Jump to content

840l pierwsze kroki.


klekot
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Długo się zbierałem z myślami, aby odważyć się z przedstawieniem moich planów związanych z założeniem mojego zbiornika. Przed tym oczywiście starałem się prześledzić tematykę poruszaną na forum, przede wszystkim te dotyczące budowy zbiorników, gdzie były zawarte fajnie sprecyzowane pytania, prośby o poradę oraz to co najważniejsze - chęć udzielania pomocy przez bardziej doświadczonych kolegów. To będzie mój drugi zbiornik z tym biotopem (biotop MALAWI pojęcie względne, precyzyjniej, zbliżonym do MALAWI). Pierwszy 240l, wymiary 120x40x40 (2011-2013 r. powód likwidacji - przeprowadzka) traktuję jako bazę doświadczeń, cennych bo na swoich błędach takich jak: zbyt szybkie wpuszczenie obsady wiadomo co się stało; obsada, a przede wszystkim dobierana za namową sprzedawcy - sklep P......A w Olsztynie radzę się uodpornić na różne bajeczki od sprzedawcy typu "ryby z Niemiec F-1" (nie chcę podawać pełnej nazwy, ponieważ nie wiem czy to jest praktykowane na forum). Ponadto, nauczyło mnie cierpliwości, dało mi także pogląd na MALAWI i utwierdziło w tym, ze to jest fajna sprawa, a także przekonało mnie o potencjale tego forum, gdzie nawet najmniejszy wpis daje mały element do ogólnego obrazu. Ale do rzeczy,


1. Akwarium - (200x70x60h) przód i lewa strona OW, pozostałe oklejone od zewnątrz niebieską folią, czarny silikon, wzmocnienia wzdłużne na maksymalnej wysokości, podkład z podkładów pod panele. Akwarium na zamówienie erybka Marki.


2. Szafka 60h - robiona według mojego projektu (wspomaganego przez życzliwych), a wykonana przez kuzyna. Szafka składa się 4 osobnych elementów i każdy jest na regulowanych 5 nóżkach (udźwig 400 kg każdej nóżki), które były kolejno skręcane i poziomowane, dopiero na to solidny blat. Oczywiści przygotowane otwory na podłączenia i kable. Wypinana przednia, dolna maskownica, aby podkurzać pod szafką. W zamyśle filtracja miała być oparta na dwóch kubłach. Dołączam fotki całego zestawu.


I to jest stan faktyczny. Teraz przedstawię w punktach zarys moich zamiarów (wzoruję się min. na wątku Rafik567 - sposób przedstawienia swoich planów

i wątpliwości) i liczę na uwagi, sugestię i wszytko inne. Uprzedzając, przejrzałem niezliczoną ilość wątków (cały czas to robię), wyselekcjonowałem ważne dla mnie

i starałem się je skatalogować według tematów oraz użytkowników i będę się do nich odnosił w poszczególnych punktach. Wspomnę tylko iż, chcę fizycznie ruszyć

z pracami około 9 maja i zrealizować to w ciągu 20 dni, dlatego teraz mam czas na realizacje części planistycznej.


Ad.1. Podłoże - zamierzam zastosować piasek koralowy (akwarystyczny24), choć bardzo ładne są aranżacje z szarym, i innymi kolorami. Na to jest jeszcze czas, a i małżonka się wypowie. Gradacja 0,8-1,2 mm.


Ad.2 Kamienie - tutaj mam zawrót głowy bo możliwości jest wiele, jak i pięknych waszych aranżacji, przedstawionych na zdjęciach. Czytając wątki w tym temacie wyklarowały mi się różne plusy i minusy czyli ciężar, wielkość, kolorystyka. Fajne patenty (min.: Sir Yaro) na moduły kamieni. Temat jak dla mnie jest jeszcze otwarty

i muszę się zorientować z dostępnością w mojej okolicy asortymentu (zasobów okolicznych składów, pól, lasów itp.). Pod kamienie zastanawiałem, aby podłożyć styropian 1lub 2cm, tylko nie wiem czy na całej powierzchni, czy tylko w pod kamieniami. Spotkałem się, także z rozwiązaniem spienione pcv 3mm, kolor biały.


