Jump to content

Obecne parametry wody.Pomocy!


Lolek
 Share

Recommended Posts

Witam

Jestem trochę zaniepokojony ponieważ po 12 dniach moje NO2 ciągle rośnie jest obecnie w granicy 1 a z tego co wyczytałem tu na forum to powinno rosnąć do 0,5 a później samo spadać a u mnie przez cały czas rośnie :( NO3 wynosi ok. 20. ph jest w normie ok 8,0. Za kilka dni miałem wpuścić kilka P.saulosi ale chyba nie da rady... Pomóżcie co w takiej sytuacji robić?

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

No i pomyśleć nad zrobieniem filtracji w 140l :D


bo pyszczaki to super brudasy i to co wystarczające dla stadka neonek tu będzie za mało.

Fan3 700l/h z gąbeczką dla niemowlaczka to najwyżej 400l/h wypływ wody a to ani mechanik a jedynie pseudo biolog - tylko chyba mała gąbka. Czy ty masz jakieś złoże biologiczne czy wszystko oparte na piasku / żwirku:( i tej mini gąbeczce?

Może byś jednak opisał od początku co robiłeś i co dałeś a czego nie zrobiłeś oraz jakie testy ( firma) oraz wynik NO3 dla kranówy.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Mam w planach zakupić filtr zewnętrzny jak najszybciej :) z filtr zrzuciłem obudowę i nałożyłem nową gąbke o wielkosci mniej wiecej takiej 12x22x10. Złoże oparte tylko na piasku i tej gąbce. A jak już zakupie ten filtr zewnętrzny to co mam do niego włożyć ? test NO3 wody kranowej wynosi lekko poniżej 2mg/l. Używam testów z firmy ZOOLEK i mam do nich zaufanie bo wcześniej z nich korzystałem.


To tak od początku:

kiedy zalewałem akwarium dodałem tylko bakterie ponieważ słyszałem że woda z kranu na śląsku z wodociagów nie wymaga uzdatniacza i jest bardzo dobra jeśli chodzi o parametry do akwarium opieram się również na swoich doświadczeniach bo kiedyś też miałem akwarium tyle tylko że w typie Amazonki ;) i uruchomiłem wszystko tak jak należy tj. filtr i grzałke. Wszystko pracowało tak jak powinno.

Po 4 dniach zrobiłem 1 test gdzie NO2 wynosiło 0,05-0,1 NO3 około 5.

Po kolejnych 4 dniach NO2 wynosiło w granicach 0,5 a NO3 około 10.

Po kolejnych 4 dniach (tzn wczoraj) NO2 wynosiło około 1 a NO3 około 20.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Moje zaufanie do Zooleka to wyłącznie testy pH 7,4-9 oraz KH/GH pozostałe to wielka porażka.


Dowód prosty - jeśli wszystko napisałeś i nic nie zapomniałeś zapodać np wrzucona karma, rybka startowa, siki czyli uryna , ta duża gąbka , stary piasek z innego baniaczka i baniaczek jest sklepowy czyli prawdziwy start a nie przeszczep biologii, to nie ma prawa NO3 po 4 dniach od startu wzrosnąć od kranowego 2ppm do zdecydowanie widocznego 5ppm. bo ci jeszcze nawet NO2 od startowego nie wzrosło to z czego narosło tak dużo te NO3 ?? lipny test i on tak ma - pokazuje co mu się spodoba.


Po 12 dniach startu możliwe jest NO2 -1ppm ale musiała być zaaplikowana jakaś pożywka dla bakterii a nic nie piszesz no i te dzisiejsze NO3 - które wzrosło od 2 do 20ppm a jesteś w połowie drogi to tylko jak wrzucone było mrożonka, mięcho lub nasikane bez miary.


W sumie jeśli ci się nic nowego nie przypomniało to na tych testach nic nie wiadomo na pewno.


Moim zdaniem to jednak start nówki bo pierwsze NO2 pojawiło się między 4 a 8 dniem startu.

Nie zdziwię się jak ci po następnych 4 dniach te NO3 spadnie np do 10ppm.


IMHO mierz tylko NO2 i zostaw te NO3 Zooleka a zakup test NO3 Saliferta lub JBLa bo wiarygodny wynik NO3 będzie ci potrzebny jak NO2 spadnie do 0,05ppm bo to czas wpuszczenia obsady i decyzji czy przed tem zrobić podmiankę i jak wielką, więc jeszcze daleko bo ciągle jesteś w fazie wzrostowej .

