Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Lee-Malawi w Aquael Glossy 260l - start z przeprowadzką


Lee
 Share

Recommended Posts

Cześć,


Planowałem przedstawić siebie i swoje akwarium jak już dojrzeje, ale ponieważ potrzebuję Waszej pomocy / opinii zdecydowałem zrobić to dziś. Więc po kolei.


Akwarystyką zajmowałem się, jako nastolatek, na początku lat 90tych. Miałem kilka akwariów, ale cóż tu dużo mówić, nie można tego porównać z czasami dzisiejszymi. Jako, że warunki temu sprzyjają, zdecydowałem się na powrót do akwarystyki. Wybór padł na Malawi, powodów takiej decyzji nie muszę tłumaczyć na tym forum :D. Wybór ten został również zaakceptowany przez nieodzownych pomocników i kibiców, czyli 9 letniego syna i 3 letnią córkę. „Tato, ale kiedy będą ryby?” -Słyszę kilka razy na dzień:D .


Po okresie chłonięcia wiedzy, „wzrostu” zbiornika z 125l, przez 200l do obecnej wielkości, przyszedł czas na zakupy, aranżacje i start akwarium.


Sprzęt:

- Akwarium: Aquael Glossy 120 białe w zestawie z szafką, pojemność 260l. Wymiary 120x40x63 (zalane do 55cm, reszta to wbudowana pokrywa).

- Filtracja biologiczna: JBL e1501 zasypany od dolnego kosza: JBL Micromec, 1l Matrixa, Pumix24 – gratis do filtra od Akwarystyczny24, górny kosz z gąbkami.

- Filtracja mechaniczna: korpus narurowy 10’ do w/w biologa.

- Grzałka: 250W, przytwierdzona do tylnej szyby poziomo za kamieniami.

- Inny sprzęt: rozważę zakup cyrkulatora, jeśli będzie taka potrzeba.


Aranżacja:

- Kamień: około 35kg serpentynitu, pod nimi PCV 0,6mm białe.

Udało mi się zaaranżować 2 duże groty, 2 średniej wielkości z możliwością późniejszej, łatwej zmiany na kolejną dużą, 3 małe. Sposób łączenia kamieni opiszę po dokładnym sprawdzeniu czy faktycznie to coś nowego w DIY. Całość wyszła bardzo stabilnie.

http://forum.klub-malawi.pl/polaczylem-serpentynit-silikn-to-malo-t27173.html?p=354494#post354494

-Piach: 25kg jasnoszary 0,5 – 1,2 mm.

-Tylna szyba: Czarna folia samoprzylepna.


Start akwarium na WA zgodny z opisem,dnia 02/04.

Pomiary parametrów wody – testy kropelkowe JBL.

02/04-parametry wody: PH:7,6. NO2 <0,01. NO3 =1.

08/04-parametry wody: PH:8,2. NO2 =0,05. NO3 między 1 a 5.

10/04-parametry wody: PH:8,2. NO2 =0,05. NO3 =5.

Pomiary wykonane pod czujnym okiem żony:D.

Woda powoli się klaruje, ale jest jeszcze mętna, co widać na zdjęciach i czego chciałem uniknąć przedstawiając się tutaj.


Planowana obsada: Pseudotropheus saulosi, Labidochromis caeruleus Nkhata Bay, Aulonocara stuartgranti Ngara. Obsada podobna do proponowanych na forum dla tego litrażu, więc mam nadzieję, że zagra. Niemniej jednak ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Poważniejsze zmiany może wymusić brak Saulosi z pewnego źródła i dobrej jakości.


**************************************************

Z racji tego, że producent akwarium uznał reklamację, którą złożyłem, szkło będzie wymieniane na nowe.


Proszę, więc Was o:

1. Radę jak najlepiej podejść do tematu wymiany szkła biorąc pod uwagę fakt, że akwarium jeszcze nie dojrzało. Oczywiście liczę się z tym, że wpuszczenie ryb się opóźni, nie chciałbym jednak startować od zera.

