Jump to content

wylot filtra i falownika (filtracja narurowa)


bakus_44
 Share

Recommended Posts

bakus_44

Witam.

Jestem w trakcie kompletowania elementów do budowy systemu filtracji narurowej napędzanej pompa 25/60 do mojego nowego zbiornika 720l (200x60x60). Cyrkulacja ma byc dodatkowo wspomagana przez falownik (pompe cyrkulacyjna).

Zastanawiam się jak umiejscowić wylot z narurowca, tak aby na dnie zalegało jak najmniej nieczystości. Chciałbym poznac opinie ludzi, którzy taka filtrację posiadają.

Moje propozycje:

w04xgh.jpg


Wydaje mi się, że z racji wiekszej potrzeby czystości z przodu, falownik również lepiej umieścić przy przedniej szybie. Czy ktoś posiada rozwiązanie, gdzie wlot i wylot wiltra sa po tej samej stronie? Wydaje się to być dość rozsądne, chociaz spotkalem sie z opiniami, że w ten sposob nie zapewni się dobrej cyrkulacji.

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Myślę, że nikt nie da jednoznacznej odpowiedzi, wszystko będzie zależało od rozstawienia kamieni, to one tak na prawdę zaburzają najbardziej cyrkulację.

Myślę że bardzo dobrze sprawdza się układ taki jak u Stana na filmie, kombinowałem z różnymi ustawieniami u siebie i powróciłem do układu bardzo zbliżonego do Stana.

Falownik po prawej stronie około 10 cm poniżej lustra wody, strumień wody skierowany pod kątem na tylną ścianę i troszkę ku górze.

Natomiast powrót wody z filtra do baniaka skierowany wzdłuż tylnej ściany na wysokości około połowy zbiornika. Woda zatacza okrąg i zanieczyszczenia lądują przy zasysie filtra.

Mniej więcej tak to wygląda.


26281894090_615eaa8406_c.jpg


Zasys jest centralnie od szyby czołowej, strzałką pełną zaznaczyłem kierunek wyrzucanej przez urządzenia wody, przerywaną strzałką jest oznaczony kierunek obiegu wody.

Link to comment
Share on other sites

bakus_44
Myślę, że nikt nie da jednoznacznej odpowiedzi, wszystko będzie zależało od rozstawienia kamieni, to one tak na prawdę zaburzają najbardziej cyrkulację.

Myślę że bardzo dobrze sprawdza się układ taki jak u Stana na filmie, kombinowałem z różnymi ustawieniami u siebie i powróciłem do układu bardzo zbliżonego do Stana.

Falownik po prawej stronie około 10 cm poniżej lustra wody, strumień wody skierowany pod kątem na tylną ścianę i troszkę ku górze.

Natomiast powrót wody z filtra do baniaka skierowany wzdłuż tylnej ściany na wysokości około połowy zbiornika. Woda zatacza okrąg i zanieczyszczenia lądują przy zasysie filtra.

Mniej więcej tak to wygląda.


26281894090_615eaa8406_c.jpg


Zasys jest centralnie od szyby czołowej, strzałką pełną zaznaczyłem kierunek wyrzucanej przez urządzenia wody, przerywaną strzałką jest oznaczony kierunek obiegu wody.Ciekawe rozwiązanie, a jaki zbiornik?

Wydaje mi się, że jeżeli wszystkie elementy wprawiające wodę w ruch będą po jednej stronie akwarium, to woda nie będzie miała "siły" wrócić odpowiednim nurtem, a zanieczyszczenia mogą zbierać się po przeciwnej stronie, niż wlot. Przynajmniej przy moich 200cm.


a może lepszy dla mnie rozwiązaniem byłyby 2 wloty? chociaz wydaje mi się, że punktowy, mocniejszy zasys, lepiej wciągałby nieczystości.... ale to zawsze tylko w 1 punkcie

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro
Ciekawe rozwiązanie, a jaki zbiornik?

Wydaje mi się, że jeżeli wszystkie elementy wprawiające wodę w ruch będą po jednej stronie akwarium, to woda nie będzie miała "siły" wrócić odpowiednim nurtem, a zanieczyszczenia mogą zbierać się po przeciwnej stronie, niż wlot. Przynajmniej przy moich 200cm.Akwarium 140x40, Falownik Jebao RW8 skręcony na pierwszy bieg, czyli przepływ ~700l/h

i dużo kamieni zaburzających cyrkulację a jednak zanieczyszczenia elegancko lądują przy zasysie filtra. Wczelkie próby umieszczenia falownika po przeciwległej stronie powodowały że kupy mijały się z sasysem. Od czasu do czasu odpalam falownik na max na 5 minut i wtedy z siłą 8000l/h odkurzam baniak z zakamarków, przy podmianie wody gmeram wężem pomiędzy kamieniami wywołując zabłąkane kupki :)

Także myślę ze spokojnie ogarniesz swojego kolosa takim falownikiem nawet nie używając pełnej mocy.

Link to comment
Share on other sites

bakus_44

Widziałem rozwiązanie Stana, rzeczywiście ma falownik skierowany tak jak mówisz, jednak wylot z filtra ma po drugiej stronie bliżej przedniej szyby, jak na załączonym zdjęciu.

25ssr50.jpg

Wspierając się Waszym doświadczeniem tak chyba i ja zrobię.

Chyba, że ktoś może przekona mnie do swojego-lepszego rozwiązania?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Tak jak napisałem na początku, nikt nie da Ci dokładnej recepty, wszystko zależy od dekoracji i siły urządzeń. U Stana ten powrót wody nie jest tak silny jak z mojej DCT4000 na 3 biegu, próbowałem rozdzielać strumień na dwa i nadal za szybko leciało. Wtedy zbudowałem wylewkę w postaci deszczownicy, długa rura pcv i w niej mnóstwo otworów fi 6mm. Wtedy falownik robił główną robotę, obecnie jednak schowałem wylewkę pod wodę tak jak Ci narysowałem i wciąż działa, a cyrkulacja jest doskonała.

25954365663_cba72b677a_h.jpg

Tutaj widać wylot wody i falownik a także kamienie które skutecznie wprowadzają zamęt. Woda z falownika celuje pomiędzy tymi dwoma iglicami, a z wylotu płynie za tym wielkim opartym kamolem. Na tylnej ścianie zatacza koło i już prosto ruchem koszącym opada po ścianie frontowej do zasysu.

Przy Twojej wielkości baniaku możesz pomagać cyrkulacji w sposób taki jak Stan zrobił wylewkę, ale podejrzewam że taki patent jak u mnie także się sprawdzi.

Powodzenia i daj znać jak już opanujesz temat, jakie rozwiązanie Ci się najlepiej sprawdza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.