyłem.


Obsada wybrana zakup będzie u Malawiana.

Teraz troszkę wazeliny :)

Panie Henryku czytam uważnie każdy jeden post napisany przez Pana i wielki szacunek dla wkładu czynionego na forum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   @Bartek_De Bartku...ktoś powie , że po odkręceniu węża może kapać woda . Wedy na wszelki wypadek można po zamknięciu zaworka nakręcać zaślepkę z uszczelką choćby taką jak na zdjęciu poniżej. Jest to zaślepka z uszczelką i można ją nakręcać i odkręcać palcami bez kombinacji kombinerkami itp. Jej cena to 3.75:)  A średnice różne bo od 3/8 cala poprzez 1/2, 1/4 itd. aż do  4 cali. 
  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
  • Pikczer
   @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
  • Xaphon
   A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.