Skocz do zawartości

Parametry kranówki Gdańsk


szkodnik666

Rekomendowane odpowiedzi

Wujek musi przestać faworyzowac dzieci!



Dzięki.

-- dołączony post:

Czy może ktoś miałby ochotę zainterpretować parametry "SUW Lipce - woda pleistoceńska" ?



Twardość 16

Chlorki 23 mg/l

Żelazo <10 ug/l

Przewodność 673

Siarczany 48 mg/l

Potas 5mg/l

Wapń 89 mg/l


Dokładnie interesuje mnie opinia na temat ilości chlorków - dużo ? mało ? Potencjalna szkodliwość przy laniu kranovitu podczas podmianek (np 50% kran / 50% odstany kran po 25 l)



ps : i jak taka woda będzie sprzyjała rozwojowi glonów (i których)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie odstanie wody nie pozbywa wody szkodliwych pochodnych chloru, możesz to robić uzdatniaczem - metoda niepolecana i droższa. Lub też zastosować filtr z węglem aktywnym.

Czyli korpus narurowy za 30zł do niego wkład węglowy i ustrojstwo montujesz na wężu od prysznica w miejscu słuchawki :) I tak przefiltrowaną wodę nawet pół na pół z ciepłą, wlewasz do baniaka, będąc spokojnym o chlor i pochodne.


IMAG0482

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś miałby ochotę zainterpretować parametry "SUW Lipce - woda pleistoceńska" ?



Twardość 16

Chlorki 23 mg/l

Żelazo <10 ug/l

Przewodność 673

Siarczany 48 mg/l

Potas 5mg/l

Wapń 89 mg/l


Dokładnie interesuje mnie opinia na temat ilości chlorków - dużo ? mało ? Potencjalna szkodliwość przy laniu kranovitu podczas podmianek (np 50% kran / 50% odstany kran po 25 l)



ps : i jak taka woda będzie sprzyjała rozwojowi glonów (i których)



sam sobie porównaj jak się w ogóle do czegoś miałoby to przydać.

No i co że przewodność jest 3x większa i nawet większa niż Tanganiki a nie Malawi - coś to zmienia?


f3cd1e1cb8469a70med.jpg

77c2c03086025688med.jpg



co prawda masz podane chlorki i siarczany a to pozwala dywagować o KH i pH ale wodociąg nie podaje naistotniejszych parametrów wody dla akwarystyki.


Nie masz podane pH, KH, NO3 i PO4 oraz SiO2 - te 3 ostatnie wspólnie z tym jakie i jak dużo ryb i jakie dasz silne światło i ile będziesz godzin świecić na dobę ma zasadniczy wpływ na glony w baniaku. Kranówa nie ma na to wpływu zasadniczo. Poziom SiO2 decyduje czy okrzemki czy zielenice. A proporcja N/P czyli pośrednio co my mierzymy NO3/PO4 decyduje czy masz sinice, nie masz glonów zupełnie czy też glony jak byki. Jak sam widzisz nie da się tego zaplanować.

Jak nie kupisz testów kropelkowych JBLa na te parametry to nic nie wiesz.

O przepraszam zagalopowałem się.


Wiesz już że odstawanie wody było skuteczne ale przed twoimi narodzinami - Plezi to wyłuszczył co i jak teraz robić, a warto bo poziomy wolnego chloru i ClO2 masz pokażne.

Poziom siarczanów stawia pod znakiem zapytania skuteczność działania Purolite a jak z Purigenem to nie wiem, a fluorki zupełnie do bani.

Koniecznie zrób ustrojstwo do nalewania wody przez węgiel aktywny i zostaw analizy kranówy Sanepidowi. Ci muszą napisać raport i dopuścić wodę do spożycia. Nam musi wystarczyć to co leci z kranu do baniaka ale przez węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PH,GH,KH, NO2,NO3 mam pomierzone - akwarium nie jest świeże ani w trakcie planowania .



Bardziej interesuje mnie wpływ mikro/makro na to co może mi się zadziać w akwarium .



Jeżeli chodzi o glony , to zbiłem Po4 do poziomu 0,05 używając atramentu - tak jak to było radzone w wątku "malawi na zielono" (No3 - 20) . I od miesiąca czekam na efekty .

-- dołączony post:





Wiesz już że odstawanie wody było skuteczne ale przed twoimi narodzinami .



Rodzice z pewnością zastanowiliby się nad swoimi poczynaniami 31 lat temu , gdyby wiedzieli do czego doprowadzą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkodnik666, chlorki nie mają nic wspólnego z chlorowaniem wody. Ten parametr mówi o jonach chlorkowych. Tak twarde ryby jak pyszczaki raczej nic sobie robić nie będą nawet ze 100mg/L.

