Jump to content

Power Led laik?


everydaniel
 Share

Recommended Posts

everydaniel

Witam, jako laik powerledowy mam jedno ogromne pytanie, z którego rodzi się masa innych pytań.

Mam:

-sporo power ledów 1w 6500k i 8000k 3,4-3,6v 350mA

-niebieskie i czerwone takie same V i mA jak w białych

-zasilacz modułowy 100w 8,5A

- Pcb

- oporniki/rezystory ale nie wiem które potrzebne

-kable

-alu 3mm płyty.


Chciałbym to jakoś złączyć ale nie rozumiem tej plątaniny kabli ze zdjęć innych tematów a każdy temat jest z goła inny:)


Mam do dyspozycji 3 płyty 40x40, w każdej zrobić 3-4 rzędy po 10 ledów w mieszane (dla 30szt 15-6500k; 9-red i blue; 6-8000k)

6w na osobną tasme led która w nocy sobie poświeci, także 94w na zasilaczu zostają


Ktoś jakąś drogę wskaże lub pomoże?

Link to comment
Share on other sites

Jak wejdziesz nawet na allegro masz bardzo fajne schematy jak spinać. Generalnie jak ma 12V zasilacz (nie driver) to musisz dobrać ilość ledów pod te 12V na 1 linię. Np. ja mam po 3,7V to 3 szt + rezystor. Czyli mam 3 nitki po 3 x 3W x 3,7V. Zrobiłem to (jako samouk, a więc może ktoś z kolegów zna lepszy sposób, ale u mnie działa wraz z zach i wsch "słońca") wychodząc kabelkiem od "+" zasilacz nast. w szeregu stopka +dioda- kabelek +dioda- kabelek +dioda- dalej kabelek od ostatniej stopki minus na diodzie (a dokładnie radiatorze) do rezystor a nast. rezystor na minus zasilacz.

podaj swój mail to wyślę Ci zdjęcia mój adres - maciejber@poczta.onet.pl bo nie wiem jak się wstawia :( Prześlę schemat, zdjęcie zasilacza i rezystorow, oraz mój sterownik a/bistabilny

-- dołączony post:

No znalazłem - generalnie sprzedający dużo mi wyjaśnił na temat typów i itp. dotyczących PowerLed. Zobacz http://www.leaderled.pl/schematy/poradniki.html są bardzo proste schematy połączeń. Też generalnie prąd przeważnie mnie kopie ale to mi się udało i świeci. Poniżej Twojej wiadomości jest mój post o mocy jaką mam i jaki jest efekt

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od tego czego od tych ledów oczekujesz. Czy to ma być tylko on i off, czy sciemnianie na potencjometrze czy może wschody i zachody ze sterownikiem. To jest najważniejsze pytanie.

Link to comment
Share on other sites

everydaniel

Tylko on off, ewentualne zmiany później wmontuję, bo już nie będą takim "problemem".

Czyli wyjście z zasilacza + i do + diody, dobrać do 12v i na końcu -- diody opornik i -- zasilacza.


Wiem że rezystor ma W i Ohm, jak wat pasuje to ohm tez, Wyszło mi z obliczeń że biała 2w, niebieska 3w, czerwona 3w - takimi rezystorami potraktować pojedyńczą diodę. Ale jak to się ma do 3 sztuk w szeregu? Czy potraktować wszystkie 5 watowym:)

Email kopec07@wp.pl

Link to comment
Share on other sites

spiochu

Przyjmij średnio 3,5V na diodę. To daje max 3 diody w szereg, czyli 10,5V. Na rezystorze odkłada się reszta, czyli 1,5V. Proponuję wysterować diody trochę niższym prądem, powiedzmy 300mA. W szeregu płynie ten sam prąd. To daje rezystor:

R=U/I=1,5/0,3=5 Ohm

Moc jaka odłoży się na oporniku:

P=U*I=1,5*0,3=0,45 W

czyli taki o mocy 0,5W będzie ok.


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

everydaniel

Czyli przyjąć 300mA na diodę i dać 0,5w opornik na szereg.

Ok a jeśli chcę 9 diod w rzędzie mieć (zasilacz 12v) to w takim wypadku muszę puścić 3 kabelki z zasilacza osobno pod każdy szereg, czy np: 3diody rezystor 3diody rezystor 3diody rezystor (to wszystko razem połączone)?

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj na ebayu kupowałem ledy i zasilacze do nich. Można kupić już gotowy zasilacz przeznaczony na odpowiednią ilość diod. Ja kupiłem 6-10x3w, zapłaciłem za niego jakieś 12-13zl. I takie Ci w zupełności wystarcza. Łatwo połączyć bez rezystorow ale tylko on off.

Jak chcesz sterowanie to musisz mieć do zasilacza driver, bo spala się diody albo zasilacz. I do tego sterownik. Tutaj jest spory wybór, zaczynając od 3 dolarów a kończąc na kilku stowkach.

Link to comment
Share on other sites

"Jak chcesz sterowanie to musisz mieć do zasilacza driver, bo spala się diody albo zasilacz. I do tego sterownik. Tutaj jest spory wybór, zaczynając od 3 dolarów a kończąc na kilku stowkach"


Jeżeli zastosuje zwykły zasilacz stałonapięciowy + rezystory i podłączy pod sterownik bi-/astabilny to bez drivera pociągnie sterowanie zmierzchem i wschodem. Oczywiście jeżeli nie ma zasilacza i jest kolega na etapie zakupu elementów to prościej na driverach zrobić zasianie + o wiele bardziej skomplikowane sterowania można podłaczyć

Link to comment
Share on other sites

"Jak chcesz sterowanie to musisz mieć do zasilacza driver, bo spala się diody albo zasilacz. I do tego sterownik. Tutaj jest spory wybór, zaczynając od 3 dolarów a kończąc na kilku stowkach"


Jeżeli zastosuje zwykły zasilacz stałonapięciowy + rezystory i podłączy pod sterownik bi-/astabilny to bez drivera pociągnie sterowanie zmierzchem i wschodem. Oczywiście jeżeli nie ma zasilacza i jest kolega na etapie zakupu elementów to prościej na driverach zrobić zasianie + o wiele bardziej skomplikowane sterowania można podłaczyćByć może aż tak biegły w tym nie jestem :P

Potrafię tylko złożyć podstawowe lampki ze sterowaniem lub bez, z gotowych i sprawdzonych przez wielu elementów i to mi wystarcza :D

Link to comment
Share on other sites

spiochu
Czyli przyjąć 300mA na diodę i dać 0,5w opornik na szereg.

Ok a jeśli chcę 9 diod w rzędzie mieć (zasilacz 12v) to w takim wypadku muszę puścić 3 kabelki z zasilacza osobno pod każdy szereg, czy np: 3diody rezystor 3diody rezystor 3diody rezystor (to wszystko razem połączone)?


Zaznaczę, że ja bym ograniczył prąd do tych 300mA :)

Tak, trzy takie zestawy (3xLED + rezystor) łączysz równolegle.


@endriu0 - możesz rzucić linkiem?


Nie rozumiem, po co drivery? Skoro one robią tą samą robotę co rezystory - mają za zadanie ograniczyć prąd płynący przez diody...

Diody z drivery można bez problemu podłączyć pod sterownik Romka LEDDimmerPro i mieć wszystkie bajery z tym związane ;)


Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.