Jump to content

Golny - dużo za dużo


acid
 Share

Recommended Posts

deccorativo

Ja widzę na górze kamieni resztki glonu zielonego zapewne w odwrocie

Na piasku chyba czarne krasnorosty też słabnące bo zaraz obok niechybnie sinice w natarciu.


Czy można zaradzić? owszem jak podasz wszystkie szczegóły dotyczące baniaka od kiedy zalany , od kiedy ryby czym karmisz i ile ( mrożonki?) podmiany ile jak często oraz wkleisz komplet pomiarów testami kropelkowymi koniecznie JBLem tak w baniaku ale i w kranie

pH zakresem 7,4-9

NO2

NO3

koniecznie PO4

Link to comment
Share on other sites

Ja widzę na górze kamieni resztki glonu zielonego zapewne w odwrocie

Na piasku chyba czarne krasnorosty też słabnące bo zaraz obok niechybnie sinice w natarciu.


Czy można zaradzić? owszem jak podasz wszystkie szczegóły dotyczące baniaka od kiedy zalany , od kiedy ryby czym karmisz i ile ( mrożonki?) podmiany ile jak często oraz wkleisz komplet pomiarów testami kropelkowymi koniecznie JBLem tak w baniaku ale i w kranie

pH zakresem 7,4-9

NO2

NO3

koniecznie PO4
Ty to potrafisz człowieka op... zmotywować.


Więc tak akwarium zalane w listopadzie 2015. Testy zrobione teraz na wodzie AQWA /KRAN


TETRA:


JBL NO2: 0.01 / 0.01

JBL NO3: 20-40 / 10

JBL GH: 8 / 8.5

JBL KH: 4 / 7.5


JBL PH wychodzi poza skalę ale mam test 6 - 7.6, jedyny test który był od ręki w sklepie jest ZOOLTEK'a w zakresie 4.5-9 i 6-8 ale pokazuje totalne bzdury


Kupiłem test PO4 sera ( nie było innego w sklepie ) i w/g niego nic się nie wybarwia zarówno w aqwa jak i w kranie.


Rybki karmie czymś takim:


KARMA.jpg


Co do podmianek to przyznam się, że od czasu starty były mocno neregularne... ostatnie dwie 2 tygodnie temu 30l i tydzien temu 20l.


I dzisiaj się szykuje do podmiany

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Ty to potrafisz człowieka op... zmotywować.


A co tu ukrywać - należy ci się:D

Na pierwszy rzut widać zaniedbane akwarium.:( Prezes napomknął o sinicach ale ktoś musi napisać jak jest.

Piszę nie by szczypnąć ale rybkom poprawić, bo widzę 3 i pochowane a powinny w 300l baniaku śmigać jak rakiety po całym a pod kamieniami doły aż do podkładu a piasek przemielony a nie pokryty czymś. One w ogóle nie kopią nie ma nic na kamieniach nanoszone - siedzą w dzuplach i dyszą.


Ale do rzeczy:

zajrzyj w swój profil bo liczyłem że dowiem się o obsadzie i ilości ryb.;)

jeśli masz krasnorosty na piasku chyba dolomitowym albo innym wapiennym bo nie wygląda na kwarcowy to go pysie w ogóle nie kopią - a dlaczego? bo woda stara z ogromnym ładunkiem organiki i te NO3 20/40 to mało wiarygodne przy kranowicie z NO3 -10 nie ma cyrkulacji wody a testy nie wiem podajesz Tetry a zaraz obok JBLa.

Ty chyba nie jesteś rodowity Krakowianin bo szastasz kasą na zbędne testy - a pisałem jakie kupić dokładnie.. Idziesz do sklepu i bierzesz co jest.

chodzi o to że test PO4 JBLa znamy i wiemy że pokazuje o 300% za mało więc wynik x3 i mamy prawdę o fosforanach . Sery PO4 leżą aż się przeterminują i nic nie pokazują a jak nawet to nie wiemy jaka jest prawda.


pH - wodę w kranie masz pH 7,6 więc w baniaku oceniam że tak pod 7,8 to tylko test o skali 7,4-9 pokaże w miarę dokładnie inne pokażą bzdury bo są poza zakresem pomiarowym - szkoda kasy na nie, a pisałem.

Nic nie posłuchałeś co ci proponowałem.


Do czasu poprawy zalecam.:D


1/ w baniaku 300l co tygodniowa podmianka 20% wody czyli 60l na raz z użyciem węgla aktywnego bo widzę 0,5mg/l żywego chloru w kranowicie. Może dlatego po wielu tygodniach bez podmianki po pierwszej to wybuchło - mogła zostać ciut uszkodzona biologia i wtedy tak jest, choć NO2 nie pokazuje ale nie wiem naprawdę jaki to test.

