Skocz do zawartości

NO3 a PO4


jerrystef

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele już napisano zdań na temat relacji no3 i po4. Generalnie opinie są mocno podzielone jeśli chodzi o tzw. stosunek Redfielda. Po pomiarach wody w akwarium jestem zakłopotany. Bo wierząc testowi zooleka na po4 mogę stwierdzić że chyba jest źle. No3 na poziomie 15, Po4 0 (po dodaniu tzw. atramentu).

Pytanie zatem dotyczy relacji no3 i po4. Czy pomiary wody zaprezentowane są nie właściwe, grozi mi jakaś inwazja glonów sinic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Pytanie zatem dotyczy relacji no3 i po4. Czy pomiary wody zaprezentowane są nie właściwe, grozi mi jakaś inwazja glonów sinic?



Zaprezentowane pomiary są nie właściwe.

Oba parametry muszą być zmierzone testami JBLa - wtedy podejmę się odpowiedzi.

Odpowiedzi wymaga także pytanie - po co wlałeś atrament i ile razy po ile w dawce.

Producent atramentu wyrażnie przestrzega przed przedawkowaniem i stosowaniem tylko do poziomu 0,2ppm PO4.

To czemu zwaliłeś do 0???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 mierzone JBL a PO4 mierzone zoolekiem. Atramentu dodałem jednorazowo 7 ml na 200 l. Pomiar PO4 zoolekiem wydaje się nie właściwy. Nie wiem czy źle wskazuje duże wartości czy małe. Musze zakupić PO4 JBLa, bo zoolek pokazywał ponad 0,5, a po 7 mm 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem dziś pomiarów no3 i po4 testem jbl. Wyniki są następujące: no3 15-20, po4 poniżej 0,05. Zatem moje pytanie dotyczy czy jest to właściwe, czy taki stosunek tych pomiarów przyczyni się do wzrostu glonów. Czy przywiązywać w ogóle uwagę do stosunku no3 do po4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Malawi to pojęcia nie mam i bardziej doświadczeni koledzy musza sie wypowiedzieć.


W roślinnych nawożę solami zgodnie z metodą EI i przy takich ilościach nie mam glonów a rośliny rosną jak szalone. No ale w Malawi nie ma roślin i nie ma czemu hamować wzrostu glonów...



Azotany (NO3) 20ppm na tydzień

Potas (K) 30ppm na tydzień*

Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień

Magnez (Mg) 10ppm na tydzień

Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja napiszę jak nikt nie odpowiada. Otóż masz dobre NO3 i PO4. Jeżeli nie masz wysypu bliżej nieokreślonych glonów to jest ok.

Atrament usuwa PO4 błyskawicznie. Co do testu na PO4 zooleka i JBL, mam oba i zawsze pokazują identyczny wynik.

-- dołączony post:

W Malawi to pojęcia nie mam i bardziej doświadczeni koledzy musza sie wypowiedzieć.


W roślinnych nawożę solami zgodnie z metodą EI i przy takich ilościach nie mam glonów a rośliny rosną jak szalone. No ale w Malawi nie ma roślin i nie ma czemu hamować wzrostu glonów...



Azotany (NO3) 20ppm na tydzień

Potas (K) 30ppm na tydzień*

Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień

Magnez (Mg) 10ppm na tydzień

Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień



Nasteq, niepotrzebnie mącisz tu roślinnym.


To co kolega Nasteq napisał tyczy nawożenia więc nie bierz tego pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.