Skocz do zawartości

Spadek przepływu w kaseciaku po rozdrobnieniu się TMBT.


Tomiswir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taki problem, przy zmianie akwarium z 240 na 375 l nadarzyła się okazja zajrzeć do kaseciaka i uzupełnić trochę TMBT, teraz mam około litra świeżego i starego razem. Efekt tego jest taki, że stare TMBT uległo pokruszeniu, z tych "podkówek" porobiły się takie okruchy średnicy 5-7 mm, dosypałem 200 ml nowego TMBT, stare zostało, jedynie to co było pokruszone na miał usunąłem.

Teraz mam taki problem, że różnica poziomu wody między akwarium a ostatnią komorą kaseciaka wynosiła zawsze max 2-3 cm, obecnie jest to ok 5 cm (na tej głębokości zaczyna się obudowa Aquaela 1500 napędzającego kasetę) i spada wraz z zabrudzeniem gąbek. Zapewne jest to spowodowane rozdrobnieniem TMBT. Czy jest na to jakaś rada, oprócz wymiany biopolimeru na nowy? Ten który mam używam od sierpnia, liczyłem na to, że pociągnę na nim przynajmniej rok, bo tani nie jest.

Mam opcję wyjąć polimer z filtra i włożyć do pojemnika na ceramikę od filtra Aquael Turbofilter i podłączyć pompę do tego, ale wiąże się to znów z ukrywaniem sprzętu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę by dosypanie 200ml podkówek TMBT było powodem spadku lustra z 2-3 do 5cm.

Tym bardziej że świeże podkówki przepuszczają wodę ekstra.

AqC1500 to nie jest jakiś gigant i dobrze zaprojektowany kaseciak i DCT12000 l/h ogarnia.


Podaj takie szczegóły

- wymiary komory pompy

- wysokość komory pompy czyli kaseciaka

- wymiar okna przelotu dolnego do komory pompy

- jaka jest komora za gąbką a przed przelotem dolnym tj komora eljota:D

- czy masz podstawkę 1cm w komorze pompy czy złoże leży na dnie komory

- ile i czego i jakiej gradacji w czym siedzi złoże biologii

- i to samo dla TMBT czy są w siatkach czy wsypane luzem.

- co oddziela złoże od TMBT


Do pojemnika Turbo wchodzi 0,62l więc 1litra TMBT tam nie włożysz poza tym że będzie waliło po oczach.


może jakieś fotki kasety z góry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle dosypanie, co rozdrobnione TMBT myślę hamuje przepływ, bo kaseciaka używam ponad rok i nawet przy nie czyszczeniu gąbek przez miesiąc nie było takiego spadku poziomu wody w komorze pompy.


-wymiary komory pompy 7cmx16cmx40cm wys.,

-przelot 7cmx3cm

-za gąbką jest komora grzałki 3,2 cm z niej dołem przelot do komory pompy

-złoże w komorze pompy leży na podstawce na wysokości przelotu z komory grzałki tj. 3cm

-od dołu 1 litr Matrix w siatce do prania bielizny ze sporymi oczkami, na nim luzem TMBT, na TMBT gąbka ppi 10 lub 15 - 2 cm, dalej Aquael owinięty gąbką w celu wyeliminowania styczności z obudową kaseciaka.


fdc471387e475ac4.jpg


279331d597e56d07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno masz wiele racji że pokruszone TMBT mocnej hamuje przepływ niż regularne podkówki ale jak sam zauważasz wymiana to koszt 200zł. bo 1,5l trzeba i najgorsze że trzeba miesiąc czekać aż ruszy.

Może i w 240l te złoże TMBT ci ogarniało NO3 na poziomie 7-10ppm ale w tej 375l to na pewno nie - chyba że ryb nie przybyło i jest mało.

W moim Malawi 210l jest 1 litr TMBT - podmiany raz na 1-2 miesiące 20% wody a NO3 - stale i niezmiennie czyli zawsze 2-3ppm przy PO4- 0,18ppm MW12 więc test JBLa pokaże kolor żółty a nie bezbarwny.

Jak podmieniasz wodę i ile masz NO3 w baniaku a ile w kranie bo twój wodociąg to mafia - wszystko ukryte w sejfach łącznie z parametrami wody.

Widzę takie wady które poza tym połamanym TMBT w moim przekonaniu powinny zaowocować nową wersja kaseciaka Tomiswir 2.0 :D to tylko 50 zł za gotowe formatki.


Kaseta przełożona do tego baniaka nie ma dostępu do gąbki więc jak ją płuczesz? a powinno się to robić co tydzień by g.. nie hodować w baniaku bo z tego i NO2 i NO3 bardzo wzrasta a nie masz bloku adsorbera więc i woda herbatkowa i nie klarowna.


IMHO grubość wewnętrzna kasety 7cm to tylko do pomp max 1000l/h np Hydor Pico1200 ( daje 800-900l/h) więc w połączeniu z za małym przelotem bo musi być 5cm a nie 3 cm - na tym Seba tak jak i ty się omsknął i tak samo mu pompa wyszła z wody.

