Jump to content

Saulosi i Maingano - plan żywienia


nasteq
 Share

Recommended Posts

Cześć.


Jako, że rybki niebawem do mnie dotrą to zaopatrzyłem się już w pokarm. Czytając Wasze posty w tym dziale wykombinowałem taką dietę - na razie karmienie 7x w tygodniu, potem przejdę na 6x jak pyski podrosną.


Będę wdzięczny za komentarze/uwagi do tej diety. Nie chcę bawić się w podawanie mrożonek - dla mnie to za duże ryzyko. Generalnie chciałbym jechać na pokarmach suchych.


W obsadzie początkowo będzie 15xSaulosi i 15xMaingano - postanowiłem mieć zapas, żeby spokojnie zrobić haremy. Znając moje szczęście większość wyrośnie mi na dorodne samce :) więc liczę chociaż na kilka samic. Docelowo chcę lekko przerybić - 15-18 ryb, w zależności jak się to wszystko ułoży. Bańka 240l, wody netto 200l.


Karmić planuję 2x dziennie - niestety w środku dnia nie ma komu podrzucić jedzenia. Plan żywienia wygląda tak:


pon

rano - O.S.I. Spirulina

wieczorem - NF Premium Plant Cichlid


wt

rano - O.S.I. Spirulina

wieczorem - NF Premium Cichlid


sr

rano - NF Premium Plant Cichlid

wieczorem - O.S.I. VividColor


czw

rano - O.S.I. Spirulina

wieczorem - O.S.I. Cichlid


pt

rano - O.S.I. Spirulina

wieczorem - NF Premium Plant Cichlid


sob

rano - O.S.I. Spirulina

wieczorem - NF Premium Cichlid


nie

rano - NF Premium Plant Cichlid

wieczorem - NF Supreme Artemia


Uwagi mile widziane!

Link to comment
Share on other sites

egon44

Wieczorem zawsze bym proponował karmić ryby spiruliną,z uwagi że to lekkostrawny pokarm,a innymi pokarmami które wymieniłeś karmiłbym ryby z rana,co jakiś czas zmieniając ich kolejność...

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie ze spiruliną jest podobnie jak u egon44.


Wieczorny posiłek to najczęściej O.S.I. Spirulina.

Czasami żeby nie było tak monotonnie podaję NF Premium Plant Cichlid.


Wszystkie pozostałe pokarmy na zmianę rano.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Mortis

Popieram zdanie kolegów odnośnie karmienia wieczorem spiruliną. Jednak bym włączył troszkę więcej pokarmu roślinnego, są to wszystkożerne ryby ale jednak skłaniają się w stronę roślin. Można by coś jeszcze dokupić dla urozmaicenia pokarm roślinny lecz spirulinę zostawić jako pokarm główny. Jeśli masz granulat na wszelki wypadek bym go namaczał w celu wyeliminowania późniejszego puchnięcia w środku ryby, a do tego proponuję wrzucać go w mniejszych ilościach by rybom nie zapchały się kichy. Może dorzucić jakiś pokarm z czosnkiem na odkażanie raz w tygodniu nawet raz na dwa tygodnie.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję za Wasze uwagi. Oczywiście to sensowne, żeby lekkostrawna spirulina była wieczorem - sami też zwyczajowo nie wcinamy schabowego przed snem :)


Mortis - prośba o info jaki pokarm z czosnkiem polecasz. Czyli zrobiłbym taką kolejność:


pon

rano - NF Premium Plant Cichlid

wieczorem - O.S.I. Spirulina


wt

rano - NF Premium Cichlid

wieczorem - O.S.I. Spirulina


sr

rano - O.S.I. VividColor

wieczorem - NF Premium Plant Cichlid


czw

rano - O.S.I. Cichlid

wieczorem - O.S.I. Spirulina


pt

rano - NF Premium Plant Cichlid

wieczorem - O.S.I. Spirulina


sob

rano - roślinny z czosnkiem?

wieczorem - O.S.I. Spirulina


nie

rano - NF Supreme Artemia

wieczorem - NF Premium Plant Cichlid

Link to comment
Share on other sites

hmm... tylko to nie jest pokarm roślinny, a w sumie mam już chyba za dużo tego mięcha w diecie i myślałem, że coś na bazie roślinnej z czosnkiem idzie dostać.


Skład D-Allio Plus:

ryby i produkty rybne, zboża, mięczaki i skorupiaki, roślinne ekstrakty białkowe, produkty pochodzenia roślinnego, (w tym czosnek min. 6%), glony (w tym Spirulina platensis min. 3%), jaja i produkty z jaj, oleje i tłuszcze, materiały paszowe pochodzenia mineralnego.

Link to comment
Share on other sites

Mortis
hmm... tylko to nie jest pokarm roślinny, a w sumie mam już chyba za dużo tego mięcha w diecie i myślałem, że coś na bazie roślinnej z czosnkiem idzie dostać.


Skład D-Allio Plus:

ryby i produkty rybne, zboża, mięczaki i skorupiaki, roślinne ekstrakty białkowe, produkty pochodzenia roślinnego, (w tym czosnek min. 6%), glony (w tym Spirulina platensis min. 3%), jaja i produkty z jaj, oleje i tłuszcze, materiały paszowe pochodzenia mineralnego.Z czosnkiem to znam tylko ten pokarm. Kupujesz najmniejsze opakowanie i będziesz karmił raz na dwa tygodnie więc na długo powinno Ci to starczyć. Zastąpisz nim któryś pokarm mięsny, którym karmisz najczęściej.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

OK, ma sens.


