Jump to content

Jaki wynik NO3?


Fedajkin
 Share

Recommended Posts

Fedajkin

Czy na podstawie zdjęć jesteście wstanie powiedzieć jakim może być wynik badania NO3?

Test kropelkowy JBL


1. fiolka - woda z kranu

2. środkowa - brudna półtoratygodniowa

3. podmieniona.


Ewentualnie proponuję aby każdy wklejał swoje wyniki. Będzie okazja porównać jaką mamy wodę w swoich szkłach, może się przyda komuś taka galeria 8-)

post-16505-14695727742357_thumb.jpg

post-16505-14695727757139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Na pierwszym zdjęciu IMHO kolor próbki bliższy 20.


A czemu ma służyć kolejne zdjęcie i wklejanie zdjęć i wyników pomiarów przez forumowiczów to nie wiem... :confused:

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

egon44
Czy na podstawie zdjęć jesteście wstanie powiedzieć jakim może być wynik badania NO3?

Test kropelkowy JBLDaj swojej drugiej połówce test do odczytu,kobiety z reguły lepiej postrzegają barwy niż my ;)...

Link to comment
Share on other sites

Fedajkin

No tak przy planowaniu ciąży ksiądz mówił o kilkunastu odmianach koloru żółtego.

A tak na poważnie to żaden kolor nigdy mi nie pasuje do testów JBL, można jedynie domniemać że kolor jest za ciemny do 5 - 10 a za jasny do 40. Ważne że jest to "w normie", bo robię testy za każdym razem przy podmianie.

Co do zdjęć umieszczanych w tym poście sadzę że będzie to zabawa połączona z doświadczeniem i większość z forumowiczów będzie miała możliwość porównania swoich danych z opublikowanymi na forum. Szczególnie jeżeli większość z was jest tutaj wzorem do naśladowania.

A jak nie to nie.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
p.peter1
...Co do zdjęć umieszczanych w tym poście sadzę że będzie to zabawa połączona z doświadczeniem i większość z forumowiczów będzie miała możliwość porównania swoich danych z opublikowanymi na forum. Szczególnie jeżeli większość z was jest tutaj wzorem do naśladowania...


Takie porównywanie będzie obarczone bardzo dużym błędem - balans bieli aparatu oraz profil monitora skutecznie rozjedzie wyniki...

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Głuszyca
Takie porównywanie będzie obarczone bardzo dużym błędem - balans bieli aparatu oraz profil monitora skutecznie rozjedzie wyniki...


...dokładnie. Tylko sami zamieszanie sobie zrobimy.


...a ja bym dał jednak 10 z pierwszego zdjęcia. A monitor mam kalibrowany.

Link to comment
Share on other sites

marcin1ja1
Takie porównywanie będzie obarczone bardzo dużym błędem - balans bieli aparatu oraz profil monitora skutecznie rozjedzie wyniki...


Do tego jeszcze dochodzi rodzaj matrycy i nawet w ekstramalnych wypadkach rodzaj programu do przeglądania zdjęć. Za dużo zmiennych aby można w sposób miarodajny określić różnice. Pomijam fakt, że testy kropelkowe są raczej testem jakościowym niż ilościowym co jest dość sporym ograniczeniem.

Link to comment
Share on other sites

Fedajkin

Teraz to popadliście w skrajność, zapomnieliście o wysokości nad poziomem morza.:D

W każdym bądź razie wyniki mam cały czas na tym poziomie.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Ja tam uważam że w tak zrobionym zdjęciu i tak wyświetlonym na monitorze zniekształceniu podlega i wzorzec z lewej i dokładnie tak samo porównywana próbka więc można śmiało przesyłać takie fotki i co najważniejsza odczytywać wyniki.


Twój oceniam na 12 do 15ppm:D a sam to możesz potwierdzić.


Pomijając dokładność pomiaru metodą kolorymetryczną gdzie narzędziem jest oko ludzkie a każdy widzi inaczej kolory to poza aspektem chwalenia się wynikiem tak niskim:D jak i wysokim:( nie bardzo widzę sens publikacji zdjęć - wystarczy podać wynik cyfrowy z odczytu ale uzupełniony o tą część instrukcji która jest opisana w Uwagach a którą najczęściej pomijamy.