Ad. 3. Tło - jak wspominałem, już mam wstępnie przygotowane (tylnia i prawa szyba oklejone - bardzo estetycznie niebieską folią). Na początku myślałem o tle z CR5 na części szyby tylniej w połączeniu z tą niebieską folią, ale chyba sobie to odpuszczę. To tło, także będzie właśnie determinowało, mnie w zakresie doboru koloru, kamieni, piasku i także oświetlenia, aby to stanowiło jakąś sensowną całość. Zastanawiam sie także, czy to też będzie miało wpływ na dobór obsady.


Ad. 4. Filtracja - w pierwszym zamiarze miały być 2 kubły (JBL 1501 i HW 304), ale zdecydowałem się na filtr kasetowy, z komorą na kolumnę absorbera NO3 itp. Jeszce do końca nie przebiłem się na przez wszystkie wątki ale obecnie opieram sie min.: na pomysłach Deccorativo, Pleziorro, Rafik567. Tutaj mam kilka dylematów:

• filtr na krótszej czy dłuższej ścianie, lub narożny;

• jakie wymiary, ilość komór, falownik, pompa;

• sposób zamocowania (ja mam wzmocnienia wzdłużne) tak by nie utrudniał wyciągania gąbek i innych rzeczy i aby to nie było na stałe;

• dobór spienionego pcv pod kolor folii (tła);

Widziałem tutaj kilka fajnych rozwiązań, tylko to sobie muszę pozbierać do kupy przetrawić i zrozumieć te niektóre wasze skróty myślowe. Rozumiem, iż to także załatwi mi sprawę napowietrzania, choć chcę mieć wylot wody pod lustrem wody, aby mi nie hałasowało.


Ad. 5. Temperatura - grzałka 300W oczywiście w kaseciaku. Standardowe grzałki o tej mocy mają 50cm dł. Patrzyłem też patent Rafik567 - "chińskiej grzalki 300W z zewnętrznym sterowaniem i termometrem cyfrowym w panelu". Temperatura w okresie grzewczym utrzymuję w okolicach 21,5-22,5 stopni w domu. W lato, wiadomo, niekiedy i 28 stopni.


Ad.6. Oświetlenie - zdecydowanie LED opartych na rozwiązaniach min.: Deccorativo, JemioloSeba, Rafik567. Tutaj spektrum jest duże od power led, moduły samsunga białe, czy RGB i inne. Podoba mi się efekt uzyskany przez JemiolSeba z pomocą Deccorativo, który został przedstawiony w wątku: "Samsung 5630". Mam tylko problem z fotorelacją w tym wątku post nr 62, brak możliwości odtworzenia zdjęć. Bardzo mi się podoba co można uzyskać bawiąc się w odpowiedni sposób światłem z led-ów. Też to jest jeszcze dla mnie otwarty temat.


Ad.7. Pokrywa - zdecydowanie ze spienionego PCV (koniecznie biały kolor, w tym samym odcieniu co szafka) obecnie w oparciu o fotorelację Rafik567 i inne przemyślenia typu połączenie z belką oświetleniową, po zgłębieniu tematu na forum.


Ad.8. Woda - nie mam na obecną chwilę możliwości zmierzenia parametrów wody w kranie, ponieważ będę dopiero w domu właśnie na początku maja. Na stronie moich wodociągów informacja o twardości 6,3 mV/dm3 czyli chyba średno-twarda. Mam zamiar startować według szablonu Deccorativo z użyciem WA, po wcześniejszym przygotowaniu złoża (także według Deccorativo). Ponadto, mam chyba 0,5 litra Matrixa z poprzedniego akwarium, tylko nie pamiętam czy przypadkiem nie wymyłem w kranówce. Tutaj biorę pod uwagę walkę z NO3, dlatego kaseciak musi być przemyślany na różne warianty. Świadom jestem jeszcze fosforanów i okrzemek. Ale wszystko też będzie wiadomo po zmierzeniu kranówki. Podmiana wody z użyciem patentu Nasteq (tylko to jest pod filtr kubełkowy ale w ten deseń). Wiem, że mam do zgłębienia RO i kilka detali z wodą w tym ewaluacja w temacie częstotliwości podmiany wody za sprawą doświadczeń Deccorativo.