Ciekawe co ci tak daje te rosnące azotyny to musiała być solidna dawka amoniaku na początku.:shock: urynka?

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Co jakiś czas rzuce troche karmy tak co 2 dzień wszystko co w nim jest oprócz filtra grzałki no i samego akwa jest nowe czyli piasek kamienie oraz grys wszystko inne jest z poprzedniego akwa które zlikwidowałem około miesiąca temu.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo
Co jakiś czas rzuce troche karmy tak co 2 dzień wszystko co w nim jest oprócz filtra grzałki no i samego akwa jest nowe czyli piasek kamienie oraz grys wszystko inne jest z poprzedniego akwa które zlikwidowałem około miesiąca temu.


Hahaha jednak wyduszam z ciebie to co powinieneś sam napisać w pierwszym poście.

Mam tylko trudność z załapaniem co jest stare w tym nowym szkiełku ale może to skleroza i koledzy mi pojaśnią:D

Może po prostu napisz - stare i wylicz co. i ile.

Pojawił się grys którego nie było i gdzie on jest:confused:


Lolek przestań sypać tą karmę - to się daje na start po bożemu ale tylko raz ,dwa pierwsze dni i to po szczypcie. Teraz wiem skąd te NO2 - 1 i NO3 nie wiadomo ile na prawdę.

Jak widzisz na dnie tą gnijącą karmę to spróbuj ją wyłowić i wywal bo jeszcze miesiąc to będzie ci gniło a baniak ciągle będzie nie dojrzały a NO2 dojdzie do końca skali.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Sorki za moje mało sprecyzowane odpowiedzi.. xd to tak:

Sare rzeczy ktore juz kiedys były w moim akwarium to: samo akwarium filtr oraz grzałka

Nowe to piasek około 13 kg kamienie to będzie jakieś 25 kg no i grys leży sobie poprostu na dnie to bedzie jakieś 1kg.

Okej pozbęde sie tej zalegającej karmy :)

A i gąbka też jest nowa kupiłem ją jak zaczołęm robić to akwarium dla pyszczaków.

Link to comment
Share on other sites

deccorativo

Teraz rozumiem:D

A co ci pozostało z wkładów które były w starym zlikwidowanym akwarium tam był jakiś filtr jakieś złoża - wsio wywaliłeś czy coś ocalało?


Pytałeś co dać do tego kubełka zewnętrznego który zamierzasz kupić - spokojnie możesz się nie śpieszyć.

Na pewno w kuble dostaniesz coś i na niby że gratisy:rolleyes: ale ty już masz złoże - to ten grys wsypany luzem na piasek - potem zbierzesz ten 1 kg grysu i dasz w najniższy koszyk ale to po zakończeniu dojrzewania na razie nic nie tykaj tylko wyłów te g.. z karmy ile się da no i ten test NO3 proponuję zakupić Jak nie chcesz przepłacać co chwila coś dokupując z testów do Malawi to polecam rozważyć zakup tego - od razu prawie wszystko


JBL COMBI SET TEST plus NH4 - zestaw 5 testów akw. (5961684389) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img07.allegroimg.pl/photos/400x300/59/61/68/43/5961684389@@AMEPARAM@@07@@AMEPARAM@@59/61/68/43@@AMEPARAM@@5961684389tylko zamiast tego z plus NH4 nie kup z Fe bo łatwo pomylić

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Resztki pokarmu usunięte :) ze złóż tylko żwirek został po starym akwarium. Ten filtr który zamierzam kupić to od znajomego i nie wiem czy odsprzeda mi to razem z wkładamie wiec dlatego pytam xD a jeśli nie zbiore całego grysu tylko jakąś część to nic sie nie stanie? bo mi sie podoba taki wystrój jak to tak leży rozsypane :) Czyli pozostawić wszystko tak jak jest i poczekać aż NO2 zacznie spadać? :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.

