Skocz do zawartości

450L Pierwsze Malawi a zarazem pierwszy od 20 lat baniak


fousek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdeczie tym pierwszym wpisem na forum. Najpierw kilka słów o sobie. Mieszkam na Dolnym Śląsku w Kłodzku. Akwarium ju miałem ale było to 20 lat temu i się bardzo dużo zmieniło od tego czasu no chyba nawet wszystko... Przy pomocy akwarystów z forum chciałbym zbudować swoje pierwsze Malawi. Bedzie stało w Salonie, w miejscu gdzie nawet przez 1 min w ciągu dnia nie docieraja promienie słoneczne. Poddbudowę tworzyć bedzie komoda o wymiarach blatu długość 154cm, głębokość 52cm w cześci środkowej. Blat jest profilowany i takie też ma być akwarium. Z wymiarów wychodzi mi że baniak bedzie miał objętość 450L i tyle narazie wiem na pewno o resztę pytam i prosze o odpowiedzi i pomoc w budowie..


1. Baniak, z jakiego szkła? optiwhite? czy float?

2. Grubość 10mm czy 12mm?

3. Filtracja? Myslę tu o Eheim 2075 jako zewnetrzny i Aquael Trurbo 1500. Czy dobrze kombinuje?

4. Grzałka jedna czy lepiej dwie mniejsze?

5. Oswitelenie ile wat na taki litrarz?



Podłoże widziałbym biały kamień, biały piasek, jakieś muszle. Podoba mi się również duża ilość górek wysokich, nie koniecznie białych moga być ze skały wulkanicznej.. Chciałbym żeby w akwa były dwie roślinki, zielony jakoś ożywia ten wystrój (tak się naoglądałęm na necie)


Tło i tu mam zagwozdkę, jednolite np błękitne czy wypukłe wewnątrz baniaka np szare skały.



Z racji tego, że raczej kupuję rzeczy dobre nie tanie, bo nie stać mnie na częste wymiany proszę nie sugerować się ceną. Nie chciałbym kupić coś co mi nie zda egzaminu i po miesiącu wystawiać to na allegro za 30% wartości...



pozdrawiam wszytskich serdecznie Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszle, błękitne tło, profilowane akwarium, biały piasek i białe kamienie czy skały wulkaniczne.

To rzeczy które zmienił bym na początku.

Proponuję pooglądać zdjęcia w galerii, może znajdziesz coś co Ci się spodoba a wygląda jak malawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... jeżeli chodzi o rodzaj szkła to w Malawi nie ma aż takiego znaczenia czy to OW czy float. W roślinnym bardziej widać różnicę. Ale możesz wybrać OW bo nie wiesz czy kiedyś czegoś nie zmienisz.


......jeżeli chodzi o grubość to masz kalkulator http://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalkulator-akwarium.php . Byle miało wzmocnienie poprzeczne .


......jeżeli chodzi o filtracje to Eheim 2075 tak ale zamiast Aquael Trurbo 1500 daj Aquael Trurbo 2000 lub sam cykulator Aquel 2000 z gęstą gąbką. Chociaż filtr Aquael Trurbo 2000 będzie lepszy bo moduł możesz zdjąć a w razie czego wykorzystać. Być może będziesz potrzebował jakiś falownik. Ale to wyjdzie w praniu czyli jak zobaczysz jak działa cyrkulacja.


......jeżeli chodzi o grzałki to ja mam jedną. Lepiej jak się jedna zepsuje niż by miały dwie i np. zagotują Ci wodę. A tak naprawdę to temp. otoczenia zadecyduje czy będziesz ich używał czy nie. Ja nie używam w sensie grzania a mam 27.1C


.....oświetlenie zrób takie jakie Ci się podoba. Tu nie stosujemy przelicznika W/L. Zrób tak aby Tobie się podobało.


Na temat wystroju mam zdanie takie samo jak Yaro:) Ale to już sprawa Twojego gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kamilu na najlepszym forum :)

Andrzej odpowiedział Ci na większą część pytań, a ja od siebie dodam co koledzy mieli na myśli mówiąc o estetyce akwarium z naszym biotopem.

Zakup sobie piach Kreisel o granulacji 0,8-1,2 do tego kamieni Serpentynit. Przed zasypianiem na dno połóż styropian, spienione PCV co by kamienie nie uszkodziły dna. Jeśli będziesz miał Aquaela, którego Andrzej polecił warto zaopatrzyć się w wysoki kamień lub nawet dwa by ten sprzęt czymś zasłonić. Warto na początku kupić sobie testy kropelkowe firmy JBL na NO3, NO2 i NH4. Warto też poczytać o starcie akwarium nim wpuścisz ryby. Co do tła popularne jest czarne spienione PCV to do środka zbiornika lub czarna folia samoprzylepna na zewnątrz akwarium. Tło 3D należy dobrze zainstalować by za nie nie wpływały ryby i jak najmniej zbierało się za nim brudu, jest najefektowniejsze ale najwięcej przy nim pracy. Akwarium jednak proponuję proste bo jest... brak mi argumentów najlepsze, tak po prostu. Profilowane inaczej załamuje światło, a to może źle wpływać na samopoczucie naszych podopiecznych.

