Jump to content

Redukcja obsady


bajron1984
 Share

Recommended Posts

bajron1984

W kwietniu będę przeprowadzał redukcję obsady obecnie pływa 30 ładnie wybarwionych rybek w każdym z gatunków mam układ 4 samce i 6 samic myślałem by zachować taki układ 1 samiec 6 samic co wy na to?

Link to comment
Share on other sites

bajron1984

Czy ktoś z was stosował układ 1 samiec 6 samic???z drugiej strony jak zostawię tyle samic to ile maluszków później będzie...

Link to comment
Share on other sites

A czemu chcesz redukować? Może się okazać że uda się w którymś gatunku wielosamcowość.

Czekaj, obserwuj i reaguje gdy będzie potrzeba, nie gdy nic się nie dzieje.

Link to comment
Share on other sites

bajron1984
A czemu chcesz redukować? Może się okazać że uda się w którymś gatunku wielosamcowość.

Czekaj, obserwuj i reaguje gdy będzie potrzeba, nie gdy nic się nie dzieje.No wy mówiliście że 30 rybek w takim baniaku to za dużo i że wypada zrobić redukcję....powiem tak w żadnym z tych gatunków nie zauważyłem bijatyk owszem w każdym z tych gatunków jest jeden bardzo wybarwiony samiec ale on tylko konkurencje przegania raz po raz dadzą sobie po strzale i to tyle z agresji.

Link to comment
Share on other sites

To się zmieni, ale czekaj i nie rób na siłę redukcji.

Link to comment
Share on other sites

Pleziorro

Pozwolicie, że się podepnę pod temat, też mam Red Finy, chciałem je już powoli redukować, czyli odłowić 4 samce, obecnie pływa 5 samców i 4 samice. Opisywałem już w dziale z chorobami moje spostrzeżenia odnośnie poszarpanych boków u tych ryb. Ostatnio dominujący od początku samiec - umownie nazwany Królem został zdominowany przez dwa mniejsze samczyki, które ostatnio obrosły w piórka i stały się bardzo agresywne wobec niego. Obecnie król stracił wybarwienie, pływa ze złożonymi płetwami i wygląda na zastraszonego, jeden z młodzików pływa za nim nastroszony pokazując kto teraz rządzi. To chyba właściwy moment do odłowienia pokonanego samca, czekam aż mi dojrzeje baniak 72l, taka przejściówka aby podgoiły się rany poniesione w boju. Pytam gdyż nie mam doświadczenia w hodowli pysków. Nie mam pojęcia czy odłowić wszystkie ponadplanowe samce, czy może zostawić 2+4 na razie i obserwować co będzie. Oba młodziki raczej ze sobą na razie nie walczą. Na razie hierarchia u tego gatunku wygląda następująco.

Dwa wybarwione samce dość agresywne do byłego króla, a mniej wrogie względem siebie, zajmują przeciwległe końce akwarium. Zdetronizowany król, stracił barwę i pływa raczej po środku, czasem ganiany przez jednego z młodzików.

I dwa samce, które nie są zbyt agresywne i rzadko się stroszą, są mniejsze od pozostałej trójki. Oraz 4 samiczki, które lubią się też poganiać miedzy sobą.

Jaką i kiedy byście sugerowali redukcję ?

Dodam jeszcze, że po zdetronizowaniu króla, zapanował względny spokój u tych ryb. Ale to podejrzewam chwilowe zawieszenie broni.

Link to comment
Share on other sites

Ja nigdy nie redukuje do jednego samca, po pierwsze przy jakimś zdażeniu losowym zostaniesz bez samca a po drugie samiec alfa musi mieć kogo pogonić.

Link to comment
Share on other sites

bajron1984

Powiem tak zbyt bardzo przywiązałem się do tych rybek by je wydać do zoologa itp.więc myślę o postawieniu baniaka 240L i przeniesieniu części rybek jak dorosną do drugiego baniaka bo rozumiem że nawet z purigenem 30 rybek w 450L to duży ścisk?