Ad.9. Obsada - nie mam jeszcze sprecyzowanych mieszkańców, choć wiem jak ten temat jest traktowany poważnie przez większość z WAS na forum i także jest to temat do zagłębienia przeze mnie.


Ad.10. Rośliny - tutaj myślałem o kryptokorynie, która mi się świetnie sprawdziła w poprzednim akwarium. Też zaciekawiły mnie akwaria z nurzańcami oraz kompletnie bez roślin. Ta sprawa też do rozważenia.


To są główne moje punkty, które są wyjściowe i liczę na Wasze opinie, pomoc i wyrozumiałość.

post-14701-14695727896209_thumb.jpg

post-14701-14695727898207_thumb.jpg

post-14701-14695727899473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hej kolego.

Powiem ci , że ta szafka to kiepski pomysł.

Przy takim litrażu zbiornika, powinieneś zainwestować w szkielet metalowy i obłożyć tymi płytami wiórowymi z tej szafki aby zakryć ramę dostosować wygląd do mebli obok.

Twój zbiornik będzie ważył koło tony albo lepiej. Nóżki plastikowe do regulacji poziomu wytrzymują nie za wiele, cała twoja szafka jak widzę jest z płyty wiórowej - jej wytrzymałość stawiałbym pod dużym znakiem zapytania.

Nie chciałbym być w twojej skórze jak to wszystko gruchnie.

A walnie - moim zdaniem - to na pewno.

Link to comment
Share on other sites

spiochu

Imak, nie strasz. Przy 20 nóżkach i tonie wagi wychodzi po 50 kg na nóżkę. Które, jak kolega napisał, mają nośność po 400kg...

Rozumiem, że każda szafka na pełną płytę z tyłu?


2. Zdecydowanie pcv

5. Nie wiem czy jedna 300W wystarczy przy tej masie wody i kamieni. Są i krótsze grzalki, Aquael Gold na około 37cm.Wysłane z telefonu

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

klekot fajnie że tak kompleksowo podchodzisz do zagadnienia.

Oczywiście szkoda że w Markach nie zamówiłeś stelaża od razu z baniakiem ale podobnie jak Piotr nie widzę większego zagrożenia jeśli plecy szafki są grube.


Będzie piękne szkiełko:D - kaseciak prawy narożny z niebieskiego pcv 3mm a może i 5mm - nawiąż kontakt do Plezi ma gotowy projekt dla ciebie i przećwiczył wypływanie kaseciaka z 5mm pcv:D .

Zadzwoń do swoich wodociągów i poproś tą dziewczynę z prawej z phone-center o pełne parametry wody na maila. Musisz jednak od razu zaznaczyć żeś akwarysta a nie pieniacz bo ci nic nie da :D

Tak oszczędnych wodociągów jeszcze nie spotkałem - podają tylko twardość ogólną i nic więcej - cóż za skromność.

Co do następnych działań - idziesz dobrą drogą więc powodzenia.

Już buduj ustrojstwo do nalewania wody przez węgiel aktywny.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie jestem z tych straszących, ale kolega stolarz 2 tyg. temu mówił mi, że jeździ na reklamacje, po plastikowe nóżki się rozsypują i wpadają do środka. Nie zagłębiałem się w to..

Piękny i przemyślany projekt !

Link to comment
Share on other sites

Ja nie jestem z tych straszących, ale kolega stolarz 2 tyg. temu mówił mi, że jeździ na reklamacje, po plastikowe nóżki się rozsypują i wpadają do środka. Nie zagłębiałem się w to..

Piękny i przemyślany projekt !


