Jump to content

Prefiltr


mnie
 Share

Recommended Posts

Planuje zrobić prefiltr z filtra narurowego. Jak myślicie można podłączyć dwa kubełki do jednego prefiltra? Czy takie rozwiązanie nie będzie wpływać niekorzystnie na przepływ i wydajność kubełków? Dodam że jeden kubeł pracuje na wężach 12/16 a drugi na 16/22.

Drugi temat to dostosowanie narurowca do gąbek i waty. Planuje dać od głowicy do dna pojemnika rurę PE32 (wchodzi dosyć ciasno w głowice) na dole wykonać w niej otwory tak aby zapewnić obieg wody. w grubości gdzie będą otwory dać gąbkę a wyżej watę. Rozwiązanie to pozwoli wykorzystać całe miejsce w zbiorniku. Przerabiał ktoś takie rozwiązanie. PS. na drugi prefiltr nie ma miejsca w szafce:)

Link to comment
Share on other sites

eljot

A po co ci dwa kubełki na biologię? bo prefiltry zakładamy do filtrów biologicznych aby ich często nie czyścić.

Link to comment
Share on other sites

A po co ci dwa kubełki na biologię? bo prefiltry zakładamy do filtrów biologicznych aby ich często nie czyścić.


Mam crystal flo 80 on jest do max 300l a drugiego jbl e900 tez teoretycznie do 300 l. Baniak 375l Malawi więc nadfiltracja wskazana. Prefiltr chcę założyć w celu przez Ciebie wskazanym czyli aby jak najmniej grzebać w kubłach.

Link to comment
Share on other sites

eljot

Odpuść sobie ten mały, przełóż całe wkłady bio do jbl'a bez żadnych gąbek watolin i spokojnie ogarnie bilogicznie i 720 litrów :) bakterie masz również na wszystkich dekoracjach w akwarium. Jako wkład do prefiltra zastosuj gąbkę http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6058409476&reco_id=433d668f-ede1-11e5-b31b-02ca740046bb&ars_rule_id=201

Załóż ją na szkielet po wkładzie sznurkowym i masz biologię z głowy bez zbędnego kombinowania.

Link to comment
Share on other sites

elot akurat flo 80 ma większą pojemność i przepływ więc skłaniałbym się w jego stronę. o rdzeniu z filtra sznurkowego nie pomyślałem:) dzięki za pomysł :) średnica otworu takiej gąbki pasuje na rdzeń po sznurku? Ile PPI dać tą gąbke? do filtra dałbym 3 kosze ceramiki to ok 6 - 6,5 litra i 2 -2,5 litra grysu koralowego. Serio myślisz że jeden taki kubeł pociągnie biologie? Mechanik to głowica at 202.

Link to comment
Share on other sites

eljot

Nie znam tego kubła ale jak jest większy i ma większy przepływ to wybór prosty :)

Na 100 % wyrobi z biologią chyba że dasz tam ze 50 ryb ;).

Gąbka 30 ppi powinna starczyć ale może być też 45 (gęstsza) otwory pasują bo to odpowiedź producenta na "nasze" zapotrzebowanie :)

Proponuję zasys do kubła dać z +/- 5 cm poniżej tafli aby nie zaciągał za dużo syfu (dodatkowo w razie w nie wyciągnie całej wody na podłogę :)).

Link to comment
Share on other sites

Kubeł to takie coś :)http://www.nemo-sklep.pl/filtr-elite-crystal-flo-80-300l-p-246.html

węże grubsze, pojemność większa, i przepływ wydaje się większy (ale to może zasługa wywalonych gąbek) niż jbl. O tym umiejscowieniu wlotu do kubła nigdy nie myślałem ale na logikę to masz wielką rację:) (choć wolałbym tego nie testować bo to i tak jakieś 40 l wody :) ) Jest jakiś przelicznik ile złoża w biologu powinno być np: na 100l?