Warto przejrzeć galerię by stworzyć sobie jakiś plan konspekt przed ułożeniem kamieni. Rośliny to np Anubias, a przede wszystkim rośliny, które nie potrzebują dużej ilości światła.

Wymieniłem Ci rzeczy, które najczęściej są polecane wśród forumowiczów.

Pozdrawiam i życzę owocnego przeglądania forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje wszystkim za szybkie odpowiedzi co do testów to znalazłem na allegro takie

JBL TESTLAB test wygodna walizka PROMOCJA !!!! (5904583967) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img04.allegroimg.pl/photos/400x300/59/04/58/39/5904583967@@AMEPARAM@@04@@AMEPARAM@@59/04/58/39@@AMEPARAM@@5904583967

czy takie mam zamówić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o grzałki to ja mam jedną. Lepiej jak się jedna zepsuje niż by miały dwie i np. zagotują Ci wodę.

Twoje rozumowanie jest błędne. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest mieć dwie mniejsze grzałki, bo dużo mniejsze jest prawdopodobieństwo uszkodzenia obu grzałek jednocześnie od jednej grzałki. Przy dwóch słabszych grzałkach maleje ryzyko przegrzania wody jak i zbyt dużego spadku temperatury w sytuacji kiedy jedna z grzałek "padnie" (czy to przestanie działać lub będzie grzać pełną mocą).

-- dołączony post:

czy takie mam zamówić?

Może być, tylko oba testy na PH nie nadają się do Malawi (nie ten zakres). Musiałbyś dokupić taki:

JBL TEST PH 7,4-9,0 ____Tanganika, Malawi, Morskie (5331675231) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy na pH w tej walizce nie nadają się do naszego biotopu. Tak naprawdę na początek potrzebujesz tylko czterech testów: pH 7,4-9,0, NO3, NO2, NH4. Jeżeli sprzedawca zamieni ci ten test pH, a tobie nie szkoda kasy, to kup walizkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje rozumowanie jest błędne. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest mieć dwie mniejsze grzałki, bo dużo mniejsze jest prawdopodobieństwo uszkodzenia obu grzałek jednocześnie od jednej grzałki.


...chyba ,że mówisz o tej drugiej zapasowej. Przecież jeżeli jedna którą masz się zepsuje to temperatura nie spadnie nagle do niebezpiecznego poziomu. Drugą można mieć schowaną w szafie na zapas. Problemem będzie jeżeli grzałka zacznie grzać a nie kiedy zaprzestanie.No ale każdy ma swój punkt widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to potrzebny jest Ci tylko NO3 i Ph, no2 i nh4 tylko na start, ale to możesz do zooligika pójść po 3 tyg od zalania i mi sprawdzą. Na walizkę szkoda kasy.

