Jump to content
Ostatnia szansa aby zapisać się na kalendarz klubowy na 2023 rok. Dosłownie na dniach zamykamy listę chętnych i po tym czasie nie będzie już możliwości dopisania się. Link do tematu znajduje się po prawej stronie forum w sekcji "ogłoszenia". Zachęcam. ×

Poziom piasku, nie za dużo ?


sniadypl
 Share

Recommended Posts

sniadypl

Witam. Jaki powinien być poprawny poziom piasku ?

Posiadam piasek 099 ułożony z przodu ok 4 tył 8-10 cm czy to nie za dużo ? Czy mogą się tworzyć strefy beztlenowe ?

Link to comment
Share on other sites

bajron1984
Witam. Jaki powinien być poprawny poziom piasku ?

Posiadam piasek 099 ułożony z przodu ok 4 tył 8-10 cm czy to nie za dużo ? Czy mogą się tworzyć strefy beztlenowe ?
Ja u siebie mam 4-6cm grubości podłoża ale nie martw się jak rybki zaczną kopać to ta grubość się zmieni z przodu np 7 z tyłu 10 itd.Strefy beztlenowe możesz zlikwidować przy co tyg.podmianach np wkładając wąż w piasek

Link to comment
Share on other sites

sniadypl
Sypanie grubej warstwy piasku nie ma sensu, nie sadzimy roślin.


Że nie sypiecie to wiem, a ja usypałem bo wyszedł mi fajny efekt głębi a zacząłem się zastanawiać czy nie przesadziłem.

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Ja nasypałem około 6cm równo po całej powierzchni i chyba bardzo dobrze zrobiłem, nie wyobrażam sobie 2-4 cm przy moich rybach, obecnie są górki powyżej 10cm a w innych miejscach jest właśnie około 2. Gdybym wsypał 2 to by prześwitywało dno.

Link to comment
Share on other sites

Grubość piasku to indywidualna sprawa i gusta.

Ale trzeba znać jakiś umiar i wystrój zbiornika wykonać ze smakiem.

Ja mam jakieś 3-4 cm, ryby zrobiły swoje i teraz miejscami jest nawet 7 cm a i 1 cm też się zdarzy.

Link to comment
Share on other sites

Grubość warstwy piasku to również wielkość złoża biologicznego bakterii nitryfikacyjnych . Optymalną grubością wydaje mi się średnio 5-7cm , oczywiście ryby to przekopią po swojemu niemniej ilość piasku pozostanie taka sama .

Link to comment
Share on other sites

Ja mam inne zdanie.

7 centymetrów piasku - wizualnie to plac budowy, piaskownica a raczej hurtownia budowlana - 7 cm ile to mniej wody i zabranej przestrzeni rybom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • did
   Cieszy serducho, prawda?
  • bobasxx
   Jest i akwarium 😄 W czterech chłopa było co dźwigać. 🤭   W przyszłym tygodniu ma być tło więc będzie co robić 😉
  • Andrzej Głuszyca
   Ale pamiętajmy , że Helmety przede wszystkim jedzą okrzemki. I pewnie stąd ich leniwe zachowanie.
  • husi
   Akwarium 540l a helmetów 12-15 sztuk (było 20 ale kilka padło)
  • Andrzej Głuszyca
   @Bartek_De Bartku...ktoś powie , że po odkręceniu węża może kapać woda . Wedy na wszelki wypadek można po zamknięciu zaworka nakręcać zaślepkę z uszczelką choćby taką jak na zdjęciu poniżej. Jest to zaślepka z uszczelką i można ją nakręcać i odkręcać palcami bez kombinacji kombinerkami itp. Jej cena to 3.75:)  A średnice różne bo od 3/8 cala poprzez 1/2, 1/4 itd. aż do  4 cali. 
  • Bartek_De
   @Andrzej Głuszyca najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie👍A jeśli kolega ma baterię montowaną na zlewie (stojącą) to wystarczy wymienić zaworek pod zlewem na taki https://allegro.pl/oferta/zawor-trojnik-combi-1-2-3-8-3-4-pralka-zmywarka-11412311927 lub jak napisał @pulpet dokręcić trójnik i drugi zaworek.
  • Capricorn39
   Witam serdecznie,  Jestem facetem z Krakowa w średnim wieku 😀, akwarystyką zajmuje się już dość długo. Kiedyś miałem zbiorniki z biotopem Malawi i Tanganiki, aktualnie posiadam akwarium towarzyskie. Mam zbiornik 240L niestety z przyczyn zdrowotnych trochę zaniedbane w ostatnim czasie i chciałbym go przerobić i ponownie w nim założyć biotop Malawi. Szukam pomocy jakiegoś pasjonata z Krakowa, który przerobi mi aktualne akwarium na Malawi, w celu wyjaśnienia dodam, ze zajmowałem się zawsze wszystkim sam, ale niestety aktualny stan zdrowia nie pozwala mi na takie prace. A moja żona nie poradzi sobie z tym. Jestem w stanie w miarę możliwości odwdzięczyć się jakoś za pomoc, czy to finansowo czy w inny sposób, w rozsądnych granicach ( jestem na rencie). Chyba nie stać mnie na zatrudnienie do tego profesjonalnej firmy. Proszę o kontakt kogoś, kto byłby w stanie i chciałby się podjąć takiego zadnia. pozdrawiam Tomasz  
  • Andrzej Głuszyca
   Jeżeli masz w kuchni baterię montowaną jak na rysunku to kupujesz trójnik z  przedłużką. Przedłużkę i zawór do ściany a na to baterię.  Jak kiedyś nie będziesz chciał tego używać  to wracasz do   stanu pierwotnego. Tak miałem kiedyś zrobione do zmywarki.    
  • Nath_147
   https://allegro.pl/oferta/cellfast-przylacze-uniwersalne-z-adapterem-12771730916 Na perlatorze jest tulejka, po jej odkręceniu będziesz pasujący gwint do twojej baterii.
  • triamond
   Krany teraz wyglądają na metalowe, ale takie nie są... (tworzywo + powłoka udająca chromowanie ? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Planowane_postarzanie_produktu). Jak część ruchoma kranu była pod ciśnieniem (mam ciągłą podmianę), to zrobiła się w końcu mała dziurka i sikało delikatnie na ścianę. Miałem tak samo w innym kranie, gdzie sitko było trochę przypchane. Teraz mam tak:  Dziurawa część odkręcona i woda podłączona bezpośrednio do części nieruchomej kranu. Tam jest zwykły gwint 3/4. Taki kran. Szukałem tej przejściówki w domu, ale niestety nie znalazłem...  Kupiłem ją na portalu aukcyjnym. W necie dostępna jest tutaj (taką miałem): https://www.sklep.pge.com.pl/adapter-m24x1-12-p-286.html Jeśli będziesz szukał jakiejś alternatywy, to ważny jest też skok gwintu - 1 mm. Powodzenia!
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.