-Czy lepiej poczekać z wymianą akwarium, aż dojrzeje?

-Czy powinienem jakoś zmagazynować wodę i zalać nią nowe akwarium? Byłoby to wyzwaniem, ale jest to wykonalne.

-Czy powinienem rozważyć dołożenie bakterii?

-Całość oczywiście planuję przeprowadzić jak najsprawniej w ciągu jednego dnia.

2. Oceńcie moją aranżację akwarium. W związku z wymuszoną przeprowadzką do nowego szkła mogę wprowadzić jakieś usprawnienia / zmiany w wystroju i aranżacji. Chętnie poznam opinie bardziej doświadczonych. Dodam tylko, że plaża po lewej stronie zbiornika została celowo przygotowana pod Aulonocare. Roślin zdecydowanie nie planuję.


Na koniec wielkie podziękowania za całą wiedzę, którą tutaj zamieściliście.

Czekam na Wasze opinie i rady,

Krzysiek.

post-17002-14695728423818_thumb.jpg

post-17002-146957284252_thumb.jpg

post-17002-14695728453646_thumb.jpg

post-17002-14695728455188_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites


Proszę, więc Was o:

1. Radę jak najlepiej podejść do tematu wymiany szkła biorąc pod uwagę fakt, że akwarium jeszcze nie dojrzało. Oczywiście liczę się z tym, że wpuszczenie ryb się opóźni, nie chciałbym jednak startować od zera.

-Czy lepiej poczekać z wymianą akwarium, aż dojrzeje?

-Czy powinienem jakoś zmagazynować wodę i zalać nią nowe akwarium? Byłoby to wyzwaniem, ale jest to wykonalne.

-Czy powinienem rozważyć dołożenie bakterii?

-Całość oczywiście planuję przeprowadzić jak najsprawniej w ciągu jednego dnia.

2. Oceńcie moją aranżację akwarium. W związku z wymuszoną przeprowadzką do nowego szkła mogę wprowadzić jakieś usprawnienia / zmiany w wystroju i aranżacji. Chętnie poznam opinie bardziej doświadczonych. Dodam tylko, że plaża po lewej stronie zbiornika została celowo przygotowana pod Aulonocare. Roślin zdecydowanie nie planuję.Witaj :)

Jeśli nie chcesz startować od 0 to najlepiej nie płukać po prostu piasku ani filtra(jeśli nie ma potrzeby to nie otwieraj go w ogóle).

Woda jest kompletnie bezużyteczna tylko jak będziesz lał nową to pamiętaj żeby nie lać prosto z kranu tylko np. przez korpus z węglem aktywnym.

Bakterie nie są konieczne - możesz dolać Prodibio Biodigest - na pewno nie zaszkodzi.

W kwestii aranżacji to jest bardzo ładna tylko według mnie saulosi nie pasuje do aulonacary(tutaj mogę się mylić). Jeśli nie pasuje i zdecydujesz się na zmianę Aulonacary na Mbunę to ja bym dodał coś z lewej, żeby stworzyć rewir.

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Możesz to robić już teraz, wg. mnie im wcześniej tym lepiej :)

I przemyśl tą aulonacarę, ja bym ją zmienił na mbunę. Lepiej nie mieszać jeśli się nie ma doświadczenia

Link to comment
Share on other sites

MatiK

Widzę, że szkoła Pana Henryka... :) otóż, ja nie uważam żeby woda była aż tak bezużyteczna jak pisze kolega Quba... Zawsze coś w niej pływało, pływa i będzie pływać (chodzi mi o bakterie). Nie bardzo rozumiem też o jaką reklamację chodzi bo nigdzie tego nie napisałeś, a na zdjęciach nic nie widać (jeśli chodzi o jakieś uszkodzenia szkła) i o jaką wymianę chodzi. Wystrój jest bardzo ładny, widać że spędziłeś trochę czasu na forum i w galerii :P obsada szczerze mówiąc średnio do siebie pasuje. Nie patrz co da się wcisnąć do takiego litrażu, ale co pasuje do siebie pod względem żywieniowym przede wszystkim ;)

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Dzięki Quba za odpowiedź i rady. Poczekam z wymianą akwarium aż wszystko dojrzeje.