A co do udziału mięsnego do roślinnego pokarmu w rozpisanej wyżej diecie - coś byście zmienili? 14 karmień w tygodniu - 9 razy karmię roślinnym, 5 razy mięsnym. Czyli 65% do 35% na rzecz roślin. Za dużo mięsa dla Saulosek i Maingano?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
  • Piotr775
  • przemo-h
   @Vrzechupułapka na pewno dobra rzecz, ale osobiście też polecam łapanie ręką. Kwestia treningu i złapiesz co chcesz. Karm zawsze z ręki, karm podczas podmian, czy ogólnie podczas grzebania, gdy ryby się stresują. Będą wtedy ją kojarzyć z czymś dobrym, czyli wyżerką. Na te najbardziej uparte jest jeszcze taki myk😉 Przykrywasz taką siatką norę, w której siedzi ryba i czekasz. Można też wykurzyć czymkolwiek, jeśli jest dostęp do tej nory z drugiej strony. Tym sposobem łapane są ryby w jeziorze. Oczka mogły by być większe, ale też działa. 
  • pulpet
   Chyba niewieścieje na starość, bo przybity nudą długich jesiennych wieczorów poczułem potrzebę przemalowania wnętrza akwarium😁. No i  meble poprzestawiałem  trochę.   Było Jest A poważnie, moduły i tło, które wykonałem około rok temu nie do końca zdały egzamin. Pojawiły się pęknięcia i odpryski. Nieliczne, ale nie chciałem czekać na więcej i postanowiłem trochę to poprawić. Usunąłem niepewne elementy zaprawy i całość pokryłem żywicą epoksydowa i piaskiem. Udało się uniknąć malowania. Trochę eksperymentowałem, praktycznie każdy element jest robiony trochę inaczej. Cześć jest posmarowana żywicą i obsypana piaskiem, część malowana żywicą wymieszaną wcześniej z piaskiem. Używałem też piasków o różnych odcieniach  i różnej średnicy. Mam w planach dwa duże zbiorniki, do których dekoracje będę robił sam. Więc miałem okazję poćwiczyć. Pomoczy się to wszystko trochę, porośnie glonem i będę wiedział, jaki wariant najbardziej mi odpowiada i taki zastosuję robiąc dużo większe projekty. Zbiornik byl pozbawiony dekoracji przez dwa tygodnie, więc bez problemu pozbyłem się nadmiarów przychówku. Wyłowiłem 17 podrośniętych rdzawych, takich 3-5 cm. Rój drobiazgu został skutecznie wyjedzony przez dorosłe ryby. Na chwilę spokój będzie.  Do tego łatwo było przeprowadzić inwentaryzację ilościową i wielkościową.  Parę ryb trafiło do siatki i zostało dokładnie zmierzone. Więc bez żadnych tam orientacyjnie, na oko, pi razy drzwi i około wiem jak liczna jest obsada i kto ma ile wzrostu. Acei 2/6 Panowie 15 cm dominujący i 12 cm Panie 10-11 cm   Maingano 2/5 Panowie 12 i 11 cm, brak dominanta Panie 7-8,5 cm Trzy sztuki przychówku 2,5-4 cm. Nie dały się zjeść przy braku dekoracji więc zostały.   Rdzawe 2/6 Panowie 12 i 11,5 cm brak dominanta Panie 6,5-7,5 cm   Saulosi 5/8? 4 panowie 10-11 cm i jeden ok. 7cm przychówek.  Dwa samce zdecydowanie dominujące. .Dwa albo 3 do redukcji. Panie 3 szt ok. 7 cm z pierwszych zarybień i pięć szt. ok. 4 cm dopuszczone niedawno. Hodowiec zaglądał pod ogon i jest pewny że dziewczyny, ja nie do końca. Zobaczymy co wyrośnie. Ogólnie jedyne ryby, które mi się eliminują. Co jakiś czas panienki dostają szału i uśmiercają jedną z koleżanek.   2 Nimbochromis Livingstoni 15 i 13 cm. Miały eliminować narybek eliminują.granulat. Oba do wydania. Nowa aranżacja wymaga jeszcze poprawek i dopieszczenia. Na razie z browarkiem w ręku patrzę i kontemplacji się oddaję. Będą przeróbki i kręcenie elementami, bo nie jestem zadowolony. Dojdą glony. Światło też lipa, bo padła mi belka oświetleniowa i świeci coś tam z cmentarzyska rupieci w piwnicy.  Nowe światło Made in @Bartek_De & @aurban6 czeka na mnie w Polsce i zostanie zamontowane niebawem. Zobaczę jak to wyjdzie. Albo pomaluje jeszcze raz.  I dorobię inne moduły. A co mi tam 😁.
  • makok
   Trochę zagęściłem i dodałem parę kolorów, bo lubię mieć opcje, a miałem wolne miejsca podłączenia. Wyszło zacnie. Całość spróbuję upchnąć w belkę 160cm.
  • aurban6
   3mam kciuki i kibicuje. Jedna uwaga pomyśl co z wilgocią w lampie bo napewno będzie mokro. Ledy spoko nie ma problemu ale co z pozostałą elektroniką. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Nie mam jeszcze fish roomu, dopiero kiedyś w nowej chacie. Czytałem że piszczenie rozwiązują stosowne rezystory. nm-tech.pl zdaje się coś takiego mówił na którymś filmie. I tak je kupić muszę, więc zbadam sprawę. Wolałbym wszystko mieć w lampie i wjechać tylko kabelkiem powera, bo mam 48 kanałów PWM + 8 sekcji zasilania 🤣. Będzie się działo. Raczej jedyne co wywalę na zewnątrz to zasilacz(e).   No teraz jakoś to wygląda i jest porządek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.