2/ opisać filtrację jaka jest biologiczna co tam siedzi i kiedy płukane oraz co pracuje jako mechanik. Jeśli to kubeł to podnieś powrót wody i butelką 2l po coli złapać czas napełniania i wyliczyć ile to l/h.

3/ jak nie kupisz testu JBLa PO4 to nie dojdziemy jaki jest stosunek NO3/PO4 i nie będziemy wiedzieli czy jesteś w zakresie sinic czy glonów.

Na razie więc oczywiste oczywistości podpowiadam. Fotka całego baniaka by się przydała bo można wypatrzeć czego nie zapodasz:D

Karma wygląda na Spirulinę i Astocolor Tropicala - mam obie i wiem że mocno podbijają fosforany w baniaku , karmisz mrożonkami?

Zabolało?:D no musi ciut ale głowa do góry - damy radę:D

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie wyniki są tesami JBL tetra się wkradła przez pyrzpadek


Karmię tylko tym co na zdjęciu.


Cały zbiornik + jakieś tak detale: https://www.dropbox.com/sh/3r6wu53vduiv934/AAAIDQuzbfcFU8IwY8Nkcm1Ea/Akwarium/03.09?dl=0


W zbiorniku 8 saulosi i 8 red redów. Coś tam kopią

Dodatkowo 5 military helmet i 20 świderków ( te się chyba troszkę rozpłodziły )Filtr EHEIM ecco pro 300 2036. (1.75 butelki wody w 25 sekund)

Ehiem skim 350

Jeabo RW-8


Piasek ten: http://archiwum.allegro.pl/oferta/piasek-bialy-jak-snieg-dolomit-do-akwarium-malawi-i5644241435.html


I testy miały być JBL sorry nie tetra ;]


Co do podmianek nie mam aktywnego węgla możesz podpowiedzieć co ewentualnie zakupić? Czy mogę go zastąpić Sachem Prime (bo mam:))


p.s. tak nie jestem z Krakowa ;]

-- dołączony post:

deccorativo aktualnie zlałem z akwa 60l wody.


Czekam na dalsze instrukcje :P:P


Przepłukałem troche filtr w wodzie z wymianki i ponownie zmierzyłem nadal 1.75 litra / 25 sekund.


Co robić? :P

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Jak twój profil jest aktualny to baniak 300l i filtracja mechaniczna 250l/h zawsze da to co właśnie masz - nazywamy to stojącą wodą choć RW może kręcić nią jak w pralce.

Ten Ehiem jest zdecydowanie za słaby do tak dużego baniaka.

Ma motorek 8W i teoretycznie 750l/h a praktycznie sama zdjęta głowica i wsadzona do wanny z wodą da 450l/h jak dasz tam złoża to masz te 250l/h - wszystko się zgadza:(

To co masz nie zbiera gówienek co prawda RW powoduje że latają po całym baniaku ale ten zasys kubełka tego nie chwyta., więc rozpuszcza się w wodzie i daje co masz.

Moim zdaniem masz wiele opcji rozwiązania problemu począwszy od kaseciaka poprzez zmianę kubła na zdecydowanie większy po wsadzenie tam AqC Turbo 2000 z gęstą gąbką wybór należy do ciebie.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

rozumiem że AQUAEL TURBO 2000 to jako dodatkowy filtr?


Chciałbym uniknąć dodatkowego wyposażenia wewnątrz akwarium ;/ A nie za bardzo mam miejsce na coś większego w miejscu gdzie stoi kubeł


2016-03-11%2010.02.55.jpg

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

AqC2000 to nie dodatkowy filtr tylko jako mechanik którego teraz nie masz.

Co to za baniak na pilota LG - długo kombinowałem zanim wpadłem że zdjęcie obrócone wkleiłeś.

Jak masz mało miejsca to wywal te całe styropianowe konstrukcje i zrób kaseciaka - to tu będzie pusto i pozostanie tylko pilot LG:D

Link to comment
Share on other sites

AqC2000 to nie dodatkowy filtr tylko jako mechanik którego teraz nie masz.

Co to za baniak na pilota LG - długo kombinowałem zanim wpadłem że zdjęcie obrócone wkleiłeś.