Polecam też testy saliferta, dużo szybciej się je robi np NO3 w 3 minuty, a nie jest w JBL-u 15min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jednak zbyt dużo jest pięknych ryb, by wybór był prosty, dlatego myślę o opcjach, jak poniżej. 🤔 Wydaje mi się, że takie drapieżniki wagi średniej byłyby odpowiednie do akwarium o długości ca 220 cm.  Dimidiochromis strigatus / Exochochromis anagenys / Lichnochromis acuticeps Stigmatochromis tolae Lethrinops lethrinus / Trematocranus placodon / Cheilochromis euchilus Placidochromis milomo Nie ukrywam, że chciałbym obsadę nietuzinkową. Nie mam zamiaru silić się na sztuczną oryginalność i wymyślać jakieś cuda - ale nie powiem, zależałoby mi na szkle, w którym będzie pływać coś rzadziej spotykanego. Stąd szczególnie interesuje mnie np. Trematocranus placodon. Ładna, ciekawa i majestatyczna ryba. Raczej mniej popularna, w forumowym dziale Grafika wyszukań mało, w zasadzie prawie tylko autorstwa Kolegi @stan. Rośnie spora, do 25 cm, ale w necie różnie można wyczytać co do agresywności. Widzę, że jest dostępna w Tan-Mal. Może ktoś miał/ma i podzieli się obserwacjami.
    • Dzięki. Faktycznie, we wspomnianej książce proponowane do M. mchuse gatunki zarówno nie przekraczają go wielkością, jaki i nie są też określane jako agresywne. Słusznie, w związku z delikatnością M. mchuse zacznę w takim razie od 4 gatunków i zobaczymy, jak się sytuacja rozwinie; doświadczenie z obserwacji też coś podpowie. Trzymam kciuki za nowy zbiornik, Patryka oczywiście też. 👍😉
    • U mnie w module jako wloty robią: szczelina wycięta "fabrycznie" na etapie budowy modułu (mniej więcej w połowie wysokości modułu, niewidoczna patrząc od przodu), nawiercony przeze mnie wlot w dolnej części modułu zakończony kratką wentylacyjną o średnicy 45 mm oraz dwa nacięcia w górnej części modułu, przez które przelewa się woda - działa jednocześnie jako skimmer. Na późniejszym etapie kratkę nieco zmodyfikowałem, wycinając z niej trochę plastiku, przez co zwiększyła się powierzchnia zasysu.
    • Możesz śmiało podłączyć do p415 https://allegro.pl/oferta/driver-p4115adj-led-200ma-700ma-pwm-lin-adj-7411714739 Prąd ustawisz na 700mA rezystorami jak fabrycznie nie jest i wydaje mi się że śmiało ten led będzie świecił. Nie będzie świecił pełną mocą ale moze wystarczy. Jedna uwaga, sygnał PWM do 5,5V a sterownik chyba potrzebuje większym napięciem być zasilony, stąd musisz sobie wyprowadzić te sygnały ze sterownika, ponieważ jak podłączysz PWM wprost to spalisz driver. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Ja mam u siebie zasys poziomy przodem. Raczej mało jest widoczny, ale jak ktoś się uprze, to go zobaczy i będzie mu przeszkadzał. Wymiary zasysu sprawdzone pod moją pompę 3000l - 0.5x20cm. U mnie się to sprawdza. Piotr, jeżeli chcesz zrobić podobny zasys do mojego, to warto szczelinę wyciąć wyższą i od środka zamontować na wklejonych szynach ruchomą przesłonę. Bo dobrze dobrać wielkość zasysu, to podstawa przy tego rodzaju filtracji - no ale ja mam typową kasetę, zabudowaną w tle 
    • @pablomas dzięki. Tak sobie właśnie myślałem, że mocna filtracja biologiczne likwiduje błonę. Ja właśnie "tworzę" taką hybrydę. Narożną kasetę w kształcie hmf ale w sposobie działania modułu Czyli przód będzie cały z pvc. U góry nacięcie jako skimmer. Zastanawiam się tylko nad wlotem @jaras @marcin73m jak macie zrobione wloty do modułu? Myślałem nad wpuszczeniem poziomo nawierconej rury z zewnątrz zabezpieczonej czymś takim. Myślę, że spowodowało by to równiejszy przepływ wody przez gabkę Tylko czy ta rura jest potrzebna? Może wystarczy tylko ponawiercać dziurki jako wlot?  
    • Powinno działać daj tylko czas u mnie po ok 6tyg zniknął, brak biofilmu od dwóch lat. Zobacz mój wątek Hmf w filtrze Juwel.
    • Moja wpłata nie dotarła? @yaro sprawdź proszę
    • Myślę, że na dobry początek 4 gatunki to będzie dobry wybór. Obsada też dość oryginalna, także będzie na co patrzeć. Po jakims czasie sam oceniasz czy ilość ryb jest wystarczająca. Przy świeżym zbiorniku też nie ma co szarżować z ilością ryb wpuszczonych na początek, bo zalążki biologii łatwiej to zniosą. Oczywiście ustalanie ilość gatunków bez wspomnieniu, a liczebności osobników poszczególnych gatunkow jest mocno umowna bo można próbować z więcej niż jednym samcem i większą ilością samic, a można docelowo celować w jednego samca i np 2 samice. Ja zdecydowanie wolę jak moje ryby mają przestrzeń życiową i w zamian częściej mogę obserwować ich naturalne zachowania. Mocno przerybione zbiorniki to jakoś nie moja bajka (oczywiście w Twoim przypadku przy racjonalnej ilości ryb w obrębie gatunku nie ma mowy o przerybieniu). Tysiąc litrów to już kawał szkła i super możliwości, choć wiadomo litrów zawsze będzie za mało i to myślenie, że jakbym tu dorzucił 50cm, a tam 20 oooo wtedy to by dopiero było Sam jestem na etapie wybierania obsady (można powiedzieć, że ta się już nawet wyklarowała), z tą różnicą, że zbiornik o 400l większy, od Twojego, a w planach pierwsze podejście do drapieżników. Zobaczymy jak ta przygoda się potoczy. Tobie też życzę powodzenia
    • Jak to mówią "nie znam się, ale się wypowiem"  @TomekT jak wiesz sam jestem na podobnym etapie rozmyślań. Przeczytałem cały wątek Iquitosa o jego akwarium i doszedłem do wniosku, że Mylochromisa trzeba byłoby hodować z naprawdę spokojnymi gatunkami. Sam nad nim mocno się zastanawiałem, ale doszedłem do wniosku, że jakikolwiek typowy, średniej wielkości drapieżnik to już będzie dla tego gatunku zbyt wielkie obciążenie. W. Sierakowski w książce również wspomina o wyjątkowej delikatności tego gatunku. Jeśli chodzi o dodawanie L. Caeruleus to odpuściłbym po prostu ze względu na to, że wg mnie szkoda pakować tak rozpowszechnionej ryby do obsady, która składa się z tak nieczęsto spotykanych okazów. Ja bym stawiał na zestaw: D. Strigatus, S. Tolae, L. Lethrinus oraz P. Milomo  P. Milomo wygląda super  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.