Jump to content

Narurowiec klejony czy zgrzewany?


yankes141
 Share

Recommended Posts

yankes141

Witam

Jestem po wymianie rur w bloku z systemu NIBCO(klejonym) na zgrzewane pvc.

Czy miał ktoś problemy z systemem NIBCO w narurowcu?

Doświadczyłem zalania sąsiadów przez system klejony NIBCO w mieszkaniu (instalacja w tym systemie była w całym bloku).

Jak się okazało po ekspertyzach system ten nie nadaje się (w szczególności do ciepłej wody i wysokim słupie), rury pękają na złączach i stają się tak kruche, że pękają jak szkło.

W moim przypadku było tak, że uderzył(w zasadzie spadł bezwarunkowo) odłamek (2cm) skuwanej glazury w kuchni. Rurka rozleciała się w tym miejscu jakby wybuchła.

Ciekaw jestem jak wygląda to w akwarystyce?

Narurowca obecnie nie posiadam ale w przyszłości kto wie.

Obawiam się czy przy np. odkręcaniu korpusów nie dojdzie do uszkodzenia.

PVC zgrzewane wydaje się dużo bardziej elastyczne jeśli chodzi o naprężenia.

Jakie są Wasze doświadczenia?

Link to comment
Share on other sites

Mój narurowiec a jest klejony, jest ok.

Wydaje mi się , że do takiej sytuacji nie dojdzie, nasze instalacje są za małe i nie występują takie opory i naprężenia jak w całym bloku.

Po drugie, temperatura wody jest na poziomie 25-30, zbliżona do temperatury w pomieszczeniu - więc brak czynniku powodujących kruszenie materiału.

Inna sprawa , że faktycznie instalatorzy odchodzą od tego systemu i prawdopodobnie za jakiś czas całkowicie zniknie on z rynku.

Link to comment
Share on other sites

timi-akwaria.pro
W moim przypadku było tak, że uderzył(w zasadzie spadł bezwarunkowo) odłamek (2cm) skuwanej glazury w kuchni. Rurka rozleciała się w tym miejscu jakby wybuchła.

IMHO za duże ciśnienie było w tej rurce (nie dostosowane do jej wytrzymałości) i dlatego taki efekt. W narurowcu, tak jak pisze imak73, nie ma aż takich ciśnień, ale gdybym był na Twoim miejscu to pewnie bym zrobił zgrzewaną instalację, bo rzeczywiście jest bardziej elastyczna, a i połączenia, z tego co wiem, są bardziej wytrzymałe.

Link to comment
Share on other sites

Ale przekrój mniejszy.

Systemy hydrauliki dedykowane do akwarystyki są klejone. To jest to samo co hydraulika wodociągowa. Niestety jak ktoś w bloku główny pion zrobił tych rurek to dał ciała. U nas piony są zgrzewane a wielu ludzi ma klejone w mieszkaniu. Nigdy nie było powodzi ani usterki.

Wracając do tematu w życiu nie zgrzewał bym, tylko kleił.

Link to comment
Share on other sites

Merlot

Ja również mam klejonego i powiem Ci, że ani kropla nie wyleciała z rur a chodzi cały czas na max obrotach pompy.

Link to comment
Share on other sites

timi-akwaria.pro
Ale przekrój mniejszy.

Systemy hydrauliki dedykowane do akwarystyki są klejone. To jest to samo co hydraulika wodociągowa.


Jasna sprawa, wszystko się zgadza. Napisałem, że na miejscu yankesa bym zgrzewał, co by mu się koszmary w nocy nie śniły o wybuchających narurowcach:)

Link to comment
Share on other sites

Ja zgrzałem i sprawia solidne wrażenie, ale wyszło drożej niż myślałem ;) No i nie jest łatwo "na sucho" przymierzyć, bo się nie na wcisnąć rury w kolanko bez zgrzewania, więc o kuchę łatwo...

Link to comment
Share on other sites

Tylko klejenie! Nie wyobrażam sobie montażu narurowca za pomocą zgrzewarki. Nie ma o co wogóle się bać, należy dobrze odtluscic elementy klejone i Aleluja i do przodu ;-)

Link to comment
Share on other sites

Merlot

Dla pewności, abyś spał spokojnie polecam ten klej


http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-wodne/akcesoria-zasilajace/chemia-instalacyjna/klej-uniwersalny-do-pvc-i-cpvc-0-1-l.html


Do tego oczywiście "czyścik" rur tej samej firmy.


Tylko uprzedzam łapie bardzo szybko, więc dokładnie musisz sobie wszystko ustawić, bo później, tylko cięcie rur :)


A i moja mała sugestia, zamiast stosować taśmy, przy łączeniu( przejściu) z PCV z korpusami polecam KONOPIE PAKUŁY LNIANE

Link to comment
Share on other sites

kotangch

Lepszy jest sznurek loctite, albo jeszcze lepsza pasta uszczelniające loctite, możesz cofnąć, skręcić nawet samą ręką, będzie trzymać, uzywam tego często w pracy, w przemyśle i nigdy się nir spotkałem żeby cieklo, smarujesz, skręcasz, puszczasz wodę i mur beton bedzie trzymać. Do tego duża estetyka.


Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.