Announcements • Posty

  • KapitanCzysty
   Ciekaw jestem co Ci wyjdzie z tych eksperymentów, fajnie, że realizujesz i testujesz swoje pomysły. Będę śledził. 🙂  Co do ryb to brakuje mi jeszcze ważenia... 😅 😉
  • KapitanCzysty
   To jeden w plusów posiadania mieszkania, przy braku włączonego ogrzewania woda w dużym akwarium nie schodzi poniżej 24, a w kotniku jest o około 0,6-0,8 wyższa. Ciekawe z czego wynika ta różnica? Zwalam to na "winę filtra" który bardziej grzeje wodę niż pompa IBO.  Już się robi ciekawie pod tym względem. 🙂 Ostatecznie odłowiłem inkubującą samicę Hary do kotnika. Zajęło mi to jakieś 80 minut i już traciłem nadzieję. Okazała się bardzo czujna i doskonale znała wszystkie przejścia w skałach. Na szczęście obyło się bez wyciągania kamoli. Trafiła do osobnego zbiornika w 19 dniu inkubacji i podczas przekładania w siatce zauważyłem jednego około centymetrowego cwaniaczka, który szybko trafił z powrotem do pysku mamy jeszcze przed wypłynięciem z siatki. Jednocześnie we wtorek, czyli dzień przed przełożeniem danej samicy zauważyłem, że mam kolejną inbkującą niewiastę i tym razem padło na filigranową samice Perlmutta. Zastanawiające jest to, że nie było  widać jakiegoś większego ruchu w tym temacie. Jeden samiec Beta coś tam machał ogonem, ale sam chyba nie wiedział co robi i do kogo bo wydawało się, że pozuje przez lustrzanym odbiciem. Niestety w piątek rano było już pozamiatane i niedoszła matka pobierała normalnie pokarm. Dzień wcześniej, wieczorem robiłem podmiankę i tutaj dopatrywałbym się powodu takiej sytuacji. Zastanawia mnie jednak obecna sytuacja w kotniku. Z tego co zdążyłem zauważyć z pyska matki zdołał uciec jeden przecinek i stawiam flaszkę, że jest to ten sam, ktorego widziałem w siatce. 😄 Siedzi cały czas w szczelinie między skałami i próbuje się wychylać aby coś dziabnąć, ale jego matka dalej z pełnym pyskiem chce go z powrotem mieć przy sobie. Podpływa co chwilę do tej szczeliny i próbuje go z tamtąd wyciągnąć. CZasami wygląda to tak jakby na niego polowała. Robi to nieustannie. Pytanie moje, jak długo może trwać taka sytuacja? Czemu nie wypuściła pozostałych młodych? Rozkminiam to w ten sposób, że może nie czuje się bezpiecznie i póki jeszcze ma siły trzyma je w tym pysku. Może to taka nadgorliwa sztuka? 🙂 Trochę mnie to martwi, że młode nie mają już co jeść, a jej post trwa już 23 dzień.  
  • aurban6
   Możesz zdradzić jaki masz pomysł na konfigurowanie kanałów (interfejs) ? Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • pulpet
   Podobnie zeznaje mój lokalny kleiciel szkła. Jeżeli bierzesz akwa z jego koroną Alu, może być bez wzmocnień. Jeśli gołe szkło, to bez wzmocnień z pisemnym wyłączeniem 10 letniej gwarancji.  Rozmawiałem.wstepnie o akwarium 220 długim, szkło chyba 12 mm o ile mnie pamięć nie zawodzi.
  • Piotr775
  • przemo-h
   @Vrzechupułapka na pewno dobra rzecz, ale osobiście też polecam łapanie ręką. Kwestia treningu i złapiesz co chcesz. Karm zawsze z ręki, karm podczas podmian, czy ogólnie podczas grzebania, gdy ryby się stresują. Będą wtedy ją kojarzyć z czymś dobrym, czyli wyżerką. Na te najbardziej uparte jest jeszcze taki myk😉 Przykrywasz taką siatką norę, w której siedzi ryba i czekasz. Można też wykurzyć czymkolwiek, jeśli jest dostęp do tej nory z drugiej strony. Tym sposobem łapane są ryby w jeziorze. Oczka mogły by być większe, ale też działa. 
  • pulpet
