Skocz do zawartości

Przesiadka z 240l na 375l, pytania o filtrację i szafkę.


Tomiswir

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowicze, jako że w weekend udało mi się kupić zbiornik w okazyjnej cenie (150 zł za szkło dwuletnie 375 litrów standard z pokrywą i z oświetleniem), mam dwa dylematy.

Baniaczek od wczoraj stoi testowo zalany na podłodze, sprawdzam szczelność.


1. Filtracja.

Otóż w swojej 240 filtrację zapewnia kaseciak z głowicą Aquaela 1500 jako napędem, złoże to 1 litr Matrixa i biopolimer TMBT w ilości obecnie ok 500 ml. Czy to wystarczy aby pociągnąć biologię w 375? Do napędu mam w zanadrzu Atmana 2000 l/h, który mieści się do kaseciaka, bo pod tą właśnie pompę był robiony filtr. Dodatkowo do cyrkulacji mam falownik Aquaela 2600 l/h. Oczywiście piach i skały będą także przeniesione.


2. Szafka.

Chciałbym wykorzystać także szafkę od tej 240, która była zrobiona na zamówienie z płyty meblowej. Szafka ma 4 punkty podparcia blatu (2 po bokach, 2 pośrodku), pełne plecy zrobiona pod wymiar akwarium. I teraz pytanie: czy wymiana blatu na podwójny ale o wymiarach 150x50 ma sens? Chodzi mi o to, że nowy blat wystawałby po bokach po te 15 cm poza konstrukcję szafki i po 5 cm z przodu i z tyłu, czy to zda egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja bez żadnych zmian wystarczy .

Przekładasz kaseciaka do nowego i jazda.

Bo 1l Matrixa jest do baniaka 400l a 1500l/h załatwia i biologię i mechanikę - falownik też styknie podsuwając gówienka pod zasys kaseciaka.

Najwyżej za mało może być TMBT bo mnie wychodzi że musi być w Malawi 4mlTMBT/l wody netto wtedy przy przepływie ponad 1000l/h NO3 są w granicach 5-10ppm bez żadnych podmian wody lub raz na miesiąc 10%.


Co do szafki się nie wypowiem bo nie mam wcale:D przy kaseciaku szafka nie jest potrzebna. Wystarcza sztywny blat na 5 nogach

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


2. Szafka.

Chciałbym wykorzystać także szafkę od tej 240, która była zrobiona na zamówienie z płyty meblowej. Szafka ma 4 punkty podparcia blatu (2 po bokach, 2 pośrodku), pełne plecy zrobiona pod wymiar akwarium. I teraz pytanie: czy wymiana blatu na podwójny ale o wymiarach 150x50 ma sens? Chodzi mi o to, że nowy blat wystawałby po bokach po te 15 cm poza konstrukcję szafki i po 5 cm z przodu i z tyłu, czy to zda egzamin?



zda egzamin :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jestem pocieszony, że filtracja wyda. Co do TMBT, to dorzucę z 500 ml i będzie ok, teraz mam jednak wrzucone z 800 ml polimeru w kasecie, bo na start włożyłem z 500-600 ml, po 4 miesiącach dołożyłem resztę z zakupionego litra, a co nieco go ubyło.


A co do szafki, to jeszcze się zastanawiałem, czy by nie podeprzeć nowego wystającego blatu takim czymś po bokach:

NOGA NOGI DO STOŁÓW L710 / Fi60- SATYNA 1op (4szt) (5638733434) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.


?

Czy raczej dać sobie spokój?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operacja zakończona, blat równy, zero ugięć po bokach.

Woda się klaruje, bo troszkę piasek wzburzony przy napełnianiu szkiełka się podniósł, ale ryby zadowolone, luźniej się zrobiło, bo ostatnio obsada się nieco powiększyła.

Dzięki za odpowiedzi na zadane pytania, teraz wiem, że mogę spać spokojnie.


Na razie tak to wygląda:

32ba1acacb922858.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.