Obyś nie miał racji bo mój zbiornik stoi na 8szt. plastikowych w pełni regulowanych. Stolarz zapewniał że jedna sztuka do 500kg wytrzymuje wg producenta.


Co do szafki żeby mieć pewność poprosiłem by pionowe przegrody były z płyty 36mm.


Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Noga może i wytrzymuje sporo, lecz gwinty na których się ją reguluje - są o ile się nie mylę z tworzywa.

Ale życzę powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Noga może i wytrzymuje sporo, lecz gwinty na których się ją reguluje - są o ile się nie mylę z tworzywa.

Ale życzę powodzenia.


Dzięki za uwagi. To nie są płyty wiórowe, tylko MDF 1,8cm, każda szafka, tył ta sama płyta. Co do nóżek to powinny wytrzymać. Jednak biorę to wszystko pod uwagę.

-- dołączony post:

-- dołączony post:

Imak, nie strasz. Przy 20 nóżkach i tonie wagi wychodzi po 50 kg na nóżkę. Które, jak kolega napisał, mają nośność po 400kg...

Rozumiem, że każda szafka na pełną płytę z tyłu?


2. Zdecydowanie pcv

5. Nie wiem czy jedna 300W wystarczy przy tej masie wody i kamieni. Są i krótsze grzalki, Aquael Gold na około 37cm.
-- dołączony post:

Imak, nie strasz. Przy 20 nóżkach i tonie wagi wychodzi po 50 kg na nóżkę. Które, jak kolega napisał, mają nośność po 400kg...

Rozumiem, że każda szafka na pełną płytę z tyłu?


2. Zdecydowanie pcv

5. Nie wiem czy jedna 300W wystarczy przy tej masie wody i kamieni. Są i krótsze grzalki, Aquael Gold na około 37cm.Wysłane z telefonu
Dzięki, za podpowiedzi. Tak się zastanawiałem z 2-oma grzałkami, a i faktycznie ta grzałka, o której wspomniałeś ma 37cm.

-- dołączony post:

klekot fajnie że tak kompleksowo podchodzisz do zagadnienia.

Oczywiście szkoda że w Markach nie zamówiłeś stelaża od razu z baniakiem ale podobnie jak Piotr nie widzę większego zagrożenia jeśli plecy szafki są grube.


Będzie piękne szkiełko:D - kaseciak prawy narożny z niebieskiego pcv 3mm a może i 5mm - nawiąż kontakt do Plezi ma gotowy projekt dla ciebie i przećwiczył wypływanie kaseciaka z 5mm pcv:D .

Zadzwoń do swoich wodociągów i poproś tą dziewczynę z prawej z phone-center o pełne parametry wody na maila. Musisz jednak od razu zaznaczyć żeś akwarysta a nie pieniacz bo ci nic nie da :D

Tak oszczędnych wodociągów jeszcze nie spotkałem - podają tylko twardość ogólną i nic więcej - cóż za skromność.

Co do następnych działań - idziesz dobrą drogą więc powodzenia.

Już buduj ustrojstwo do nalewania wody przez węgiel aktywny.No tak, myślałem o stelażu, by kupić także u nich, ale mam nadzieję, iż to da radę. Naprawdę to jest porządna robota, ale jest jeszcze czas aby to przemyśleć.

Co do filtra, to na pewno się skontaktuję z Pleziorro (bo chyba, jego masz na myśli), ale jeszcze sobie coś tam doczytam.

Do wodociągów też napiszę, a urządzenie do nalewania wody, jak i inne rzeczy dopiero zacznę tworzyć, jak wrócę do domu na początku maja. Do tego czasu chcę mieć wszystko mniej więcej zaplanowane i gotowe do zakupu.

Dzięki za zainteresowanie wszystkim.

Link to comment
Share on other sites

Hej.