Jak masz mało miejsca to wywal te całe styropianowe konstrukcje i zrób kaseciaka - to tu będzie pusto i pozostanie tylko pilot LG:DTo nie styropian tylko ytongi :D


Czekaj czekaj powoli. W sensie montuje te ACG2000 zamiast kubła czy mam je naraz? hm...


w sumie to spoko miejsca aby coś tam jeszcze zamontować, masz pod ręką jakieś sensowne DIY dla kaseciaka? I rozumiem że go po prostu mam zrobić i użyc zamiast kubła co mam teraz?ooooo dziuęki!! znalazłeś pilota do telewizora którego szukamy od 2 tygodni :D


Czy od aktualnego stanu rybki mi nie padną? ;/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • novi
   Tak, to tzw sump, przy czym u mnie w zb.pod kominem komory filtracyjne mają przelew boczny a nie góra-dół (taki labirynt patrząc z góry - gąbki (20x40x5cm) oddzielają cztery komory).  Gąbki-2szt., w 1-ej komorze czyszczę co 2-3mce, w pozostałych jest po 1-ej gąbce oddzielającej plus wypełnienie. W ostatniej pompa - na wylocie pompy grzałka narurowa. Mam też w narożniku i tam jest usytuowany komin. To zwijanie/rozwijanie mnie kilkanaście lat temu zniechęciło. Teraz mam spokój. Tak dopływ leci wężykiem RO - 2xok15mb, a odpływ wężykiem zbrojonym fi wewn.1cm. Wszystko zmieści się w peszlu zaraz nad listwą przypodłogową, taki na przewody elektr. 1,5x3,5cm (tam też leci kabel antenowy u mnie). Na wlocie do odpływu obowiązkowo zgrubna gąbka, mała. Raz na rok można odkamienić odpływ octem. Zastanów się - potem trudno zmienić a to duże ułatwienie.  
  • makok
   O znalazłem coś lepszego - działa bez zapisywania się https://api.met.no/weatherapi/sunrise/2.0/.json?lat=-11.964871&lon=34.514558&date=2022-11-29&offset=+02:00   tu doku Routeforecast (met.no)
  • Vrzechu
   @przemo-h dzięki za przekazanie Twoich sposobów  Z tym karmieniem ręki na początku praktykowałem i niestety przestałem (w sumie nie wiem dlaczego). Teraz faktycznie jak grzebię w baniaku to ryby się chowają. Muszę wrócić do podkarmiania z ręki. No i metoda z siatką też całkiem spoko  
  • pulpet
   A ja, z racji niewielkich jak na Malawi rozmiarów zbiornika, poszedł bym w jeden gatunek. Kolorystycznie atrakcyjniejsze są Saulosi. Przy jednym gatunku 2-3 samce i 10-12 samic. Fajna aranżacja, dobre gatunkowo ryby i masz zbiornik pierwsza klasa.
  • Pikczer
   Jak pilnuje cwaniara:) 
  • aurban6
   Eno, eno ja naprawdę kibicuje i 3mam kciuki. Nie mam zamiaru Ciebie zniechęcać. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Ludzie więcej wiary 🤣 Nie odwiedziecie mnie od pomysłu i tak i tak. Na to ego jest za duże, to wiedzą Ci którzy wiedzą już od lat.   @triamond ndal myślisz za wąsko... że chmura ma X cień... A gdyby chumra miała taki cień na jaki pozwal rozdzielczość lampy? Albo chmura miaa 20km cień który przelatywał by nad 2m akwa z prędkością 200m/s? Kaman, precież byłeś nad morzem, chociaż raz.
  • Bartek_De
   @KapitanCzysty mov to mp4😉
  • KapitanCzysty
   To moja jest pewnie tych „twardszych”, tak jak Twoja Kadango. 🙂 Tak to obecnie wyglada: IMG_9432.MOV   Jakość kiepskawa, ale muszę przerabiać video żeby wrzucić na forum.
  • Andrzej Głuszyca
   Witam na naszym forum! Jak najbardziej. Ja proponuję Tobie trochę inny układ w ramach gatunków , które wybrałeś. Chindongo Saulosi 1+7/8 i Iodotropheus Sprengerae 1+ 6/7.  Jeżeli trafi Ci się układ z dwoma samcami w jednym jaki i w dugom układzie  to warto na początku spróbować . Co najwyżej samce same się zredukują. Ale warto próbować.  W mojej propozycji dołożyłem więcej samic do samca saulosi z tego względu, że to są ryby stadne . Zbyt mała ilość samic bez wielu kryjówek spowoduje to , że samiec zajedzie je szybko ( ciągłe gonitwy do tarła). Na początek kup po 10/15 sztuk i potem redukuj.  Podejrzewam , że i tak trafisz na więcej samców .  Możesz też kupić dorosłą obsadę ale wtedy wiele tracisz na obserwacji dorastających ryb.  Ale jak pomyślisz to z takiej sytuacji jest wyjście.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.