Link to comment
Share on other sites

Zakładasz że żadna Ci nie zginie. Więc 30 ryb to dużo choć aż nie taka konserwa. Ja jednak nie liczył bym na 100% przeżywalność.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • Bezprym
   @Pikczer po 5 dniach od podmiany. 
  • Pikczer
   Może jestem jakiś niekumaty, ale z tym Protocaps M nie rozumiem instrukcji.  W sobotę podałem rozpuszczone tabletki, po 3 dniach czyli wypadło na wtorek robię podmianę wody i zrobiłem.  A "po 5 dniach postępowanie powtórzyć". Czyli w czwartek znowu tabletki i w niedzielę podmiana? Czy to za szybko? Czy po 5 dniach licząc od dnia dzisiejszego?  Proszę mnie oświecić 😜
  • ziemniak
   @Bezprym to co napisał to IMO kończy temat tego wątku. Przemyśl te trzy gatunki i tyle. Każdy z tych trzech gatunków był zaprezentowany na forum jednogatunkowo i to było naprawdę wow.
  • KapitanCzysty
   Dzięki @Andrzej Głuszyca i @Bartek_De za kolejne propozycje. Bateria jest stojąca, wychodząca ze zlewu. Zaglądałem pod szafkę co tam się kryje i mam dwa osobne zawory na wodę ciepła i zimną z której dodatkowo jest odejście na zmywarkę. Mało miejsca, mało ruchu. Ciężko byłoby coś jeszcze upchać ponieważ wjeżdża  tam na styki szuflada z koszami. Przy wymianie musiałbym mieć wyciągnięte kosze, wysuniętą szufladę, a to blokuje trzy pozostałe szuflady. 🙂 Tak to wygląda: Na tą chwilę chyba najbardziej skłaniałbym się do wersji gdzie wykręcam ręcznie sitko, wkręcam przejściówkę 24mm na 3/4 + redukcja 3/4 na 1/2 i do tego już wspomniane przyłącze z gwintem wewnętrznym. No chyba, że znajdę lokalnie jedną przejsciowke z 24 mm na 1/2 to będzie mniej skomplikowane. Co do szczelności połączenia nie ma to takiego znaczenia ponieważ całość będzie nad zlewem, może coś tam kapać. 😉
  • Ziemiojadek
   Gdybym nie fiksowal się na żadną rybę z listy. Po prostu mogę wrzucić do akwarium każdą rybę jeden lub dwa gatunki. Całkowicie jestem otwarty na sugestie. 
  • makok
   Po tygodniu zabawy z interfejsami lampy którą sobie zaprojektowałem w C# taki będzie kształt końcowy. Z efektu jestem zadowolony. Jak widać przy takim projekcie jest tylko 19 driverów. Pójdę jednak w drivery od Darelteka, bo są sterowalne (200-700mA) więc będę miał więcej opcji jak mnie coś najdzie, łatwiej od meanwelli będzie je można związać we wiązkę i wsadzić do profili które będą otaczać radiator, no i są dość tanie, a to lepszy pomysł do nauki lutowania. 😂
  • Pikczer
   Ciasno będzie ale możesz spróbować Aulonocara wielosamcowo, czyli same samce. Np 5 facetów, fajnie by to wyglądało, ale nie wiem czy nie byłoby mało ciekawie jakby to były samce tylko jednego gatunku.  Z drugiej strony, delikatny aragonit na dnie, 2-3 symboliczne skały, niewielkie. No i grupa samców z jednego gatunku. Mogłoby mieć fajny klimat. Ale musiałbyś sprzętem i dekoracjami zabrać jak najmniej miejsca. Zostałoby trochę miejsca jeszcze na ślimaki Helmety 😁 Ale koledzy doradza pewnie coś mądrzejszego z Mbuna, które są zazwyczaj mniejsze niż Aulonocary. Chociaż u mnie to jest loteria i niektóre są fajne, duże a część osobników miała być  "łał" a są małe, brzydkie, konusy, które rosną max 1 cm przez rok. 
  • Bezprym
   Spróbowałbym jednogatunkowo z tą Cynotilapią lub Labidochromis sp. Perlmutt aczkolwiek nie będziesz miał tak kolorowo jak z Saulosi. 
  • pulpet
   Możesz spróbować z jednym gatunkiem najmniejszych i najspokojniejszych Mbuna. Najlepiej chyba klasycznie Chindongo Saulosi.
  • Ziemiojadek
   Dziękuję za wasze uwagi. Czyli wniosek jest taki, że to jest zbyt male akwarium na Malawi. 
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.