Moim zdaniem sama szafka spokojnie wytrzyma. Na zdjęciach widać, że środkowe ścianki są podwójne a więc 3,6cm, to naprawdę sporo. Ważne aby plecy "wchodziły" między blat a podłogę, a nie były przykręcone z tyłu, jak kawałek dykty. Wtedy po całej długości jest punkt podporu dla ciężaru akwarium. Faktycznie, te plastikowe nóżki budzą obawy a właściwie ich gwint. Jeżeli masz równą podłogę, to może warto postawić szafkę całą powierzchnią na panelach, dając tylko pod spód piankę taką, jak pod panele? Tak zrobiłem u siebie i śpię spokojnie. A kurz? Pod szafkę się nie dostanie :D


Ad.1. Piasek, to kwestia gustu. Daj taki, jak tobie się podoba. Patrz też na koszta. W moich stronach zwykły piasek kosztuje 40zł... za tonę :)

Ad.2. Kamienie też kwestia gustu. Na dno możesz dać spienione PCV, pamiętając o wolnej przestrzeni przy szybach ok. 4-5cm.

Ad.3. Folia klejona na zewnątrz da efekt lustra. Pomyśl nad wstawieniem do wnętrza 3mm spienionego PCV. Jeżeli byś się na to zdecydował, to warto na etapie klejenia zbiornika, kiedy jeszcze nie ma wzmocnień poprzecznych. Później w jednym kawałku nie włożysz.

Ad.4. Używam kaseciaka. Takie rozwiązanie sobie chwalę z jednego ważnego powodu. Woda nie opuszcza akwarium.

Ad.5. Kup 250W, schowaj w kaseciaka a przy dobrej cyrkulacji w akwarium będzie wszędzie ta sama temp. IMHO, więcej niż 300W w totalu nie ma sensu.

Ad.6. Też kwestia gustu. Jedni używają LED-ów inni mają pokrywy ze standardowymi świetlówkami i też to się podoba. Mam u siebie LED RGB i to mi odpowiada :).

Ad.7. Dobry pomysł. Poczytaj to http://forum.klub-malawi.pl/720l-efekt-koncowy-dylematow-poczatkujacego-t26572.html?&highlight


