Jump to content

różowo-fioletowy glon na filtrze


arekkowal666
 Share

Recommended Posts

arekkowal666

Witam ponownie. mam pytanko odnośnie glonów które zaatakowały mój filtr mechaniczny, a mianowicie gąbkę. dodam tylko ze gąbka co tydzień jest czyszczona wraz z podmianką wody. Nawet już pod gorącą wodą z kranu próbowałem się tego pozbyć a i to nie pomogło.

wie ktoś czy to szkodliwe dla podopiecznych i jak się tego pozbyć? może roztwór z carbo pomoże?

post-15242-14695728305455_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Witam ponownie. mam pytanko odnośnie glonów które zaatakowały mój filtr mechaniczny, a mianowicie gąbkę. dodam tylko ze gąbka co tydzień jest czyszczona wraz z podmianką wody. Nawet już pod gorącą wodą z kranu próbowałem się tego pozbyć a i to nie pomogło.

wie ktoś czy to szkodliwe dla podopiecznych i jak się tego pozbyć? może roztwór z carbo pomoże?



To jest piękne i nikt takich nie ma w Malawi - mam taką samą gąbkę nówkę - machniom:D masz na jakiś czas temat załatwiony:D


Andrzej chyba ma rację ale nasi morscy milczą a to tylko w słonej wodzie pojawiają się glony wapienne i właśnie są różowo-fioletowe.


Tam jest to na porządku dziennym bo oni robią cuda by mieć rozpuszczony wapień na budowę koralików więc coś ponad 400mg/l Ca utrzymują.

Pierwsza wiadomość Arku że to zupełnie nie szkodliwe glony poza fantastycznym wyglądem nie szkodzą rybom - możesz polubić wtedy najprościej temat się rozwiąże.:D


Próbowałem poszperać i dociec jaka jest ta kranówa w Koninie i ile ma Ca ale podają tylko wybrane parametry i one mnie już zaskoczyły.

pH 7,6 ale przewodność aż 832 uS/cm więc 1,5 raza więcej niż w jeziorze Tanganika i

4 x więcej niż w Malawi. a GH -15 dH.

Wnioskuję więc że twoja kranówa jest mocno zmineralizowana prawdopodobnie z dużą zawartością wapnia Ca.

Ciekawe co też masz powsadzane w filtracji - czyżby grys koralowy na full , piasek wapienny lub koralowy .

Jak zadzwonisz do laboratorium wodociągów powinni ci podać poziomy i czym ta woda jest zmineralizowana.

Nie wiem jak lejesz wodę w podmiankach czy na ryzyk fizyk bo wodociąg chloruje gazowym chlorem - może tak lać przez węgiel oraz jakieś złoże zmiękczające kranówę czyli podmieniające jony wapnia na jony sodu ale to już dogadamy po rozpoznaniu tematu.

Link to comment
Share on other sites

arekkowal666

dzięki za podpowiedzi. tak to prawda - jestem z konina ale od 7lat mieszkam w UK a tu kontakt z moimi wodociągami jest naprawdę żałosny... we filtrze jest około 2kg grysu koralowego :-)

skoro nie są to szkodliwe glony to szkoda ze nie są na kamieniach... szkoda ze porastają gąbkę i pewnie tez cos blokują przepływ mechanika. kupie nowa gąbkę. pozdrawiam.

temat uznaje za zamknięty.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
deccorativo

luk patrzę na te nie ostre zdjęcia i odczuwam tak jakbyś nas olewał:(

Założyłeś temat "czy to są sinice" miesiąc temu tam prosiliśmy byś nie podawał nam wyników testów Zooleka i zmierzył wszystko łącznie z PO4 JBLem.

totalna olewka.


Za to podkleiłeś się do tematu Anglika:D i myślisz że masz glony wapienne.:?:


Nie spotkałem glonów wapiennych w słodkiej wodzie i to pisałem a ty się łudzisz co masz?


Moim zdaniem na piasku i kamieniach sinice zasiedziałe i jak byki.

Jak spytasz co robić nie podając pełnych wyników JBLem - to zaduszę:D


Nie wiem gdzie mieszkasz w Rybniku ale wodę masz wozić do baniaka z


wodomatu:confused: ( Ślązacy - czy to taki bankomat co zamiast kasiory wylewa wodę?? bo pierwsze słyszę że do tego aż doszło ale się nie dziwię przecie to Śląsk :confused: )

wodomat:D jest na ul Skłodowskiej a nie wolno ci mieszkać ani pobierać wody z ul Chrobrego:D o Nowinach i Chwałęcicach milczą i nie mierzą - chyba jeszcze gorzej??


http://www.pwik-rybnik.pl/laboratorium.html


straszna rozpierducha z tą wodą w Rybniku czuję że totalna porażka z NO3 w jednym kranie NO3 - 30ppm a w wodomacie NO3 -9 ppm.


wróć ty do swojego tematu wklej choć jedno ostre zdjęcie tego piasku z sinicami i pogadamy perfektem:D

Link to comment
Share on other sites

Olewam to ciebie gorolu. Wieśniak


Trochę więcej kultury proszę. Kolega chciał Ci pomóc. Jeśli masz osobiste problemy to napisz mu to na PW.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
IMHO to nie są since, a brunatnice raczej.


Brunatnice jak się patrzy. Do różowo-fioletowych glonów wapiennych to mu daleko.

Poza tym nie wiem jaki jest sens wklejać do tego tematu zdjęcia z brunatnicami.

Prędzej mogą być to okrzemki, które zaczynają porastać zielonym glonem (kiedyś też tak miałem).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements



 • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.