Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Przesiadka z 240l na 375l, pytania o filtrację i szafkę.

Tomiswir
 Share

Recommended Posts

Tomiswir

Witam forumowicze, jako że w weekend udało mi się kupić zbiornik w okazyjnej cenie (150 zł za szkło dwuletnie 375 litrów standard z pokrywą i z oświetleniem), mam dwa dylematy.

Baniaczek od wczoraj stoi testowo zalany na podłodze, sprawdzam szczelność.

1. Filtracja.

Otóż w swojej 240 filtrację zapewnia kaseciak z głowicą Aquaela 1500 jako napędem, złoże to 1 litr Matrixa i biopolimer TMBT w ilości obecnie ok 500 ml. Czy to wystarczy aby pociągnąć biologię w 375? Do napędu mam w zanadrzu Atmana 2000 l/h, który mieści się do kaseciaka, bo pod tą właśnie pompę był robiony filtr. Dodatkowo do cyrkulacji mam falownik Aquaela 2600 l/h. Oczywiście piach i skały będą także przeniesione.

2. Szafka.

Chciałbym wykorzystać także szafkę od tej 240, która była zrobiona na zamówienie z płyty meblowej. Szafka ma 4 punkty podparcia blatu (2 po bokach, 2 pośrodku), pełne plecy zrobiona pod wymiar akwarium. I teraz pytanie: czy wymiana blatu na podwójny ale o wymiarach 150x50 ma sens? Chodzi mi o to, że nowy blat wystawałby po bokach po te 15 cm poza konstrukcję szafki i po 5 cm z przodu i z tyłu, czy to zda egzamin?

deccorativo

Filtracja bez żadnych zmian wystarczy .

Przekładasz kaseciaka do nowego i jazda.

Bo 1l Matrixa jest do baniaka 400l a 1500l/h załatwia i biologię i mechanikę - falownik też styknie podsuwając gówienka pod zasys kaseciaka.

Najwyżej za mało może być TMBT bo mnie wychodzi że musi być w Malawi 4mlTMBT/l wody netto wtedy przy przepływie ponad 1000l/h NO3 są w granicach 5-10ppm bez żadnych podmian wody lub raz na miesiąc 10%.

Co do szafki się nie wypowiem bo nie mam wcale:D przy kaseciaku szafka nie jest potrzebna. Wystarcza sztywny blat na 5 nogach

• Dziękuję 1

2. Szafka.

Chciałbym wykorzystać także szafkę od tej 240, która była zrobiona na zamówienie z płyty meblowej. Szafka ma 4 punkty podparcia blatu (2 po bokach, 2 pośrodku), pełne plecy zrobiona pod wymiar akwarium. I teraz pytanie: czy wymiana blatu na podwójny ale o wymiarach 150x50 ma sens? Chodzi mi o to, że nowy blat wystawałby po bokach po te 15 cm poza konstrukcję szafki i po 5 cm z przodu i z tyłu, czy to zda egzamin?

zda egzamin :)

• Dziękuję 1

marcin1ja1

Spokojnie da radę. Ewentualnie przy większym rumowisku kamieni zainwestować w mocniejszy falownik, ale i tak wszystko wyjdzie w praniu.

• Dziękuję 1

Tomiswir

To już jestem pocieszony, że filtracja wyda. Co do TMBT, to dorzucę z 500 ml i będzie ok, teraz mam jednak wrzucone z 800 ml polimeru w kasecie, bo na start włożyłem z 500-600 ml, po 4 miesiącach dołożyłem resztę z zakupionego litra, a co nieco go ubyło.

A co do szafki, to jeszcze się zastanawiałem, czy by nie podeprzeć nowego wystającego blatu takim czymś po bokach:

NOGA NOGI DO STOŁÓW L710 / Fi60- SATYNA 1op (4szt) (5638733434) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

?

Czy raczej dać sobie spokój?

Czy raczej dać sobie spokój?

Nie raczej a napewno daj sobie spokój. Obciążenia przeniosą się z blatu na szafkę i będzie git.

• Dziękuję 1

Tomiswir

Operacja zakończona, blat równy, zero ugięć po bokach.

Woda się klaruje, bo troszkę piasek wzburzony przy napełnianiu szkiełka się podniósł, ale ryby zadowolone, luźniej się zrobiło, bo ostatnio obsada się nieco powiększyła.

Dzięki za odpowiedzi na zadane pytania, teraz wiem, że mogę spać spokojnie.

Na razie tak to wygląda:

32ba1acacb922858.jpg

timi-akwaria.pro

Całkiem spoko Ci to wyszło.

Co ostatecznie włożyłeś do kaseciaka? Aquaela czy Atmana?

Ja bym włożył Atmana, filtracji mechanicznej nigdy za wiele:)

Tomiswir

Siedzi Aquael. Atman jest sporo głośniejszy, ten który posiadam ma tak od nowości. Dlatego zostaje Aquael, jest cichszy, a cyrkulacji widzę nic nie brakuje.