   Chyba niewieścieje na starość, bo przybity nudą długich jesiennych wieczorów poczułem potrzebę przemalowania wnętrza akwarium😁. No i  meble poprzestawiałem  trochę.   Było Jest A poważnie, moduły i tło, które wykonałem około rok temu nie do końca zdały egzamin. Pojawiły się pęknięcia i odpryski. Nieliczne, ale nie chciałem czekać na więcej i postanowiłem trochę to poprawić. Usunąłem niepewne elementy zaprawy i całość pokryłem żywicą epoksydowa i piaskiem. Udało się uniknąć malowania. Trochę eksperymentowałem, praktycznie każdy element jest robiony trochę inaczej. Cześć jest posmarowana żywicą i obsypana piaskiem, część malowana żywicą wymieszaną wcześniej z piaskiem. Używałem też piasków o różnych odcieniach  i różnej średnicy. Mam w planach dwa duże zbiorniki, do których dekoracje będę robił sam. Więc miałem okazję poćwiczyć. Pomoczy się to wszystko trochę, porośnie glonem i będę wiedział, jaki wariant najbardziej mi odpowiada i taki zastosuję robiąc dużo większe projekty. Zbiornik byl pozbawiony dekoracji przez dwa tygodnie, więc bez problemu pozbyłem się nadmiarów przychówku. Wyłowiłem 17 podrośniętych rdzawych, takich 3-5 cm. Rój drobiazgu został skutecznie wyjedzony przez dorosłe ryby. Na chwilę spokój będzie.  Do tego łatwo było przeprowadzić inwentaryzację ilościową i wielkościową.  Parę ryb trafiło do siatki i zostało dokładnie zmierzone. Więc bez żadnych tam orientacyjnie, na oko, pi razy drzwi i około wiem jak liczna jest obsada i kto ma ile wzrostu. Acei 2/6 Panowie 15 cm dominujący i 12 cm Panie 10-11 cm   Maingano 2/5 Panowie 12 i 11 cm, brak dominanta Panie 7-8,5 cm Trzy sztuki przychówku 2,5-4 cm. Nie dały się zjeść przy braku dekoracji więc zostały.   Rdzawe 2/6 Panowie 12 i 11,5 cm brak dominanta Panie 6,5-7,5 cm   Saulosi 5/8? 4 panowie 10-11 cm i jeden ok. 7cm przychówek.  Dwa samce zdecydowanie dominujące. .Dwa albo 3 do redukcji. Panie 3 szt ok. 7 cm z pierwszych zarybień i pięć szt. ok. 4 cm dopuszczone niedawno. Hodowiec zaglądał pod ogon i jest pewny że dziewczyny, ja nie do końca. Zobaczymy co wyrośnie. Ogólnie jedyne ryby, które mi się eliminują. Co jakiś czas panienki dostają szału i uśmiercają jedną z koleżanek.   2 Nimbochromis Livingstoni 15 i 13 cm. Miały eliminować narybek eliminują.granulat. Oba do wydania. Nowa aranżacja wymaga jeszcze poprawek i dopieszczenia. Na razie z browarkiem w ręku patrzę i kontemplacji się oddaję. Będą przeróbki i kręcenie elementami, bo nie jestem zadowolony. Dojdą glony. Światło też lipa, bo padła mi belka oświetleniowa i świeci coś tam z cmentarzyska rupieci w piwnicy.  Nowe światło Made in @Bartek_De & @aurban6 czeka na mnie w Polsce i zostanie zamontowane niebawem. Zobaczę jak to wyjdzie. Albo pomaluje jeszcze raz.  I dorobię inne moduły. A co mi tam 😁.
  • makok
   Trochę zagęściłem i dodałem parę kolorów, bo lubię mieć opcje, a miałem wolne miejsca podłączenia. Wyszło zacnie. Całość spróbuję upchnąć w belkę 160cm.
  • aurban6
   3mam kciuki i kibicuje. Jedna uwaga pomyśl co z wilgocią w lampie bo napewno będzie mokro. Ledy spoko nie ma problemu ale co z pozostałą elektroniką. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
  • makok
   Nie mam jeszcze fish roomu, dopiero kiedyś w nowej chacie. Czytałem że piszczenie rozwiązują stosowne rezystory. nm-tech.pl zdaje się coś takiego mówił na którymś filmie. I tak je kupić muszę, więc zbadam sprawę. Wolałbym wszystko mieć w lampie i wjechać tylko kabelkiem powera, bo mam 48 kanałów PWM + 8 sekcji zasilania 🤣. Będzie się działo. Raczej jedyne co wywalę na zewnątrz to zasilacz(e).   No teraz jakoś to wygląda i jest porządek.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.