Skocz do zawartości

Ustrojstwo do nalewania kranówy - dwa zestawy


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

49 minut temu, benjam napisał:

Cześć 

A ja znalazłem coś takiego :)https://www.olx.pl/oferta/uchwyt-mocowanie-weza-ergonomiczna-podmiana-wody-CID103-IDtnqYt.html#c50a3eb372 będę konstruowal ustrojstwo i takie coś chyba się przyda:) 

Ja taki mam uchwyt ponad 1,5 roku i jestem z niego zadowolony :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Hej,

W końcu i ja spróbowałem - i przyznam, że nie sądziłem, że aż tak ułatwi to życie 🙂

Zdecydowałem się na dwie modyfikacje - połączenia wykonałem standardowymi wężykami hydraulicznymi (1/2" i 3/4" plus odpowiednie nyple) - akurat miałem "w zapasie". No i weżyk od ustrojstwa do zbiornika dałem 1/4" (głównie z uwagi na cenę). Oba korpusy połączyłem ze sobą standardowymi wieszakami (łatwiej podnieść jak trzeba, a i układ bardziej stabilny). No i całość zyskała mobilność dzięki umieszczeniu w kuble 🙂 (obsługuje akwaria na parterze i na piętrze)

Obawiałem się, że 1/4" to będzie błąd, jednak obserwując pracę układu - nie narzekam. Woda nie leci zbyt szybko, wkłady w korpusach powinny więc pracować optymalnie. A cotygodniowa podmiana trwa nie więcej niż kilkanaście minut.

Dzięki za pomysł i inspirację!

 

ustr1.jpg

ustr2.jpg

ustr3.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Przeczytałem całość i się zastanawiam .Na samym początku „ustrojstwo” oparte było o korpus 10” i korpus liniowy .Potem zaczęły wchodzić modyfikacje jako 2x korpus 10”- co według mnie jest bardziej poręczne .Wężyk -raz 1/4 ,innym razem 3/8”.

W związku z tym ,czy przy zastosowaniu 2x korpus 10” , pierwszy korpus - na węgiel montujemy odwrotnie z jego kierunkiem ,a drugi - na żywice -zgodnie z jego kierunkiem ?

Wężyk 1/4” czy 3/8”?? 
 

Jeśli akwarium zalewamy pierwszy raz wodą, dojrzewanie trwa zazwyczaj 2-4 tygodnie to czy jest sens w tym momencie jego użycie , skoro chlor w tym momencie się ulotni ?

Edytowane przez mazilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korpus na węgiel montujesz normalnie, używasz do niego wkładu węglowego specjalnie przeznaczonego do pracy w takich korpusach, najlepiej kup wkład węglowy blokowy ze spieczonym węglem.

1 godzinę temu, mazilo napisał:

Jeśli akwarium zalewamy pierwszy raz wodą, dojrzewanie trwa zazwyczaj 2-4 tygodnie to czy jest sens w tym momencie jego użycie , skoro chlor w tym momencie się ulotni ?

Nie tylko jest sens ale i konieczność usuwania związków chloru z wody przed starem akwarium. Związki chloru dodawane do wody są w celach dezynfekcyjnych, mają za zadanie niszczenie wszystkich bakterii jakie znajdują się w wodzie, również tych, które dodajemy na start zbiornika. I nic się nie ulotni, obecnie już chyba nikt nie dodaje do wody chloru w postaci gazowej, dodawane są pochodne chloraminy, a te się nie ulatniają i są bezwonne, trzeba je usuwać z wody np. za pomocą węgla aktywnego lub innych uzdatniaczy, ale na start zbiornika należy wybierać tylko te uzdatniacze, które wiążą związki chloru i metale ciężkie. Nie wolno uzdatniać wody do startu zbiornika preparatami absorbującymi związki azotu, bo ze startu będzie lipa. Dodatkowo filtracja przez węgiel aktywny usuwa z wody inne zanieczyszczenia chemiczne, a wkład blokowy stanowi również pewnego rodzaju filtr mechaniczny.

Co do średnicy wężyka to wykonaj sobie taką instalację jaka tobie pasuje do podłączenia, tu nie ma żadnych reguł, ja mam na 1/2"

Edytowane przez darkon
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, mazilo napisał:

1,2” ??? Czy woda nie będzie za szybko przepływać ? 

Jak na końcu dasz kranik to możesz regulować przepływ a sam kranik potem ułatwi Ci rozłączanie instalacji bez rozlewania wody tak jak ja mam zrobione. Zdjęcie znajdziesz w galerii w SPRZĘT.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.