Życzę powodzenia :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • pulpet
   Sporo różnych zachowań, których nigdy nie widziałem w zbiorniku wielogatunkowym. Takie najbardziej rzucające się w oczy to: Opieka nad wypuszczonym narybkiem. Co prawda nigdy nie widziałem zbierania do pyska i pływającej w towarzystwie marki ławicy maluchów, ale pilnowanie miejsca, gdzie wypuściły młode to norma.  Trwa to kilkanaście godzin, może, dobę, ale w tym czasie, nawet sporo większe samce są ostro atakowane i przepędzane.  Zachowanie narybku. Bardzo szybko przestaje być płochliwy i zaczyna coraz odważniej pływać.Brak panicznych skoków kryjowka- kawalek pokarmu - powrót. Wszystko odbywa się dużo spokojniej. Maluchy dużo szybciej i śmielej pływają w toni, dołączają do stada samic. Strach budzi tylko wychodzący czasami z kryjówki samiec. W grupie dość szybko czują się swobodnie i bezpiecznie. Kilkunastomilimetrowe maluchy swobodnie pływające wśród dorosłych samic, co w zbiorniku wielogatunkowym skończlo by się kłapnięciem pyska tego lub tamtego i po rybach. Nawet po dlowieniu do osobnego zbiornika młode  ryby zachowują się inaczej. Mam dwa takie, jeden na rdzawe łuskane z wielogatunkowego i drugi na Mphangi z jednogatunkowego. U rdzawych duża płochliwość , chowanie się po kątach i szybkie wyjścia po pokarm. Mphangi spokojnie pływają i czekają na nowy dom. Tak na oko mniejszy poziom stresu. Zachowanie młodych pozostawionych w zbiorniku głównym, najpierw dołączenie do grupy samic,. potem powolna indywidualizacja samców, aż  do pierwszych prób wybarwienia, czy objęcia dominacji to temat rzeka. Tego nie widzę w wielogatunkowym. Może to też specyfika gatunku, ale myślę, że jednak dużą rolę odgrywa "jednogatunkowym spokój". Wszystko IMHO oczywiscie Podryfowalismy.z tematem. Wyszło OT.
  • Bojar
   Potwierdzam. Mam podobne spostrzeżenia mimo, że akwarium 170 cm.    
  • Tomasz78
   A jakie to zachowania?
  • Pikczer
   Już wszystko wszystko masz napisane, ale dodam że na upartego ja korzystałem czasami z wewnętrznego kotnika. Jeśli ryba była "na granicy" to ją umieszczałem w kotniku. Często ryba była zadowolona bo mogła spokojnie sobie siedzieć i się nie denerwowała. Odpoczywała i wracała do  zdrowia. A czasami jak wg mnie na 90% już po rybie to trafiała do kotnika i tam następował czasami po kilku dniach koniec albo czuła się lepiej i wracała do reszty ryb. W takiej sytuacji gdy nieraz kiepsko to wygląda oszczędzasz sobie później kłopotu z szukaniem martwej ryby.  Oczywiście, że dodatkowe akwarium byłoby lepszym rozwiązaniem, ale ja już nie mam na to miejsca. 
  • pulpet
   Tak jak napisał Andrzej, no i popracuj nad aranżacją. Zbiornik mały, kamieni za mało , za małe i za mało przestrzeni między nimi, gdzie ryby mogą się ukryć np. w takiej sytuacji jak obecnie. Moim zdaniem oczywiście.
  • Andrzej Głuszyca
   Została pobita. W takim stanie jest narażona na dalsze nękanie ale już przez inne ryby. Dobrze by było gdybyś na krótki moment mógł ją odizolować ale w momencie gdy zauważysz , że jest nękana przez inne ryby.  Jeżeli nie jest nękana albo nie masz innego zbiornika to pozostaw  ją w tym co jest .  Wtedy jej nie pomożesz. Albo dojdzie do siebie albo nie.
  • Rik
   Witam  Pisze po przejrzeniu forum, ale nie znalazłem nic ciekawego. Otóż moja rybcia zachowywała się okej aż do pojedynku z inną. Pojedynek ewidentnie przegrała, bo zaczęła siedzieć w rogu akwarium. Po chwili zaczęła pływać w następujący sposób  Głową do góry   Co ciekawe, jak puknę w szybę albo wrzucę jakieś jedzonko to pływa normalnie. Chowa się czasami w skałach, a potem podpływa do tego samego rogu i przybiera taką pozycję jak na zdjęciu wyżej   240L Eheim classic 240(gąbki + 1kg ceramiki.) + Minipat. NO3 - 20 Zdjęcie akwarium Karmię raz dziennie acti cichlid Wymieniam 5-10% co dwa tyg odstaną wodą  Trochę się boję bo w innych akwariach, które miałem to takie zachowanie zwykle oznaczało rychły koniec rybki.  Dlaczego ona się tak zachowuje? Z góry dziękuję za odpowiedzi
  • Bartek_De
   @pulpet bardzo trafne spostrzeżenia👍
  • pulpet
