Jump to content

Mechanik czy falownik do 240l


jackodembos
 Share

Recommended Posts

jackodembos

Witam serdecznie.


Przekopałem większość postów o filtracji-cyrkulacji ale dochodzę do wniosku że im więcej czytam tym mniej jestem przekonany jak to ma najlepiej funkcjonować w praktyce.

Moje akwarium to jak w opisie 240l,filtr zewnętrzny Tetra ex 1200 .

Obsada to ok 20 pysi różnej wielkości (5 dorosłych osobników).

Niedawno dokupiłem filtr wewnętrzny aquael Turbo filter 1500 oraz cyrkularor 3000 l/h.Wcześniej ruch wody wymuszałem poprzez deszczownicę zanurzoną pod wodą(wzdłuż bocznej lewej ścianki akwarium w prawą stronę) i skierowaną lekko w kierunku tafli wody.Wlot i wylot biologa mam po lewej stronie.

Aktualnie wylot biologa skierowany jest po skosie na przednią szybę.Po tej samej stronie akwarium dmucha falownik skierowany po skosie w dół na przednią szybę.Po prawej stronie mam wewnętrznego aquela który dmucha wzdłuż po ściance tylnego tła strukturalnego w kierunku zasysu biologa.

Moje pytanie brzmi:

1.Jak i za pomocą czego ustawić najlepszą cyrkulację w takim litrażu?

2.Czy musi być i mechanik i falownik,czy może tylko jedno z tych urządzeń +zewnętrzny biolog?

3.Jak ustawić wylot biologa (już bez deszczownicy)?

4.Jak najlepiej skierować strumień mechanika i falownika.Na taflę wody czy po skosie w kierunku dna ?

5.Czy mechanik lub falownik (albo jeśli mają być razem - to oba)mogą być wyłączane na noc ?


Z góry dziękuję za wszelkie sensowne wskazówki.

Link to comment
Share on other sites

MatiK
Witam serdecznie.


Przekopałem większość postów o filtracji-cyrkulacji ale dochodzę do wniosku że im więcej czytam tym mniej jestem przekonany jak to ma najlepiej funkcjonować w praktyce.

Moje akwarium to jak w opisie 240l,filtr zewnętrzny Tetra ex 1200 .

Obsada to ok 20 pysi różnej wielkości (5 dorosłych osobników).

Niedawno dokupiłem filtr wewnętrzny aquael Turbo filter 1500 oraz cyrkularor 3000 l/h.Wcześniej ruch wody wymuszałem poprzez deszczownicę zanurzoną pod wodą(wzdłuż bocznej lewej ścianki akwarium w prawą stronę) i skierowaną lekko w kierunku tafli wody.Wlot i wylot biologa mam po lewej stronie.Witaj,


Filtr masz dosyć spory więc na upartego może obejść się z falownikiem i bez mechanika, ale musiałbyś częściej otwierać kubeł co wiążę się z eksploatacją zacisków, uszczelek itp., itd.


Pomyśl o drugim kuble jako mechaniku żeby nie nadwyrężać biologa, albo o skonstruowaniu narurowca. Masz za dużo ryb jak na taki litraż. Wcześniej powodowałeś tylko dobre natlenienie wody poprzez ruch tafli za pomocą deszczownicy. Ruchu wody w tym wypadku nie było dużego, raczej stopowałeś cyrkulację ;)1.Jak i za pomocą czego ustawić najlepszą cyrkulację w takim litrażu?


CYRKULACJA WODY W AKWARIUM (biotop malawi) ponad 1000L - YouTube

- ma zastosowanie w każdym litrażu.2.Czy musi być i mechanik i falownik,czy może tylko jedno z tych urządzeń +zewnętrzny biolog?


Moim zdaniem robisz straszną pralkę w 240 litrach jeśli falownik 3000l/h i mechanik 1500l/h chodzą razem... Zostaw albo falownik, albo mechanika jeśli nie chcesz bawić się w narurowca i inne systemy filtracyjne.3.Jak ustawić wylot biologa (już bez deszczownicy)?

4.Jak najlepiej skierować strumień mechanika i falownika.Na taflę wody czy po skosie w kierunku dna ?W zasadzie odpowiedzi na każde z tych pytań masz w filmiku kolegi stana, który Ci podlinkowałem ;)5.Czy mechanik lub falownik (albo jeśli mają być razem - to oba)mogą być wyłączane na noc?


Generalnie nikt Ci nie zabroni wyłączać na noc cyrkulatora/mechanika, ale zaburzasz tym cyrkulację i rano będziesz miał prawie na pewno zawsze trochę syfu na piachu, a co za tym idzie, po włączeniu sprzętu rano spowodujesz nagłe unoszenie się zabrudzeń i mniejszą klarowność wody...


Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem, pozdrawiam. ;)

Link to comment
Share on other sites

jackodembos

Dzięki za uwagi i link.Czy ustawienie wlotu i wylotu z jednej strony jest właściwe?

Wiem że troszkę tych ryb mam za dużo,chociaż większość z nich ma od 4 do 7 cm.

Ile rym w takim zbiorniku to optymalne maximum?

Zastanawia mnie tylko czy w podlinkowanym filmie jeden cyrkulator na tak duże akwarium rzeczywiście jest wystarczający?

Link to comment
Share on other sites

MatiK

Wszystko masz w filmiku ;) zasys powinien być po innej stronie niż wylot z kubła. Wejdź w profil stana, znajdź go na YouTube i pooglądaj jego filmiki, a zobaczysz czy jest to wystarczające (pamiętaj, że piszemy o bardzo dużym falowniku) ;) do takiego akwarium 10-12 ryb, ale to nie dział na te tematy ;)

Link to comment
Share on other sites

Tak jak kolega napisał zdecyduj się na jedno z urządzeń. Co do ustawienia poobserwuj jak się zachowują zawiesiny w wodzie + np. coś lekkiego na tafli wody. Ja w ten sposób ustawiłem swój falownik tak że pięknie zagaryna pod filtry to co trzeba. Ja mam ustawiony w lewym tylnym rogu na około 30% poniżej tafli i skierowany na ok 30-40% długości (od lewej str) przedniej szyby. Skierowany na dół powodował przemieszczanie się piasku i "wkurzał ryby". W tym ustawieniu (chodzi u mnie w nocy) rybki kładą się spać a on sobie zamiata nie po samym dnie - rano dno czyste. Skuteczność ustawienia oceniam m.in po wyczyszczeniu prefiltra na biologu, po nocy wyraźnie widać nowe wyłapane zanieczyszczenia a więc widać że kieruje tam gdzie trzeba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.