Wymiary komory pompy też przez to za małe wyszły bo 1l Matrixa + 1,2-1,5l TMBT ( tyle powinno być) + 3cm podstawka + gąbki dadzą 25-27cm licząc od dołu - więc na pompę i spadek lustra wody nie styka i nie styknie - wyjdzie z wody jak tylko ciut gąbka syfku złapie.


Nie widzę dokładnie jak głęboko sięga ta ścianka pomiędzy komorą grzałki a gąbką ale gąbka nie ma prawa dotykać do ścianki ( nie masz komory eljota) ani z przodu ani z tyłu. Gąbka dotykająca do ścianki przegrody jest niepracująca:( . Woda płynie tylko tam na samym dole gdzie jest ten za mały przelot dolny 3cm.

Prowadnice gąbki powinny być max 1cm i z obu stron gąbki.

No i nie wiem co jest przed gąbką - to taka wielka komora śmieciowa pod tym wzmocnieniem - bo coś ewidentnie tam siedzi?.

Skimmera do komory pompy nie masz - jak wytniesz nożykiem teraz taki 0,5cm głęboki na 0,5cm poniżej lustra wody to film bakteryjny zniknie:D i komora wodą się zapełni :D a pompa zniknie pod wodą :D i będzie na razie git.:D Masz czas na przemyślenia.

Sam po dwu latach postępu w konstrukcji kaseciaka będę swoje dwa robił nowe.

Nie będą stały na dnie tylko będą wiszące 5 cm nad piaskiem na wzmocnieniu i będą narożne.

Mogę ci przesłać projekt jaki widzę do tej 375ki z uwzględnieniem następnych przesiadek na 500-1000l z miejscem na blok i rozwojowo na pompy AqC1500, Atman306, DCT4000. oraz 2,5 litry złoża Matrixa ( baniak 1000l) wraz z 4l TMBT. też 1000l baniak.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mafia" dobre. Wodę podmieniałem w 240 raz na miesiąc 40-50 litrów, przy obecnym baniaku chciałbym zachować tą samą częstotliwość, przy odpowiednio większej ilości wody. Dlatego przesiadka na nowy model kaseciaka jest nieunikniona, a ten który mam kupiłem gotowy i do tej pory spełniał swoje zadanie, przy takim wypełnieniu jakie było. NO3 w kranie mam wg testu Sery 0, w baniaku przed TMBT było wg skali pomiędzy 25-50 (męski daltonizm), teraz pokazuje 10.

Gąbki płuczę odchylając filtr od ściany górną krawędzią poza wzmocnienie, nie jest to uciążliwe, bo muszę przy tym odchylić tylko jeden kamień oparty o filtr.

Ścianka przed grzałką ma prześwit do samego dołu, u góry jest tylko ok 2cm po całej szerokości jako wzmocnienie, a dalej ma wycięty środek, po bokach zostawione po 1cm jako prowadnice gąbki.

Przed gąbką widoczną na zdjęciu są prowadnice i niższa gąbka 15 ppi jako prefiltr wyrównana do wlotu skimmera, a przed nią dopiero jest 2 cm komora śmieciowa, która ma po prostu takie wzmocnienie od góry, tu to mniej więcej widać:


6adcfa724f499f81.jpg


Jeśli chodzi o skimmer w komorze pompy, to czy nie spowoduje on zmniejszonego przepływu przez złoże? Chodzi tylko o jeden otworek 0,5 cm x 0,5 cm?

Jeśli to nie problem, to poproszę o link do tego projektu, bo tu narożny filtr kasetowy byłby najlepszym rozwiązaniem, ze względu na dostęp nawet do czyszczenia gąbek.


Dziękuję za poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój tak wygląda


kaseciak - YouTube



na gąbki kładę watolinę, którą wywalam co kilka dni, a przez to nie muszę czyścić gąbek przez długi czas , gąbki jak i cała reszta wkładu , czyli matrix i TMBT leżą poziomo


link do watoliny


WŁÓKNINA POLIESTROWA FILTRACYJNA 150g/m2 FILTR (5991763367) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img10.allegroimg.pl/photos/400x300/59/91/76/33/5991763367@@AMEPARAM@@10@@AMEPARAM@@59/91/76/33@@AMEPARAM@@5991763367

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w sieciówkach nie dostaniesz tego kleju. Szukałem w Obi, Casto i go nie mieli. Kupiłem przez internet.

Co do gąbek. Tu masz sprawdzonego sprzedawcę od lat

WKŁAD FILTRACYJNY GĄBKA 40x10x10 cm PPI 45 (6100215864) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img15.allegroimg.pl/photos/400x300/61/00/21/58/6100215864@@AMEPARAM@@15@@AMEPARAM@@61/00/21/58@@AMEPARAM@@6100215864

napisz do niego jakich wymiarów chcesz gąbki, kolor, jakie ppi a wszystko dostaniesz przycięte co do milimetra.
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.