Skocz do zawartości

375l start na wodę amoniakalną (WA)


epso

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.


Wczoraj tj. 28.02 zalałem zbiornik (150x50x50) walałem uzdatniacz Tetra Aquasafe usuwa chlor i chloraminę mam nadzieję, że dobry (taki miałem) wystąpiły pewne problemy z pompą DCH 4000 tzn z jej ustawieniem w kasecie po włączeniu okazało się że pompa jest naprawdę silna i na 1 biegu przewraca mi się ta pompa w kasecie i ogólnie przepycha piach tak, że styropian się odkrywa.


Problem rozwiązałem częściowo zmieniając peszel, który miałem na rurkę pcv 25mm i odpowiednim wyprofilowaniu jej.

W kaseciaku gąbka ppi45, matrix 1l oraz TMBT 1l.


Parametry wody kranowej po wlaniu uzdatniacza 24 godz. wcześniej:

pH: 7,4

NO2: 0,025 (nie jestem pewny odczytu bo różnica kolorów minimalna)

NO3: 1

NO4: <0,05

KH: 4

GH: 5


Mam bakterie Prodibio BiooDigest oraz mam WAz Leroya. Wody w zbiorniku około 290-300l i wygląda na to,że pomyliłem kolejność powinienem przed wlaniem uzdatniacza wlać WA co dalej w związku z tym? chyba wleję WA i bakterie co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mam bakterie Prodibio BiooDigest oraz mam WAz Leroya. Wody w zbiorniku około 290-300l i wygląda na to,że pomyliłem kolejność powinienem przed wlaniem uzdatniacza wlać WA co dalej w związku z tym? chyba wleję WA i bakterie co radzicie?



Taka pomyłka się zdarza.

Jeśli ten uzdatniacz działa jak te Seachema czy Kordona czy Azoo to jak wlejesz 1.5ml WA na te 300l wody w baniaku od razu zniknie ten amoniak dla testu i jak po 10 minutach zrobisz pomiar NH4 -wyjdzie koło 0 jakbyś w ogóle nie lał amoniaku ale jego jest na pewno ok 1mg/l NH4 i bakterie widzą tą pożywkę tylko test tego nie widzi więc potem wlej bakterie i spokojnie czekaj po 4 dniach mierz tylko NO2 - powinno powoli rosnąć ale nie wiele tak pod 0,2 -0,6. Jeśli ten uzdatniacz działa inaczej niż zalecane to wykryjesz NH4 od razu po 10 minutach od wlania WA.

Światełko nie musi świecić natomiast konieczne dodatkowe natlenianie wody, praca pompy kaseciaka 24/7 i temperatura nawet 28-30C - nie ma ryb to możemy poszaleć.:D.

Nic więcej nie dolewaj nic nie zmieniaj i nie grzeb w baniaku.:D pomiar po 4 dniach NO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybka odpowiedź, czy ten uzdatniacz działa w spodziewany sposób nie wiem czytałem, że chlor i chloramina usuwa.

Wlewam WA 1,5 ml i po 10 minutach zrobię test NH4 jeżeli nie wykrywalny to wlewam bakterie i czekam.

-- dołączony post:

Wynik testu NH4 0,6 mg/l ten uzdatniacz chyba nie działa jak te zalecane (a może to wina, że wlewałem go wczoraj).

Panie Henryku wlewać bakterie?

Taka pomyłka się zdarza.

Jeśli ten uzdatniacz działa jak te Seachema czy Kordona czy Azoo to jak wlejesz 1.5ml WA na te 300l wody w baniaku od razu zniknie ten amoniak dla testu i jak po 10 minutach zrobisz pomiar NH4 -wyjdzie koło 0 jakbyś w ogóle nie lał amoniaku ale jego jest na pewno ok 1mg/l NH4 i bakterie widzą tą pożywkę tylko test tego nie widzi więc potem wlej bakterie i spokojnie czekaj po 4 dniach mierz tylko NO2 - powinno powoli rosnąć ale nie wiele tak pod 0,2 -0,6. Jeśli ten uzdatniacz działa inaczej niż zalecane to wykryjesz NH4 od razu po 10 minutach od wlania WA.

Światełko nie musi świecić natomiast konieczne dodatkowe natlenianie wody, praca pompy kaseciaka 24/7 i temperatura nawet 28-30C - nie ma ryb to możemy poszaleć.:D.

Nic więcej nie dolewaj nic nie zmieniaj i nie grzeb w baniaku.:D pomiar po 4 dniach NO2.



Wynik testu NH4 0,6 po 10 min. uzdatniacz ten chyba nie działa tak jak zalecane ( a może to wina tego, że wczoraj go wlewałem).

Panie Henryku wlewać bakterie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie praktykowałem przy uruchomieniu akwa z żadnymi uzdatniaczami po 2-3 dniach wlewałem bakterie i czekałem mierząc parametry. NO2 oczywiście urośnie ,u mnie nawet wysoko i długo się utrzymywało ,ale dodatkowa porcja bakterii troszkę pokarmu na pożywkę i do trzech tygodni wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście bakterie wlewaj nie wiem ile masz tych ampułek ale 1-2 wlej jeśli masz więcej zostaw sobie resztę na czarną godzinę. IMHO warto mieć tego zawsze maleńki zapas "natentychmiast" do wlania "jakbyco".


Zrób test samej WA w tym celu w naczyniu odmierz dokładnie 2l kranówy i wlej tam dokładnie 1 kropelkę WA zamieszaj i zrób z tego test NH4 - powinno wyjść na koniec skali JBLa czyli 5-6mg/l jeśli będzie mniej to znaczy że WA nieco zwietrzała lub przeterminowana i nie ma tych 20-25% amoniaku i wtedy proporcjonalnie dolej WA do baniaka by wyszło na ok 1ppm- na wynik poczekaj nawet 20 minut.

Jeśli test WA wyjdzie 5-6ppm to znaczy że jednak ten twój uzdatniacz Tetry cośtam amoniaku minimalnie zwala i wtedy nic nie dolewaj do baniaka.

Logiczne i matematycznie do wyjaśnienia.:D


Mors niestety nie wpisałeś gdzie mieszkasz więc nie wiemy ile chloraminy lub czegoś w podobie leje twój wodociąg do kranówy - raz nie a raz jak im poleci za dużo to kapuut biologio.

Ale masz rację nie zawsze - niektórzy mają szczęście bo odstawanie wody to tylko jak chlor gazowy leją do kranówy. Jak masz pewność że taki to lejesz wodę przez sitko i chlor od razu ulata w siną dal.

Najlepiej więc zrobić nalewanie kranówy przez węgiel aktywny i zapomnieć co może być w kranówie.

Wtedy lejesz prosto do baniaka bez obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test i faktycznie WA ktorą kupiłem w Leroyu datę ważności ma d0 2018 ale chyba jest zwietrzała bo test wykazał 3 mg/ więc wlałem do zbiornika 0.5 ml i teraz test wykazuje NH4 1. Bakterie wlane, teraz czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i gitara, znaczy rośnie powoli :) czyli proces wystartował.

Co do pompy, to weź wrzuć fotkę jak to masz rozwiązane. U mnie ta sama pompa stoi stabilnie na złożu. Podaj też jak możesz, wymiary kaseciaka, albo przynajmniej komory z biologią i pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.