To czy Fedajkin ma 12 czy15 czy też 17ppm NO3 mierzone JBLem to nie jest istotne z punktu widzenia szkodliwości azotanów dla ryb bo co prawda każdy ma własny dopuszczalny ten poziom ale ja uważam że szkodliwość zaczyna się powyżej 20ppm i wszystko co poniżej to OK a powyżej to żle - ale to tylko moje widzenie sprawy i nie będę na ten temat wdawał się w dyskusję.


Więc o wiele ważniejsza jest ocena gdy wychodzi kolor mocniejszy od 20ppm ale słabszy od 40ppm.

Jak się dowiedzieć czy to jest 25ppm czy 30ppm - bardzo prosto bo wynik już masz w tej fiolce tylko nie zastosowałeś wskazówek z tej Uwagi na końcu instrukcji.


W tym celu kupujemy w najbliższej mydlarni teraz zwanej sklepem AGD butelkę Wody Destylowanej Ultraczystej ( WDU) firmy Kamix ( u mnie w Węgrowie w każdej mydlarni jest i po 4 zł więc nie majątek - pytaj o wodę do żelazka) i dajemy małżowince do żelazka a sobie do akumulatora samochodowego.

Tak zupełnie pobocznie mamy wodę do zrobienia wzorcowych kalibratorów ale i to pomiaru NO3 i PO4.


Jak nam wyszło mocniejszy niż 20 a słabszy niż 40 to.


1/ do dwu czystych fiolek z testów JBLa czystą strzykawką nalewamy do jednej 8ml a do drugiej 6,6ml tej wody WDU:D


2/ z fiolki z naszą kolorową odstaną 10 minut próbką kolejno pobieramy strzykawką 2ml i wlewamy do 8ml WDU a następnie pobieramy 3,3ml i wlewamy do tej z 6,6ml WDU


3/ stawiamy w dwu komparatorach raz na wyniku 5 a drugą na wyniku 10


Ocena wyniku

- jeśli jest dokładnie 5 to mamy w baniaku 25ppm bo 5x5 =25 jeśli zgadza się kolor postawiony na 10 to w baniaku mamy 30ppm. bo 3x10=30

Kombinacje z obu gdy kolor się nie zupełnie pokrywa z postawionymi na 5 i 10ppm pozwala ocenić czy i jak daleko jest pomiędzy 20-25ppm lub 25-30ppm czy też 35-40ppm.


Do tej dokładniejszej oceny wystarcza woda destylowana za 4 zł i nie marnujemy odczynników. Nie wolno do tego użyć wody kranowej bo fałszuje wynik gigantycznie więc traci sens takie badanie.


Fedajkin z drugiej fotki wynika że w kranie masz blisko 10ppm w baniaku przed podmianką blisko 20ppm a po podmiance właśnie te ok 15ppm.

Może pomyśleć o ustrojstwie z węglem + Purolite ??


A tu poszukaj swojej SUW i odczytaj azotany w kranówie - powinno się zgadzać z twoim pomiarem kranówy

http://www.dabrowskie-wodociagi.pl/Data/Sites/1/pdf/tabela_jakosci_wody/jakosc_wody_marzec_2016.pdf

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Fedajkin

Tak, już kiedyś sprawdzałem mam 10,5. I to by się zgadzało z wynikiem. Moja akcje chciałem ruszyć aby porównać jak wam kolorek wychodzi przy waszych badaniach, na zasadzie kran-brudna woda-podmiana.

Jeśli chodzi o badania tak jak na ulotce to w sumie u ciebie dopiero w miarę zrozumiałem o co dokładnie chodzi dlatego dzięki za podpowiedź. Zrobię sobie przy okazji dla ciekawości jak to będzie wyglądało z woda destylowana. Podobny problem kolorystyczny wystąpił przy PO4, ale tu jakby już czytelniejszy ten błękitny.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.