Tu się zgadzam - akurat w tym przypadku bym poczekał aż baniak dojrzeje.

Dlaczego - bo pięknie ruszyła po 7 dniach nitryfikacja i to na obu etapach od razu:D

Szkoda to przerywać bo jednak te bakterie które się właśnie namnażają w piasku podłoża częściowo nie tyle że utracimy ale te które trafią na dno pójdą spać i wyłączą się z procesu dojrzewania baniaczka a to szkoda by było.

Jak baniak dojrzeje wylewaj całą wodą bo jest bezwartościowa i mimo że Matik coś w niej widzi bakterii i ja też tak pojedyncze %ty bakterii ( robiłem praktyczne próby na starym piasku i WA biologia od razu chodzi a na starej wodzie wcale nie rusza) to nową lej przez ustrojstwo z węglem - nie wiem czym odkażają wodę w twoim SUW.

Prodibio Biodigest zawsze możesz wlać byle nie tuż przed wymianą wody. To nigdy nie zaszkodzi ani nie przedawkujesz.


Z parametrów wody sądzę że kranówę masz z SUW Na Grobli bo niskie NO3 ok 1-2ppm:D .


Tu takie ostrzeżenie;)


Inni Wrocławianie nie mają tak dobrze:( na marginesie odnotowuję tragiczne pogorszenie się wody z ZUW Mokry Dwór i to na przestrzeni jednego kwartału.

w IVkw 2015 - NO3 średnio 5,9ppm a już w Ikw 2016 średnio 22,2ppm.

Komentarz zbędny a kranówę trzeba śledzić , bo może być w baniaku:shock:


Nie podałeś jakie bakterie wlałeś i jaki uzdatniacz kranówy ale po tych parametrach sądzę że solidnie nalałeś:D - tu szablon ma opcje do wyboru.


Do doskonałych rad Quby :D dodałbym tylko - jeśli już tak nie jest:


- temperatura 30C

- silne dodatkowe napowietrzanie wody kostką


Przy wymianie szkiełka zrób tak


1/ wylej całą wodę do kanalizacji i zgarnij 1cm piasku w róg i wyjmij go oddzielnie od pozostałego piasku.

W tym 1 cm siedzi niemal cała biologia piaskowa więc reszta piasku idzie w nowym szkiełku na spód a ten 1cm zgarnięty ponownie na wierzch w nowym szkiełku.


2/ Na czas zamiany baniaków odłączony kubeł koniecznie otwórz i zdejmij głowicę by tlen atmosferyczny sam docierał swobodnie do złóż - tak może stać i kilka dni bez żadnego obiegu wody.

W zamkniętym kuble bez dostępu tlenu może powstać siarkowodór który może uszkodzić biologię.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Nie będę się kłócił z o wiele bardziej doświadczonym deccorativo ale z własnego doświadczenia powiem, że ja (trochę z głupoty) podczas dojrzewania zmieniałem całe podłoże w akwa razem z wodą i biologia od razu mocno zaczęła pracować :)

Link to comment
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem też o jaką reklamację chodzi bo nigdzie tego nie napisałeś, a na zdjęciach nic nie widać (jeśli chodzi o jakieś uszkodzenia szkła) i o jaką wymianę chodzi.

MatiK, nie opisałem powodów reklamacji, żeby nie sprowadzić rozmowy tutaj na załatwione już z producentem akwarium tematy. Najważniejsze dla mnie było zrozumieć jak i kiedy zorganizować przeprowadzkę i ewentualnie co poprawić przy tej okazji.

Obsada oo której się odniosłeś, faktycznie będzie skorygowana, ale o tym już w odpowiednim dziale. Ciesze się, że akwarium Ci się podoba.

-- dołączony post:

[deccorativo]

jeśli już tak nie jest:


- temperatura 30C

- silne dodatkowe napowietrzanie wody kostką[deccorativo].Dziękuję za pomoc.

