Jump to content

Pomoc w planowaniu obsady


kulus12
 Share

Recommended Posts

To mój pierwszy post na tym forum, tak więc chciałem się przywitać i Wszystkich serdecznie pozdrowić.


Po 2 letniej rozłące z akwarium w domu znalazłem w końcu trochę czasu dla siebie i planuję powrót do akwarystyki. Przez kilka ostatnich lat w moich starych zbiornikach (500l. i 760l.) pływały ryby z Tanganiki, głównie tropheusy, ale także muszlowce i kilka odmian Cyprichromis-ów.


Obecnie czekam na zamówiony zbiornik 150x75x80h. Planowane zarybienie czerwiec - lipiec, tak więc mam troszkę czasu by zdobyć konieczną wiedzę. Z Malawi nie miałem nigdy styczności jest to dla mnie całkowita nowość.

Zdążyłem już natrafić na opisy grup mbuma i nie mbuma tylko nie wiem czy dobrze to rozróżniam; w dużym skrócie mbuma - ryby żyjące w strefie przybrzeżnej litoral skalny i nie mbuma - ryby żyjące w toni.

Tu rodzi mi się mnóstwo pytań czy można łączyć te grupy (temperament, preferencje żywieniowe, etc.)?


Moją uwagę na początek zwróciły cyrtocara moorii, Pseudotropheus acei oraz ryby z grupy aulonacara.


Generalnie chciałbym uzyskać obsadę złożoną z kilka dużych ryb uzupełnionych jakąś drobnicą.


Pozdrawiam

Radek

Link to comment
Share on other sites

MatiK

Witaj Radku na forum :) na początek :

mbuma i nie mbuma


MbuNa i Non-MbuNa ;)


Moją uwagę na początek zwróciły cyrtocara moorii, Pseudotropheus acei oraz ryby z grupy aulonacara.


Będziesz miał ciekawą powierzchnię dna, niestety zbiornik będzie za mały na Cyrtocarę, to bardzo masywne i silne ryby, potrzebują naprawdę dużego (długiego) akwarium. Acei to wszystkożerca, a Aulonocary to typowi mięsożercy więc ciężko będzie je pogodzić żywieniowo bo nie wiem jak Aceiki radziłyby sobie na diecie wyłącznie mięsnej, ale raczej na pewno długo by nie pociągnęły w dobrej kondycji.


Generalnie chciałbym uzyskać obsadę złożoną z kilka dużych ryb uzupełnionych jakąś drobnicą.


Pozdrawiam

RadekI tu znowu problematyczna jest kwestia długości zbiornika jeśli chodzi o te "duże" ryby (chociaż zależy co, kto zalicza już do dużych ;) )...

Link to comment
Share on other sites

(chociaż zależy co, kto zalicza już do dużych )

Mam na myśli coś co dorośnie do 20 cm

Acei to wszystkożerca

Czyli jedno już wiem :) powinienem dobierać do tej grupy żywieniowej

MbuNa i Non-MbuNa

Wtopa początkującego :) Kolejna lekcja zaliczona ;)

Link to comment
Share on other sites

MatiK
Mam na myśli coś co dorośnie do 20 cm


Przyjęło się, że dobieramy ryby, które nie urosną większe niż 10% długości akwarium, ostatecznie przy 150 cm długości i 75cm szerokości można chyba jednak pokombinować ;)


Czyli jedno już wiem :) powinienem dobierać do tej grupy żywieniowej


Jeśli spodobały Ci się Acei to będą one świetną bazą do dalszej obsady w takim zbiorniku. To większe ryby (15-18cm) mające zachowania stadne więc będą cieszyć oczy ;)


Zastanów się jednak, czy Mbuna to dobry wybór w Twoim akwarium. Masz zacny litraż, ale bardzo dużo idzie w wysokość i szerokość więc moim zdaniem fajnie wyglądałyby tam ryby pływające w toni, a takich u Mbuna niewiele (chociaż Acei akurat się wpisuję w tą rolę więc może większe stado plus jakieś mniejsze gatunki).


Polecam Ci ten wątek, jest tam sporo ciekawych propozycji :

http://forum.klub-malawi.pl/artykul-wybor-obsady-non-mbuna-akwarium-t21020.html?&highlight=artyku%C5%82+non+mbuna .


No i poszperaj w galerii forumowej, popatrz jakie ryby jeszcze Ci się podobają i będziemy kombinować ;)

Link to comment
Share on other sites

pozner

Połączenie mbuna z non mbuna jest możliwe. Są gatunki z grupy mbuna, które preferują pokarm mięsny, np. popularny Yellow, ale też Labidochromis chisumulae Chizumulu, czy Gephyrochroms lawsi. Pewnie można coś jeszcze dorzucić. Jedyną barierą jest właśnie dieta, chociaż przy współczesnych pokarmach ta bariera zanika.

20cm. to już sporo na non mbunę (wyłączam drapieżniki), więc nie powinieneś mieć problemów z wyborem obsady.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
  • Bartek_De
   Temat został przywrócony. Jednak autor zdążył założyć już nowy w dziale obsady w związku z tym, ten temat zamykam. Dyskusję można kontynuować jak niżej.  
  • Bartek_De
   Nadmienię, że również dla Aulonocar (dla całej grupy non-mbuna☝️) zbiornik 100cm jest zbyt mały.
  • ziemniak
   IMO za mały zbiornik dla Pseudotropheus johannii. Bardziej bym się skłaniał do Cynotilapia zebroides 'Jalo Reef' - ma ładne samiczki. Chyba najładniejsze z cynotilapi. Poszukaj na forum, ktoś miał jednogatunkowe w podobnym litrażu. Zrobił świetną aranżacje i miał układ z trzema samcami.
  • Ziemiojadek
   Witam wszystkich.  Mój poprzedni wątek ulegl kasacji z powodów technicznych. Więc może nie będę już powtarzać rzeczy, które zostały ustalone.  Mam male akwarium 100x40x45.    Ustaliliśmy, że Metriaclima są zbyt duże i zbyt agresywne do tego akwarium.  A ryby typu Aulonocara eureka red sztucznie wyhodowane. Zostaly mi trzy gatunki na liście. Obstawiam, że trzeci z listy jest najbardziej odpowiedni.  Czy 10 sztuk to odpowiednia ilość do takiego akwarium? Bo rozumiem, że nie można ich łączyć razem.  Aulonocara Chilumba Cynotilapia afra jalo reef Melanochromis johanni    
  • Bezprym
   Spróbowałbym z Cynotilapią. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.