   Mam Acei w baniaku 160 długim i kolejny raz napisze, że to absolutne minimum, a tak naprawdę za krótko dla nich. Ryby toniowe, szybko pływające i dorastające do sporych rozmiarów. Mam na myśli moje Luwala, jest mniejsza odmiana. Żadna przyjemność z oglądania ryb hamujących nosem na szybie. Do tego te ryby chcą pływać ławicowo, co przy małym zbiorniku i w towarzystwie upakowanych na gęsto przedstawicieli innych gatunków marnie im wychodzi. Zrozumiała jest chęć posiadania większej ilości gatunków na początku przygody z Malawi. Jedno rybsko ładniejsze od drugiego. Ciężko odpuścić. Ja kiedyś do 400 litrów wcisnąłem 4 gatunki. Potem się spodobało, założyłem 160, (na większe, piąte w kawalerce już nie miałem miejsca) i na  szczęście jednogatunkowe, z Chindongo sp. "elongatus mpanga". Prawie półtora roku obserwacji ryb w zbiorniku jednogatunkowym dało do myślenia. Zamiast oglądać bezsensowne  przepychanki międzygatunkowe, mogę spokojnie przyglądać  się całej masie zachowań społecznych w obrębie gatunku. Wałki o dominację, zarówno między samcami jak i samicami, ławicowość samic kontra terytorializm samców, minimalny kanibalizm wobec narybku (to może mniejsza zaleta 😜) i mnóstwo innych zachowań, które przy większej ilości gatunków zniknęłyby w zupie rybnej.  W najbliższym czasie mój ostatni zbiornik z innym biotopem zmieni się w Malawi. Taka 240 jak Twoja. I pójdzie.pod jeden gatunek. Bo pchanie.wiekszej ilości w taka kropelkę sprawi, że więcej mi ucieknie niż zyskam. Tak się rozpisałem, bo od jutra urlop i do roboty wstawać nie trzeba😁. Zapomniałem, dodać IMHO
  • KapitanCzysty
   Ostatecznie cała sytuacja zakończyła się szczęśliwe, bez drastycznych posunięć. Równo tydzień po przenosinach w głównego baniaka do kotnika, samica po 26 dniach inkubacji wypuściła wszystkie młode z pyska.   Niestety nie zaobserwowałem sytuacji na której  mi zależało czyli chwili gdzie samica wypuszcza młode, a później w sytuacji zagrożenia chroni je w swojej paszczy. Młodziaki ewidentnie przed nią uciekały i chciały żyć już swoim rytmem, a ona chciała je złapać chyba z nadgorliwości. Pewnie to kwestia doświadczenia, mam nadzieje, że będzie miała  okazje je nabyć przy kolejny miotach. W tym samym dniu, w nocy w całkowitych ciemnościach matka wróciła do baniak głównego i od razu została „przyjęta” przez stado pobierając pokarm następnego ranka.    Co do małych to po trzech dniach zaczęły śmielej wypływać ze swoich kryjówek i obecnie już się mnie mie boją. Maja ogromny apetyt, walczą ze sobą, pilnują grot i rosną. 😁  Na początku myślałem, że jest 6 sztuk, później 7, ale ostatecznie okazało się, że cały miot liczy 8 sztuk.  IMG_9622.MOV     Międzyczasie do tarła podszedł trzeci gatunek moich pysków. Tym razem padło na Perlmutty. Samica zaczęła inkubacje we wtorek (22.11.2022), czyli dzień przed  przeniesieniem Hary do kotnika. W czwartek robiłem podmianę z dość dużą ingerencją w zbiornik (czyszczenie w środku itp) i niestety nad ranem owa samica pobierała już normalnie pokarm. Nie wiem czy moje działanie się do tego przyczyniły czy to wynik jej niedoświadczenia, ale stało się.  Na szczęście w ostatnią sobotę tj. 03.12 zauważyłem, że druga samica stała się „brzemienna” i utwierdziłem się w przekonaniu co do ojcostwa zarówno w odniesieniu do pierwszej jak i drugiej damy. Sprawcą był niepozorny, cichy samiec Beta, który od jakiegoś czasu zajął sobie przeciwległą stronę akwarium niż dominujący Perlmutt i tam robił swoją partyzantkę. Niby człowiek widział, że coś kombinuje, coś tam tańcuje, ale jeśli miałbym to porównać do opisywanych we wcześniejszych postach zalotach samca Metraclimy to była to całkowita przepaść, amatorka, nie ta liga… 😅.   Cóż jedni mają z górki drudzy pod górkę 😂 Najbardziej dziwi mnie zachowanie samca alfa Permuttów, który zamiast zająć się swoimi paniami to gania za samicami Metriaclimy i nic z tego nie wynika. Są niedostępne i zimne, tylko żarło im w głowie😜… (jako jedyny gatunek jeszcze nie miał tarła). Tu jeszcze filmik z żerowania samca alfa zaraz po podaniu karmy. Lubie obserwować jak przeczesuje wszelkie zakamarki zbiornika 😁 IMG_9621.MOV  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.