Obsada ma liczyć początkowo 40 szt. młodzieży następnie redukcja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Zaraz (dzień-dwa-trzy) napiszę i opublikuję testową aplikację webową do lampy na bazie tego api. Żeby się każdy mógł pobawić lampką na www.
  • makok
   SunCalc - sunrise, sunset, shadow length, solar eclipse, sun position, sun phase, sun height, sun calculator, sun movement, map, sunlight phases, elevation, Photovoltaic system, Photovoltaic Tu jest piękne miejsce w necie... i jak wspaniale że mają API, ale będzie zabawy... już mi się podoba. 😍 Voila, mamy dane - darmowy dostęp daje do 1000 zapytań miesięcznie, więc update co godzinę zakończy miesiąc z 744 zapytaniami, czyli free: i kilka chwil później...
  • makok
   I oczywiście że chmura rzuca cień i zmienia temp barwową... (18) Timelapse: Rolling clouds above the beach - YouTube pierwszy z brzegu, jest kawałek ziemi po lewej. A gdzie tu stres?:  
  • makok
   Odrobinę wyobraźni. Napisałem że zrobię to dla funu. A może kiedyś "przeleję się" do 3-4 metrów i soft już będzie ready. 
  • triamond
   Krótka myśl co do samego pomysłu. Chmury nie rysują ostrych cieni na wodzie... Duża odległość chmur od wody, różna gęstość dla przenikającego światła, jakaś wielkość kątowa słońca,  rozpraszanie. Na belce 1,6m wyjdzie bardziej symulacja przelatującego ptaka,  co będzie stresować ryby...
  • makok
   Pewnie, ja piszę na codzień w C# .net, czasem pythonie, rzadziej js czy ts, ale wszystkie wchodzą w grę. Albo pyknę C# WinUI dla desktop windows, albo rzucę się na MAUI, bo prędzej czy później i tak będę chciał liznąć.... ale najchętniej to zrobiłbym blazor server onlinowo tylko kuźwa parkowanie tego na Azure kosztuje miesięczny haracz i tak się zastanawiam czy jest sens. Ogólnie odpowiedź brzmi nie wiem jak ale wiem na pewno że w języku C#. Narazie zainstalowałem arduino IDE, udało mi się połaczyć via usb... jak rozpykam wifi to napiszę jakiś szkielet. Badam jak skomunikować arduino z softem zewnętrznym w czasie rzeczywistym. Wolałbym logikę napisać w taki sposób żeby zewnętrzna aplikacja kodowała instrukcje w locie, podczas uploadu, ale zobaczymy w ogóle co jest możliwe. Innymi słowy najpierw w arduino wschody i zachody oraz całe świecenie, na wypadek odłączenia innych urządzeń, potem stopniowo fazy księżyca, a na końcu symulację chmur sterowaną początkowo z zewnątrz, bo jestem pewien że napisanie całości w arduino byłoby pracochłonne dla 48 knałów. Muszę się zastanowić jak to ugryźć. Jeśli chodzi o aplikację to postawię na suwaki bo nie znoszę interfejsów gdzie oczekuje się od usera wpisywania liczb albo wielokrotnego klikania strzałek.   Narazie rozdrażnił mnie fakt, że nie potrafię projektować PCB, bo cała konstrukcja będzie dramatyczna "na kablach".
  • Pikczer
   U mnie też filtry podgrzewają wodę, ale z racji obniżenia temperatury w domu muszę być czujny.  Niedawno pierwszy raz inkubowala samiczka Kadango, wypuściła 1 młode a resztę miała w pyszczku i to co najmniej 10 dni dłużej. Nie jadła ponad miesiąc. Nic jej nie jest.  Samice Aulonocara i Protomelas wypuszczają młode równo i bez kombinacji, około 21 dni. Niektóre samice wypuszczają młode jednego dnia jednocześnie a tu zdążyło mi się ze dwa razy że jakoś cwaniak szybciej się usamodzielnił. Może samica się wystraszyła i przez przypadek młody uciekł a później stwierdziła że to nie jej.  Ważne, żeby ryby były zdrowe:) 
  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.