KH będziesz miał przynajmniej 11n (wg tych danych), tak że dla pysiów w porządeczku ;) pH będzie dzięki temu również ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Bardziej interesuje mnie wpływ mikro/makro na to co może mi się zadziać w akwarium .

Jeżeli chodzi o glony , to zbiłem Po4 do poziomu 0,05 używając atramentu - tak jak to było radzone w wątku "malawi na zielono" (No3 - 20) . I od miesiąca czekam na efekty .



Rozumiem że cel jest jeden - doczekać się glonów.

Jeśli chodzi o wpływ makroelementów na glony to liczą się 4

węgiel C, azot N, fosfór P i potas K jako katalizator procesów biologicznych.

Mikroelementy ( te na poziomach ug/l) nie mają wpływu na glony chyba że wystąpią na poziomach mg/l jak masz z fluorkami. Wtedy mogą zupełnie powstrzymać rozwój glonów.


Poza chemią wody i tymi zasadniczymi pierwiastkami liczy się całe mnóstwo czynników nie będących chemią wody jak:


1. Zbyt mała obsada roślin


2. Słaba kondycja roślin


3. Niedobór makroelementów: azotu, fosfora i potasu


4. Brak nawożenia dwutlenkiem węgla lub zbyt małe stężenie CO2 rozpuszczonego w wodzie


5. Zbyt intensywne oświetlenie w połączeniu z powyższymi czterema punktami


6. Zbyt słabe oświetlenie w akwarium (poniżej 0.25W/l) - rozwój brunatnic i okrzemek


7. Żle dobrane oświetlenie (zbyt duży udział widma niebieskiego i czerwonego)


8. Zbyt długo włączone oświetlenie (maksymalny czas 11-12h)


9. Nadmiar substancji mineralnych w wodzie - zbyt dużo żelaza: rozwój krasnorostów


10. Nadmiar substrancji organicznych w wodzie (DOC) - mierzy się je specjalnymi testami


11. Zbyt częste grzebanie w podłożu i przesadzanie roślin


12. Przerybienie


13. Nadmierne karmienie ryb i krewetek


14. Zbyt wysoka twardość wody


15. Posiadanie kamieni zatwardzających wodę


16. Wysokie pH wody


17. Brak substancji garbnikowych w wodzie (korzenie, torf)


18. Zbyt intensywny prąd wody


19. Niedostateczna filtracja biologiczna (minimalny przepływ filtra to pełna objętość akwarium w litrach na godzinę)


20. Niedostateczna filtracja mechaniczna - fragmenty roślin i odchody ryb


21. Pozostawianie 'smieci' na powierzchni wody


22. Stosowanie węgla aktywnego w filtrze - bez regularnej wymiany tego wkładu


23. Stosowanie wkładów pochłaniających azotany lub fosforany - bez regularnej wymiany tych wkładów


24. Brak regularnych cotygodniowych podmian wody (ok. 20%)



żródło http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalczanie-glonow/504-najwaniejsze-czynniki-majce-wpyw-na-rozwoj-glonow.html


zaznaczam że wymienione tu czynniki są nakierowane na nie manie glonów jak to u roślinnych jest zawsze oczekiwane.


Więc dla przykładu by mieć glony trzeba i odpowiedni strumień światła ale i właśnie diody niebieskie i czerwone oprócz białych choć i bez tego u wielu glony jak byki.

Nie ma jednej uniwersalnej recepty.

Moja rada jest by zacząć od zbudowania ustrojstwa do podmianek wody przez węgiel aktywny który na pewno wiele zmieni w twojej wodzie akwariowej w kierunku usuwania tego co może powstrzymywać rozwój glonów.

EDIT

Sam działasz przeciw glonom dając sodę ( vide p14,16) bo wodę z kranu masz o doskonałym pH dla pyszczaków bez tej sody, ciekawe do jakiego KH doszedłeś przypomnę że w jeziorze Malawi KH jest nieco powyżej 7dH a pH na "głębokościach pyszczakowych - 7,7-7,8 nie interesuje ryb pH 8,5 na głębokości 300m bo tam nie pływają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Sam działasz przeciw glonom dając sodę ( vide p14,16)


Z linku wynika dokładnie odwrotna zależność.



bo wodę z kranu masz o doskonałym pH dla pyszczaków bez tej sody, ciekawe do jakiego KH doszedłeś przypomnę że w jeziorze Malawi KH jest nieco powyżej 7dH a pH na "głębokościach pyszczakowych - 7,7-7,8 nie interesuje ryb pH 8,5 na głębokości 300m bo tam nie pływają.

Skąd wiesz, jakie Kolega ma pH?

Jakieś źródła potwierdzające, że próbki wskazujące na pH=8,5 pochodzą z 300m głębokości? Pobierane batyskafem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.