Temp i napowietrzanie podkręcone. Czekam na zbiornik aż dojrzeje. Wymianę szkła wykonam zgodnie z Twoimi sugestiami.

Swoją drogą jak to szybko można akwarium zlokalizować we Wrocławiu po parametrach kranówki.


Przy okazji planuję dokładkę serpentynity z lewej strony zbiornika.

Producentowi akwarium pozwolę udowodnić szybkość reakcji na reklamację, zanim ją opiszę, ku przestrodze innych.

Link to comment
Share on other sites

Mały aktualizacja.

Akwarium na podmianę czeka w garażu. Tymczasem dzisiejsze testy NO2 wystrzeliły w kosmos.

Po 2 tygodniach od startu:

NO2 - poza skalą JBL

NO3 - 20

Woda się klaruje, kryształ to jeszcze nie jest, ale z mleka już nic nie zostało.

Narurowiec z wkładem węglowym do dolewki wody złożony.

Prefiltr do JBLa, który ma pracować jako mechanik, również czeka gotów do podłączenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Andrzej Głuszyca
   @Bartek_De Bartku...ktoś powie , że po odkręceniu węża może kapać woda . Wedy na wszelki wypadek można po zamknięciu zaworka nakręcać zaślepkę z uszczelką choćby taką jak na zdjęciu poniżej. Jest to zaślepka z uszczelką i można ją nakręcać i odkręcać palcami bez kombinacji kombinerkami itp. Jej cena to 3.75:)  A średnice różne bo od 3/8 cala poprzez 1/2, 1/4 itd. aż do  4 cali. 
  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
  • KapitanCzysty
   Na dzień dzisiejszy ryby wyglądają na zdrowe, wszystkie pobierają pokarm w takim tempie jakby nie jadły tydzień 🙂. Ostatecznie jakiś miesiąc temu musiałem pożegnać się z jedną samicą Hary (eutanazja), ale była to najmniejsza i najsłabsza sztuka, która nie odzyskała formy pomimo przenosin do innego zbiornika. Wiem co czujesz @Pikczer, bo po całej "zabawie" został mi uraz i jak widzę jakieś ocieranie się ryby to zaczynam przyglądać się dokładniej i włącza mi się czerwona lampka.  Na szczęście wszystko jest w normie. Czy terapia była skuteczna? Według mnie tak, czy w 100%? Tego nie jestem w stanie stwierdzić bo gdzieś tam w czeluściach skał mojego baniaka coś się może czaić i przy pogorszeniu warunków wody obudzić...
  • KapitanCzysty
   Dzięki za sugestię, tak zrobiłem i @triamond miał rację, sitko ma dokładnie 24 mm. Przy okazji trochę sobie je przeczyściłem bo po kilku latach nazbierało się zanieczyszczeń 🙂.    @Radzik ciekawa pomysł z tą przejściówkę, ale wolałbym wariant bardziej ekonomiczny, może uda się znaleźć coś takiego jak z linku @triamond - "Złączka redukcyjna, adapter, nypel M24x1 - 1/2 gwint zewnętrzny". Wtedy wkręcam przyłącze z gwintem wewnętrznym: i podłączam do szybkozłączki z ustrojstwa. Co masz nam myśli @triamond mówiąc, że kran stał się dziurawy? Przejściówka zaczęła przeciekać?  @Xaphon akurat mam OBI niedaleko i tam uderze w pierwszej kolejności to sprawdzimy czy to się nada.  Dzięki chłopaki za sugestie. 💪 Dam znać jak się uda coś załatwić, póki co brak czasu...
  • Pikczer
   @KapitanCzysty i jak ryby ? Wszystko ok? U mnie od jakiegoś czasu podobne cyrki się dzieją. Chciałem podpytać czy kuracja była skuteczna? 
  • Xaphon
   A może taki wynalazek? https://www.obi.pl/zlaczki-i-przylacza-kranowe/uniwersalne-przylacze-na-kran/p/6375109
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.